آموزش 53

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 15:06

بدون آنتی ویروس، رایانه را اسکن کنید

در این ترفند، قصد داریم به معرفی روشی ابتکاری و در عین حال، کاربردی بپردازیم که با استفاده از آن، می توانید رایانه خود را اسکن کنید و ویروس موجود را پاک کنید؛ بدون بهره گیری از هیچ نوع آنتی ویروسی!

اولین قدم برای اسکن کردن رایانه تان، نمایش فایل های مخفی است. برای این منظور، با مراجعه به My Computer بروی منوی Tools کلیک کنید و از منوی حاصل، بر عبارت Folder Options کلیک نمایید. سپس روی برگه View کلیک کرده، در این برگه، تیک کنار عبارت هایShow Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و آن گاه بر عبارت OK کلیک نمایید.

اینک از طریق مسیر 32 C:/Windows/system به پوشه 32System مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه 32system، روی منوی View کلیک نموده، و از منوی حاصل، عبارت Details را انتخاب کنید. حال در پوشه 32system بر جداکننده Date Modified کلیک کنید و آن را به طرف راست بکشید؛ به طوری که تاریخ تمامی فایل ها به شکل کامل نمایش داده شود. فایل های نمایش داده شده در پوشه 32system فایل های سیستمی مربوط به ویندوز است که معمولاً با پسوند dll می باشد و این بخش، بیشتر مورد هدف ویروس و Spyware قرار می گیرد. اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که معمول فایل های قرارگرفته در این بخش، دارای زمان مشخص می باشد و این زمان ها (مثلاً 2004.10.8) گویای این می باشد که مایکروسافت در این تاریخ برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است. در واقع، این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حال، اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند، زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه 32system مطابق ندارد و زمانی جدیدتر از زمان مربوط به فایل های سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرارگرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد. البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود، این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد. پس، برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید، روشی را مطرح می کنیم که این اشتباه رخ ندهد؛ اگر میان فایل های واقع در پوشه 32system به فایلی برخورد کردید که تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد، روی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. سپس، در پنجره Properties روی برگه Version کلیک کنید و در این برگه، نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید. اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود، نام فایل مورد نظر را در موتور جست وجوگر گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است، حتماً آن را پاک کنید؛ ولی اگر در نتایج جست وجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود، این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزار به وجود آمده است.

نکاتی لازم برای نگهداری از لپ تاپ

بیشتر ما از لپ تاپ، گوشی هوشمند و تبلت استفاده های بسیاری می کنیم. بنابراین، حفظ و نگهداری آنها اهمیت فراوانی دارد.

لپ تاپ ها دارای صفحه کلید و صفحه نمایش هستند. از این رو، تمیز نگه داشتن این دو قسمت مهم است. خوب است که هر چند وقت یک بار، آنها را تمیز کنیم. همیشه سعی کنید از یک کیف و یا کاور برای لپ تاپ خود استفاده نمایید تا در مقابل ضربه محافظت شود.

برای نگهداری لپ تاپ، همیشه باید آن را از تماس با آب و یا حرارت حفظ نمود. بنابراین، استفاده از کیف و یا کاور برای حفظ و نگهداری لپ تاپ ها توصیه می شود.

استفاده از آنتی ویروس برای لپ تاپ ها اهمیت دارد تا آنها را در برابر ویروس ها و خطرات ناشی از آن، حفظ نماید.

همیشه در هنگام خرید لپ تاپ و یا گوشی های هوشمند، به گارانتی و ضمانت نامه آن نیز توجه کنید.

برای تمیزکردن لپ تاپ ابتدا آن را خاموش نمایید و بعد آن را تمیز کنید.

از آنجا که لپ تاپ ها تنوع بسیاری دارند، برای خرید یک لپ تاپ نیز همیشه ویژگی ها و امکانات مختلف آن را با توجه به نوع انتظار و کارتان از دستگاه در نظر بگیرید و سپس لپ تاپ دلخواه خود را انتخاب کنید.

مدیریت مسدود شده ها در جی میل

با استفاده از ترفند و قابلیت جدید مسدودکردن دلخواه کاربران در جی میل می توانید هر کاربری را که تمایل داشته باشید، به عنوان کاربر مزاحم مسدود (Block) کنید. از لحظه ای که یک کاربر مسدود شود نیز دیگر هیچ ایمیلی از او در صندوق ورودی ایمیل های شما مشاهده نمی شود و همه ایمیل های ارسالی او به شما به طور خودکار به سطل زباله ایمیل منتقل می شود. این قابلیت، در بسیاری از موارد مفید است؛ اما گاهی ممکن است به اشتباه کاربری را مسدود نمایید که قصد مسدودکردن او را نداشته اید. همچنین، ممکن است کاربری را برای مدتی مسدود کنید و به دلایلی بخواهید او را از فهرست مسدودشده ها خارج کنید. برای انجام این کار و خروج هریک از کاربران از فهرست مسدودشده ها در جی میل، می توانید از روش ذیل کمک بگیرید:

 1. ابتدا به محیط کاربری خود در سرویس جی میل وارد شوید.
 2. از بالا سمت راست روی آیکون تنظیمات که به شکل یک چرخ دنده است، کلیک کرده، از منوی به نمایش درآمده نیز گزینه Settings را کلیک کنید.
 3. به تب Filters and Blocked Addresses مراجعه نموده، در پایین صفحه، کلید Unblock را مقابل نام هریک از افرادی که قصد دارید از فهرست مسدودشده ها خارج شوند، کلیک نمایید.

توجه داشته باشید، برای خارج کردن مجموعه ای از کاربران از فهرست مسدودشده ها، کافی است علامت چک مارک کنار هریک از کاربران موردنظر را فعال نموه، در پایان روی گزینه Unblock selected addresses کلیک کنید.

منوی Start را خودتان تغییر دهید

یکی از ویژگی هایی که در ویندوز 10 مورد تحسین واقع شده، منوی استارت است که امکان دسترسی سریع به فایل ها، اپ ها، تنظیمات و گزینه ها را فراهم می سازد.

برای این کار، ابتدا بر دکمه Start کلیک کنید و سپس روی Settings کلیک نمایید. در محیط Settings نیزPersonnalization را انتخاب نمایید. اکنون، در نوار منوی واقع در سمت چپ پنجرهPersonnalization ، روی Start کلیک کنید. حالا در قسمت سمت راست این پنجره، پنج گزینه مشاهده می شود که شما می توانید هر یک از آنها را با کشیدن دکمه سفید آیکنِ جلویشان به سمت چپ غیر فعال کرده، یا با کشیدن به سمت راست، آنها را فعال کنید. اولین گزینه، Ocasionally show suggerstions in start است که جهت نمایش اپ های پیشنهادی مایکروسافت در قسمت Suggested منوی Start به کار می رود.

دومین گزینه، Show most used apps است که امکان نمایش اپلی کیشن های بیشتر استفاده شده در ویندوز را در منوی Start و در قسمت Most Used فراهم می سازد. گزینه سوم، Show recently added apps است که در قسمت Recently Added منویStart، امکان نمایش آخرین اپ های نصب شده در ویندوز را فراهم می کند.

گزینه چهارم، Use Start full screen است که فعال کرددن آن موجب نمایش تمام صفحه منوی Start می گردد؛ مشابه صفحه Start در ویندوز 8. پنجمین گزینه، Show recently opened items in jump list on start of the taskbar می باشد که امکان بازکردن سریع پوشه ها، فایل ها و پنجره ها را از طریق منوی Start و Taskbar فراهم می کند. با فعال بودن این گزینه، هنگامی که نشانگر ماوس بر روی یک اپ در منوی Start قرار می دهید، فلشی نمایان می شود که با انتخاب این فلش، فهرستی از آیتم های قابل بازشدن این اپ نمایان می گردد. این اتفاق، هنگام قراردادن نشانگر ماوس روی آیکن اپ در Taskbar با نمایش تصویر کوچک آن اپ نیز رخ می دهد.

در آخر اینکه با کلیک روی Choose which folders appear on start، می توانید مشخص کنید که کدام یک از پوشه های ویندوز در محیط Start نمایش داده شوند.

بازنشانی تنظیمات ویندوز 10 به روز اول

نصب مجدد ویندوز در بسیاری از موارد، آخرین راهکار برای خلاصی از مشکلات ویندوزی به شمار می رود. به تازگی نیز ویندوز 10 منتشر شده و ممکن است کاربران برای یادگیری بیشتر و آشنایی با محیط کاربری این ویندوز، تغییرات بسیاری را در بخش های مختلف آن اعمال کنند. چنانچه به هر دلیلی عملکرد ویندوز 10 با مشکل مواجه شده باشد و نتوانید دلیل بروز این مشکل را بیابید، احتمالاً باز هم آخرین راه حل، یعنی نصب مجدد ویندوز، به ذهن شما خطور می کند. دوست دارید اجرای این راه حل برای شما آسان شود و در مدت زمان کمتری تنظیمات ویندوزی به روز اول بازگشته و همه چیز اصلاح شود؟ برای بازنشانی تنظیمات ویندوز بدون نیاز به نصب دوباره ویندوز یا طی نمودن مراحل پیچیده نصب؛ بلکه می توانید از قابلیت Reset در ویندوز کمک بگیرید. برای استفاده از این قابلیت، می توانید به روش ذیل عمل کنید:

 1. روی منوی استارت کلیک کرده، گزینه Settings را انتخاب کنید.
 2. صفحه تنظیمات را به پایین اسکرول نموده، روی Update & security کلیک نمایید.
 3. از سمت چپ، گزینه Recovery را انتخاب کنید.
 4. گزینه Reset this PC را پیدا کرده، روی Get started کلیک کنید.
 5. در این مرحله، پنجره ای شامل دو گزینه در اختیار شما قرار خواهد گرفت؛ گزینه اول، یعنی Keep my files، اطلاعات شخصی شما در درایو ویندوز را حفظ می نماید و دیگر تنظیمات و برنامه های نصب شده روی ویندوز را حذف می کند. گزینه دوم، یعنی Remove everything نیز همان طور که از عنوانش مشخص است، علاوه بر تنظیمات اعمال شده روی ویندوز و برنامه های نصب شده در آن، همه فایل های ذخیره شده در درایو ویندوز را نیز حذف کرده، به عبارتی، نصب مجدد ویندوز روی یک درایو فرمت شده را شبیه سازی می کند.

بازیابی یادداشت های حذف شده در iOS

یکی از امکاناتی که سیستم عامل آی او اس در اختیار کاربران قرار می دهد، ابزار Notes برای ثبت یادداشت های موردنظر است. بسیاری از کاربران نیز یادداشت ها و متون دلخواه خود را از طریق این ابزار به ثبت می رسانند؛ اما گاهی ممکن است به دلیل خطای سهوی، یکی از این یادداشت ها پاک شود و بخواهید آن را بازیابی کنید. تا به حال این اتفاق برای شما نیز رخ داده است؟

در جدیدترین نسخه سیستم عامل آی او اس، یعنی نسخه 9، قابلیتی برای بازیابی یادداشت های حذف شده طراحی شده که شیوه استفاده از آن به شرح ذیل است:

 1. از فهرست برنامه ها روی Notes فشار دهید.
 2. در حالت پیش فرض با اجرای ابزار Notes، بخش Folders در این برنامه برای شما به نمایش درخواهد آمد. چنانچه قبلاً در حال ویرایش یا ایجاد یک یادداشت بوده اید و این بخش را مشاهده نمی کنید، یک مرحله به عقب بازگردید تا این بخش برای شما نمایش داده شود. همچنین، در صورتی که هیچ پوشه مجزایی را برای یادداشت های خود ثبت نکرده باشید، فقط گزینه های Notes و Recently Deleted را مشاهده خواهید کرد.
 3. پس از حذف اتفاقی یادداشت های خود، کافی است روی Recently Deleted در این بخش فشار دهید.
 4. در پنجره به نمایش درآمده، همه یادداشت های حذف شده طی 30 روز اخیر به نمایش درخواهد آمد؛ به بیان دیگر، پس از 30 روز، یادداشت ها به طور کامل از روی دستگاه شما حذف می شود. برای بازیابی هر یک از یادداشت های موردنظر، ابتدا باید در این بخش روی گزینه Edit فشار دهید.
 5. در ادامه، علامت چک مارک کنار هر یک از یادداشت های موردنظر را فعال کرده، روی Move To فشار دهید.
 6. در نهایت، یکی از پوشه های دلخواه را برای بازیابی یادداشت های موردنظر انتخاب کنید.

شما می توانید در مرحله چهار، روی هر یک از یادداشت های موردنظر فشار دهید و در پنجره هشدار به نمایش درآمده گزینه Recover را انتخاب کنید تا یادداشت انتخاب شده بدون نیاز به انتخاب پوشه مقصد، به محل اولیه خود در فهرست یادداشت ها منتقل شود.

چگونه به icloud دسترسی پیدا کنیم؟

کاربران اپل می توانند به این سرویس ابری، بدون مراجعه به پایگاه icloud و استفاده از مرورگر، به اطلاعات ذخیره شده در icloud خود دسترسی داشته باشند. فضای ابری، محیطی است که کاربران می توانند فایل ها و اطلاعات خود را در آن نگهداری کنند و در هر کجای دنیا که به اینترنت متصل شوند، به اطلاعات خود دسترسی خواهند داشت. شرکت های بسیاری این سرویس را به کاربران ارائه می دهند. شرکت اپل هم این سرویس را با نام iCloud در اختیار مشترکان خود قرار می دهد. کاربران محصولات شرکت اپل می توانند با ثبت نام در این فضای ابری، به 5 گیگابایت فضای رایگان دسترسی داشته باشند که در صورت نیاز به فضای بیشتر، می توانند آن را خریداری کنند. برای دسترسی به فضای ابری شرکت اپل، کاربران باید وارد پایگاه اینترنتی icloud شوند. اپل این امکان را طوری در اختیار مشترکان خود قرار داده است که بتوانند از رایانه خود به صورت مستقیم به iCloud دسترسی پیدا کنند. برای این منظور:

 1. مرورگر خود را باز کنید و به نشانی www.icloud.com/icloudcontrolpanel مراجعه کنید و برنامه icloud را دانلود کنید.
 2. iCloud را نصب کنید و روی فایل دانلودشده کلیک کنید تا مراحل نصب شروع شود. مرحله به مرحله نصب را پیش ببرید. در پایان، میانبر برنامه را در Desktop خود خواهید دید.
 3. iCloud را فعال کنید و روی آیکون برنامه در Start Menu یا Desktop رایانه خود کلیک کرده، آن را باز کنید. در پنجره نمایان شده، نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید. پس از آن، می توانید به اطلاعات ذخیره شده در iCloud خود دسترسی داشته باشید. کافی است برنامه نصب شده را اجرا کنید تا تصاویر، شماره های تماس و دیگر اطلاعات خود را که در سرویس ابر اپل ذخیره کرده اید، ببینید.

با God Mode همه چیز در اختیار شماست

در ویندوز، قابلیتی به اسم God Mode وجود دارد که با استفاده از آن می توانید به یکسری تنظیماتی که در حالت عادی دسترسی به آن غیر ممکن یا دشوار است، دست پیدا کنید. در این گزارش می خواهیم شیوه فعال سازی این حالت را در ویندوز ۱۰ به شما کاربران گرامی آموزش دهیم.

فعال کردن God Mode بسیار ساده است. فقط کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. یک پوشه یا New Folder در هرجایی که دوست داشتید، ایجاد کنید.

۲. نام پوشه مورد نظر را به عبارت زیر تغییر دهید.

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

با انجام مرحله بالا، پوشه مورد نظر به صورت خودکار به God Mode تغییر می یابد.

اکنون کافی است به این پوشه مراجعه کرده، تنظیمات مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین، اگر دوست داشتید تا پوشه تنظیمات شما نام دیگری غیر از GodMode داشته باشد، می توانید به جای کلمه God Mode، کلمه مورد نظر خود را وارد کنید.

نام رایانه خود را در ویندوز 10 تغییر دهید

نصب کردن ویندوز، آن هم از نوع ویندوز 10، این روزها بسیار ساده صورت می گیرد و نیاز به واردکردن ورودی های کمی از طرف کاربر دارد. یکی از مواردی که در هنگام نصب این ویندوز از کاربران پرسیده می شود، نام سیستم است.

شما در ویندوز ۷ و ۸٫۱ و ۸ به راحتی می توانستید از طریق چند مرحله، نام رایانه را عوض کنید؛ اما در ویندوز ۱۰ تا حدودی از پروسه ویندوز xp استفاده شده است.

شیوه تغییر نام رایانه در ویندوز 10:

ابتدا به Settings ویندوز مراجعه کنید و سپس، در بخش نرم افزارهای گروهی سیستم، همان طور که ملاحظه خواهید کرد، روی گزینه about که در آخر قرار گرفته، کلیک کنید تا اطلاعات سیستم به شما نشان دهد. با کلیک بر این گزینه، اطلاعات جزیی مربوط به ویندوز شما نمایش داده می شود. شما باید گزینه Rename your PC را پیدا کنید و بعد نام مورد نظر را وارد نمایید و بعد گزینه Next را بزنید. کمی صبر کنید تا پردازش مورد نظر صورت بگیرد و در پایان، سیستم خود را راه اندازیِ مجدد کنید.

فعال سازی پیمایش نرم در مرورگر اپرا

برای مرور صفحات اینترنتی بدون تکه تکه شدن تصویر، ترفندی را برای شما در نظر گرفته ایم که می توانید در ادامه گزارش، آن را مطالعه نمایید.

پیمایش نرم یا Smooth scrolling، قابلیت کاربردی است که به طور پیش فرض در محیط ویندوز، مجموعه نرم افزاری آفیس و همچنین مرورگرهای وب نظیر اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس وجود دارد. به وسیله این قابلیت، می توانید صفحات را بدون تکه تکه شدن و به شکلی ظریف، بالا و پایین کنید. در مرورگر Opera این قابلیت به شکل پیش فرض فعال نیست. در این ترفند، به چگونگی فعال سازی آن خواهیم پرداخت.

ابتدا در نوار آدرس مرورگر، عبارت opera://flags را وارد نموده، Enter بزنید. در صفحه بازشده به دنبال گزینه Smooth Scrolling بگردید. سپس روی دکمه Enable موجود در ذیل آن کلیک کنید. اکنون یک بار مرورگر را ببندید و دوباره اجرا کنید تا تغییر را احساس نمایید.

غیرفعال سازی بالن های اطلاع رسانی ویندوز

«ویروس یاب خود را فعال کنید»، «نرم افزار امنیتی را به روزرسانی کنید»، «به روزرسانی ویندوز، غیرفعال شده است» و عباراتی از این دست، هشدارهایی است که در بیشتر موارد، گوشه پایین سمت راست صفحه نمایش در سیستم های عامل ویندوزی برای کاربر به نمایش در می آید. بالن های هشدار معمولاً نکات امنیتی و اطلاع رسانی را در خود جای می دهد که اطلاع یافتن از آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ اما گاهی این بالن های هشدار، آزاردهنده است و کاربران به دنبال روشی برای غیرفعال کردن آن هستند.

اگر شما نیز جزو این دسته از کاربران هستید، می توانید با استفاده از ترفند رجیستری زیر، نمایش این بالن ها در همه نسخه های ویندوز را غیرفعال کنید:

1. روی منوی استارت کلیک کرده، در کادر جست وجو عبارت regedit را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید تا ویرایشگر رجیستری اجرا شود.

2. مسیر زیر را در رجیستری دنبال کنید:

HKEY_CURRENT_USER|Software|Microsoft|Windows|CurrentVersion|Explorer|Advanced

3. در بخش خالی از ستون سمت راست، کلیک راست ماوس را فشار دهید و با مراجعه به گزینه New، روی DWORD (32-bit) Value کلیک کنید.

4. نام کلید ایجادشده را به EnableBalloonTips تغییر داده، دوبار روی آن کلیک نمایید.

5. در بخش Value Data، مقدار 0 (صفر) را وارد کنید.

6 . رایانه را یک بار راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

7. با راه اندازی مجدد رایانه، مشاهده خواهید کرد که تغییرات شما اعمال شده است؛ به عبارت دقیق تر، چیزی مشاهده نخواهید کرد؛ زیرا با انجام این عملیات، نمایش هشدارهای اطلاع رسانی غیرفعال شده است.

روش استخراج تصاویر از فایل های آفیس

یکی از امکاناتی که مجموعه نرم افزاری آفیس در برنامه های Word، پاورپوینت و اکسل در اختیار شما قرار می دهد، قابلیت اضافه کردن تصاویر به داخلِ فایل مورد نظر است. این تصاویر درون فایل شما قرار گرفته و با اجرای فایل در هر سیستم عامل دیگر نیز نمایش داده می شود.

گاهی ممکن است بخواهید مجموعه تصاویر قرار گرفته شده در یک فایل از این مجموعه نرم افزاری را روی رایانه خود ذخیره کرده، در برنامه های دیگر از آنها استفاده کنید. یکی از ساده ترین کارها برای ذخیره این تصاویر، کلیک راست روی هریک از آنها و انتخاب گزینه Save picture as است؛ اما چنانچه بخواهید بیش از 50 یا 100 تصویر را به این روش از یک فایل متنی، اکسل یا اسلاید پاورپوینت استخراج کنید، مطمئناً نیازمند صرف زمان بسیاری خواهید بود.

دوست دارید با یک ترفند ساده، این کار را در چند ثانیه انجام دهید؟ برای این منظور، از روش ذیل کمک بگیرید:

 1. برای انجام این کار، فایل خود را در فرمت DOCX، PPTX یا XLSX انتخاب کرده، پسوند انتهای نام آن را از هریک از گزینه های ذکرشده، به ZIP تغییر دهید؛ برای مثال، چنانچه فایل اصلی شما Click.docx است، با استفاده از قابلیت تغییر نام، فرمت آن را به Click.zip تغییر دهید.
 2. اکنون فایل شما به یک فایل فشرده تبدیل شده و می توانید همچون دیگر فایل های فشرده محتوای آن را استخراج کنید.
 3. پس از استخراج محتوای فایل فشرده، پوشه هایی برای شما به نمایش درخواهد آمد. به پوشه Word بروید و پس از آن، پوشه Media را باز کنید.
 4. همه تصاویر موجود در فایل اولیه شما، در این پوشه قابل مشاهده است و می توانید به راحتی نسبت به انتقال آنها به هر پوشه دیگر روی هارددیسک، اقدام کنید.

افزایش سرعت مک

اگر بوت سیستم عامل مک رایانه شما، به طور غیرعادی، زمانی طولانی را به خود اختصاص می دهد، به احتمال زیاد تعداد بسیاری از نرم افزارهای مختلف همراه با بوت سیستم عامل اجرا می شوند.

اگر شما هم این مشکل را دارید و به دنبال راه حلی برای رفع آن هستید، به جای استفاده از نرم افزارهای مختلف یا ارتقای سخت افزاری رایانه، پیشنهاد می کنیم از بخش Login Items کمک گرفته، نرم افزارهای اضافه را از فهرست برنامه های اجرایی همراه با بوت سیستم عامل حذف کنید. برای این کار:

 1. از منوی اصلی به System Preferences بروید.
 2. بخش Users & Groups را انتخاب کنید.
 3. تب Login Items را انتخاب نمایید تا فهرستی از برنامه هایی که همراه با بوت سیستم عامل اجرا می شوند، در اختیار شما قرار گیرد.
 4. نرم افزارهایی را که قصد دارید از این فهرست حذف شوند، انتخاب کرده، در پایان، روی آیکون تفریق (-) در همین بخش کلیک کنید.

دقت داشته باشید، فقط نرم افزارهایی را که به آنها نیازی ندارید، در این بخش غیرفعال کنید تا مشکلی در روند اجرای نرم افزارها و بوت سیستم عامل رخ ندهد.

اگر رمز ویندوزتان را فراموش کرده اید، بخوانید

فراموش کردن رمز ویندوز، یکی از مشکلاتی است که همه ما حداقل یکبار آن را تجربه کرده ایم. برای اینکه بتوانید رمز ویندوز خود را تغییر دهید، باید رمز قبلی را بدانید و آن را وارد کنید تا بتوانید رمز جدید را جایگزین کنید؛ اما شما می توانید با استفاد از این ترفند بدون نیاز به یاد داشتن رمز پیشین، رمز جدیدی را روی حساب کاربری خود در ویندوز تعریف کنید.

با روش زیر، می توانید این کار را انجام دهید:

با فشردن کلیدهای ترکیبی Win+R، بر روی Run کلیک نمایید. عبارت control userpasswords2 را وارد کرده و Enter بزنید. پس از دیدن فهرست «یوزر»های موجود باید روی نام کاربری مورد نظر کلیک کرده و سپس Reset Password را انتخاب کنید. اکنون رمز جدید را در دو قسمت وارد کرده و Enter بزنید تا رمز جدید برای کاربر تعریف شود.

حذف نوار عنوان در مرورگر فایرفاکس

در مرورگر کروم نسخه دسکتاپ و حتی بسیاری از مرورگرهای گجت های همراه، فهرست تب های مرورگر در بالاترین بخش مرورگر مشاهده می شود و در ادامه نیز محتوای صفحات بازشده در مرورگر به چشم می خورد. البته مواردی نیز وجود دارد که ممکن است عنوان مرورگر و یا نوار بوک مارک ها را در خود جای دهد. یکی از این موارد، در مرورگر محبوب کاربران، یعنی فایرفاکس، قابل مشاهده است. در این مرورگر، چنانچه منوی مرورگر فعال باشد، ابتدا نوار عنوان مرورگر را مشاهده می کنید و در ادامه، منوی مرورگر و پس از آن، فهرست تب های فعال برای شما به نمایش درمی آید. اگر جزء کاربرانی باشید که محیط کاربری مرورگر به سبک کروم را می پسندید، اما استفاده از فایرفاکس را به کروم ترجیح می دهید، می توانید با استفاده از روش ذیل، تب های فایرفاکس را نیز به بالاترین بخش مرورگر انتقال داده، نمایش همه گزینه های مزاحم را غیرفعال کنید:

 1. از بالا سمت راست مرورگر، روی آیکون منوی اصلی که به شکل سه خط افقی است، کلیک کرده، در انتهای منو روی Customize کلیک کنید. همچنین، می توانید روی آیکون منوی اصلی، نوار ابزار یا بخشی خالی از نوار آدرس کلیک راست کرده، گزینه Customizeرا انتخاب نمایید.
 2. در پنجره شخصی سازی، از پایین سمت چپ روی گزینه Show/ Hide Toolbars کلیک کرده، علامت چک مارک گزینه های Menu Bar و Bookmarks Toolbar را غیرفعال کنید.
 3. روی گزینه Title Bar نیز کلیک کنید تا به حالت غیرفعال تغییر وضعیت دهد.
 4. اکنون فهرست تب های مرورگر فایرفاکس نیز به بالاترین بخش ممکن منتقل شده و می توانید از وب گردی بدون گزینه های مزاحم لذت ببرید.

شخصی سازی شکل پوشه های ویندوز با تصاویر دلخواه

برای شخصی سازی محیط ویندوز، راه های بسیاری وجود دارد. شما با انجام یک فرآیند ساده، می توانید ظاهر پوشه های ویندوز را به وسیله گذاشتن تصویر دلخواه خود شخصی سازی کنید.

استفاده از تصویر دلخواه برای یک پوشه نیازمند دانش بالایی نبوده، به راحتی و با چند کار ساده انجام پذیر است. برای شروع، تصویر مناسب برای پوشه خود را انتخاب کنید؛ برای این کار، هم از تصاویر موجود در اینترنت و هم از تصاویر خودتان می توانید استفاده کنید. برای یافتن تصویر مناسب برای یک پوشه در اینترنت، عبارت "topic Icon folder" را جست وجو کنید در قسمت topic موضوع موردنظر خود را بنویسید.

برای اینکه بتوان از تصاویر در آیکن یک پوشه استفاده کرد، باید آنها را به فرمت ICO تبدیل کرد. علاوه بر تبدیل فرمت تصویر، باید از مربع بودن تصویر اطمینان حاصل کرد. برای این تبدیل، استفاده از ICO converter پیشنهاد می شود. ابتدا فایل خود را در این مبدل آپلود کنید. باید تمام گزینه های مربوط به اندازه انتخاب شوند. برای بهره مندی از بهترین کیفیت تصویر، گزینه "32-bit depth" را انتخاب کنید.

تصویر موردنظر را در محل دلخواه ذخیره نمایید؛ البته توصیه می شود تصاویر مذکور در پوشه مورد نظر ذخیره شود. حال، پوشه مزبور را انتخاب کرده، روی آن راست کلیک کنید و Properties را انتخاب نمایید. به قسمت Customize بروید و روی ...Change Icon کلیک کنید. با انتخاب Browse و انتخاب فایل ذخیره شده، تصویر موردنظر شما برای پوشه انتخابی نمایش داده خواهد شد.

Li-Fi، صد برابر سریع تر از Wi-Fi

انتظار داشتیم تا خبرهای بیشتری در خصوص فناوری Li-Fi بشنویم؛ فناوری بی سیمی که با استفاده از ارتباطات نور مرئی به انتقال اطلاعات با سرعت بالا مبادرت می ورزد. در جدیدترین آزمایش های انجام شده، محققان برای اولین بار فناوی لای فای را در محیط بیرون از آزمایشگاه، پیاده سازی و بررسی کردند. این در حالی است که در فضای آزمایشگاهی، رسیدن به سرعت 224 گیگابیت بر ثانیه در سال جاری میلادی محقق شده بود تا حدس و گمان های مختلفی در خصوص تأثیر این فناوری بر چگونگی استفاده ما از اینترنت مطرح شود.

در جدیدترین اقدام ها، فناوی لای فای در محیط های اداری و صنعتی در شهر تالین استونی مورد بررسی قرار گرفت. گزارش های منتشرشده در خصوص این بررسی ها، حکایت از رسیدن به سرعت یک گیگابیت بر ثانیه، یعنی سرعت در حدود 100 برابر بیشتر از متوسط سرعت فناوی کنونی وای فای دارند.

بد نیست بدانید که لای فای توسط هارالد هاس از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند در سال 2011 ابداع شد تا او برای اولین بار با استفاده از یک LED از انتقال اطلاعاتی به مراتب بیشتر از آنچه دکل های مخابراتی انتقال می دهند، پرده برداری کند. در محیط آزمایشگاهی، رسیدن به سرعت 224 گیگابیت بر ثانیه به منزله دانلود 18 فیلم 1.5 گیگابایتی در هر ثانیه است. این فناوری از ارتباط نور مرئی (VLC)، به عنوان واسطه ای که از نور مرئی بین 400 تا 800 تراهرتز استفاده می کند، بهره می برد. این فناوری عملکردی مانند شکل پیشرفته کد مورس دارد و همانند خاموش و روشن کردن یک چراغ قوه بر اساس الگویی مشخص است که می تواند پیغامی محرمانه را انتقال دهد. چشمک زدن LED و خاموش و روشن شدن آن با سرعت بسیار بالا، می تواند برای انتقال داده ها در قالب کدهای باینری مورد استفاده قرار گیرد. مزایای لای فای در مقایسه با وای فای، علاوه بر سرعت به مراتب بالاتر، آن است که امکان عبور نور از دیوارها وجود ندارد و همین امر، موجبات در دسترس بودن شبکه ای به مراتب امن تر را فراهم خواهد آورد. از سوی دیگر، احتمالاً شاهد تداخل کمتری میان دستگاه های مختلف خواهیم بود.

اعمال محدودیت زمانی برای ورود به حساب های کاربری محلی در ویندوز10

قابلیت کنترل والدین (Parental controls) در ویندوز 10 دستخوش تغییر شده است و به حساب کاربری مایکروسافت شما گره خورده است. به طور کلی، شماری از قابلیت های ویندوز 10 به حساب کاربری مایکروسافت وابسته شده است. این موضوع، به این معناست که شما می توانید از حساب کاربری محلی خود روی رایانه تان استفاده کنید؛ اما با این کار، از برخی قابلیت های ویندوز بی بهره خواهید ماند. قابلیت کنترل فرزندان توسط والدین، یکی از این قابلیت هاست. در حال حاضر، اگر مایل به استفاده از کنترل والدین باشید، ابتدا باید حساب مایکروسافت خود را به حساب با دسترسی مدیر متصل کنید و سپس، حساب کاربری فرزندان را ایجاد نمایید؛ اما اگر ترجیح می دهید از حساب کاربری محلی استفاده کنید و در عین حال، روی حساب کاربری فرزندتان محدودیت ایجاد کنید، این کار شاید در ظاهر شدنی نباشد؛ ولی با ترفندی که هم اکنون معرفی خواهیم کرد، می توانید از طریق خط فرمان ویندوز، حساب های کاربری را طوری محدود کنید که تنها در روزها و ساعات خاصی از هفته قابل دسترسی باشند.

ابتدا روی دکمه Start کلیک کنید.
در منوی Start ، عبارت CMD را وارد نمایید.
سپس، در فهرست نتایج، روی Command Prompt راست کلیک کرده، Run as administrator را انتخاب کنید.
حال در محیط Command Prompt دستور زیر را وارد نمایید:

net user username /times:M-F,9pm-11pm;Sa-Su,5pm-6pm

در این دستور، به جای username باید نام کاربری حساب کاربری را که قصد دارید روی آن محدودیت زمانی اعمال نمایید، جایگزین کنید.

همچنین، M-F,9pm-11pm به این معناست که از روز دوشنبه (Monday) تا روز جمعه (Friday) از ساعت 9 شب تا 11 شب، امکان دسترسی به حساب کاربری وجود دارد و Sa-Su,5pm-6pm به این معناست که در روزهای شنبه (Saturday) و یکشنبه (Sunday) از ساعت 5 بعد از ظهر تا 6 بعد از ظهر دسترسی به حساب کاربری مجاز است.

شما می توانید این روزهای هفته و ساعات را طبق همین الگو تغییر دهید.

در نهایت، دکمه Enter را فشار دهید تا دستور اعمال شود.

اکنون در صورتی که صاحب حساب کاربری مورد نظر قصد ورود به حساب کاربری خود در ساعاتی غیر از ساعات تعیین شده را داشته باشد، با پیغام خطا روبه رو شده، امکان ورود را نخواهد داشت.

جهت از بین بردن این محدودیت دسترسی، می توانید از این دستور استفاده نمایید:

net user username /times:all

آزادکردن حجم انبوهی از درایو ویندوز با کاهش حجم فایل Hibernate

Hibernate، قابلیتی در ویندوز است که امکان خاموش کردن رایانه بدون از دست دادن اطلاعاتی نظیر: پنجره ها، برنامه ها و پروژه های در حال اجرا را به شما می دهد. با Hibernate کردن رایانه، اطلاعات داخل Ram روی Hard Disk و درون یک فایل ذخیره می شود. بعد از روشن کردن سیستم، دوباره اطلاعات از Hard Disk به Ram انتقال می یابد؛ اما مشکلی که هنگام فعال بودن قابلیت Hibernate رخ می دهد، این است که همیشه یک فایل چند گیگابایتی با نام hiberfil.sys درایو ویندوز را اشغال کرده است. در این ترفند، به چگونگی کاهش حجم فایل hiberfil.sys بدون غیرفعال کردن قابلیت Hibernate خواهیم پرداخت.

گفتنی است که hiberfil.sys (موجود در ریشه درایو C) یک فایل مخفی سیستمی است و حتی با فعال کردن نمایش فایل های مخفی نیز نمایان نمی شود و لازم است در پنجره Folder Options علامت Hide protected system files را نیز بردارید.

به صورت پیش فرض، حجم hiberfil.sys به اندازه 75% کل حافظه کامپیوتر است؛ مثلاً در یک رایانه با 8 گیگابایت رم، فایل hiberfil.sys حجمی معادل 6 گیگابایت دارد!
برای کاهش حجم این فایل، مراحل زیر را دنبال کنید:

در منو یا صفحه Start عبارت cmd را تایپ کنید. با ظاهرشدن گزینه cmd.exe روی آن کلیک راست کرده، Run as Administrator را بزنید.

سپس در محیط Command Prompt دستور زیر را وارد کرده و Enter بزنید:

powercfg /h /size X

به جای X باید درصد جدید را وارد کنید. همان طور که پیش از این اشاره شد، مقدار پیش فرض، 75% است. برای کاهش حجم فایل hiberfil.sys، عددی کمتر از 75 وارد کنید. توصیه می شود از واردکردن رقمی زیر 50 خودداری کنید؛ به خصوص برای رایانه هایی با رم کمتر از 6 گیگابایت. همچنین، در ویندوزهای 8 به بعد، به علت استفاده زیاد ویندوز از قابلیت Fast Startup و Hybrid Sleep، کاهش بیش از حد حجم فایل hiberfil.sys موجب اختلالاتی در پروسه خاموش و روشن کردن رایانه خواهد شد.

شیوه به اشتراک گذاری فایل ها در آفیس 2016

آفیس 2016 تمرکز بسیاری روی کارهای گروهی دارد. این موضوع، بدین معناست که بیش از پیش نسخه دسکتاپ آفیس، به فضای ابری وابسته شده است. پیش از آنکه بتوانید با دیگر همکارانتان در یک محیط زنده روی یک فایل کار کنید، لازم است شیوه ذخیره فایل و به اشتراک گذاری آن را فرا بگیرید. این کار، به وسیله OneDrvie و آفیس 2016 آسان شده است.

برای این کار، ابتدا در محیط اپلیکیشن آفیس مورد نظر خود (نظیر Word یا Excel) به ایجاد فایل یا بازنمودن فایلی که قصد به اشتراک گذاری آن را دارید، اقدام کنید. سپس در گوشه بالای سمت راست پنجره، روی دکمه Share کلیک کنید. دقت کنید پیش از این کار، باید با حساب کاربری مایکروسافت خود در محیط برنامه وارد شده باشید.

اکنون روی دکمه Save to cloud کلیک کنید. با این کار، به محیط Save as برنامه هدایت خواهید شد. در این صفحه، ابتدا محیط OneDrive و سپس محل ذخیره فایل و نام آن را انتخاب کنید.

در محیط Share می توانید در قسمت Invite people اقدام به دعوت افراد جهت به اشتراک گذاری فایل با آنها کنید. این کار، از طریق واردنمودن نشانی ایمیل یا استفاده از فهرست تماس امکان پذیر است. شما همچنین می توانید مجوزهای دسترسی جهت مشاهده یا ویرایش فایل را نیز تغییر دهید.

در نهایت، پیام یا یادداشتی را که می خواهید دیگر افراد به هنگام دسترسی به فایل مشاهده کنند، در صورت تمایل وارد نموده، روی Share کلیک کنید.

در صورتی که مایل نیستید از این روش به اشتراک گذاری استفاده کنید، کافی است روی Get a sharing link کلیک کنید تا پیوندی جهت مشاهده و اصلاح فایل دریافت کنید. در نهایت، می توانید این پیوند را از طریق ایمیل یا پیام متنی برای دیگر افراد ارسال کنید.

کار با همکاران روی یک فایل به طور هم زمان در 2016 Word

هنگامی که در 2016 Word فایلی را از طریق OneDrive به اشتراک می گذارید، افرادی که دسترسی ویرایش را برای آنها تعریف کرده اید، می توانند به سادگی فایل را در نسخه دسکتاپ آفیس 2016 و یا آفیس آنلاین باز کنند و در ویرایش فایل به صورت برخط با شما همکاری کنند.

اگر شما فردی هستید که فایل را ایجاد کرده و به اشتراک گذاشته اید، یک پیغام اطلاع رسانی مبنی بر اینکه دیگر افراد در حال ویرایش فایل هستند، دریافت خواهید کرد. همچنین، از شما سؤال می شود که آیا مایل هستید تغییرات به طور خودکار به اشتراک گذاشته شود یا خیر؟ در صورت تمایل، کافی است پاسخ مثبت خود را با کلیک روی دکمه Yes اعلام کنید.

نکته فوق العاده ای که وجود دارد، این است که شما می توانید به طور زنده و آنی، با دیگر افرادی که از نسخه دسکتاپی یا تحت وب آفیس استفاده می کنند، روی فایل به طور مشترک کار کنید.

البته باید بدانید در زمان همکاری بلادرنگ، شما می توانید تنها در محدوده متنی که فرد دیگری در حال کار روی آن نیست، اصلاحات خود را انجام دهید؛ به عنوان مثال، اگر شما مشغول کار در یک پاراگراف هستید، می توانید این پاراگراف را ویرایش کنید؛ اما امکان ویرایش پاراگرافی را که فرد دیگری در حال کار روی آن است، ندارید؛ مگر زمانی که کار او در این قسمت به اتمام برسد. به محض اینکه فرد به پاراگراف دیگری برود، امکان ویرایش پاراگراف قبلی برای شما مهیا خواهد شد.

همچنین، اگر نیاز به ارتباط با همکار خود را دارید، می توانید روی دکمه Share کلیک کنید. با این کار، فهرست افرادی را که هم اکنون در حال کار روی این فایل هستند، مشاهده خواهید کرد. حال می توانید با انتخاب هر فرد از طریق چت متنی، صوتی، ویدیویی و یا ارسال ایمیل، با وی ارتباط برقرار کنید.

گفتنی است، برای چت با همکاران، نیاز است که اپلیکیشن Skype را نصب کرده باشید.

حل مشکل کار نکردن برخی کلیدهای صفحه کلید در ویندوز 10

یکی از مشکلات شایعی که بسیاری از کاربران استفاده کننده از لپ تاپ پس از نصب ویندوز 10 با آن روبه رو شده اند، کارنکردن کلیدهای Function و یا Numeric کیبورد است. کلیدهای Function کلیدهای معروف به F در بالای صفحه کلید و کلیدهای Numeric نیز کلیدهای عددی در سمت راست صفحه کلید هستند.

این مشکل بیشتر در لپ تاپ های Asus و Toshiba مشاهده شده است؛ اما برخی مدل های لپ تاپ های Sony و Acer نیز چنین تداخلی را پس از ارتقا به ویندوز 10 تجربه کرده اند.

حتی با وجود نصب به روزرسانی های ویندوز 10 نیز این مشکل برقرار است؛ اما با وجود این، راه حلی ساده برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد و آن، حذف درایورهای پیش فرض نصب شده و نصب درایور منتشرشده توسط سازنده لپ تاپ است.

بدین منظور، ابتدا روی دکمه Start کلیک کنید. سپس روی Settings کلیک نمایید. درون اپلیکیشن Settings روی System کلیک کنید. اکنون روی Apps & features کلیک نمایید. حال در فهرست برنامه های موجود در سمت راست، Synaptics pointing Device را یافته، پس از انتخاب آن، روی Uninstall کلیک کنید تا حذف گردد.

اکنون یک بار ویندوز را از نو راه اندازی نمایید. در صورتی که بعد از راه اندازی مجدد ویندوز، باز هم مشکل برقرار بود، به پایگاه اینترنتی سازنده لپ تاپ مراجعه کرده، درایور مخصوص برای لپ تاپ خود را دانلود نموده، نصب کنید.

انتقال آسان از ویندوز Home10 به Pro بدون از دست دادن برنامه های نصب شده

مایکروسافت امکان انتقال از ویندوز Home به ویندوز Pro را فراهم ساخته است تا کاربران ویندوز Home بتوانند به قابلیت های بیشتر دسترسی داشته، بهتر و با آزادی بیشتر به روزرسانی ها را مدیریت کنند. به علاوه، با امکان انتقال مستقیم ویندوز Home به ویندوز Pro دیگر تمامی نرم افزارهای نصب شده از دست نمی روند. در نتیجه، دیگر نیازی به حذف ویندوز Home10 و نصب مجدد نسخه Pro نخواهد بود. در این ترفند، به شیوه انجام این ارتقا خواهیم پرداخت.

برای به روزرسانی ویندوز Home به Pro، ابتدا اطمینان یابید که از نسخه ساخت 1511 یا نسخه جدیدتر ویندوز 10 بهره می برید. اگر این گونه نیست، ابتدا ویندوز خود را Update نمایید. برای پی بردن به نسخه دقیق ویندوز نیز می توانید از این ترفند بهره ببرید:

در این روش انتقال، در واقع، تنها باید کلید فعال سازی ویندوز Home10 را به کلید فعال سازی ویندوز Pro تغییر داد.
برای این کار، در منوی Start روی Settings کلیک کنید.
در محیط Settings، روی Update & Security کلیک نمایید.
سپس، به تب Activation مراجعه کنید.
حال، در سمت راست این پنجره، روی Change product key کلیک نمایید.

پس از بازشدن پنجره جدید، در صورتی که کلید فعال سازی ویندوز Pro10 را قبلاً خریداری کرده اید، آن را وارد نمایید. چنانچه آن را خریداری نکرده اید، می توانید از یک کلید موقت 30 روزه استفاده کنید. با این فرض که پس از 30 روز، ویندوز را به طور دائم فعال می کنید. این کلید موقت، بدین شرح است:

VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

پس از واردنمودن کلید موقت، می توانید ویندوز Home10 را بدون از دست دادن نرم افزارهای نصب شده مستقیماً به ویندوز Pro10 انتقال دهید.

منوی مخفی در محدوده جزئیات Windows Explorer ویندوز 7

در Windows Explorer ویندوز 7، قسمتی به نام محدوده جزئیات یا Details Pane وجود دارد که در بخش پایین آن قرار می گیرد. از طریق این محدوده، امکان ویرایش سریع جزئیات و مشخصات فایل انتخابی فراهم می شود. در صورتی که در Windows Explorer شما این محدوده وجود ندارد، می توانید با کلیک روی دکمه Organize در نوار بالای صفحه و انتخاب Details Pane در زیرشاخه Layout، آن را فعال کنید.

در صورتی که در این محدوده راست کلیک کنید، هیچ اتفاقی نمی افتد؛ اما جالب است بدانید این محدوده، دارای یک منوی مخفی است. برای دسترسی به این منوی مخفی، کافی است در منتهی الیه سمت چپ این برنامه راست کلیک کنید. منویی دارای دو آیتم پدیدار می شود. در قسمت Size می توانید ابعاد محدوده جزئیات را به دلخواه خود انتخاب نمایید.

همچنین، با کلیک روی Remove properties امکان حذف جزئیات فایل پدیدار می شود. این گزینه در واقع، میان بری برای راست کلیک روی File، انتخاب Properties، رفتن به تب Details و انتخاب Remove Properties and Personal Information است.

تبدیل حالت نمایش صفحه دسکتاپ ویندوز 10 به یک پوشه استاندارد

دسکتاپ ویندوز، در واقع چیزی جز یک پوشه با قابلیت های خاص نیست. در ویندوز 10 می توانید با استفاده از دو کلید ترکیبی، حالت نمایش آیکن ها و میانبرهای صفحه دسکتاپ را طوری تغییر دهید که حالت نمایش آن، مانند دیگر پوشه های ویندوز شود؛ چیزی که قطعاً تاکنون تجربه نکرده اید. برای این کار، ابتدا به صفحه دسکتاپ ویندوز مراجعه کنید.

حالا کلیدهای ترکیبی 8Ctrl+Shift+را فشار دهید. خواهید دید که حالت نمایش آیکن های صفحه به صورت فهرست تغییر می کند. اکنون در صورتی که کلید Ctrl را بگیرید و غلطک ماوس را بچرخانید، می توانید اندازه ی این آیکن ها را هم بزرگ تر و یا کوچک تر کنید.

اما اگر مایلید نمایش آیکن ها به صورت تک ستونه همراه با جزئیات شود نیز کافی است کلیدهای ترکیبی 6Ctrl+Shift+ را فشار دهید. این بار نیز شیوه نمایش آیکن ها به صورت یک فهرست تک ستونه همراه با جزئیات تغییر می نماید.

برای بازگردانی ظاهر آیکن های صفحه دسکتاپ به حالت اولیه نیز کافی است روی فضای خالی از صفحه دسکتاپ راست کلیک کرده و از منوی View روی یکی از اندازه های آیکن (مثلاً Medium Icons) کلیک کنید.

جایگزین کردن تمام فونت ها در پاورپوینت

فرض کنید در حال طراحی یک فایل پاورپوینت هستید و از یک فونت خاص در قسمت های مختلف استفاده کرده اید؛ اما در پایان کار، از انتخاب این فونت راضی نیستید و ترجیح می دهید یک فونت دیگر را جایگزین آن کنید. طبیعتاً بررسی تمامی اسلایدهایی که این فونت در آنجا استفاده شده و جایگزین نمودن فونت جدید، کار دشوار و وقت گیری به نظر می رسد؛ ولی نیازی به این کار نیست؛ زیرا در محیط نرم افزار Powerpoint می توانید به آسانی یک فونت را در کل اسلایدهای پاورپوینت جایگزین فونت دیگری کنید.

برای این کار، کافی است در تب نخست، یعنی تب Home، از محدوده Editing روی فلش کوچک کنار Replace کلیک کنید. اکنون گزینه Replace Fonts را انتخاب نمایید؛ در 2003 Powerpoint برای یافتن این گزینه، از منوی Format اقدام کنید.

در پنجره بازشده در قسمت Replace، فونتی که می خواهید تغییر کند و در قسمت With فونت جدید را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Replace کلیک کنید. اکنون خواهید دید که به همین سادگی فونت جدید در کل متن جایگزین فونت قبلی شده است.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 22 اسفند 1394
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 66
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 53
بازدید 6675 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 53 آموزش 53