تازه‌های اطلاع‌رسانی اسلامی 46

شنبه, 31 خرداد 1393 ساعت 15:25
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هدایت نور؛ پایگاه تخصصی تفسیر قرآن کریم

پایگاه تخصصی تفسیر قرآن کریم و شرح نهج‌البلاغه، توسط مؤسسه فرهنگی بیان هدایت نور و به کوشش محمدعلی انصاری راه‌اندازی شده است.

اين پایگاه تخصصی، شامل بخش‌های مختلفی همچون: آثار، اطلاعات سایت، دانلودها و ویژه‌برنامه‌ها، خدمات، برنامه‌ها، اشارات و بشارات و معرفی محصولات جدید است.

یکی از بخش‌های پربازدید این پایگاه تخصصی، بخش پرسش و پاسخ است که کاربران پرسش‌های خود را در حوزه‌های مختلف مانند: احکام و مسائل فقهی، امامت و عترت، انسان، تربیتی، خداشناسی، شبهات، فضايل و رذايل اخلاقی، متفرقه، معاد و دیگر مباحث را جویا شوند.

 بخش آثار مکتوب شامل سرفصل‌هایی همچون: تفسیر ترتیبی، تفسیر موضوعی، مفاهیم قرآنی، نهج‌البلاغه، زلال عترت، شرح حدیث، مدیریت اسلامی و گفتار‌های ادبی و بخش آثار صوتی و تصویری شامل سرفصل‌هایی مانند: سخنرانی‌ها در قالب فایل‌های صوتی و تصویری، تفسیر ترتیبی، تفسیر موضوعی، گفتارهای ویژه و نهج‌البلاغه است.

«سخنرانی‌ها» از بخش‌های این پایگاه قرآنی به شمار می‌رود که مربوط به سخنرانی‌های «محمدعلی انصاری» در جلسات و محافل مختلف است. همچنین در بخش اشارات و بشارات تفاسیر جامع قرآنی محقق می‌شود که می‌توان به تفسیر سوره لقمان اشاره کرد.

از دیگر بخش‌های جذاب این پایگاه، می‌توان به دانلود کتاب‌ها اشاره کرد که عرفان خورشید (گفتارهایی درباره امام رضا علیه‌السلام) و حسن ختام (گفتارهایی درباره پیامبراکرم(ص)، از جمله اين كتاب‌ها است.

کاربران برای مشاهده این پایگاه قرآنی، می‌توانند به نشانی www.hedayatnoor.com مراجعه کنند.

همسرگزینی به سبک تبیان

پایگاه فرهنگی و اطلاع‌‌رسانی تبیان، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، سایت همسر‌یابی و همسان‌گزینی را به راه انداخت.

طرح همسان‌گزینی تبیان، در راستای گسترش فرهنگ صحیح ازدواج از طریق انتخاب صحیح و با محوریت خانواده در جهت دستیابی جوانان به ازدواجی با چهار محور: خداپسندانه، به هنگام، آگاهانه و آسان و پایدار، سعی بر آن دارد تا با برقراری ارتباطی نظام‌مند، هدفدار و مؤثر بین واسطه‌ها و معرفین و مخاطبان عرصه ازدواج (مجردان در سن ازدواج)، همیار جوانان، خانواده‌ها و جامعه در این امر مهم باشد. این شبکه بر آن است تا خلأ وجود مجموعه‌ای پویا و هدف‌مند را در عرصه ازدواج با تکیه بر مبانی عمیق اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی پُر نموده و مسیر یک ازدواج موفق را آسان نمايد و جوانان و خانواده‌ها را در تشکیل و تحکیم خانواده‌هایی گرم، خوشبخت، موفق، صمیمی و استوار کمک کند.

تمامی متقاضیان ازدواج، شامل جوانان مجردی که تاکنون ازدواج نکرده‌اند یا اشخاصی که بنا به دلایلی از همسر خود جدا شده یا همسر خود را از دست داده‌اند، می‌توانند از طریق سامانه همسان‌گزینی تبیان، مشخصات خود را به نزدیک‌ترین یا مرتبط‌‌‌ترین واسطه‌ای که در نزدیک محل سکونت، تحصیل یا کار آنان مشغول به فعالیت هستند، بفرستند و منتظر معرفی فرد مناسب برای خود باشند.

از جمله مزایای راه‌اندازی سامانه همسان‌گزینی‌ که تبیان به آن‌ها اشاره کرده‌ است، می‌توان به ایجاد بانک اختصاصی برای هر یک از معرفین به طور جداگانه با حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات، افزایش شانس انتخاب شدن یا انتخاب کردن آگاهانه برای دختران و پسران، امکان دسترسی به اطلاعات سایر واسطه‌هاي خیر در صورت رضایت و تمایل آنان و استفاده از خدمات و امکانات مشاوره‌ای آموزشی و اطلاع‌رسانی سامانه اشاره کرد.

در حال حاضر، در فاز اول طرح همسان‌گزینی، حداقل 60 نفر از این افراد خیر و معتمد تبیان که ساکن شهر تهران هستند،  در سامانه مشغول به فعالیت هستند.

«قائم‌‌بوک»، در سایت قائمیه اصفهان راه‌اندازی شد

مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، «قائم ‌بوك (ghbook)» را راه‌اندازی کرد.

«قائم ‌بوک (ghbook) » فناوری پیچیده‌ای است که برای نخستین بار در مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان طراحی و ابداع شده است. تا امروز نرم‌افزارها و کتاب‌های الکترونیک ظرفیت انتقال خط لاتین را که از چپ نوشته می‌شود، داشته‌اند؛ اما از این پس، این مرکز توانسته است نرم‌افزاری را طراحی کند برای خط‌هایی که از راست به چپ نوشته می‌شود؛ مثل: عربی، فارسی و ارد. پیچیدگی این نرم‌افزار، به حدی است که از فقدان آن در این منطقه بزرگ جغرافیایی با دو میلیارد جمعیت در هندوستان، پاکستان و دنیای عرب عرضه می‌شود. امروز شما می‌توانید هزاران کتاب خود را با جی اچ بوک (ghbook) در یک تبلت یا تلفن جا دهید.

در محیط اندروید یا مکینتاش یا اپل یا تبلت یا نوت‌بوک و دیگر ظرفیت‌های جدیدی که به بازار منتقل نشده، اضافه کنید. بازار کتاب یا جی اچ بوک (ghbook) توسعه می‌یابد و کپی‌رایت آن حفظ می‌شود و با اندکی مسامحه باید بگوییم که هر نسخه خریداری‌شده از جی اچ بوک (ghbook) در دل خود کدی به صورت مستتر دارد که اگر خریدار آن را کپی کند، سامانه جی اچ بوک (ghbook) آن را می‌فهمد و کشف می‌کند و از تکثیر ناجوانمردانه آن در دنیای مجازی جلوگیری می‌کند. اگرچه هیچ شیوه‌ای از جلوگیری سرقت ادبی وجود ندارد، اما سازوکاری که جی اچ بوک (ghbook) طراحی کرده کمک می‌کند که سارقان کتاب را جست وجو و پیدا کنیم. جی اچ بوك (ghbook) می‌تواند کتاب‌های درسی را با عکس، فیلم و تصاویر آزمایشگاهی در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. جی اچ بوک (ghbook) یک افتخار ملی برای همه ایرانیان است و متعلق به فرد خاصی نیست. تاکنون بیش از 14000 جلد کتاب در بیش از 42 موضوع  و در شش قالب نرم‌افزاری به نام‌های pdf – java –android - Html - epub- ghb  برای استفاده در رایانه، انواع گوشی‌های تلفن همراه و انواع تبلت‌ها به صورت رایگان بر روی وب‌سایت مرکز به نشانی www.ghaemiyeh.com  قرار داده شده است.

منبع: www.ghaemiyeh.com

انتشار نسخه دیجیتال «لوازم معرفت» در فضای مجازی‌

مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، نسخه دیجیتال سه اثر فاخر را در فضای مجازی قرار داده است.

سه اثر فاخر دیجیتال برای استفاده در رایانه، انواع گوشی‌های تلفن همراه و انواع تبلت‌ها بر روی وب‌سایت مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان قرار گرفت.

نسخه دیجیتال سه جلد کتاب جدید به زبان فارسی و در شش قالب نرم‌افزاری به نام‌های:  pdf‌، java‌،android‌، Html epub وghb  برای استفاده در رایانه، انواع گوشی‌های تلفن همراه و انواع تبلت‌ها به صورت رایگان روی وب‌سایت مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان به نشانی: www.ghaemiyeh.com منتشر شد.

«سلسه پژوهش‌های اعتقادی» به کوشش علی حسینی‌میلانی، «لوازم معرفت» به کوشش محمد بنی‌هاشمی و «محکمه قضائی جانشینان محکوم!» به کوشش ابوالقاسم فرات ابراهیم بن فرات و ترجمه و شرح عبدالجواد فلاطوری، از جمله آثار فاخری مي‌باشد که مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان امکان دریافت آن را برای کاربرانش فراهم کرده است.

مجموعه لوح فشرده «واژه‌ها» عرضه شد

مجموعه لوح فشرده «واژه‌ها»، در قالب چهار موضوع کلی: «من و خدا»، «مهم‌ترین حقایق زندگی»، «هنر خوب زیستن با دیگران» و «حریم و حرم» با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی عرضه شد.

در این مجموعه صوتی، مجموعاً درباره 48 واژه متداول در جامعه صحبت شده و مبنای تعریف آن‌ها نیز قرآن و روایات بوده است.

در مجموعه اول، عنوان «حقایق زندگی»، درباره 27 واژه صحبت شده که 10 واژه با موضوع «من و خدا» و 17 واژه نیز با موضوع «مهم‌ترین حقایق زندگی» انتخاب شده‌اند. در مجموعه دوم نیز با نام «با دیگران» درباره 21 واژه صحبت شده که 13 واژه آن با موضوع «هنر خوب زیستن با دیگران» و 8 واژه هم با موضوع «حریم و حرم» است که در واقع، به واژه‌های مرتبط با موضوع خانواده پرداخته‌ است.

در مجموعه‌های یاد شده، تعریف هر واژه، در قالب سه بخش حدوداً 5 دقیقه‌ای ارائه گرديده و سعی شده تا تعاریف، در مدت زمان کلی حدود 15 دقیقه با استناد به قرآن و روایات و به شکلی کاملاً کاربردی در قالب مثال‌های مختلف و متنوع عرضه شوند.

نخستین بانک پوسترهای مذهبی رونمایی شد

نخستین بانک پوسترهای مذهبی در فضای مجازی، امروز در مرکز مشارکت‌های اجتماعی سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران رونمایی شد.

از اهداف راه‌اندازی این پایگاه می‌توان به بهره‌مندی از بیان و زبان هنرمندانه در خلق آثار مذهبی، ادای دین هنرمندان به پیامبر اسلام و ائمه معصوم(ع) با خلق پوسترهای فاخر و معرفی پوستر به‌ عنوان یک کالای فرهنگی اشاره کرد.

بعد از راه‌اندازی این سایت و قرار گرفتن آثار پوستر مذهبی، یک اثر از تمامی پوستر‌های ارسال‌شده، به عنوان پوستر سال مشخص شود. در حال حاضر، 320 پوستر در این پایگاه قرار دارد که دسترسی و ثبت‌نام آن فعلاً تنها برای هنرمندان میسر است که علت آن هم، کامل نشدن آثار است؛ اما کاربران اینترنت می‌توانند ضمن مراجعه به سایت، آثار ارسالی را مشاهده کنند.

در این پايگاه، آخرین اخبار از جشنواره‌ها و ارسالی‌ها قرار دارد که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی: www.expo.toluo.org از امکانات آن استفاده کنند.

كتابخانه الكترونيكي نشريه معارف عرضه شد

در اين نرم‌افزار متن 101 شماره از ماهنامه آموزشي ـ اطلاع‌رساني «معارف» انتشاریافته از سوی معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغانِ نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، ویژه استادان معارف، مبلغان و مسئولان دفاتر نهاد،‌ ارائه شده است.

از جمله قابليت‌هاي اين برنامه مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: دسترسي به مباحث علمي و كاربردي، با موضوعات و مباحثی چون: علوم قرآن و حدیث، سیره اهل بیت(عليهم السلام)، اخلاق، عرفان، فلسفه، فقه، فرهنگ، عقايد و كلام، شخصيت‌شناسي، تمدن اسلامي، معارف اسلامي، آيين استادي، روان‌شناسي، زبان و ادبيات، كتاب‌شناسي، دانشگاه و دانشجو، تاريخ، جغرافيا، سياست، انقلاب اسلامي؛ و امكانات پژوهشي به همراه قابليت‌هاي: يادداشت‌برداري، ذخيره‌سازی، ويرايش و چاپ متن.

پایگاه اینترنتی: www.maarefmags.com

نرم‌افزار قرآنی «آیات» تولید شد

این نرم‌افزار، به بررسی زندگی حضرت آدم(ع)، در بیش از دو هزار و 80 صفحه مطلب می‌پردازد.

اگر کتب مختلف را در خصوص با زندگی حضرت آدم(ع)، جست‌وجو کنید و به دنبال مطلب باشید، شاید بیش از 20 صفحه مطلب پیدا نکنید؛ اما در این نرم‌افزار، نزیک به صفحه مطلب، قرار گرفته است.

این صفحات، در 257 بخش عنوان‌بندی شده است. این مطالب، تنها از آیات و روایتی که از قرآن و سخنان اهل بیت(ع) آمده است، جمع‌آوری شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته و هیچ مطلب اضافه‌ای غیر از منابع ذکرشده گفته نشده‌ است.

به طور كلي، نرم‌افزار موضوعی آیات، به زندگی رسولان می‌پردازد که اوّلین آن‌ها حضرت آدم(ع)، است. این مجموعه نرم‌افزاری، قرار است در قالب 50 اثر برای تمامی انبیا نام‌برده‌شده در قرآن و روایت اهل بیت(ع)، تولید و منتشر شود.

نرم‌افزار «شاخه طوبی» تولید و عرضه شد

«شاخه طوبی»، كه به همت مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان تهيه شده، دانشنامه کامل حضرت زهرا(س) است که شامل پژوهش جامع در مورد شخصیت آن بانوي بزرگوار است.

این نرم‌افزار، شامل 170 موضوع و 149 داستان درباره حضرت فاطمه(س) به‌ صورت پویانمایی و انیمیشن در بیش از هشت ساعت مي‌باشد. متن دو کتاب «بهشت ارغوان» و «کشتی پهلو گرفته»، به صورت گویا و به‌ همراه تصاویری از فدک نیز در این نرم‌افزار‌ها قرار گرفته است.

بیش از 24 ساعت سخنرانی، مداحی، مرثیه، همخوانی و زیارت‌نامه نیز در نرم‌افزار «شاخه طوبی» آمده است. در این نرم‌افزار برخي مطالبی به صورت پرسش و پاسخ طراحی شده که در آن به پنجاه پرسش مهم پاسخ داده می‌شود. مجموعه اشعار در مدح و رسای حضرت فاطمه(س) و همچنین امکان به روز‌رسانی نرم‌افزار از طریق اینترنت، از دیگر قابلیت‌های این لوح فشرده است.

نرم‌افزار مجموعه آثار سید بن طاووس تولید شد

نرم‌افزار مجموعه آثار سید بن طاووس، حاوی متن ۲۸ عنوان کتاب در ۳۲ جلد از آثار رضی‌الدین سید بن طاووس به زبان عربی و فارسی توسط مرکز نور تولید شد.

متون این نرم‌افزار در قالب ۱۵ موضوع همچون: تفسیر، عرفان، عقاید، اخلاق اسلامی، دفاعیه‌ها، اثبات امامت و ولایت، استخاره، مهدویت، نجوم، واقعه کربلا، دعا و زیارت و آداب سفر تنظيم شده است.

ارتباط و مقایسه متون موجود در برنامه، جست‌و‌جو در بیش از 6200 عنوان باب، سرفصل و کتب از طریق فهرست گزینشی، شخصیت‌شناسی سید بن طاووس و اطلاعاتی چند درباره کتب برنامه و ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت‌نامه با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، همچنین یادداشت‌برداری، ذخیره‌سازی، ویرایش و چاپ متن، از قابلیت‌های این نرم‌افزار به شمار می‌رود.

کتابخوان همراه نور تولید شد

«نرم‌افزار کتابخوان همراه نور»، غالبی برای مجموعه‌ای از دیتاهای موجود در مرکز و دیتاهای علوم انسانی و اسلامی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی است که به عرضه محصولات خود در این غالب تمایل دارند.

مرکز تحقیقات کامپیوتری نور در طول ۲۵سال فعالیت در زمینه تولید نرم‌افزارهای علوم اسلامی، در سه دسته لوح‌های فشرده، وب‌سایت‌ها و محصولات موبایلی، اقدام به ارائه محصول نموده است.

۲۵۰محصول در قالب دیسکت، CD و DVD تولید و سی‌هزار جلد کتاب در غالب نرم‌افزار در این مجموعه‌ها گنجانده شده است که بسیاری از آن‌ها، تایپ و تصحیح گردیده است.

«نرم‌افزار کتابخوان همراه نور»، در فرمت اندروید تهیه شده است. این نرم‌افزار در غالبی تهی از کتاب قرار داده شده و دارندگان می‌توانند کتاب‌های مورد علاقه خود را از سایت مرکز و یا کافه بازار دانلود نموده و بر روی کتابخانه نصب نمایند.

این نرم‌افزار، کاملاً رایگان و نسخه رونمایی‌شده فعلی، دارای ۲۲عنوان کتاب در موضوعات: تفسیر، حدیث، تاریخ، ادعیه، علوم قرآن و شبهات و پاسخ‌ها می‌باشد كه به صورت هفتگی به دیتاهای موجود در این نرم‌افزار اضافه خواهد شد.

از ویژگی‌های این برنامه که آن را به نرم‌افزاری منحصر به فرد بدل می‌نماید، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • - بهره‌گیری از بانک غنی و صحیح کتب الکترونیکي تهیه‌شده در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی؛
 • - قابلیت اجرا در سیستم عامل اندروید 2.3 و بالاتر؛
 • - پیمایش در کتاب از طریق فهرست عناوین و صفحه؛
 • - قابلیت جستجو در فهرست عناوین، نویسندگان، متن کل کتاب و متن کتاب در حال مطالعه؛
 • - محیط زیبا و کاربرپسند؛ به گونه‌ای که به‌راحتی هر کاربری می‌تواند از آن استفاده نماید؛
 • - ارائه شناسنامه و فهرست کتاب با حفظ جذابیت‌های بصری؛
 • - قابلیت درون‌ریزی مستقیم فایل کتب، یا دریافت کتاب‌ها از سرور قدرتمند مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی؛
 • - امکان انتخاب و انتقال متن به سایر نرم‌افزارهای نصب‌شده در گوشی؛
 • - قابلیت تنظیم نور و اندازه فونت جهت مطالعه، پس‌زمینه ویژه مطالعه در شب و سایر امکاناتی که به جهت جلوگیری از خستگی در هنگام مطالعه در نرم‌افزار تعبیه شده است؛
 • - پشتیبانی و ارائه نسخه‌های جدید به صورت خودکار توسط تیم قوی فنی بخش موبایل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

منبع خبر: نورسافت.

انتشار نرم‌افزار «تفسیر مخزن‌ العرفان در علوم قرآن»

نرم‌افزار «تفسیر مخزن ‌العرفان» توسط مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان منتشر شده است.

اين نرم‌افزار، تفسیری اخلاقی، تربیتی و تحلیلی بوده که به زبان فارسی و در 15 جلد نگارش یافته است.

تفسیر مخزن‌ العرفان، نوشته نصرت بیگم امین بوده که نرم‌افزار آن توسط مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان منتشر شده است.

این برنامه به صورت کلی مشتمل بر متن 15 جلد به صورت متمرکز و همچنین تک‌جلدی منتشر شده است. در ضمن، کاربران می‌توانند برای سهولت کار، از نرم‌افزار بازار کتاب قائمیه جهت دانلود این برنامه استفاده کنند.

نسخه دیجیتال این کتاب، در 15 جلد و در شش قالب نرم‌افزاری به نام‌های: pdf،java ،android ، Html، epub و ghb برای استفاده در رایانه، انواع گوشی‌های تلفن همراه و انواع تبلت‌ها به صورت رایگان روی وب‌سایت مرکز به نشانی: www.ghaemiyeh.com قرار داده شده است.

اولین پایگاه قرآن‌گرافی در کشور راه‌اندازی شد

این وب‌سایت در حوزه قرآن‌گرافی به نشانی:  www.quranography.com راه‌اندازی شده است که با ارسال فراخوانی به تمامی هنرمندان از آن‌ها خواسته‌ایم آثار خود را در حوزه‌های گرافیک، عکس، پوستر، تصویر‌سازی، موشن‌گرافیک، حجم، خطاطی، حتی به صورت آماتور در این پایگاه قرار داده و به نمایش بگذارند.

این پایگاه، به‌تازگی راه‌اندازی شده‌ است و به مرور پُر بارتر خواهد شد و قرار است که ظاهر آن نیز تغییرات بارزی کند. هدف از راه‌اندازي پايگاه این است که با توجه به پایین آمدن آمار مطالعه و کم شدن قرآئت قرآن، مطالبی با استفاده از فضای مجازی و در قالب تصویر ارائه شود تا افراد به آیات قرآن علاقه‌مند و به سوي پیام‌های قرآنی هدایت شوند.

یکی از این روش‌های پیشنهادی مقوله قرآن‌گرافی Quranography یا همان مصورسازی آیات قرآن کریم، استفاده از زبان و فرم تصویر از طریق پوستر، تصویر‌سازی، عکس، تایپوگرافی، موشن گرافیک و حجم یا هنرهای جانبی است که با موضوعاتی چون: نقاشی، نقاشی خط و خطاطی می‌توانند کمک شایانی در فهم و اشاعه آیات گران‌سنگ قرآن در این حوزه داشته باشد.

شاید آیه‌ای و اشاره‌ای الهی در شخصی و به‌تبع آن در جامعه‌ای تحولی شگرف ایجاد کند و این‌ روش، خود علاوه بر این‌که به نوعی روشی متفاوت در تبلیغ دین مبین اسلام و احکام مترقی آن است‌، پیوند و تعمق مردم در آیات الهی را نیز بیشتر می‌کند.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 24 خرداد 1393
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 64
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 46
بازدید 7366 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 46 تازه‌های اطلاع‌رسانی اسلامی 46