تازه های اطلاع رسانی اسلامی 50

یکشنبه, 31 خرداد 1394 ساعت 14:54

راه اندازی پایگاه اینترنتی پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی

«پژوهشکدهٔ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی»، وابسته به «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)»، با دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذی ربط، در سال ۱۳۹۱ تأسیس شده است. این پژوهشکده، قصد دارد با تکیه بر دستاوردهای فنی و پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در طول بیش از بیست سال فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین با جذب و جهت دهی توانمندی های علمی پژوهشگران حوزه فناوری اطلاعات و محققان علوم اسلامی، شرایط را برای توسعۀ پژوهش ها و محصولات حوزۀ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی و تربیت پژوهشگران در این زمینه فراهم آورد.

برخی از اهداف این پژوهشکده عبارت اند از: تحقیق در زمینهٔ تولید نسل جدید و هوشمندتر نرم افزارهای علوم اسلامی؛ تربیت پژوهشگران متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و علوم اسلامی.

در راستای دستیابی به این اهداف، وظایف ذیل برای این پژوهشکده در نظر گرفته شده است:

 • - انجام طرح های پژوهشی بنیادی، توسعه ای و کاربردی؛
 • - ارائه خدمات تحقیقاتی و تبادل داده و اطلاعات با افراد و سازمان ها؛
 • - انجام طرح های پژوهشی مشترک با سازمان ها و مؤسسات علمی در سطح ملی و بین المللی؛
 • - برپایی همایش ها و کارگاه های آموزش و پژوهشی؛
 • - انتشار کتاب و نشریه.

این پژوهشکده، از گروه های پژوهشی چهارگانه «متن کاوی نصوص اسلامی»، «اطلاع رسانی در علوم اسلامی»، «پیکره و دادگان علوم اسلامی» و «پردازش خط و زبان عربی و فارسی» تشکیل شده است.

گروه پژوهشی «متن کاوی نصوص اسلامی» در محورهای کشف و استخراج دانش از متون اسلامی، بهینه سازی جست وجو و بازیابی اطلاعات در متون دینی، گروه بندی و رده بندی هوشمند مطالب و معارف موجود در قرآن و احادیث، برچسب زدن نحوی قرآن و کتب روایی و ساخت خودکار هستان شناسی، اصطلاح نامه و نمایه در حوزه علوم اسلامی در حال فعالیت است. گروه پژوهشی «اطلاع رسانی در علوم اسلامی»، در محورهای استانداردسازی و یکسان سازی مدخل های نظام ذخیره و بازیابی اطلاعات در علوم اسلامی، توسعه استاندارد در زمینه قواعد چکیده نویسی، نمایه نویسی و اصطلاح نامه نویسی کتب و منابع متنی اسلامی بر حسب مخاطب و کاربرد، مباحث بنیادی تهیه معجم های لفظی و موضوعی در حوزه علوم اسلامی، توسعه استاندارد در زمینه طبقه بندی و دسته بندی لفظی و موضوعی کتب و سایر متون اسلامی فعالیت های خود را مدون می کند. گروه پژوهشی «پیکره و دادگان علوم اسلامی»، در محورهای ساخت و غنی سازی پیکره های فارسی و عربی، ارزیابی پیکره های تک زبانه و چندزبانه حوزه علوم اسلامی، ایجاد هستان شناسی ها و اصطلاح نامه های علوم اسلامی، به کارگیری روش های خودکار در ایجاد منابع زبانی در حال کار است. گروه پژوهشی «پردازش خط و زبان عربی و فارسی» نیز در محورهای: حرکت گذاری خودکار متون عربی، ریشه یابی واژه ها، استخراج کلمات کلیدی، تشخیص موجودیت های نامدار، تشخیص نویسنده متن، خطایابی املایی، پرسش و پاسخ، مشخص کردن ارجاع های یکسان، سامانه های خلاصه سازی و مشخص کردن برچسب اجزای سخن فعالیت دارد.

نرم افزار ios قرآنِ همراه نور عرضه شد

نرم افزار قرآنِ همراه نور، برای حامل های همراه (تلفن همراه و تبلت) در بستر ios به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و به صورت رایگان برای عموم عرضه شد.

این نرم افزار با رابط کاربری سه زبانه، شامل متن کامل قرآن کریم با امکان مشاهده هم زمان چند ترجمه بوده و نیاز به آی. او. اس نسخه ۴.۳ به بالا دارد.

از دیگر ویژگی های این نرم افزار، می توان به قابلیت ایجاد فهرست علاقه مندی ها از سوره ها و آیات، جست وجو در آیات، ترجمه، تفسیر و حاشیه های نوشته شده توسط کاربر اشاره کرد.

همچنین، فهرست کامل حزب ها و سوره های قرآن، قابلیت اشتراک گذاری آیات، متن تفسیر و ترجمه، دانلود و پخش صوت از قاریان مختلف، برچسب گذاری آیات برای مشاهده بعدی، یادداشت گذاری در متن، کنترل صوت، تغییر اندازه قلم و راهنمای تصویری گویا، از دیگر قابلیت های این نرم افزار به شمار می رود.

شیوه های جدید فارسی در جدیدترین به روزرسانی پژوهیار

به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نرم افزار پژوهیار با افزوده شدن شیوه های جدید فارسی به روزرسانی شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

نرم افزار «پژوهیار» با قابلیت های جدیدی از جمله: نمایش حجم کاربران در قسمت ویرایش اطلاعات کتابخانه من، افزوده شدن شیوه نامه MLA و هاروارد به زبان فارسی، به روزرسانی کلیه شیوه ها، یکدستی فونت فارسی در ویندوز ۸ و ۷، افزودن امکان درج سه فیلدی در جزئیات استناد و دسته بندی جزئیات استناد در چهار دسته محتوایی به روز شد.

فارسی سازی شیوه نامه، برای پژوهشگران ادبیات فارسی اهمیت بسیاری دارد. از این رو، در این نسخه از پژوهیار، نسخه فارسی شیوه نامه ارائه شده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. شیوه نامه هاروارد، یکی از شیوه های معتبر نویسنده - تاریخ در دنیا می باشد که با علائم سجاوندی فارسی و علائم نگارشی مناسب در این نسخه، کدنویسی و پیاده شده است.

با فعال کردن و روزآمدسازی نرم افزار پژوهیار و فایرفاکس خود، به تمامی امکانات جدید و تغییرات «پژوهیار» دسترسی پیدا می کنید. برای دستیابی به قابلیت ها و امکانات بیشتر، حتماً روی روزآمدسازی خودکار مترجم ها و شیوه ها در برگه تنظیمات کلیک نمایید و از مسیر زیر به روزرسانی «پژوهیار» را فعال کنید. مسیر فعال کردن به روزرسانی پس از نصب پژوهیار، به شرح ذیل می باشد:

Firefox/ add on/extension/setting

نرم افزار اخلاق اسلامی تولید شد

در گذشته، شماری از کتاب های مرتبط با اخلاق اسلامی، متناسب با موضوع آنها، در نرم افزارهای مختلفی از قبیل کتابخانه جامع الأحادیث، حکمت اسلامی، عرفان و نور الجنان به کاربران نرم افزارهای نور عرضه شده بود؛ از این رو، برای سهولت دسترس به کتب اخلاقی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بر آن شده تا در این نرم افزار منابع اخلاقی را جمع آورد.

این نرم افزار دربردارنده مهم ترین کتاب های مربوط به رویکردهای مختلف اخلاق، از جمله: نهج البلاغه، مجموعه ورام، مشکاة الأنوار، الزهد، مصادقة الإخوان، غرر الحکم، بحار الأنوار، الکافی، شعب الإیمان و الأدب المفرد است.

در این برنامه، ۳۴۳ عنوان کتاب در 597 جلد موجود می باشد که برخی از این عناوین عبارت اند از: اخلاق نیکوماخوس، تهذیب الأخلاق، اخلاق ناصری، فصول منتزعة، رسائل اخوان الصفاء، التنبیه علی سبیل السعادة، منازل السائرین، اللمع فی التصوف، قوت القلوب، رساله قشیریه، أوصاف الأشراف، رساله سیروسلوک منسوب به بحرالعلوم.

تولید و عرضه نرم افزار حدیث اهل بیت(ع)

نرم افزار حدیث اهل بیت(ع)، مجموعه ای از آثار پژوهشگاه قرآن و حدیث است که به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شده است.

این برنامه، شامل متن ۱۶۶ عنوان کتاب در ۳۳۸ جلد، با محوریّت حدیث اهل بیت(ع)، در موضوعاتی مانند: علوم قرآنی، قرآن و تفسیر، تاریخ و سیره معصومان(ع)، کلام و عقاید، فقه، ادعیه، اخلاق و آداب، مزار، فضایل و مناقب، جوامع حدیثی، فقه الحدیث، درایه، متون حدیث، گزیده متون حدیث، شرح حدیث، تاریخ حدیث و نقد حدیث می باشد.

امکان مشاهده ترجمه به همراه متن اصلی کتاب، قابلیت ارتباط و مقایسه بین متون، امکان محدودکردن دامنه نمایش و جست وجو، دسترسی متن قرآن کریم، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه و نیز امکان یادداشت برداری، از جمله قابلیت های این نرم افزار به شمار می رود.

نرم افزار میزان الحکمه تولید شد

این نرم افزار، کار مشترک مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و پژوهشگاه قرآن و حدیث و شامل متن کامل کتاب «میزان الحکمه» اثر آیت الله محمد محمدی ری شهری در ۱۴ جلد به همراه ترجمه فارسی آن می باشد.

قابلیت ارتباط بین متن و ترجمه فارسی کتاب «میزان الحکمه»، جست وجو به روش های گوناگون در الفاظ و عباراتِ متن و فهرست کتاب برنامه، متن قرآن کریم به همراه ترجمه و امکان جست وجو در آیات، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، یادداشت برداری، ذخیره سازی، ویرایش و چاپ متن از جمله امکانات این کتابخانه است.

آثار دیجیتال آیت الله علامه حیدری منتشر شد

آثار آیت الله علامه سید کمال حیدری، شامل ۸۴ عنوان کتاب و در ۱۱۵ جلد به زبان عربی با موضوعاتی همچون: تفسیر و علوم قرآن، عقاید و کلام، اخلاق و عرفان، فقه، اصول فقه، فلسفه، منطق توسط مرکز نور منتشر شد.

در این نرم افزار،کتاب هایی مانند: اصول التفسیر والتأویل، مفاتیح فهم القرآن، دروس فی التوحید، مراتب السیر والسلوک إلی الله، العرفان الشیعی، مقدمة فی علم الأخلاق، مفهوم الشفاعة فی القرآن، الفتاوی الفقهیة، مناسک الحج، منهاج الصالحین، بحوث فی علم النفس الفلسفی، دروس فی الحکمة المتعالیة و شرح کتاب المنطق قابل دسترسی گرفته است.

از قابلیت های این نرم افزار می توان به: نمایش متن، جست وجو، لغت نامه، پژوهش فعال، یادداشت برداری و چاپ، اشاره کرد.

نرم افزار آثار آیت الله مشکینی(ره) منتشر شد

نرم افزار آثار آیت الله مشکینی(ره) در ۲۹ عنوان و ۵۷ جلد، مشتمل بر ترجمه قرآن کریم به فارسی، تفسیر روان و تفسیر مبسوط، به سفارش مؤسسه حکمت اهل بیت(ع) و مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث توسط مرکز نور منتشر شد.

آثاری همچون: المواعظ العددیة، قصارالجُمَل، مفتاح الجنان و مصباح الجنان، الهادی الی موضوعات نهج البلاغه، مسلکنا فی العقائد والأخلاق والعمل، دروس فی الأخلاق، ازدواج در اسلام، الأصول، الرسائل الجدیدة، مصطلحات الفقه، الفقه المأثور، نوشتارهای فقهی، رسائل فقهی و اصولی، کشکول حکمت، گفتارها و نوشتارها، در این نرم افزار ارائه شده است.

عرضه نرم افزار نجوم در اسلام و ایران

نرم افزار نجوم در اسلام و ایران، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

این کتابخانه دیجیتالی، دربردارنده متن کامل ۵۰ عنوان کتاب، رساله چاپی و خطّی در موضوعاتی همچون: هیئت، قبله یابی، نجوم در قرآن، آلات رصدی، زندگی نامه منجّمان، گاه شماری و تقویم، استهلال و جداول نجومی می باشد.

همچنین، از ویژگی های این برنامه می توان به پیاده سازی متن ۲۶ عنوان نسخه خطی برای نخستین بار اشاره کرد.

آثار نجومی دانشمندان نامداری همچون: اقلیدس، ابن هیثم، ابن سینا، ابن طاووس، ابن قتیبه، ابوریحان بیرونی، محمد بن جابر بتّانی، موسی بن نوبخت، شاذان بن جبریل قمی، خواجه نصیرالدین طوسی، قطب الدین شیرازی، غیاث الدین جمشید کاشانی، علاءالدین قوشچی و عبدالعلی بیرجندی، در این نرم افزار فاخر ارائه شده است.

اتصال میان متن خوانش شده نسخ به تصاویر خطّی متناظر با آنها، معرفی منجمان و مؤلفان آثار تاریخی مندرج در نرم افزار، فهرست نویسی تخصصی منابع و نسخه های خطّی موجود در برنامه، از جمله قابلیت های این نرم افزار است.

عرضه نسخه دوم مجموعه آثار شهید مطهری

نسخه دوم نرم افزار مجموعه آثار استاد شهید مرتضی مطهری(ره) به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شد.

این برنامه، شامل متن ۲۹ جلد از آثار شهید مرتضی مطهری در موضوعات ذیل است: انسان و سرنوشت، جهان بینی توحیدی، ختم نبوت، امامت و رهبری، سیر فلسفه در اسلام، اصول فلسفه و روش رئالیسم، نقدی بر مارکسیسم، خدمات متقابل اسلام و ایران، فلسفه تاریخ، سیری در نهج البلاغه، سیری در سیره ائمه اطهار(ع)، نظام حقوق زن در اسلام و اصل اجتهاد در اسلام.

متن کامل یادداشت های استاد در ۱۲ جلد، سخنرانی ها، جلسات تفسیری و دست نوشته ها، از جمله مطالب اضافه شده به این نسخه از نرم افزار می باشد.

این برنامه نسبت به نسخه قبلی، از قابلیت های فنی و محتوایی چندی برخوردار است که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ارائه ۲ جلد دیگر از مجموعه آثار استاد مطهری در موضوعات اسلامی و انسانی (ارتقای ۲۷ جلد به ۲۹ جلد)؛
 • ارائه متن کامل یادداشت های استاد شهید مطهری در ۱۲ جلد؛
 • ارائه سخنرانی ها، جلسات تفسیری و دست نوشته های استاد مطهری در بخش «ندای مطهر»؛
 • افزوده شدن قابلیت دسترسی به مجموعه آثار در دسته بندی های: اصول عقاید، فلسفه، تاریخ، سیره معصومان(ع)، فقه و حقوق، اخلاق و عرفان، اجتماع سیاسی، تفسیر و متفرقات.
 • ارائه امکانات گوناگون پژوهشی در بخش نمایش و جست وجو؛
 • افزوده شدن امکان نمایش یا عدم نمایش اِعراب و سرصفحه در بخش امکانات عمومی.

 رونمایی از نسخه جدید پایگاه اندیشوران حوزه

 مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، به عنوان اولین و مهم ترین مجموعه فعال در عرصه بهره گیری از فناوری پیشرفته رایانه در تولید نرم افزارهای علوم اسلامی، به همت نیروهای متخصص در زمینه وب، اقدام به راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی تخصصی اندیشوران در فضای مجازی کرده است.

 اندیشوران حوزه، به عنوان اولین پایگاه خودروزآمد، به طور رسمی در سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را در زمینه معرفی اساتید و محققان حوزوی آغاز نموده است.

 اندیشوران، وبگاهی است که به معرفی محققان و علمای حوزوی، آثار و فعالیت های ایشان می پردازد و به عنوان نخستین بانک اطلاعات محققان حوزوی در شبکه جهانی اینترنت است.

 تغییر در روش عضویت، ساختار تأیید و رد محتوا، مدیریت فایل ها و بهبود نتایج جست وجو، از جمله ویژگی های نسخه جدید این پایگاه است. در فهرست آثار، جست وجوی مجزایی فراهم شده تا کاربر بتواند به طور مثال، در مقالات یک شخص جست وجو کند. کاربران عضو می توانند به یکدیگر درخواست دوستی ارسال کرده و از امکاناتی همچون مشاهده مطالب به اشتراک گذاشته شده یا باز نشرشده توسط دوستان استفاده نمایند.

 ارسال پیام خصوصی، ثبت یادداشت، آگاه ساز، نمایش وضعیت آنلاین و آفلاین بودن نیز از دیگر توانایی های نسخه فعلی این پایگاه است.

 نسخه جدید پایگاه اندیشوران حوزه، از طریق نشانی www.andishvaran.ir در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

 کتابخانه مهدویت در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور

 به گزارش نورسافت، به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج)، پایگاه کتابخانه دیجیتال نور وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، کتابخانه مهدویت را با بیش از ۲۸۰ عنوان و بیش از ۳۰۰ جلد کتاب، تهیه و عرضه کرد.

 کتاب هایی همچون: العقبری الحسان، معجم الأحادیث الإمام المهدی(ع)، موسوعة الامام المهدی(ع)، المختار من کلمات الامام المهدی(ع)، مجموعه آثار همایش های بین المللی دکترین مهدویت، مقالات برگزیده سومین اجلاس دوسالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(ع)، خط امان در ولایت صاحب الزمان (ع)، نجم الثاقب در احوال امام غایب(ع)، مکیال المکارم، گفتمان مهدویت، فرجام شناسی حیات انسان، درسنامه مهدویت، تا ظهور، از فرات تا فرات، و دویست پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(ع)، از جمله کتاب های موجود در این کتابخانه می باشند.

 همچنین امکان دسترسی به متن و تصویر صفحات کتاب ها، در این کتابخانه فراهم شده است.

 این گزارش می افزاید: پایگاه سه زبانه کتابخانه دیجیتال نور، در سال ۱۳۸۷، با هدف عرضه کتاب های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی بر روی شبکه جهانی اینترنت، به نشانی www.noorlib.ir راه اندازی شده و هم اکنون ۸۰۰۰ عنوان کتاب تخصصی در حدود ۱۵۰۰۰ جلد را در خود جای داده است.

راه اندازی سیستم خرید برخط پژوهیار

به منظور آسان سازی پژوهش برای محققان و اساتید، شرایط خرید و دریافت برخط «پژوهیار» از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، فراهم شد. در این نوع از خرید، پس از پرداخت وجه، نرم افزار مستقیماً برای دانلود در اختیار قرار داده خواهد شد.

https://www.pajoohyar.com/fa/down

همچنین، امکان خرید به صورت دریافت پستی نرم افزار از طریق خرید در پایگاه «نورشاپ» موجود است. قابلیت رهگیری مرسولات از طریق پایگاه اداره پست جهت پیگیری وضعیت سفارش نیز فراهم می باشد.

نرم افزار «نبأ» منتشر شد

نرم افزار نبأ، در نسخه هایی همچون فارسی، عربی و انگلیسی توسط مؤسسه فرهنگی هنری یاسین امین به علاقه مندان قرآن کریم عرضه شده است.

این نرم افزار، مشتمل بر قرائت های زیبایی از قرآن کریم توسط قاریان مشهور جهان، آموزش تجوید همراه با تصاویر ثابت و متحرک و نمونه های قرآنی مربوط به هر بحث تجویدی، نمایش متن قرآن کریم، به همراه ترجمۀ فارسی و انگلیسی آن و همچنین تصاویر متناسب با آیات تلاوت شده به صورت ثابت و متحرک است.

در بخش دیگری از این برنامه، آزمون و سرگرمی های قرآنی در قالب های گوناگون چون: جورچین، شکار پاسخ، کلمات مزدوج، جدولِ حروفِ متقاطع و جدولِ در هم ریخته، ارائه شده که علاوه بر آزمایش معلومات کاربر، اطلاعاتی قرآنی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

کاربران با مراجعه به پایگاه www.yasin.ir، کلیک روی دو واژه «خرید اینترنتی» و «دانلود نمونه برنامه» می توانند این نرم افزار را در اختیار داشته باشند.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 27 خرداد 1394
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 64
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 50
بازدید 7062 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 50 تازه های اطلاع رسانی اسلامی 50