جدیدترین نرم افزارهای مراکز پژوهشی قم

یکشنبه, 30 آذر 1382 ساعت 14:19

اشاره

در عصر فناوری اطلاعات دیگر نمی توان پژوهش را از پردازش جدا دانست و بدون توجه به سیستم های اطلاع رسانی رایانه ای به تولید و ارائه پژوهش های دینی پرداخت. از این رو حرکت مبارک تولید نرم افزارهای دینی شتاب و شکل جدیدی به خود گرفته است بگونه ای که همگام با سامان یافتن پژوهشها، نرم افزارهای مربوطه نیز طراحی و ارائه می گردد. آنچه در پیش می آید فهرستی از جدیدترین نرم افزارهای مراکز پژوهشی است که به تازگی تولید شده اند و برخی از آنها نیز تا چند ماه آینده به بازار عرضه می شود.

 

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

نرم افزار منهج النور - دانشنامه علوی

نام نرم افزار: منهج النور - موسوعة نهج البلاغة

این برنامه نسخه سه زبانه دانشنامه علوی می باشد که موضوع اصلی آن، نهج البلاغه و سخنان حضرت علی علیه السلام است. محتوای آن شامل متن کامل نهج البلاغه، به همراه 26 ترجمه، 33 شرح و تعلیقه و 7 شرح و ترجمه منظوم به زبان فارسی است و در مجموع 292 جلد را در خود جای داده است. برای این نرم افزار امکاناتی همچون متن و قرائت کامل نهج البلاغه، ارائه فهرست های متنوع و جستجوهای مختلف در متن و فهرست و کتابنامه تفصیلی در نظر گرفته شده است.

مؤسسه پژوهشی آموزشی امام خمینی (ره)

نرم افزار تاریخ مشروطهنام نرم افزار: تاریخ مشروطه

این نرم افزار اطلاعات جامعی از دوران مشروطیت را در اختیار کاربران قرار می دهد. امکانات این برنامه شامل: تصاویر علماء دوران مشروطیت، فیلم، مقالات و کتب مربوطه به آن دوران و امکان جستجو در متون کتابها است.

تاریخ مشروطه - شیخ فضل الله نوری

مرکز تحقیقات یاسین

نام نرم افزار: دبستان قرآن 2

این برنامه برای شاگردان سال دوم ابتدایی به صورت بسیار جالب روشهای تدریس قرآن و کتب دینی را با مضامین و سرگرمی ها، زنگ تفریح، جستجو و نمایه عرضه کرده است.

نرم افزار کریمه

نام نرم افزار: کریمه

این نرم افزار شامل زندگانی، هجرت به ایران، داستانها، معجزات، کرامات حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) اشعار و روایات در مورد ایشان، سرداب مقدس، و زندگی نامه علماء و مشاهیر مدفون در حرم مطهر است، این نرم افزار تا دو هفته دیگر به بازار عرضه می شود.

الموسوعه الاسلامیه الکومبیوتریه

نام نرم افزار: معالم المساجد

این برنامه با موضوع اهمیت مساجد از دیدگاه اسلامی و قرآن تولید شده است.

در این برنامه اهمیت مساجد، فقه مساجد، ویژگی های مهمترین مساجد و مکانهای مقدس در سراسر جهان با تصاویر جالب ارائه شده است همچنین اطلاعاتی پیرامون حج و عتبات عالیات و معماری در ایران در این نرم افزار گنجانده شده است.

نام نرم افزار: الصلاة

موضوع: نماز و مسائل فقهی آن است در این نرم افزار منابعی چون اصول و فروع، واجبات، چگونگی وضوء، احکام نماز، اهمیت نماز، تمامی مراحل نماز همراه با فیلم و تصویر - جستجو و نمایه از منابعی چون منهاج الصالحین، مسائل المنتخبة، تحریر الوسیله، عروة الوثقی و چندین کتاب در موضوعات مذکور در اختیار کاربران قرار گرفته است.

مؤسسه اطلاع رسانی پارسا

نام نرم افزار: مرجع علوم قرآنی

این نرم افزار با موضوع کتب و فهرست علوم قرآنی تولید شده است امکانات این برنامه : شامل 10/000 کتاب در موضوع قرآن و نمایه، جستجو مأخذشناسی می باشد.

نام نرم افزار: مرجع 2000

این برنامه با موضوع کتب شناسی و اطّلاع رسانی از منابع اسلامی ایران و جهان تولید شده است امکانات این برنامه: شامل سالنامه منابع ایران همراه با مقالات و پایان نامه های متعدد است.

نام نرم افزار: مرجع 80

این برنامه با موضوع کتاب شناسی منابع اسلامی در سال 1380 تولید شده است.

نام نرم افزار: مهدویت

این نرم افزار با موضوع امام زمان (عج) عرضه شده است و شامل: 35000 عنوان از مطالب و منابع مرتبط با شخصیت حضرت مهدی موعود (عج) از سراسر جهان جمع آوری شده است.

این مؤسسه نرم افزارهای دیگری نیز در دست تولید دارد که امید است تا اوایل سال آینده به مرحله تولید برسند. مهم ترین آنها عبات اند از:

  1. هنر اسلامی، تاریخ عرضه آخر 1382.
  2. مرجع 81، تاریخ عرضه اوایل 1383.
  3. تزاروس اسلامی (اصطلاحنامه علوم اسلامی)، تاریخ عرضه اوایل 1383.

پژوهشکده باقرالعلوم

نام نرم افزار: کتاب شناسی هادی

در این برنامه فهرست مهم ترین کتابهای مرتبط با رشته های علوم انسانی، روانشناسی، فلسفه گردآوری شده است و گلچینی از کتب ارزنده در موضوعات یاد شده که حدوداً 3500 جلد کتاب می باشد از سراسر جهان جمع آوری شده است.

نام نرم افزار: الهادی

در این برنامه فهرست مهم ترین کتابهائی که در مباحث فلسفه، روانشناسی، علوم انسانی، تألیف شده است.

دایرة المعارف فقه اسلامی

نرم افزار معجم فقه الجواهر

نام نرم افزار: معجم فقه جواهر

محتوای این برنامه 43 جلد جواهر و 4 جلد شرایع السلام و 6 جلد معجم فقه الجواهر می باشد. در این نرم افزار ارتباط بین متون کتب جواهر الکلام و شرایع اسلام و معجم فقه جواهر وجود دارد و از این جهت پژوهشهای فقهی بسیار مناسب است خصوصاً جستجوگر قوی برنامه کار محققان و پژوهشگران را آسان کرده است. این برنامه علاوه بر امکان جستجوهای ساده و ترکیبی، امکانات متنوّع پژوهشی همچون علامت گذاری، حاشیه نویسی و مقایسه متون را نیز در بردارند.

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

نام نرم افزار: شخصیت علاّمه سید مرتضی عسکری

در این برنامه تمامی کتب و سخنرانیهای علامه عسکری که شامل 47 عنوان کتاب به زبان فارسی و عربی است جمع آوری شده است. این نرم افزار جدیداً به بازار عرضه شده است.

مرکز تحقیقات دار الحدیث

نام نرم افزار: آفتاب ری

این برنامه در رابطه با شخصیت زندگی امامزاده عبدالعظیم (ع) تولید شده است. در این برنامه، کتب و آثار ارائه شده در کنگره آن امامزاده همراه با آلبوم تصاویر و 27 جلد منبع مهم در موضوع شخصیت همه جانبه آن حضرت وجود دارد. وجود جستجوگر قوی، نسخه های خطی، و کتب چاپی و سنگی در خصوص ویژگیهای امامزاده عبدالعظیم حسنی از دیگر امکانات این برنامه است. این نرم افزار جدیداً به بازار عرضه شده است.

مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی دفتر تبلیغات

نام نرم افزار: اصطلاح نامه جامع علوم اسلامی

در این برنامه اصطلاح نامه های علوم فقه، اصول، قرآن، منطق وجود دارد، و دارای امکانات نمایش اطلاعات، ایدیت، چاپ می باشد و در سال آینده به بازار عرضه می شود.

مؤسسه فرهنگی هنری نجوا

نام نرم افزار: نسخه جدید قافله

در این نرم افزار مجموعه‌ای جامع از سخنرانیهای مقام معظم رهبری بهمراه فهرست موضوعی گویا تولید شده است.

بخشهای جبهه و جنگ، انقلاب اسلامی، شهداء، اهل بیت (ع)، امام خمینی (ره) با ویژگیهای صوتی و تصویری از دیگر امکانات این برنامه است .

مؤسسه مسجد

نام نرم افزار: مسجد

در این برنامه مشخصات و تصاویر مساجد مهم جهان همراه با جستجو، نمایه گنجانده شده است.

مرکز تحقیقات فقهی قوه قضائیه

نام نرم افزار: گنجینه دیدگاههای فقهی

این برنامه شامل 11000 استفتاء از تمامی مراجع چه به صورت دستی یا از استفاده از کتب علماء در موضوعات حقوقی و قضایی جمع آوری شده است. در چند ماه آینده به بازار عرضه می شود.

مرکز فرهنگ و معارف قرآن حوزه علمیه قم

نام نرم افزار: نسخه 4 تبیان

این برنامه به دسته بندی موضوعات مفاهیم قرآنی می پردازد.

در این برنامه 2800 کلید واژه قرآنی بهمراه قرائت قرآن ، تصاویر مرتبط با قرآن، ترجمه، 3 تفسیر به زبانهای عربی و فارسی وجود دارد، ریشه یابی الفاظ قرآن و از دیگر ویژگیهای این برنامه است، این نرم افزار در ماه آینده به بازار عرضه می شود.

مرکز ترجمه قرآن مجید به زبانهای خارجی

قران مجید به زبان انگلیسی

نام نرم افزار: ترجمه قرآن به زبان ترکی و آذری

این برنامه به منظور دستیابی به ترجمه صحیح و بدون تحریف قرآن به زبانهای ترکی و آذری تولید شده است.

در این برنامه امکان نمایش همزمان آیه و ترجمه - نمایش تمام صفحه آیه، نمایش تمام صفحه ترجمه، قابلیت نمایش منطقی عناصر، آدرس و آیه با شماره، امکان پخش صوت، جستجو جهت واژه ها و کلمات یا یک عبارت مورد نظر را برای کاربران فراهم کرده است.

ارائه اطلاعات عددی و آماری، فهرست اسماء سور به صورت نزولی، الفبایی، و مصحف از دیگر امکانات این برنامه است، این برنامه تا سال 1383 به بازار عرضه می شود.

مرکز تحقیقات سپاه

تابلوی نقاشی عاشورا اثر استاد محمود فرشچیان

نام نرم افزار: عاشورا

در این برنامه مجموع کتابهای تحقیقاتی با 150 عنوان کتاب، بهمراه خلاصه و چکیده از بعضی از کتب مرتبط با موضوع کربلا، امام حسین (علیه السلام)، عاشورا، همراه با تصاویر، فیلم، صوت، مرثیه، مدیحه سرایی و تعزیه گنجانده شده است. این برنامه در یک ماه آینده به بازار عرضه می شود.

مرکز فقهی حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی

نام نرم افزار: نسخه ی جدید المعجم

در این برنامه منابع 4200 جلد کتاب با متن کامل آنها از علمای شیعه و سنّی و مذاهب چهارگانه وجود دارد، در این برنامه همچنین احادیثی از کتب اهل تسنن و تشیع گنجانده شده است. این برنامه تا اوایل سال آینده به بازار عرضه می شود.

دفتر مطالعات و تحقیقات زنان

نام نرم افزار: ریحانه 1

در این برنامه تمامی آیات و روایات مربوط به زنان و خانواده، وجود دارد، و در این از 129 منبع معتبر حدیثی و قرآن استفاده شده است. 13 هزار روایت از میان جوامع روائی شیعه در موضوعات مذکور با جستجوگر پیشرفته از دیگر ویژگیهای این برنامه است، این نرم افزار تا دو ماه دیگر به بازار عرضه می گردد.

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی و نجومی

نام نرم افزار: نجوم اسلامی (نسخه جدید)

این نرم افزار به موضوع اوقات شرعی، تقویم تاریخ، پیش بینی هلال، کسوف، خسوف، آموزش نجوم، قبله شناسی می پردازد. تمامی منابع موجود در این برنامه از پژوهشها و کتب نجومی و نرم افزارهای سراسر جهان جمع آوری شده است.

مؤسسه تحقیقاتی اسرا

نام نرم افزار: تسنیم 3

در این برنامه 90 جلسه از سخنرانیهای آیت الله جوادی آملی به صورت، صوت و متن کتاب همره با جستجو در صوت و کتب گنجانده شده است، این برنامه همچنین به معرفی آثار و شخصیت آیت الله جوادی آملی و مؤسسه اسرا بهمراه عکس و فیلمهای کوتاه پرداخته است. همچنین گزیده از مراسم ها و کنگره هایی که آیت الله جوادی آملی در آن سخنرانی کرده است در اختیار کاربران قرار دارد، این برنامه تا دو ماه آینده به بازار عرضه می شود.

امام خمینی

نام نرم افزار: امام خمینی قدس سره

این برنامه به موضوع سخنرانیها، و شخصیت حضرت امام (قدس سره) از دیدگاه آیت الله جوادی آملی پرداخته است، در این برنامه مجموعه ای شامل سخنرانیهای حضرت امام (ره) بهمراه متن و صوت و دیدگاه های آیت الله جوادی آملی و آثار ایشان با امکان جستجو گنجانده شده است.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: دوشنبه, 24 آذر 1382
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 26
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 3
بازدید 6046 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 03 جدیدترین نرم افزارهای مراکز پژوهشی قم