گزارشی از حضور مرکز نور در شبکه‌های مجازی

یکشنبه, 30 آذر 1399 ساعت 10:15
  نویسنده: به کوشش: حامد مقیسه* این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تبلیغات و اطلاع‌رسانی

با پیشرفت فنّاوری اطّلاعات و ضریب نفوذ اینترنت در جوامع، ناگهان شاهد ظهور شبکه‌های اجتماعی مجازی شدیم؛ به گونه‌ای که ارتباطات و گفت‌وگوی کاربران با یکدیگر، بسیار آسان گردید. به تناسب این تحوّل در عرصه فنّاوری، گام دوم نیز برداشته شد و با ارایه گوشی‌های هوشمند، ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی سرعت گرفت.

ظهور این تغییرات، آن قدر سریع بود که عقب ماندن نسلی نسبت به نسل بعدی، کاملاً مشهود و عینی گردید. تلفن‌های هوشمند به صورت مداوم ارتقاء پیدا می‌کردند و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتری برای شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌آوردند. به تناسب ارتقاء سخت‌افزار، نرم‌افزارهای ارتباطی نیز بسیار سریع رشد کرده یا حذف می‌شوند. تقریباً همه ما شاهد جابه‌جایی میان چندین شبکه اجتماعی در طول پنج سال اخیر بوده‌ایم.

با همه این اوصاف، این روند تغییر با سرعت ادامه دارد و معلوم نیست در آینده، فنّاوری اطّلاعات چه محصول دیگری را ارایه خواهد داد و جامعه دچار چه تغییراتی در سبک و مدل زندگی خواهد شد. یکی از دستاوردهای مثبت شبکه‌های مجازی، امکان تبلیغات وسیع، آشنایی و شناساندن مراکز و مؤسّسات به مخاطبانشان، آن هم با کمترین هزینه ممکن بوده است؛ درحالی‌که تبلیغات گسترده تا قبل از این فنّاوری، چندان همگانی نبود و تنها با صرف هزینه‌های بالا قابل انجام بود.

امروزه با داشتن ایده و خلاقیت مناسب، می‌توان محتواهای جذّاب و مخاطب‌پسند تولید کرد و به‌راحتی در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر نمود. اگر سلیقه و خلّاقیّت به صورت درست در محتواها منعکس شده باشد، جذب مخاطب و موفّقیت در تبلیغات قطعی خواهد بود. مؤسّسات و شرکت‌های بسیاری، گرایش تبلیغاتی خود را به سوی تبلیغات مجازی برده‌اند و هیچ دور از ذهن نیست که در آینده‌ای نزدیک، تبلیغات محیطی و فیزیکی بی‌رونق شوند.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در سال 1396 ضمن توجّه به اهمّیّت تبلیغات و اطّلاع‌رسانی مجازی، اقدام به حضور و فعّالیّت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نمود. سیاست‌گذاری اوّلیه این مرکز، شامل موارد ذیل بود:

 • ـ حضور در پیام‌رسان‌های پُرمخاطب ایرانی و برخی شبکه‌های خارجی، نظیر اینستاگرام؛
 • ـ تلاش برای تولید محتواهای خلّاقانه و جذّاب؛
 • ـ افزایش تعداد کاربران و مخاطبان کانال‌ها؛
 • ـ اطّلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کاربران از محصولات مرکز؛
 • ـ آموزش نکات و ترفندهای محصولات نور.

اینک بعد از گذشت چهار سال، تغییراتی در اهداف و سیاست‌گذاری‌ها لازم است تا بتوانیم حضوری بهتر و متناسب با نیاز کاربران داشته باشیم. افزایش کیفیت محتواهای طراحی‌شده، استفاده از اخبار و مطالب مورد استقبال کاربران، اطّلاع‌رسانی به‌موقع و سریع، آموزش کارآمد و نکته‌گویی، افزایش تعداد کاربران محصولات نور در صفحات و کانال‌ها، ایجاد ارتباط دوسویه با مخاطبان، جذب کاربران بین‌المللی و غیرایرانی، از مهم‌ترین اهدافی است که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم.

مرکز نور و شبکه‌های پیام‌رسان فعّال

مرکز نور در پیام‌رسان‌های: ایتا، سروش+، بله، گپ و آی‌گپ، دارای کانال رسمی است؛ به این معنا که نامه‌نگاری و مکاتباتی با مدیریت پیام‌رسان‌ها داشته‌ایم و وابستگی کانال نور به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را برایشان قطعی کردیم. نشانه رسمی بودن کانال، درج تیک آبی‌رنگ در کنار نام کانال است که امیدوارم تا قبل از پایان سال بتوانیم در همه پیام‌رسان‌های داخلی، کانال نور را رسمی نماییم.

همچنین، در پیام‌رسان تلگرام نیز فعّالیّت داشتیم که با توجّه به فیلتر شدن آن، دیگر فعّالیّت خود را ادامه ندادیم. البته در مورد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی فیلترشده، مشکلِ حل‌نشده در سطح کلان و کشوری وجود دارد که هنوز تصمیم کارشناسی دقیقی برایش گرفته نشده و سیاست مشخّصی توسط مسئولان مربوطه، تعیین نگردیده است؛ به عنوان مثال، برای پشتیبانی کاربران غیرایرانی و حتّی ایرانی، ما نیاز به حضور شبکه توییتر و فیس‌بوک داریم که محذورهای قانونی، مانع از این فعّالیّت است. امیدوارم که با کارشناسی دقیق، این مشکلات مرتفع گردد و یک بار برای همیشه، جایگاه پیام‌رسان‌های ایرانی و نسبتشان با پیام‌رسان‌های خارجی، مشخّص گردد.

در حال حاضر، در پیام‌رسان ایتا بیش از 990 کاربر داریم و به امید خداوند در حال افزایش است. در پیام‌رسان سروش+، بیش از 6200 کاربر داریم. متأسّفانه، با مشکلاتی که در این پیام‌رسان رخ داد، شاهد کوچ کاربران از این پیام‌رسان بودیم؛ امّا فعالیت خود را در این پیام‌رسان نیز ادامه می‌دهیم. در پیام‌رسان‌های بله، گپ و آی‌گپ نیز کانال اطّلاع‌رسانی داریم. به‌طورکلّی، سیاست ما بر این است که پیام‌رسان‌های ایرانی را ازآنِ خود بدانیم و در آنها فعّالیّت داشته باشیم و از طرفی، کاربران نور در هر پیام‌رسانی که مایل هستند، به کانال نور دسترسی داشته باشند.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم با بیش از 8300 دنبال‌کننده به فعّالیّت می‌پردازیم و امیدواریم با سیاست‌گذاری بهتر و محتواهایی باکیفیت‌تر، بتوانیم مخاطب بیشتری را جذب کنیم. البته اینستاگرام، شبکه خاصّی است و مخاطبان خاصّی هم دارد. شرایط آن، مانند پیام‌رسان‌هایی دیگر مانند ایتا نیست؛ ولی حضور و فعّالیّت در این شبکه را لازم دیدیم و صفحه نور را در آن فعّال کردیم. گفتنی است، شبکه‌های اجتماعی دیگری نیز هستند که با کارشناسی و بررسی بیشتر، حضور و فعّالیّت در آنها در دستور کار قرار خواهند گرفت.

هنوز در ابتداء راه هستیم

سعی می‌کنیم همسو با فضای رشد سریع فنّاوری، اقتضائات و ضرورت‌های روز را رصد نماییم و مطابق با آن، طرح‌ریزی و فعّالیّت کنیم. سعی ما بر آن است که گروه منسجم و کارآمدی در تولید محتواهای خلّاقانه داشته باشیم. اصل مشتری‌مداری با رصد دایمی نیاز کاربران، دریافت نقدها، پیشنهادها و نظرات و واکنش به‌موقع به مطالبات و درخواست‌های کاربران نور، مهم‌ترین هدف ما از حضور در شبکه‌های مجازی خواهد بود. ازاین‌و، می‌کوشیم تا کاربران در هر شبکه‌ای که هستند، به اخبار، تازه‌های تولید و خدمات نور دسترسی داشته باشند.

امیدواریم کاربران شبکه‌های مجازی ضمن مشاهده طرح‌های جذّاب، سریع و به‌موقع، در جریان اخبار، تازه‌ها، خدمات و پشتیبانی، طرح‌های فروش و تخفیف، آموزش قابلیت‌ها و امکانات هر محصول و مسایلی از این دست، قرار گیرند و تعامل دوطرفه میان مرکز و مخاطب، همواره برقرار بماند.

لازم است که بهتر از گذشته، با همراهی کاربران نور، اطّلاع‌رسانی و ارتباط دوسویه داشته باشیم. در همین راستا، منتظر دریافت نکات و نظرات همه کاربران و مشتریان خود در صفحات و کانال‌های رسمی نور هستیم.

برای عضویت در کانال نور، می‌توانید ID مرکز را در بخش جست‌جوی پیام‌رسان خود بنویسید و به‌راحتی وارد کانال مرکز شوید. ID مرکز نور در پیام‌رسان‌های:

 • - ایتا، سروش + و گپ: @noorsoft
 • - بله، آیگپ و اینستاگرام: @noorsoft_org

پی نوشت:

* مدیر اداره ارتباطات و تبلیغات مرکز نور.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: سه شنبه, 25 آذر 1399
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 78
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 72
بازدید 3164 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « تأثیر فناوری بر دین‌داری و فرهنگ
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 72 (پائیز 1399) گزارشی از حضور مرکز نور در شبکه‌های مجازی