گزارش مراسم رونمایی پایگاه جامع الأحادیث

    www.noorhadith.ir

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 16:37
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیین رونمایی از پایگاه جامع الأحادیث با حضور علماء، اساتید، طلاب و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، برگزار شد. در این مراسم که با حضور آیت الله سید احمد خاتمی، آیت الله سعیدی و همچنین نمایندگان بیوت مراجع معظم تقلید برگزار شد، علاوه بر رونمایی از پایگاه ارزشمند جامع الأحادیث، از دو نرم افزار حدیثی معجم موضوعی بحار الأنوار 2 و معجم موضوعی کتب اربعه نیز رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین بهرامی، مدیر گروه علوم حدیث مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در معرفی پایگاه جامع الأحادیث اظهار داشت: از ویژگی های مهم پایگاه جامع الأحادیث، این است که فهرست غیرتکراری از میان احادیث، قابل دسترسی است و به راحتی گروه بندی شده است. در این باره بیش از 230 هزار حدیث غیرتکراری داریم.

وی در مورد برخی از ویژگی های این پایگاه خاطرنشان کرد: بیشتر احادیث در این پایگاه، دارای اِعراب است. تعدادی از متخصصان علوم اسلامی، با استفاده از فنّاوری اطّلاعات، تمامی احادیث شیعه را اِعراب گذاری کرده اند.

مدیر گروه علوم حدیث مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، گفت: نشان گذاری و فرمت گذاری و ارتباط احادیث و سند آن و به کارگیری آیات در بطن احادیث و استفاده از تکنولوژی متن کاوی و پردازش ماشینی بر روی بسیاری از اطلاعات، از جمله ویژگی های این پایگاه می باشد.

وی خاطرنشان کرد: محصولاتی که به صورت دیسکت و سی دی از سال 68 در مرکز نور با موضوع حدیث عرضه شده، در نهایت، به صورت کامل ترین مجموعه در این پایگاه گرد هم آمده که کلیه منابع حدیثی شیعه را شامل می شود.

مدیر گروه علوم حدیث مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفت: در این پایگاه، 199 عنوان کتاب حدیثی مشتمل بر حدود 400 هزار حدیث گردآوری شده است.

مهم ترین اختلاف ماهوی پایگاه با نرم افزار، این است که نرم افزار در واقع یک کتابخانه است؛ اما پایگاه یک فهرست استخراج شده از احادیث می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی گفت: بسیاری از مشکلات حدیث پژوهان در جست و جوی حدیث، در این پایگاه رفع شده است؛ ضمن اینکه مقایسه احادیث با یکدیگر در منابع مختلف، از دیگر ویژگی های ارزشمند پایگاه جامع الاحادیث به شمار می رود.

وی افزود: وجود اطّلاعات سندی در کنار حدیث و پرونده جامع، شامل ترجمه و شرح حدیث قابل دسترسی است. از میان 400 هزار حدیث، 100 هزار مورد آن، دارای سندِ بررسی شده می باشد. از سوی دیگر، هم افزایی میان احادیث در منابع مختلف در این پایگاه وجود دارد و قابل تعمیم به احادیث دیگر است. از ویژگی های مهم مرکز نور این است که بر اساس تکنولوژی بومی است و تاکنون با مشکلات هک مواجه نبوده ایم.

متکفل پایگاه جامع الأحادیث گفت: قابلیت درج گفتگو و نقد، در این پایگاه وجود دارد و وبگاه برای متخصصان قابل دسترسی است. همچنین، قابلیّت شخصی سازی مطالب در آن وجود دارد.

مدیر گروه علوم حدیث مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی افزود: اطلاعات پایگاه در آینده نیز ارتقاء می یابد و کارهای موضوعی که بر روی احادیث انجام شده و در قالب دو نرم افزار ارائه گردیده، از قابلیت های آینده مرکز است؛ یعنی محققان با استفاده از موضوعات، به احادیث مورد نظر دست می یابند.

وی در خصوص دو ویژگی مهم پایگاه تصریح کرد: تفاوت این کار با سایر کارها در حوزه حدیث، این است که زیرساخت بسیاری از فعّالیّت های پژوهشی با استفاده از منابع در پایگاه فراهم است و برترین کار در حوزه پژوهش است.

مراسم رونمایی از پایگاه جامع الاحادیث و نرم افزارهای معجم موضوعی بحار الانوار 2 و معجم موضوعی کتب اربعه

حجّت الاسلام و المسلمین بهرامی یادآور شد: ویژگی دوم نیز آن است که با توجه به اینکه در طول تاریخ تشیع نگارش جوامع حدیثی، یکی از وظایف علمای شیعه بوده که متناسب با امکانات و شرایط، کتاب حدیثی بنویسند، جامع حدیثی در عصر ما نیز در قالب فناوری اطلاعات با قابلیت های فراوان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

وی افزود: پایگاه جامع الأحادیث، نسل جدیدی از جوامع حدیثی است که به آسانی در اختیار محقّقان قرار خواهد گرفت؛ به ویژه اینکه پرونده ای از اطّلاعات در حدیث گردآوری شده است.

مدیر گروه علوم حدیث مرکز نور خاطرنشان کرد: بخشی از فعّالیّت ها، موضوعی است و گاهی در پژوهش با معانی مختلفی مواجه می شویم و در زمان جستجو یکسری نتایج اضافی می آید. برای رفع مشکل، برچسب زدن در شناسایی موضوع، در نرم افزار دیده شده و محقّقان این احادیث را برچسب گذاری کرده اند و با ایجاد نمایه ها می توان به حدیث مورد نیاز دست یافت.

حجّت الاسلام و المسلمین بهرامی در بخش دیگری از سخنانش به نرم افزارهای جدید نور اشاره کرد و افزود: یکی از این آثار، بحارالأنوار است که در حدود 16 سال زمان صرف شد تا موضوع برداری شود. در این ارتباط، دو نرم افزار بحارالانوار و معجم موضوعی کتب اربعه به صورت استخراج موضوعی انجام گرفته و در دسترس قرار دارد که در آینده به پایگاه اضافه می شود.

در ادامه این مراسم، آیت الله سید احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، ضمن رونمایی از پایگاه ارزشمند جامع الاحادیث و نرم افزارهای معجم موضوعی بحارالانوار 2 و معجم موضوعی کتب اربعه، به تبیین دوره های پژوهش در تاریخ تشیع پرداخت و در آخر نیز تلاش ها و خدمات مفید مرکز نور را ارج نهاد و اظهار داشت: در این مرکز، زحمات ارزنده ای برای راه اندازی پایگاه جامع الأحادیث صورت گرفته است و پژوهش های زیادی برای تولید نرم افزار به ثمر نشسته که موجب مباهات است.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 27 خرداد 1397
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 5
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 62
بازدید 3232 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 62 گزارش مراسم رونمایی پایگاه جامع الأحادیث