محفل نور

  گزارشی از مراسم بزرگداشت بيستمين سال تأسيس مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی

دوشنبه, 31 خرداد 1389 ساعت 14:10

در تاريخ 6 اسفندماه 88 همزمان با خجسته ميلاد اشرف مخلوقات نبي اكرم اسلام حضرت محمد بن عبد الله(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت مراسم بزرگداشت بيستمين سال تأسيس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي با حضور جمعی از همكاران قديم و جديد كه شاغل در اين مركز بودند، در ساختمان نور  برگزار شد.

در اين مراسم پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد، حجت الاسلام و المسلمين دكتر حميد شهرياري رياست مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي ضمن تبريك ايام مبارك ربيع و خير مقدم به همكاران قديم و جديد، برگزاری اين جلسه را فرصت مغتنمي دانست تا همكاران شاغل از خاطرات و ناگفته‌هاي دوستاني كه در سال‌هاي اول تأسيس اين مركز مشغول به كار بودند، استفاده كافي را ببرند.

در ادامه، ايشان به تشريح چشم‌انداز هفت ساله مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي پرداخت و گفت: يكي از اهداف آينده مركز ایجاد توانمندی در زمينه كاربرد فناوري اطلاعات در حوزه فرهنگ ديني با راهبردهاي فرهنگ‌سازي استفاده از فناوري اطلاعات، تجهيز مؤسسات و پژوهشگران حوزه علوم اسلامي به ابزارهاي فناورانه و توسعه سامانه‌هاي نرم‌افزاري در حوزه فرهنگ ديني است.

ايشان همچنين افزود: ما مي‌خواهيم در امر فناوري اطلاعات در حوزه فرهنگ ديني الهام‌بخش باشيم كه اين هدف با توسعه هم‌شناسي، همكاري و هم‌افزايي با دستگاه‌هاي فرهنگي در حوزه فناوري اطلاعات، توسعه توانمندي‌هاي مركز در زمينه مشاوره‌هاي تخصصي در زمينه نظارت و آموزش و نیز توسعه توليدات و محصولات فاخر با هويت ايراني و اسلامي در جهت الگوسازي، تدوين استانداردهاي بومي و روش‌هاي پژوهشي -  آموزشي نوين و ترويج استفاده از آن محقق می‌شود.

دكتر شهرياري سومين هدف در سند چشم‌انداز مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي را، دانش بنيان‌ بودن در حوزه‌هاي فعاليت مركز عنوان كردند كه با راهبردهاي ذیل محقق می‌شود:

 • - تربيت‌ و به‌كارگيري متخصصان و پژوهشگران بين رشته‌اي در حوزه علوم اسلامي، اطلاع‌رساني، ارتباطات و فناوري اطلاعات؛
 • - رصد و تحليل پديده‌ها و تحولات فناوري اطلاعات و روش‌هاي اطلاع‌رساني؛
 • - پژوهش‌هاي كاربردي و توسعه‌اي در روش‌هاي نوين اطلاع‌رساني و فناوري اطلاعات در حوزه عرضه و پردازش محتوا؛
 • - و مطالعات آينده‌پژوهي و پژوهش‌هاي بنيادين در فناوري اطلاعات.

دکتر شهریاری هدف چهارم در سند چشم‌انداز را به دست آوردن رتبه اول توليد و عرضه محتواي الكترونيكي اسلامي عنوان كردند كه در اين خصوص چند راهبرد مد نظر قرار گرفته است:

 • - توسعه منابع ديجيتال مورد نياز پژوهشگران، مبلغان و عموم مخاطبان؛
 • - توسعه نرم‌افزارهاي بر خط و برون خط براي پژوهش، آموزش و تبليغ با استفاده از كليه ابزارهاي اطلاعاتي و ارتباطي؛
 • - توسعه پردازش‌هاي متنوع و هوشمند؛
 • - گسترش بهره‌گيري از روش‌هاي نوين اطلاع‌رساني و علوم و معارف اسلامي؛
 • - و توسعه عرضه منابع و تقويت شبكه توزيع داخل و خارج كشور.

رئيس مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي هدف ديگر در سند چشم‌انداز اين مركز را در اختيار داشتن نسخه رقومي يا ديجيتالي كليه متون و محتواهاي چند رسانه‌اي مورد نياز مخاطبان و ابزارهاي آن به شکلي كه در دسترس و اشتراك‌پذير باشد، ذكر كرد و راهبردهاي لازم در اين خصوص را به شرح ذیل برشمرد:

 • - گردآوري كليه منابع رقومي مورد نياز؛
 • - توسعه توليد اطلاعات و بهره‌گيري از جوامع شبكه‌اي؛
 • - توسعه سامانه‌ها و ابزارهاي مورد نياز براي توليد انواع محتوا؛
 • - و توسعه اشتراك‌پذيري و در دسترس بودن محتوا و ابزارهاي مورد نياز آن.

وي در ادامه سخنان خود توسعه شبكه‌هاي اجتماعي را فرصتي دانستند تا فهم از متون ديني به اشتراك گذاشته شود و اين فهم بعد از اشتراك‌گذاري توسط تمامي محققان مورد استفاده قرار گيرد. ايشان اين موضوع را يك هدف‌ آرماني و بسيار بلند براي مركز قلمداد كرد.

وي ارتباط گسترده محققان، گروه‌ها و مؤسسات پژوهشي و عموم علاقه‌مندان در جهت تقويت هويت ايراني و اسلامي را نیز كه نتیجه آن توسعه ارتباطات بر خط شبكه‌هاي اجتماعي و توسعه جوامع شبكه‌اي با هويت ايراني اسلامي مي‌باشد، جزء اهدافي عنوان كردند كه مركز در سند چشم‌انداز هفت ساله خود گنجانده است.

دكتر شهرياري در انتها اظهار داشت: ما تا به حال موفق شده‌ايم كه 14000 جلد كتاب را نشانه‌گذاري كنيم و 13000 مجله و 229000 مقاله اسكن‌شده را در پايگاه مجلات عموم اسلامي عرضه نماییم كه از اين تعداد كتاب، حدود 5000 جلد آن روي شبكه اينترنت قرار گرفته و بقيه در CDهاي مركز ارائه شده است. همچنین3000 جلد كتاب غني‌سازي شده و 700 جلد كتاب نیز موضوع‌برداري شده كه چنين فعاليتي با اين حجم، در خاورميانه كم‌نظير و حتي بي‌نظير است.

در حوزة فناوري اطلاعات نيمي از آموزش ديدگان در كلاسهاي سازمان آموزش نور شركت كرده‌اند و در خصوص حضور در نمايشگاه‌ها مركز از سال 1377 تقريباً در تمامي نمايشگاه‌هاي مهم و معتبر شركت كرده و هر ساله چند جايزه به مركز اختصاص داده شده است كه همگی نشانه همت و تلاشي است كه همكاران بنده در جهت به ثمر نشستن اهداف مركز داشته‌اند.

ايشان دو ويژگي را علت توفيقات مركز برشمردند: يكي اخلاص همكاران و ديگري بقاي نيروهاي متخصص مركز. طي بررسي‌هاي انجام شده حدود 37 نفر از همكاران كه داراي تخصص بالا هستند، حدود 15 الي 20 سال است كه به طور مستمر با مركز همكاري دارند كه اين موضوع در به ثمر نشستن كارها بسيار مؤثر است.

در ادامه مراسم، آقاي طالب‌پور يكي از ايده‌پردازان تأسيس مركز كه هم اكنون در سمت مدیریت پايگاه اطلاع‌رساني تبيان مشغول فعاليت است، ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع محققان و پژوهشگران به ايراد سخن پرداخت.

ايشان در ابتدا به گوشه‌اي از خاطرات 20 سال پيش خود در خصوص مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي پرداخت كه تفصیل آن را می‌توانید در مصاحبه اختصاصي فصلنامه ره‌آورد نور شماره قبل بخوانید.

در ادامه ايشان وضع موجود را مورد تجزيه و تحليل قرار داد و اعلام كرد كه تمامي مباحث علوم اسلامي در حال حاضر به‌ صورت كامپيوتري درآمده و بیشتر منابع علمي به شکل كامپيوتري موجود مي‌باشد. وی در مقايسه‌اي كوتاه به ميزان استفاده مراجع و طلاب از رایانه در مقايسه با دانشجويان و اساتيد دانشگاه پرداخت و از لحاظ كميتي نیز اين ميزان را مورد مقايسه قرار داد. ايشان با اشاره به وسعت فعاليت اين مركز و تأثيرگذاري آن در جامعه، به شكل‌گيري تعداد بسیاری مؤسسه، شركت، مركز و گروه‌ها در اين زمينه پرداخت و اظهار داشت كه اين از بركات تأسيس اين مركز و تأثيرگذاري آن در حجم وسيع روي شيوه‌ها و فعاليت‌هاي مراكز و مؤسسات نوظهور است.

بحث سومي كه آقاي طالب‌پور به آن اشاره كرد، بحث آينده مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي بود. وي گفت: در بيست سال آينده از لحاظ فناوري همان‌طور كه تا به حال رشد داشته‌ايم، به همين گونه ادامه مسير خواهيم داد و حتي به حدي خواهيم رسيد كه بحث مكان قابل هضم مي‌شود؛ يعني در آينده‌اي نه‌چندان دور همان‌گونه كه صدا و تصوير شخص مخاطب را مي‌شنويم و مي‌بينيم، تصوير سه بعدي او را نيز خواهيم داشت و انگار كه الان در كنارش هستيم. اين مسير آتي ارتباطات است.

در بحث كسب و كار و فعاليت‌هاي بشر، در حال حاضر تجارت و كسب و كار الكترونيكي نفوذ بسياري در فعاليت‌ها پيدا كرده است و تمام اين موضوعات باعث مي‌شود كه صرفه‌جويي بسياری در وقت صورت گيرد و اين يعني افزايش اوقات فراغت بشر. از این رو، مراكز و مؤسسات كامپيوتري اسلامي بايد در تعاملاتي كه به ‌وجود مي‌آورند، افراد جامعه را به سوی فعاليت‌هاي اسلامي سوق دهند.

سخنران بعدي اين مراسم دكتر محمدجواد ايرواني، معاون نظارت و حسابرسي دفتر مقام معظم رهبري و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام بود. ايشان در سخناني مختصر و مفيد، عصر حاضر را عصر فناوري اطلاعات و ارتباطات خواند و آن را فرصتي در حوزه دين دانست و گفت: ارسال پيام دين با استفاده از فناوري‌هاي ارتباطي، كاري است كه جهت اشاعه فرهنگ ديني مي‌توان انجام داد و اهميت اين نهاد (مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي) نيز در اين زمينه جلوه‌گر مي‌شود.

در ادامه مراسم، آقاي دكتر سيد طه هاشمي عضو هيئت امناء و مدیر عامل سابق مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي به ايراد سخن پرداخت و ضمن قدرداني از حمايت‌هاي بي‌دريغ و همه جانبه مادي و معنوي مقام معظم رهبري از مركز، اين كمك‌ها را زمينه‌اي دانست تا مركز به اهداف والا و افتخارات شگرفي كه در عرصه اطلاع‌رساني علوم اسلامي داشته است، برسد.

ايشان همچنين از حمايت‌هاي حوزه و آيت‌الله مؤمن كه در آن زمان رئيس حوزه علميه بودند و طي سخنان مهمي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مركز حمايت كرده بودند نيز تقدير كرد و آن را زمينه‌اي جهت شناختن مركز به جامعه قلمداد نمود.

آقاي هاشمي در ادامه گفت: تشكر دوم بنده از مقام معظم رهبري به جهت حمايت‌هايي بود كه ايشان از بنده حقير داشتند؛ هم در زماني كه رياست مركز را عهده داشتم و هم زماني كه عضو هيئت امنا بودم.

ايشان در انتها به نقش بالاي محققان، پژوهشگران و كارمندان مركز اشاره كرد و موفقیت‌های مركز را مديون تلاش‌هاي صادقانه و روزمرة آنان دانست.

سخنران بعدي اين مراسم آقاي دكتر محمدهادي مفتح عضو هيئت علمي دانشگاه بود. در زمان اشتغال در مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي مسئوليت‌هايي همچون معاونت فني را بر عهده داشت.

ايشان ضمن بيان خاطره‌اي، آينده‌نگري و توجه به آينده پيش‌رو را در عصر حاضر بسيار حائز اهميت دانست و گفت: به جهت وظيفه طلبگي كه همه ما داريم، در گوشه ذهنتان به اين هم بينديشيد كه جامعه آينده با جامعه امروز خيلي تفاوت خواهد داشت. براي جوانان آينده دين را به چه شکلی معرفي كنيم و به چه صورت آن را عرضه نمایيم تا براي افرادي كه در آن فضا رشد مي‌كنند، جذاب و قابل پذيرش باشد. مناسب است شما كه در اين فضا هستيد و بيشترين آشنايي را به جامعه حوزه داريد، آن را به سرانجام برسانيد.

سخنراني بعدي اين جلسه حجت الاسلام ابوالقاسم احمدي نژاد، اولين معاون شبكه اطلاع‌رساني نور و مسئول سابق آموزش كامپيوتر نور بود. وي طي خاطراتي شيرين در خصوص مشكلات ورود مركز در عرصه اينترنت به ايراد سخن پرداخت. در ادامه، احمدي‌نژاد گفت: كساني كه در مركز بودند و يا هستند، واقعاً همگي داراي دو ويژگي بارزند؛ يكي اخلاص همكاران، و دوم عشق به رهبري است كه در وجود تمام دوستان احساس مي‌شود.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 26 خرداد 1389
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 14
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 30
بازدید 7153 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 30 محفل نور