آموزش 49

پنج شنبه, 28 اسفند 1393 ساعت 14:50

فعال سازی گوشه های کارراه انداز در مک

سیستم عامل مک او.اس.ایکس نیز همچون ویندوز 8 به شما این امکان را می دهد تا با حرکت نشانگر ماوس به چهار گوشه صفحه نمایش، فعالیت های خاصی را اجرا کنید. با این قابلیت بسیار کاربردی می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، برخی فعالیت ها در سیستم عامل را اجرا کنید؛ اما نکته جالب توجه آن است که این قابلیت به طور پیش فرض غیرفعال است. چنانچه به استفاده از این گوشه های کارراه انداز علاقه دارید، می توانید از روش زیر کمک بگیرید:

 1. نشانگر ماوس خود را به بالا سمت چپ صفحه نمایش انتقال داده، روی لوگوی اپل کلیک کنید.
 2. از منوی به نمایش درآمده گزینه System Preferences را انتخاب کرده، از اولین ردیف آیکون های به نمایش درآمده روی Desktop & Screen Saver کلیک کنید. اگر نمی توانید این گزینه را پیدا کنید، در بخش جست وجو عبارت Desktop را وارد کنید.
 3. اکنون به طور پیش فرض، تب Desktop برای شما به نمایش درمی آید. تب Screen Saver را فعال کنید و از پایین سمت راست صفحه روی Hot Corners کلیک نمایید.
 4. اکنون در پنجره هات کرنرز تصویری را مشاهده می کنید که در چهارگوشه آن چهار منوی پایین افتادنی وجود دارد. علامت «» در این منوها، به معنای غیرفعال بودن آنهاست.
 5. گوشه موردنظرتان را انتخاب کنید. روی منوی کنار آن کلیک نمایید و از گزینه های به نمایش درآمده، یکی را انتخاب کنید تا به آن گوشه تعلق گیرد.
 6. در نهایت، پس از اختصاص فعالیت های موردنظر به هریک از گوشه ها، روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.
 7. با حرکت نشانگر ماوس به هر یک از چهارگوشه صفحه می توانید نتیجه کار را مشاهده نمایید. همچنین برای غیرفعال کردن هر یک از گوشه ها می توانید ضمن تکرار مراحل ذکرشده، گزینه را از منوی انتخاب عملکردها فعال کنید.

مدیریت چرخش خودکار در آیپد مجهز به آی.او.اس8

چرخش خودکار دستگاه های هوشمند همچون آیفون و آیپد، نیازی ضروری است که به خوبی این دستگاه ها از آن پشتیبانی می کنند. با استفاده از این قابلیت، هنگامی که از دستگاه در حالت افقی یا عمودی استفاده می نمایید، محتوای به نمایش درآمده نیز متناسب با چرخش و حالت قرارگیری دستگاه می چرخند و به این ترتیب، می توانید از هر دو حالت افقی و عمودی استفاده کنید.

گاهی چرخش خودکار محتوا با تغییر زاویه دستگاه، دردسرساز است و در این شرایط، غیرفعال کردن قابلیت چرخش خودکار، تنها راه حلی است که می تواند به شما کمک کند. آیا می دانید آیپدهای مجهز به آی.او.اس 8 در دو حالت نرم افزاری یا سخت افزاری، قابلیت غیرفعال کردن چرخش خودکار را در اختیار شما قرار می دهد؟ در روش نرم افزاری، باید به مرکز کنترل (Control Center) بروید و در حالت سخت افزاری، می توانید از کلیدی که در لبه بالا سمت راست این دستگاه طراحی شده، کمک بگیرید.

برای استفاده از هریک از این دو روش و مدیریت آنها، طبق مراحل ذیل عمل نمایید:

 1. از فهرست برنامه ها، به Settings بروید و General را انتخاب کنید.
 2. بخش Use Side Switch to را یافته، یکی از گزینه های Lock Rotation یا Mute را فعال کنید. توجه داشته باشید که فعال بودن هر یک از این دو گزینه، به معنای غیرفعال شدن گزینه دیگر است؛ به عبارت دیگر، هنگامی که گزینه Mute را فعال کنید، کلید سخت افزاری طراحی شده در لبه سمت راست بالای دستگاه برای قطع صدا کاربرد خواهد داشت و عملیات غیرفعال کردن چرخش خودکار از مرکز کنترل، قابل اجرا خواهد بود. در حالت عکس این شرایط نیز با انتخاب گزینه Lock Rotation کلید سخت افزاری برای غیرفعال یا فعال سازی حالت چرخش خودکار کاربرد دارد و برای قطع صدا باید به مرکز کنترل بروید. در این آموزش، فرض می کنیم گزینه mute را فعال کرده اید و مدیریت چرخش خودکار از مرکز کنترل، قابل دسترسی است.
 3. در ادامه برای مدیریت قابلیت چرخش خودکار از مرکز کنترل، کافی است یکی از انگشتان خود را روی صفحه قرار داده، بخش پایینی صفحه نمایش را به سمت بالا بکشید. مرکز کنترل به نمایش درآمده و آیکون قفل با دایره ای که به دور آن چرخیده، برای فعال یا غیرفعال کردن چرخش خودکار در اختیار شما قرار می گیرد.

نظارت بر مصرف اینترنت در ویندوز

امروزه رایانه بسیاری از کاربران به اینترنت پرسرعت ADSL مجهز است و به لطف این فناوری، رایانه ها از لحظه روشن شدن تا خاموشی به اینترنت دسترسی دارند. دسترسی به اینترنت، بسیار لذت بخش است؛ اما گاهی به دلایل مختلف، سرعت ارتباط شما کاهش می یابد.

صرف نظر از مواردی که مرتبط با نویز خط، کیفیت خدمات از طرف ISP و دیگر شرایط فیزیکی و ارتباطی است، گاهی دلیل این کاهش سرعت، فعالیت های پنهان در رایانه کاربران است. دوست دارید که نرم افزارهایی را که از ترافیک اینترنتی شما استفاده می کنند، بررسی کنید؟ برای انجام این کار، می توانید از ابزار Resource Monitor در ویندوز کمک بگیرید.

1. با کلیک روی گوی استارت، در کادر جست وجو عبارت resmon.exe را وارد کرده و نتیجه یافت شده را اجرا کنید.

2. به تب Network مراجعه کنید.

3. در این بخش، فهرستی از برنامه ها به همراه اطلاعات مختلفی از آنها به نمایش درآمده است. این اطلاعات، عبارت است از:

 • - Image: نام برنامه ها و پردازش های متصل به اینترنت؛
 • - PID: شناسه پردازش؛
 • - Send: میانگین تعداد بایت ارسال شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر)؛
 • - Receive: میانگین تعداد بایت دریافت شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر)؛
 • - Total: میانگین مجموعه تعداد بایت ارسال و دریافت شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر).

4. چنانچه برنامه ای با نام ناشناخته درحال ارسال یا دریافت اطلاعات در حجم زیاد است و ترافیک اینترنت شما را بیهوده مصرف می کند، می توانید با کلیک راست روی نام آن و انتخاب End Process، فعالیت آن را متوقف کنید.

5 . همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نرم افزارهای ناشناخته و هر یک از پردازش ها می توانید پس از کلیک راست، از گزینه Search Online کمک بگیرید.

توجه: پردازش svchost.exe، یکی از پردازش های ویندوزی است که نرم افزارهایی مانند Process Explorer به بررسی دقیق فعالیت آن کمک می کنند.

تغییر پیش فرض ها در ویندوز 8.1

آیا می دانید علاوه بر مرورگر اینترنت اکسپلورر که به صورت پیش فرض مرورگر ویندوز است و بسیاری از کاربران آن را به مرورگر دلخواه خود تغییر می دهند، برنامه های دیگری همچون: کلاینت ایمیل، پخش کننده موزیک و ویدئوها، نمایش دهنده تصاویر و تقویم نیز در این نسخه از ویندوز قابلیت تغییر به برنامه دلخواه شما را پشتیبانی می کنند؟

برای تغییر برنامه های پیش فرض در ویندوز به برنامه های مورد علاقه خود می توانید از روش زیر کمک بگیرید:

 1. منوی Charm را از سمت راست صفحه باز کرده، روی Settings کلیک کنید.
 2. اکنون روی Change PC Options کلیک کرده، از صفحه جدید، بر گزینه Search & Apps کلیک نمایید.
 3. از ستون سمت چپ روی آخرین گزینه، یعنی Defaults کلیک کرده، با انتخاب هر یک از نرم افزارهای فهرست شده در ستون سمت راست، نسبت به تغییر آنها به نرم افزار دلخواه خود اقدام کنید.

افزودن میانبر کنترل پنل به راست کلیک

دسترسی به کنترل پنل در نسخه های مختلف ویندوز، چندان دشوار نیست؛ اما افرادی که به تازگی به جمع کاربران ویندوز 8.1 پیوسته اند، گاهی هنگام دسترسی به این بخش با مشکلاتی مواجه می شوند. دوست دارید مانند دیگر نسخه های ویندوزی که می توانستید میانبری از کنترل پنل را به منوی کلیک راست ماوس اضافه کنید، در ویندوز 8.1 نیز این کار را انجام دهید؟

اضافه کردن میانبر کنترل پنل به منوی کلیک راست ماوس، با استفاده از یک ترفند رجیستری قابل انجام است. مراحل انجام این کار نیز به شرح زیر است:

1. به صفحه شروع مراجعه کرده و در کادر جست وجو عبارت regedit.exe را تایپ نمایید.

2. پس از به نمایش درآمدن فهرست نتایج، کلید اینتر را فشار دهید تا ویرایشگر رجیستری (Registry Editor) اجرا شود.

3. مسیر زیر را در رجیستری دنبال کنید:

HKEY_CLASSES_ROOT|DesktopBackground|Shell

4. از سمت چپ روی Shell کلیک راست کرده، از منوی به نمایش درآمده به بخش New بروید و در ادامه، گزینه Key را کلیک کنید.

5. نام Control Panel را به کلید جدید اختصاص دهید.

6 . روی کلید Control Panel کلیک کرده، پس از فعال شدن این کلید، در ستون سمت راست، کلیک راست ماوس را فشار دهید و بعد از انتخاب گزینه New، روی String Value کلیک نمایید.

7. نام Icon را به رشته ایجادشده در مرحله 6 اختصاص داده، پس از دو بار کلیک روی آن در بخش Value Data، عبارت control.exe را وارد کنید.

8. دوباره روی کلید Control Panel از ستون سمت چپ، کلیک راست کرده، بعد از انتخاب گزینه New، روی Key کلیک کنید.

9. نام کلید جدید را به command تغییر دهید و از ستون سمت راست روی Default دوبار کلیک کرده، در بخش Value data عبارت زیر را وارد کنید:

C:\Windows\System32\control.exe

10. گزینه OK را برای ذخیره تغییرات کلیک کرده، ویرایشگر رجیستری را ببندید و رایانه را یک بار راه اندازی مجدد (ری استارت) کنید.

11. اکنون با کلیک راست در هر بخش از دسکتاپ می توانید میانبر کنترل پنل را در منوی کلیک راست مشاهده کنید و با کلیک روی آن به کنترل پنل دسترسی یابید.

چسباندن فرمان ها به ترمینال لینوکس

ترمینال در لینوکس، مانند خط فرمان (Command Prompt) در ویندوز است که با استفاده از کدهای دستوری می توانید از آن استفاده کنید. گاهی این کدهای دستوری، طولانی است و در صفحات پایگاه های اینترنتی مختلف با آنها مواجه می شوید. مطمئناً در چنین شرایطی، تایپ فرمان ها کمی دشوار است.

دوست دارید فرمان های موجود در صفحات پایگاه ها یا هر بخش دیگر را به راحتی کپی کرده، در ترمینال بچسبانید؟ برای انجام این کار و برعکس آن (کپی فرمان از ترمینال و چسباندن در هر فایل متنی)، می توانید از روش ذیل کمک بگیرید:

1. متن فرمان موردنظر را به حالت انتخاب درآورده، با فشار کلیدهای Ctrl + C آن را در حافظه موقت کپی کنید.

2. اگر ابزار ترمینال اجرا نشده است، با فشار کلیدهای Ctrl + Alt + T آن را اجرا کرده، سپس کلیک راست ماوس را فشار دهید و گزینه Paste را از منوی به نمایش درآمده انتخاب نمایید.

3. با کلیک روی Paste، فرمان کپی شده در مرحله 1 در صفحه ترمینال چسبانده می شود و با فشار کلید اینتر می توانید آن را اجرا نمایید.

همچنین با استفاده از کلیدهای جهت نما می توانید میان حروف فرمان واردشده حرکت کنید و در صورت نیاز با استفاده از کلید backspace، بخشی از فرمان را حذف کرده یا با تایپ دستورات جدید، بخش هایی را به آن اضافه کنید.

4. برای کپی برداری هر یک از دستورات و انتقال آنها به فایل های متنی نیز می توانید پس از انتخاب فرمان موردنظر در ترمینال و کلیک راست روی بخشِ انتخاب شده، گزینه Copy را کلیک کرده، در فایل متنی خود از قابلیت Paste کمک بگیرید.

چگونه از شبکه کپی بگیریم؟

یکی از کاربردهای مهم شبکه، انجام فعالیت های گروهی روی پروژه های مشترک است. در این شرایط، معمولاً مجموعه ای از فایل های روی سرور برای یک گروه کاری به اشتراک گذاشته می شود. هر یک از کاربران با دسترسی به این پوشه ها، بخشی از پروژه را انجام می دهد و نسخه کامل تری از فایل را با نسخه پیشین تعویض می کند؛ اما اگر رایانه شما از شبکه جدا شده باشد و یا دسترسی به سرور به طور موقت مقدور نباشد، این روال به هم می ریزد.

برای رفع چنین مشکلاتی، امکان جالبی در ویندوز ایجاد شده است که Offline Files نام دارد.

Offline Files به کاربر اجازه می دهد که پوشه ها و یا فایل هایی را که در شبکه به اشتراک گذاشته شده است، در رایانه خود ذخیره کند. این کار، چند امکان مفید را در اختیار کاربر قرار می دهد. در نگاه اول، به سادگی می توان از شبکه جدا شد و همچنان به فایل های شبکه از طریق هاردیسک رایانه دسترسی داشت.

اگر عضو یک شبکه کند باشید، می توانید فایل ها را به صورت آفلاین و سر فرصت ذخیره کنید تا در هنگام نیازهای ضروری و فوری، کندی شبکه دست وپاگیر شما نشود.

برای استفاده از ویژگی Offline Files در ویندوز ۷ و ۸، کافی است عبارتManage Offline Files را در منوی Start تایپ کنید تا تنظیمات کلی، از جمله حجم اختصاص داده شده به این فایل ها، امکان رمزگذاری و زمان تناوب مراجعه به شبکه را تنظیم کنید. حال با راست کلیک کردن روی فایل ها و پوشه های موجود در شبکه و انتخاب عبارت Always Available Offline ، فایل موردنظر خود را در رایانه ذخیره کنید.

با واردکردن عبارت Sync Center در منوی Start می توانید فایل های Offline و اصلی خود را همیشه همگام نگه دارید.

جست وجوی بازه عددی در گوگل

همان طورکه بسیاری از شما می دانید، موتور جست وجوی گوگل به کلمات کلیدی و ترفندهای جست وجوی خاصی مجهز است که کاوش بهتر و دقیق تر را در پی دارد. برخی از این ترفندها، برای همگان آشناست؛ به عنوان مثال، چنانچه بخواهید یک کلمه یا چند عبارت را عیناً در گوگل جست وجو کنید، کافی است عبارت موردنظرتان را بین دو علامت " " قرار دهید. در این ترفند می خواهیم یکی از شگردهایی را که کمتر به آن پرداخته شده، یعنی استفاده از دو نقطه میان دو مقدار عددی (به عنوان مثال: 1380..1385) را به شما معرفی کنیم.

چنانچه قصد دارید مطالبی را در یک بازه عددی جست وجو کنید، می توانید از عبارت کلیدی دو نقطه در کنار یکدیگر کمک بگیرید. مثلاً اگر دنبال اتفاقات سال 1380 تا 1390 هستید و نمی خواهید تک به تک عبارت هایی همچون اتفاقات سال 1380، اتفاقات سال 1381، اتفاقات سال 1382 و... را کاوش نمایید، کافی است عبارت اتفاقات سال 1380..1390 را در کادر جست وجو وارد کنید.

با واردکردن این عبارت، موتور جست وجوگر گوگل به طور خودکار تمام اعداد موجود در بازه عددی مشخص شده را به عنوان مقادیر متغیر جست وجو فرض کرده و نتیجه آن را با تمام متغیرها در اختیار شما قرار می دهد. این بازه عددی می تواند اندازه، آمار، تاریخ یا هر مقدار عددی دیگری باشد.

افزودن چک باکس ها در محیط word

چک باکس (Check Box) یا همان کادرهای مربع کوچک، از جمله مواردی است که هنگام طراحی فرم های نظرسنجی، پرسش نامه و حتی فرم های استخدامی، کاربرد فراوانی دارند.

این کادرهای مربع می توانند به دو دلیل در فرم های شما وجود داشته باشند. دلیل اول، پُرکردن آنها توسط دیگر افراد به صورت دیجیتال است و دلیل دوم، نمایش آنها در نسخه چاپی؛ برای مثال، در حالت اول، فرم را با ایمیل برای کاربران ارسال می کنید و از ایشان می خواهید با پُرکردن گزینه های موردنظر، آن را ذخیره کرده و دوباره برای شما ارسال کنند. در حالت دوم نیز فرم را چاپ می کنید و کاربران به صورت دستی آن را تکمیل می کنند.

برای ایجاد چک باکس در هر دو حالت اشاره شده می توانید از ابزار موجود برای انجام این کار در نرم افزار MS-Word کمک بگیرید. این ابزار علاوه بر افزایش سرعت و سهولت انجام کار، افزایش دقت و بهره وری شما را نیز به همراه دارد.

- حالت اول: ایجاد چک باکس برای اسناد الکترونیک

 1. برای ایجاد فرم های الکترونیک با قابلیت تکمیل از سوی کاربر، باید از ابزار توسعه دهندگان استفاده کنید. برای انجام این کار، ابتدا به منوی File بروید و سپس روی Options کلیک کنید.
 2. از سمت چپ، گزینه Customize Ribbon را انتخاب نمایید و در ادامه، از بخش Customize the Ribbon در سمت راست، روی Main Tabs کلیک کنید.
 3. اکنون علامت چک مارک گزینه Developer را فعال کرده، روی Ok کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.
 4. حالا تب Developer به فهرست تب های موجود در ریبون بالای نرم افزار اضافه شده و شما می توانید با کلیک روی آیکون افزودن چک باکس (Check Box Content Control)، به هر تعداد که تمایل داشته باشید، چک باکس در صفحه ایجاد کنید.

- حالت دوم: ایجاد چک باکس برای چاپ

 1. برای ایجاد چک باکس هایی که فقط در فرم چاپی شما نمایش داده شوند، روش کار ساده تری را پیش رو دارید. این کار با یک ترفند ساده (استفاده از نشان ها) انجام می گیرد. ابتدا روی علامت پیکان کوچکی که کنار آیکون Bullets در تب Home قرار دارد، کلیک کنید. این آیکون، در کنار آیکون ایجاد فهرست های عددی است.
 2. از منوی به نمایش درآمده، گزینه Define New Bullet را انتخاب نموده، در پنجره جدید روی Symbol کلیک کنید.
 3. در بخش Font از صفحه به نمایش درآمده فونت Wingdings2 را انتخاب نمایید.
 4. ابتدای فهرست یک مربع سفید با زمینه سفید را مشاهده می کنید. آن را انتخاب کرده، روی OK کلیک کنید.
 5. اکنون مربع چک باکس به فهرست Bulletها اضافه شده و هر زمان که تمایل داشته باشید، می توانید با کلیک روی آیکون Bullets و انتخاب این مربع توخالی، تصویر چک باکس را به متن موردنظرتان اضافه کنید.

 بوک مارک های کروم با مدیریت جدید

اگر زمان بسیاری را به گشت وگذار در دنیای پهناور اینترنت اختصاص می دهید، مطمئناً روزانه با ده ها پایگاه جدید مواجه می شوید که ممکن است بخواهید در زمان های دیگر نیز به آنها مراجعه نمایید.

یکی از رایج ترین روش ها برای ذخیره این پایگاه ها استفاده از بخش بوک مارک در مرورگرهای مختلف است. بوک مارک ها شامل همان پایگاه هایی می شود که به عنوان پایگاه مورد علاقه شما نشانه گذاری شده و در مرورگر ذخیره گردیده است تا بتوانید به راحتی به آنها مراجعه کنید.

مرورگر کروم نیز مانند دیگر مرورگرها، به بخش مدیریت بوک مارک ها مجهز است و نشانه پایگاه های بوک مارک شده در این مرورگر نیز ستاره خوش رنگی است که در سمت راست نوار نشانی به چشم می خورد. در بیشتر موارد، مدیریت بوک مارک ها امکانات خاصی را در اختیار شما قرار نمی دهد. ما قصد داریم با معرفی افزونه Bookmark Manager، تجربه جدیدی از مدیریت بوک مارک ها در مرورگر کروم را در اختیار شما قرار دهیم.

برای استفاده از این افزونه، به این روش عمل کنید:

1 . ابتدا مرورگر کروم را اجرا کرده، سپس روی منوی اصلی و About Google Chrome کلیک کنید. در صورتی که نسخه کروم 38 و بالاتر است، به مرحله بعد بروید؛ در غیر این صورت، ابتدا مرورگر را به روزرسانی کنید.

2 . مطمئن شوید قابلیت Chrome sync فعال است. برای بررسی این موضوع باید از منوی اصلی روی Settings کلیک نمایید و در صفحه تنظیمات، با کلیک روی Sign in to Chrome، اطلاعات کاربری خود در پایگاه گوگل را وارد کرده و در ادامه، گزینه های لازم را برای هماهنگ سازی انتخاب کنید.

3 . در دیگر دستگاه های موردنظرتان همچون تبلت یا تلفن همراه نیز قابلیت هماهنگ سازی در کروم را فعال کنید تا این عملیات در همه دستگاه های موردنظر شما انجام شود.

4 . با مراجعه به لینک زیر، افزونه Bookmark Manager را روی مرورگر کروم نصب کنید. گفتنی است، این لینک به حروف کوچک و بزرگ حساس است:

http: // goo.gl / LDiUsq

5 . مراحل کار به پایان رسیده و به راحتی می توانید مدیر جدید بوک مارک ها را به خدمت بگیرید. برای انجام این کار، می توانید از منوی اصلی کروم روی Bookmarks کلیک کرده، Bookmark Manager را انتخاب کنید. همچنین می توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+O نیز کمک بگیرید.

مدیر جدید بوک مارک ها به شما این امکان را می دهد تا بوک مارک های خود را در پوشه های مختلف گروه بندی کنید. علاوه بر این، می توانید از قابلیت گروه بندی خودکار بهره مند شوید و در صورت نیاز، پس از حرکت نشانگر ماوس خود روی تصویر هر یک از بوک مارک ها، علامت چک مارک به نمایش درآمده را فعال نموده، و بوک مارک موردنظر را ویرایش کنید. همچنین می توانید علاوه بر جست وجوی عنوان و توضیحات کوتاه ذخیره شده در فهرست بوک مارک ها، محتوای این پایگاه ها را نیز جست وجو کنید.

سرعت کپی را افزایش دهید

کپی کردن و جابجایی فایل ها، یکی از معمول ترین کارهایی است که در هنگام کار با ویندوز انجام می دهیم.

معمولاً بیشتر کاربران برای انجام این کار، از دکمه های ctrl+c و ctrl+v استفاده می کنند؛ اما روش های پیشرفته تر و دقیق تری نیز برای این کار وجود دارد که امکانات بسیاری در اختیار شما قرار می دهد.

دستورات command در ویندوز ۸ نیز کاربرد دارد و برخی از آنها امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد که در حالت گرافیکی قابل دسترس نیست.

به عنوان مثال، دستور Robocopy یکی از دستورهای کاربردی است که به شما امکان می دهد فایل ها را کپی و جابه جا کنید. این دستور، ده ها پارامتر مختلف دریافت می کند و با توجه به هر یک از پارامترها، فعالیت خاصی انجام می دهد؛ به عنوان مثال، پارامتر MT:n به شما امکان می دهد که عمل جابه جایی و کپی کردن را با چند Thread به طور موازی انجام دهید. این روش، مشابه دانلود فایل ها از اینترنت به وسیله یک نرم افزار دانلود کمکی است که دانلود فایل را از ابتدای فایل و چند نقطه دیگر در میانه فایل شروع می کند.

n می تواند عددی بین ۱ تا ۱۲۸ باشد و بسیار سریع تر از حالت معمولی فایل ها را کپی کند. هنگام کپی کردن فایل ها در محیط ویندوز، اگر یک فایل با خطا روبه رو شود و یا منبع یا مقصد فایل برای لحظه ای پاسخگو نباشد، عملیات متوقف می شود؛ اما Robocopy به شما امکان می دهد که پس از بروز خطا، ادامه عملیات را از سر گیرید.

پارامترهای Robocopy می توانند برای پوشه ها استثنا قائل شوند و یا برای اتفاقاتی که ممکن است در آینده و در هنگام کپی کردن رخ دهد، از قبل تصمیم گیری کند؛ به عنوان مثال، پارامتر ZB به کاربر اجازه می دهد درصورتی که یک پوشه و یا فایل به وسیله ابزارهای کنترلی غیرقابل دسترس بود، از آن نسخه پشتیبان تهیه کند.

دستور Robocopy به شکل زیر است:

Robocopy source destination [file [file]...][option]

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پارامترهای فراوان این دستور، عبارت ?/Robocopy را در خط فرمان تایپ کنید.

گزارشی از مصرف رایانه شما

یکی از ویژگی های ویندوز ۸، ارائه گزارش های ریز و دقیق از وضعیت سیستم عامل و کل رایانه است. این گزارش ها به حرفه ای ها امکان می هد که ایرادهای سیستم را راحت تر شناسایی کنند و در صورت وجود مشکلات پنهان در رایانه، آن ها را یافته و برطرف کنند. ابزار Resours monitor یکی از ابزارهای توانمند برای بررسی تمامی منابع سیستم، از جمله حافظه رم، هارددیسک، پردازنده و شبکه است.

با تایپ عبارت resource1-5225113 در منوی Start به سادگی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید؛ اما علاوه بر این ابزار، یک سیستم گزارش گیری کامل تر نیز در ویندوز ۸ وجود دارد.

برای استفاده از این سیستم گزارش گیری، عبارت CMD را در منوی استارت تایپ کنید. حال روی آیکون CMD که در همین مکان نمایش داده شده، راست کلیک نموده، و آن را با استفاده از گزینه Run as adminstrator اجرا کنید. اکنون عبارت تزیر را در محیط CMD وارد کنید:

Powercfg energy

Powercfg یک دستور، و عبارت energy یکی از پارامترهای آن است. این دستور، تمام اطلاعات مربوط به مصرف انرژی رایانه، پردازش های پُرمصرف، دمای سیستم، سخت افزارهای احتمالاً مشکل دار و موارد بسیار دیگری را در فایلی به نام energy_report.html و در مسیر زیر ذخیره می کند:

C:\Windows\system32\energy_report.htm

این گزارش در مورد لپ تاپ هایی که مشکل باطری دارند، اطلاعات خوبی ارائه می دهد تا کاربر خطاهای سیستم و مشکلات سخت افزاری لپ تاپ را بهتر شناسایی کند.

اگر هنوز از ویندوز ۷ استفاده می کنید، هیچ نگران نباشید؛ چرا که این دستور در سیستم شما هم کار می کند. با اجرای هفتگی یا ماهانه این دستور، می توانید گزارش های متعددی از وضعیت سیستم خود تهیه کرده، با مقایشه آنها دریابید که با تغییرات نرم افزاری در رایانه شما، چه تغییری در میزان مصرف آن صورت گرفته است.

تاریخچه رایانه شما در یک نگاه

اگر یک کاربر فعال رایانه هستید، احتمالاً فعالیت های گسترده ای با رایانه خود انجام می دهید. سرزدن به صفحات گوناگون وب با استفاده از مرورگرهای متنوع، بازکردن فایل های گوناگون، اجرای برنامه ها، تماشای فیلم و عکس، گوش دادن به فایل های صوتی، بازکردن کتاب و فایل های PDF، برخی از فعالیت هایی هستند که کاربران رایانه در طول مدت کار با رایانه انجام می دهند.

طبیعی است که جزئیات فعالیت هایی با این گستردگی، به یاد کمتر کسی می ماند. تاریخچه یا History در مرورگرها و در برخی برنامه ها، به کاربران کمک می کند تا بتوانند کارهای قبلی خود را پیگیری کنند و یا در یافتن پایگاه های بازدیدشده سریع تر عمل کنند؛ اما انجام همین کار نیز چندان دقیق و منظم نیست.

در ویندوز ۷ و ۸ تاریخچه بازدید فایل ها توسط برنامه ها، تنها در صورتی باقی می ماند که به طور مستقیم روی فایل کلیک کرده باشید. در این صورت، فایل اجراشده به شرط فعال بودن History در کنار آیکن برنامه در منوی Start نمایش داده می شود. بنابراین، مراجعه مجدد به تاریخچه رایانه به طور جزبه جز، کار آسانی نیست و مدیریت آن، بسیار زمان بر است. چه بسا شما بخواهید همه تاریخچه را به طور ناگهانی حذف کنید و یا همه تاریخچه را در یک نگاه ببینید.

نام نرم افزاری که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، History Viewer است. این نرم افزار می تواند تمام فعالیت های انجام شده مرورگرهای شما را یکجا نمایش دهد و امکان حذف همگی آنها را با یک کلیک ممکن کند. تمام تاریخچه رایانه شما، شامل بازکردن هر فایلی در هر برنامه ای، قابل مشاهده خواهد بود.

اگر بخواهید به فعالیت های گذشته خود سری بزنید، به سادگی می توانید این اطلاعات را تنها در یک پنجره و بدون نیاز به کلیک روی آیکن های متعدد مشاهده کنید. البته حذف کردن همه این تاریخچه نیز به همین سادگی امکان پذیر است.

از دیگر امکانات این نرم افزار می توان به امکان انتقال تاریخچه اشاره کرد. شما می توانید به آسانی فهرستی از فعالیت های خود تهیه کنید و این فهرست را در اختیار شخص دیگری بگذارید.

پوشه های هوشمند در مک

اسمارت فولدرها یا پوشه های هوشمند، جزء امکاناتی است که بسیاری از کاربران سیستم عامل مک با آن آشنایی ندارند؛ اما هیچ وقت برای آشنایی با این قابلیت دیر نیست. حتی ممکن است با خود فکر کنید که چرا تا به حال از این قابلیت استفاده نکرده اید و شاید استفاده از سیستم عامل مک بدون این قابلیت را غیرممکن بدانید.

به کمک پوشه های هوشمند می توانید محتوای ذخیره شده روی هارددیسک را در پوشه هایی با توجه به شرایط جست وجوی از پیش تعریف شده مشاهده کنید؛ به عنوان مثال، می توانید پوشه هوشمندی را برای نماهنگ های ویدئویی کوتاه، و پوشه دیگر را برای فیلم های بلند ایجاد کنید. در ادامه، مشخص کنید فایل ها از جنس ویدئو با حجم کمتر از 50 مگابایت در پوشه کلیپ، و فایل های بیشتر از این حجم در پوشه فیلم های بلند جای بگیرد. در این روش، تنها کاری که صورت می گیرد، جست وجو روی اطلاعات ذخیره شده و نمایش فهرست نتایج در پوشه های هوشمند است؛ به عبارت دیگر، فایل های شما در محل اصلی خود روی هارددیسک قرار دارد و با افزایش یا کاهش نیز فهرست نتایج در پوشه های هوشمند تغییر می کند.

برای ایجاد پوشه های هوشمند روی هارددیسک، به نکات ذیل توجه کنید:

 1. دو روش برای ایجاد پوشه های هوشمند وجود دارد: نخست اینکه از منوی فایل، روی New Smart Folder کلیک کنید. می توانید از کلیدهای میانبر Option-Command-N نیز کمک بگیرید. در روش دیگر، فایندر (Finder) را باز کرده و عبارتی را در کادر جست وجو وارد کنید تا پوشه هوشمند با توجه به کلمه کلیدی ایجاد شود.
 2. استفاده از هر یک از این روش ها، شما را به پنجره فایندر هدایت خواهد کرد و در این پنجره می توانید شرایط جست وجوی پوشه هوشمند را مشخص کنید. زیر کادر جست وجو، آیکونی به صورت «+» وجود دارد. با کلیک روی آن، پنجره ای باز می شود که می توانید با فعال کردن هر یک از گزینه های موجود، نسبت به افزودن آنها به شرایط جست وجو در پوشه هوشمند اقدام کنید. به صورت پیش فرض، صفت File Size فعال است و شما با کلیک روی Other، به مجموعه صفات قابلِ استفاده دسترسی خواهید یافت.
 3. در نهایت، با کلیک روی Save زیر کادر جست وجو، شرایط کاوش برای پوشه هوشمند مشخص شده و پس از اختصاص نام و محل قرارگیری آن در سیستم عامل، می توانید از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای نمایش داده نشدن پوشه هوشمند، در سایدبار سمت چپ فایندر باید علامت چک مارکAdd To Sidebar را غیرفعال نمایید.

ویرایش پوشه هوشمند: برای ویرایش پوشه های هوشمند، باید پس از مراجعه به پوشه موردنظر و کلیک روی آیکون چرخ دنده در سمت چپ کادر جست وجو، گزینه Show Search Criteria را انتخاب کنید. با اجرای این عملیات، شرایط جست وجو برای شما به نمایش درخواهد آمد و با کلیک روی آیکون های «+» و «» می توانید نسبت به کاهش یا افزایش آنها اقدام نمایید.

به کمک پوشه های هوشمند به راحتی می توانید فایل ها را در فرمت و اندازه های متفاوت کاوش کنید؛ برای مثال، با پوشه هوشمندی که فایل های با حجم بیش از یک گیگابایت را نشان می دهد، می توانید متوجه شوید کدام فایل ها فضای خالی هارددیسک شما را اشغال کرده است و یا با ترکیب چند صفت، به طور کاملاً هوشمندانه، فایل های خود را از سراسر هارددیسک یکجا گردهم آورده، از آنها استفاده کنید.

تغییر میانبرهای صفحه کلید در مک

استفاده از کلیدهای میانبر در هر سیستم عاملی، باعث سرعت بخشیدن به روند انجام کارها می شود. سیستم عامل مک نیز میانبرهای سودمندی دارد؛ اما به خاطر سپردن بعضی از این میانبرها، کمی دشوار است. اگر دوست دارید میانبرهای صفحه کلید در سیستم عامل مک را مدیریت کرده و گزینه های دشوار را به دلخواه خود به میانبرهای ساده تری تبدیل کنید، می توانید از روش ذیل کمک بگیرید:

 1. از بالا سمت چپ صفحه روی لوگوی اپل کلیک کرده، از منوی به نمایش درآمده روی System Preferences کلیک کنید.
 2. در ردیف دوم صفحه تنظیمات سیستم، روی Keyboard کلیک کنید. برای یافتن این گزینه، می توانید عبارت Keyboard را در کادر جست وجو نیز وارد نمایید.
 3. در پنجره تنظیمات صفحه کلید، به تب Shortcuts بروید و از فهرست سمت چپ، هر یک از گروه های میانبری را که قصد ویرایش آنها را دارید، انتخاب کنید.
 4. برای تغییر هر یک از میانبرهای موجود، روی آنها از ستون سمت راست کلیک کرده، کلید Return صفحه کلید را فشار دهید. در ادامه، کلیدهای میانبری را که قصد دارید به گزینه انتخابی اختصاص داده شوند، فشار دهید تا به طور خودکار ثبت شده و میانبر تغییر کند.
 5. علاوه بر ویرایش کلیدهای میانبر موجود، می توانید میانبرهای جدیدی نیز برای اجرای برنامه های مورد علاقه خود پدید آورید. کافی است که گروه App Shortcuts را انتخاب کرده، سپس روی گزینه «+» از پایین صفحه کلیک کنید. برنامه موردنظر را از فهرست انتخاب کرده، یک نام به آن اختصاص دهید و پس از مشخص کردن کلید میانبر موردنظر، روی Add کلیک نمایید.

رفع مشکل کندی مرورگر کروم

اگر از مرورگر کروم استفاده می کنید و سرعت اجرای برنامه ها یا گشت وگذار در میان تب های فعال در این مرورگر را بررسی کرده باشید مطمئناً به این نتیجه رسیده اید که کروم برخلاف امکانات و قابلیت های بسیار خود، در یک زمینه هنوز هم ضعف دارد و آن کندی در اجرا و عاملی برای هنگ کردن رایانه است.

برای رهایی از این مشکل، همواره توصیه می شود که افزونه های بیهوده را روی آن نصب ننمایید و تا حد امکان تب های بسیاری را به طور هم زمان باز نکنید. اما گاهی مشکل با این کارها نیز رفع نمی شود و اگر کروم را با فایرفاکس مقایسه کنید، فایرفاکس برنده میدان خواهد بود.

برای این منظور، شما می توانید از ترفند زیر کمک بگیرید:

 1. مرورگر را اجرا کرده، روی آیکون منوی اصلی که در بالا سمت راست مرورگر به صورت خطوط افقی به نمایش درآمده، کلیک کنید.
 2. از منوی به نمایش درآمده Settings را انتخاب کنید و در پنجره تنظیمات، صفحه را به پایین اسکرول کرده، روی لینک Show advanced settings کلیک نمایید.
 3. به بخش System مراجعه نمایید و علامت چک مارک کنار گزینه Use hardware acceleration when available را غیرفعال کنید.
 4. مرورگر را ببندید و دوباره آن را اجرا نمایید.
 5. تغییر سرعت در اجرا و عملکرد مرورگر را بررسی کنید. این روش، برای بسیاری از کاربران مفید بوده، مشکل کندی سرعت مرورگر را رفع کرده است.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 24 اسفند 1393
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 69
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 49
بازدید 7690 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 49 آموزش 49