جستجوی تخصصی دینی

سه شنبه, 26 اسفند 1382 ساعت 14:35
  نویسنده: شبکه اطلاع رسانی نور؛ عیسی جهانگیر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اشاره

هر کس برای جستجوی مقالات و مطالب مورد نیاز خود در اقیانوس اطلاعات اینترنت، به موتورهای جستجو نیازمند است. این موتورها به دو گروه عمومی و تخصصی تقسیم می شوند. بیشتر ما جستجوگرهای عمومی را می شناسیم که مشهورترین آنها «گوگل» و «آلتاویستا» است. اما جستجوگرهای تخصصی، موتورهایی هستند که در حیطه یک موضوع خاص جستجو می کنند. آنها پایگاه های مربوط به موضوع خود را در وب شناسایی و به پایگاه داده خویش اضافه می کنند. فرآیند تحقیق در این گونه موتورها مانند جستجوگرهای عمومی و معروف با وارد کردن واژه در کادر جستجو انجام می گیرد. در برخی از آنها علاوه بر جستجوی کلید واژه، جستجو از طریق فهرست راهنما و دسته بندی موضوعی اطلاعات نیز امکان پذیر است. البته گروهی، جستجو در یک موضوع خاص را تنها از طریق دسته بندی موضوعی و فهرست راهنما انجام می دهند.

جستجوگرهای تخصصی شامل جستجو در موضوعات کلی و عام و موضوعات جزئی و خاص می شود؛ مثلاً برای جستجو در زمینه دین چند نوع موتور جستجوی تخصصی وجود دارد؛ برخی از آنها شامل اطلاعات و پایگاه هایی در باره دین به صورت کلی و اعم از ادیان و مذاهب مختلف می شود و برخی دیگر فقط در یکی از ادیان یا مذاهب جستجو می کند، مانند جستجوگرهایی که در زمینه اسلام، مسیحیت، بودایی و یهودیت جستجو می کنند. تعداد موتورهای جستجوی تخصصی بسیار زیاد است و در بیشتر زمینه های علمی، اقتصادی، هنری و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. در این نوشتار با قابلیت های گوناگون برخی از جستجوگرهایی آشنا می شوید که در زمینه ادیان جستجو می کنند.

در شبکه جهانی اینترنت چندین موتور درباره ادیان وجود دارد که درباره اطلاعات، متون و پایگاه های معنوی و دینی جستجو می کنند. با وجود اینکه اغلب این موتورها اظهار می کنند که هیچ تعصب و حساسیتی نسبت به هیچ دین، مذهب و فرقه خاصی ندارند، اما در اغلب آنها گرایش به مسیحیت و حساسیت نسبت به اعتقادهای آن به روشنی آشکار است. در جستجوگرهای مربوط به دین اسلام نیز اغلب، سایت ها و اطلاعات اهل سنت به چشم می خورد. با این حال آشنایی با این جستجوگرها جهت تحقیق در باره ادیان مختلف و مسائل و موضوعات عمومی ادیان مفید است.

ذکر این نکته لازم است که برخی از موتورهای جستجوی تخصصی، در اصل فهرست راهنمای تخصصی قرار دارند که دارای جستجو نیز می باشند، به گونه ای که در برخی از منابع اینترنتی از آنها تحت عنوان فهرست راهنما یا شاهراه اطلاعاتی نام برده می شود. بنابراین، در برخی از موارد آوردن این پایگاه تحت عنوان موتور جستجو تخصصی خالی از تسامح نیست.

1.جستجوگر All Things spiritual (همه چیزهای معنوی)

نشانی: http://www.spiritual.com

در واقع، این جستجوگر یک فهرست راهنماست، ولی قابلیت جستجو نیز دارد. همان طور که در شکل بالا می بینید امکان جستجو در کلّ سایت و همه موضوعات آن وجود دارد. این جستجوگر اطلاعات پایگاه داده خود را در 12 موضوع دسته بندی کرده است که شامل 12 دین و مذهب می باشد. هر کدام از این گزینه ها مانند دیگر فهرست های راهنما، به دسته ها فرعی تر تقسیم می شود.

با کمک این جستجوگر می توانید اطلاعات نسبتاً جامعی در باره ادیان و مذاهبی مانند: اسلام، زردتشتی، هندو، وداء شینتو، آیین سیک، تصوف و برخی مباحث مرتبط با ادیان را بیابید.

این پایگاه اینترنتی امکان بحث و گفتگو، و پرسش و پاسخ در مورد ادیان مختلف را فراهم آورده است؛ مثلاً با انتخاب عنوان اسلام، با زیرعنوان هایی همچون:

 • - توضیحاتی در باره اسلام؛
 • - راهنمای سایت های اسلامی؛
 • - مراکز آموزش اسلامی؛
 • - تبلیغات اسلامی؛
 • - سازمان های اسلامی؛
 • - و تصوف اسلامی.

مواجه می شویم. همچنین استفاده از برخی قابلیت های استاندارد، جستجوگرهای بزرگ را فراهم کرده است که در ذیل به آنها اشاره می شود:

بعد از انتخاب یکی از موضوعات اصلی می توان کادر جستجو را به همان گزینه محدود کرد؛ مثلاً بعد از کلیک بر روی گزینه اسلام، با انتخاب همان موضوع از داخل کادر کشویی موجود در مقابل کادر جستجو، می توان جستجو را به این موضوع محدود کرد.

برای خارج کردن یک واژه از نتایج جستجو، از علامت (-) قبل از آن واژه استفاده می شود؛ به عنوان مثال، برای پیدا کردن مطالبی در باره اسلام و نه صوفیه، عبارت «islam-sufism» را در کادر جستجو می نویسیم.

برای تأکید بر موجود بودن یک واژه در متونِ به دست آمده، می توان از علامت + قبل از واژه استفاده کرد.

برای جستجوی عبارت باید از علامت « " » در اوّل و آخر عبارت استفاده کرد.

برای اینکه واژگان خاصی که حرف اوّل یا تمام حروف آنها با حرف بزرگ نوشته می شود، دقیقاً به همان صورت جستجو شود، گزینه « case sensitive search » را فعال کنید.

از نقاط قوت این جستجوگر، در برگرفتن ادیان و مذاهب زیاد و دسته بندی آنهاست و از نقاط ضعف آن داشتن پنجره تبلیغاتی ناشایست در بالای صفحات است.

2. جستجوگر بین الأدیانی inter faith

نشانی: http: //www.interfaithnet.com

شعار اصلی بنیان گذاران این جستجوگر این است: «ما به خدای یگانه معتقدیم و رسالت ما ایجاد عرصه ای است که خدا در آن برای همگان صحبت کند». آنان ادعا می کنند که خود هیچ توهینی به هیچ فرقه و آیینی نکرده و از جانب کسی هم نمی پذیرند و هدفشان مبادله آزاد اندیشه ها و افکار است.

این موتور در سه زمینه: اسلام، مسیحیت و یهودیت به جستجو می پردازد. در باره هر یک از آنها، موضوعاتی وجود دارد که می توان یکی از آنها را انتخاب کرد و در کادر بعدی با وارد کردن واژه ای، در آن موضوع به جستجو و تحقیق پرداخت.

3. جستجوگر Religious Resources (متون دینی)

نشانی:http:// www.religiousresources.org

این پایگاه در اصل، فهرست راهنمایی است که بیش از 4445 متن و سند دینی را در 303 گروه طبقه بندی کرده است. موضوعات اصلی آن به شرح زیر می باشد:

ترجمه اصطلاحات فوق بدین قرار است:

فعالیت ها، تجاری، آموزش، موزیک و رسانه، سازمان ها، منابع و مراجع، فصلی، توسعه وب، جوانان، هنر و تصاویر، دایرکتورها، اجتماعات الکترونیکی، گوناگون، متون دینی، خداشناسی و بزرگسالان.

این سایت علاوه بر ارائه اطلاعات از طریق دسته بندی موضوعی، امکان جستجو در دسته ها و فهرست متون دینی را نیز فراهم می سازد. همچنین شامل برخی از قابلیت های استاندارد موتورهای جستجوی معروف هم می باشد که عبارت اند از:

 • - امکان محدود کردن جستجو در عنوان، توضیحات و URL ؛
 • - امکان استفاده از عملگرهای AND و OR؛
 • - امکان جستجوی عبارت.

این موتور، پیوندی را نیز به جستجوی واژگان در موتورهای گوگل و open directory برقرار کرده است. گفتنی است که اغلب متون دینی موجود در این پایگاه راجع به مسیحیت می باشد.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 20 اسفند 1382
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 51
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 5
بازدید 7444 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 05 جستجوی تخصصی دینی