رونمایی نسخه جدید نرم افزار شهید مطهری در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

    با حضور دکتر علی مطهری اردیبهشت ماه 1397

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 16:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش نورسافت، هم زمان با برگزاری سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، آیین رونمایی از نرم افزار مجموعه آثار استاد شهید مطهری (نسخه جدید) با حضور دکتر علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و فرزند ارشد شهید مطهری، در غرفه مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین خوانساری، معاون بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، ضمن خوشامدگویی به دکتر علی مطهری و میهمانان حاضر در مراسم، افزودند: با توجه به نقش بالایی که آثار شهید مرتضی مطهری(رحمه الله) در شکل گیری و تدوام انقلاب اسلامی داشته است، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، خدمت به آثار این شهید بزرگوار را بر خود واجب می دانست که با همکاری های صورت گرفته بین این مرکز و مؤسسه صدرا، طی ده سال، دو نسخه نرم افزار از آثار شهید مطهری تولید شده است.

وی در ادامه به معرفی نرم افزار مجموعه آثار شهید مطهری پرداخت و افزود: نسخه اوّل این برنامه، حدود 8 سال پیش تولید و عرضه شد و نسخه دوم که هم اکنون رونمایی می شود، هم از جهت فنی و پژوهشی و هم از جهت محتوایی تغییراتی داشته که می توان به مواردی همچون: ارائه متن 30 جلد از آثار شهید مرتضی مطهری در موضوعات مختلف اسلامی، ارائه متن کامل یادداشت های استاد شهید مطهری در 15 جلد، امکان دسته بندی موضوعی مجموعه آثار، جستجوی پیشرفته، یادداشت برداری، ذخیره سازی، ویرایش و چاپ متن اشاره نمود.

مراسم رونمایی از نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار شهید مطهری

حجت الاسلام و المسلمین خوانساری افزود: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، مفتخر است که مانند همین نرم افزار را برای بیش از 250 شخصیت علمی و اسلامی جهان تشیع در داخل ایران و خارج ایران تولید و عرضه کرده است که شامل بیش از 10 هزار جلد کتاب از آثار ارزشمند این شخصیت های علمی و اسلامی می باشد.

در ادامه این مراسم، دکتر علی مطهری، فرزند ارشد استاد شهید مطهری، ضمن ابراز خرسندی از تولید و رونمایی نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار استاد شهید مطهری بیان کرد: این نرم افزار حاصل تلاش و زحمات چند ساله مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) و مؤسسه صدرا است.

دکتر مطهری با اشاره به سطح کیفی نرم افزارهای نور گفت: همان طور که می دانید، محصولات نور از سطح کیفی بالایی برخوردار است و شاید این مرکز، اوّلین مؤسسه ای بود که دست به کار تهیه نرم افزارهای علوم اسلامی و معارف اسلامی شد و تاکنون نیز در کار خودش بسیار موفق بوده است.

مراسم رونمایی از نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار شهید مطهری

وی با اشاره به اهمیت نرم افزار مجموعه آثار شهید مطهری افزود: این برنامه، پژوهش در آثار شهید مطهری را بسیار آسان می کند و یک محقق به راحتی می تواند موضوع مورد تحقیق خودش را در آثار شهید مطهری جست‌وجو کند و کار پژوهشی خویش را سرعت بخشد؛ چرا که بسیاری از موضوعات در آثار شهید مطهری، به صورت پراکنده آمده است و با امکان جستجویی که این نرم افزار فراهم نموده، به راحتی می توان این مطالب را استخراج کرد و مورد استفاده قرار داد.

دکتر علی مطهری، ضمن تشکر مجدد از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، بیان کرد: با توجه به ادامه دار بودن آثار شهید مطهری، إن شاء الله این نرم افزار در آینده از نظر محتوایی کامل تر می شود و بنده در این مسیر، برای مسئولان مرکز نور، آرزوی توفیق دارم و امیدوارم همکاری شکل گرفته بین این مرکز و مؤسسه صدرا که عهده دار انتشار آثار شهید آیت الله مطهری است، همچنان ادامه داشته باشد.

در پایان این مراسم، از نرم افزار مجموعه آثار استاد شهید مطهری نسخه 2.0.4 توسط دکتر علی مطهری و حجّت الاسلام والمسلمین خوانساری، رونمایی شد.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 27 خرداد 1397
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 20
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 62
بازدید 3074 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 62 رونمایی نسخه جدید نرم افزار شهید مطهری در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران