تازه های نرم افزار های اسلامی 20

پنج شنبه, 29 آذر 1386 ساعت 15:16

نرم‌افزار گنجينه روايات نور توليد شد

پس از سال‌ها تلاش، مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي اولين نسخه ديجيتالي جامع احاديث اهل بيت(ع) با ترجمه فارسي را جهت استفاده پژوهشگران علوم اسلامي با عنوان «گنجينه روايات نور» عرضه نمود.

اين برنامه شامل متن و ترجمه کامل 233 عنوان کتاب در 381 مجلد از منابع روايي در موضوعات مختلف مانند: اخلاق، تاريخ، تفسير، دعا، طب، فضائل و مناقب، عقاید و فقه است که دانش‌پژوهان فارسي‌زبان مي‌توانند از محتوای اين نرم‌افزار حدیثی استفاده مطلوب را ببرند.

در اين برنامه متن و ترجمه کتاب هاي روايي همچون:

 بحار الانوار 42 مجلد، اصول و روضه کافي، من لا يحضره الفقيه، ارشاد و امالي شيخ مفيد، خصال و امالي شيخ صدوق، تحف العقول، لهوف، ثواب الاعمال، توحيد مفضل، مکارم الاخلاق، غيبت نعماني و کمال الدين گنجانده شده است.

اين برنامه نيز مثل ديگر نرم‌افزارهاي مرکز داراي قابليت‌هاي فني بسیاري است که از آن جمله مي‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. امکان مشاهده ترجمه احاديث به زبان فارسي و ارجاع همزمان به متن عربي؛
  2. دسترسي به تفسير آيات در گستره احاديث برنامه؛
  3. دسترسي به قابليت‏هاى پژوهشي مانند: نمايه ‏زنى، حاشيه نويسى، رنگى کردن و علامت گذارى؛
  4. قابليت جستجوهاى متنوع و پيشرفته در تمام متون از طريق کلمه و ترکيب واژه‏ها؛
  5. جستجوى موضوعى در بيش از 81 هزار عنوان باب از طريق فهرست گزينشى؛
  6. متن کامل 10 دوره لغت‌نامه عربى و فارسى در 62 جلد با قابليت جستجو از طريق ريشه و مشتق؛
  7. امکان انتقال مستقيم متون منتخب به محيط Word، يادداشت‌برداری و ذخيره به فرمت‌‏هاى مختلف همچون زرنگار.

آموزش نماز با انيميشن در نرم‌افزار «آموزش نماز»

نرم‌افزار «آموزش نماز»، با استفاده از تصاوير انيميشين، نماز را به كودكان آموزش مي‌دهد.

نرم‌افزار «آموزش نماز» از سوي مؤسسه نرم‌افزاري كوثر براي كودكان و نوجوانان توليد شده و با استفاده از تصاوير انيميشن، نماز را به كودكان آموزش مي‌دهد.

آموزش نماز به همراه تصاوير انيميشن، چندين داستان آموزنده درباره نماز، آموزش نماز آيات و نماز جمعه، و توضيح احكام نماز به همراه صدا، از جمله بخش‌هاي موجود در نرم‌افزار «آموزش نماز» است.

از ديگر امكانات قابل دسترسي در این برنامه مي‌توان به: سرودهاي آموزنده به همراه قطعاتي از فيلم نمازهاي مختلف، انتخاب مسير حركت و اجراي برنامه توسط کاربر، كنترل حركت شخصيت اصلي برنامه به وسيله صفحه كليد از سوي کاربر و محيط جذاب براي كودكان اشاره كرد.

نرم‌افزار قرآني «خانواده آسماني» توليد شد

نرم‌افزار «خانواده آسماني» آموزش‌هاي ويژه قبل از ازدواج را براساس مفاهيم اسلام براي كاربران ارائه داده ‌است.

«خانواده آسماني» در دو بخش: آموزش‌هاي ويژه قبل از ازدواج و آموزش‌هاي ويژه دوران عقد طی پنج عدد vcd توليد شده ‌است.

موضوعاتي همچون: ضرورت‌هاي ازدواج از نظر اسلام، شيوه شناخت و گزينش همسر، خواستگاري1 و 2، مهارت‌هاي ازدواج موفق و تحليل روابط متقابل، در اين نرم‌افزار مورد بررسي قرار گرفته ‌است.

حجت‌الاسلام راشد يزدي، دكتر محسن ايماني، حجت‌الاسلام مرويان، شكوه نوابي‌نژاد و حميد اصغري‌پور، از اساتيد و كارشناساني هستند كه در اين نرم‌افزار از آن‌ها استفاده شده ‌است.

آسيب‌شناسي دوران عقد، مهارت‌هاي دوران عقد، انتظارات زوجين از يكديگر، شيوه‌هاي تأمين ابراز وجود و ارتباط كلامي و غيركلامي ميان زوجين، از موضوعات ديگر در برنامه «خانواده آسماني» است.

«محراب عشق»، نرم‌افزار چند‌رسانه‌اي با محوريت شهداي محراب

نرم‌افزار چندرسانه‌اي «محراب عشق»، با محوريت شهداي محراب انقلاب اسلامي و حضرت اميرمؤمنان(ع) توسط نشر شاهد منتشر شد.

اطلاعات اين نرم‌افزار در سه بخش: «محراب خونين»، «شهداي محراب» و «رمز يا علي(ع)»، گردآوري شده ‌است.

بخش «محراب خونين»، شامل: زندگي شخصي و خانوادگي حضرت علي(ع)، سخنان گهربار آن امام همام در خصوص جهاد و شهادت، نوشته‌ها و كتب شهدا و معرفي كتاب فارسي درباره حضرت علي(ع) و همچنين آواها و نمادهاي اجرا شده در شأن اميرمؤمنان(ع) است.

بخش «شهداي محراب» اين نرم‌افزار چندرسانه‌اي نيز به زندگي‌نامه، تأليفات، تصاوير و فيلم‌هاي مربوط به شهداي محراب مي‌پردازد.

همچنين گزيده‌اي از وصاياي شهداي انقلاب اسلامي در مورد امام علي و اهل بيت(ع)، خلاصه زندگي و خاطرات به جا مانده از چند شهيد همنام ايشان و نمونه‌هاي آماري در باره اسامي همنام آن حضرت در بخش «رمز يا علي» آمده ‌است.

اين اطلاعات به صورت كاملاً دسته‌بندي شده و با قابليت جستجو بر روي تمامي متون، در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته ‌است.

گفتنی است که تاكنون نزديك به 50 عنوان نرم‌افزار چندرسانه‌اي در موضوعات مختلف ايثار و شهادت توشط نشر شاهد توليد و عرضه شده‌است.

مجموعه نرم‌افزارهاي مهدويت و اخلاق منتشر شد

مجموعه نرم‌افزارهاي مهدويت و اخلاق با عنوان «مهر پنهان» از سوي مؤسسه‌ فرهنگي مطالعاتي الزهرا(س) عرضه شده ‌است.

مجموعه نرم‌افزاري مهر پنهان شامل 58 جلسه از دفتر اول سلسله مباحث مهدويت با موضوعات حضرت ولي‌عصر(عج) در قرآن و روايات، اقسام ولايت، تشرف به محضر ولي‌عصر(عج)، راه‌هاي تحصيل رضايت آن حضرت و انتظار فرج است که به صورت صوتي تنظيم شده ‌است.

بخش‌هاي متنوع درباره امام زمان(عج) در نرم‌افزار «المهدي(عج)»

نرم‌افزار «المهدي(عج)» از سوي مؤسسه طاووس رايانه كه ارائه‌دهنده خدمات فروش آن‌لاين است، توليد و عرضه شده‌ است.

اين نرم‌افزار كه در قالب چندرسانه‌اي پياده‌سازي شده، شامل اطلاعات و بخش‌هاي متنوع مربوط به حضرت مهدي(عج) است.

اين نرم‌افزار شامل قابلیت‌هایی چون: مجموعه‌اي از مدايح، سرودها و توسلات مربوط به امام عصر(عج) همراه با تصاوير ثابت و متحرك، ادعيه مربوط به امام عصر(ع) همراه با صوت و تصوير مانند: دعاي ندبه، دعاي عهد و زيارت آل يس  است.

مجموعه‌اي از كتب مرجع احاديث در باره حضرت مهدي(عج) شامل بحارالانوار (ج 51، 52، 53)، كمال الدين و غيبت طوسي و غيبت نعماني و احاديث مهدويت در كتب اربعه، در شمار امكانات محتوایی نرم‌افزار «المهدي(عج)» است.

مجموعه كتب داستاني مربوط به امام عصر(عج) ويژه كودكان و نوجوانان به صورت صوتي -  تصويري و بازي‌هاي فكري و آموزشي مخصوص كودكان و نوجوانان، از ديگر امكاناتي است كه این نرم‌افزار در دسترس كاربران قرار مي‌دهد.

نرم‌افزار قرآني «سراج» عرضه شد

مؤسسه نرم‌افزاري آواي كوثر، يكي از جامع‌ترين شركت‌هاي نرم‌افزاري در حوزه دين و قرآن است. اين شركت در پایگاه اينترنتي خود امكانات بسیاری را همچون فروشگاه الکترونیکی براي كاربران قرآني قرار داده ‌است.

«سراج» شامل متن قرآن با خط عثمان طه با اعراب كامل است و ترجمه قرآن كريم به 8 زبان: فارسي، انگليسي، مالي، فرانسه، تركي، آلماني، اسپانيايي و بوسني را در خود جاي داده‌ است.

دو تفسير فارسي شامل تفسير الميزان و تفسير نمونه به همراه جستجو در آيات، ترتيل قرآن‌كريم، قرائت آيات تا 10 بار تكرار، دفترچه يادداشت و ويرايشگر مجزا در متون و نیز شناسنامه سوره و آيات، از ويژگي‌هاي ديگر اين نرم‌افزار سودمند است.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 25 آذر 1386
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 40
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 20
بازدید 6669 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 20 تازه های نرم افزار های اسلامی 20