نگاهی به تازه های نور

شنبه, 31 خرداد 1393 ساعت 15:24
  نویسنده: علی نعیم‌الدین خانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اشاره

نگاهی به کارنامه درخشان تولیدات نرم‌افزاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، نشانگر این حقیقت است که این مرکز پژوهشی ـ رایانه‌ای، تا کنون روند رو‌ به رشدی داشته و در عرصه‌های گوناگون علوم و معارف اسلامی، محصولات ارزنده و درخور توجهی را عرضه نموده و بیش از پیش، از دغدغه پژوهشگران در خصوص دسترسی آسان به متون و منابع اسلامی کاسته است. به منظور آشنایی بیشتر کاربران و محققان با تولیدات جدید یا به‌روزشده نور، بر آن شدیم در این نوشتار نگاهی گذرا به این محصولات داشته باشیم. بدیهی است، اطلاع و آگاهی خوانندگان و به‌ویژه پژوهشگران علوم و معارف اسلامی از تولیدات جدید یا به روزشده نرم‌افزاری، کمک شایانی به آنان در تولید علم و گسترش دانش و پژوهش در جامعه می‌نماید.

تازه های نور

در این‌جا محتوای علمی و متنی نرم‌افزارهای تازه‌تولید و یا روزآمده‌شده نور به‌اختصار معرفی می‌شود:

* مجموعه نرم‌افزارهای نور

این مجموعه نفیس، شامل 61 عنوان از محصولات نرم‌افزاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در موضوعات گوناگون است. این مجموعه نرم‌افزاری که بیشتر برای مراکز، مؤسسات و نهادهای علمی و فرهنگی مناسب و قابل استفاده است، امکان دسترسی به نرم‌افزارهای متنوع نور را در این موضوعات فراهم می‌سازد؛ مانند: تفسیر و علوم قرآن، حدیث و علوم حدیث، دعا و زیارت، کلام و عقاید، تاریخ و جغرافیا، فقه و اصول، اخلاق و عرفان، منطق و فلسفه، زبان و ادبیات، آثار بزرگان و اندیشمندان. این محصول، به‌زودی عرضه خواهد شد.

* جامع تفاسیر نور 2/5

متون و محتوای ارائه‌شده در نسخه جدید جامع تفاسیر نور، عبارت‌اند از: متن كامل 446 عنوان كتاب در 2056 جلد، شامل: متن كامل قرآن كريم، 341 عنوان تفسير فارسی و عربی، 23 ترجمه فارسی، 47 ترجمه در 25 زبان خارجى، متن كامل 4 عنوان تفسير انگليسى، 7 فرهنگ‏نامه معتبر قرآنى، 20 لغت‌نامه و 3 آوانگاری انگليسی قرآن كريم.

از دیگر قابلیت‌های این برنامه قرآنی می‌توان به ترجمه گوياي انگليسي قرآن کریم، و نیز 15 دوره ترتيل كامل قرآن کریم و 159 قرائت مجلسي از پانزده قاري جهان اسلام به همراه قرائت تحقيق خليل حصري، اشاره کرد. گفتنی است، در نسخه جدید، قسمت‌هایی مانند: پژوهش در متن، لغت‌نامه، ابزارهاي متن و فهرست درختي برنامه، ارتقا یافته است.

* فرهنگ موضوعی تفاسیر

در این نرم‌افزار قرآنی، محتوای علمی و قابلیت‌های پژوهشی ذیل قابل دسترسی است:

فیش‌برداری از 20 دوره تفسیر، شامل بیش از 45000 فیش پژوهشي؛ دسته‌بندی و موضوع‌نگاری 20 دوره تفسیر، با بيش از 37700 موضوع در حوزه معارف قرآنی و تفسیری؛ متن كامل 20 عنوان اثر تفسيري، مشتمل بر: 10 دوره از تفاسير شیعه و 10 دوره از تفاسير اهل سنت؛ ارائه كليدواژه‌هاي متون به همراه دسترسی به نمايه‌هاي مرتبط با كليدواژه جاری؛ متن کامل قرآن کریم بر اساس مصحف با قابلیت ارائه موضوعات مرتبط با آیات.

* فرهنگ موضوعی تفسیر المیزان

از جمله قابلیت‌های این نرم‌افزار تفسیری می‌توان این موارد را برشمرد:

فرهنگ موضوعی تفسیر المیزان (چکیده بر متن تفسیر المیزان، نمایه ترکیبی و کلیدواژه)؛ فرهنگ لفظی تفسیر و ترجمه المیزان (جستجوی ساده و ترکیبی در متن و فهرست تفسیر المیزان و ترجمه آن)؛ متن کامل تفسیر 20 جلدی «المیزان فی تفسیر القرآن» اثر علامه طباطبایی(ره) به همراه ترجمه فارسی (20 جلد)؛ ارتباط و اتصال کامل ترجمه با متن تفسیر المیزان؛  ارائه بيش از: 11000 كليدواژه، 131000 نمايه تركيبی و 40000 موضوع (چکیده) برداشت‌شده از تفسیر المیزان؛ متن قرآن کریم به همراه ترجمه به زبان‌های: فارسی، انگلیسی و اردو، با قابلیت جستجو و چاپ.

* عرفان 3

در نسخه جدید این لوح فشرده، شاهد ارتقای چشمگیر محتوا و امکانات هستیم. این کتابخانه عرفانی شامل: متن کامل 805 عنوان کتاب و رساله عرفانی در 1258 جلد به زبان عربی و فارسی، در موضوعات گوناگون می‌باشد و با دسته‌بندی کتاب‌های برنامه در محورهای: عرفان عملی، عرفان نظری، ادبیات عرفانی، تفسیر عرفانی، طبقات و شرح احوال، اصطلاح­نامه، اشعار و شروح، کتب عربی و کتب فارسی، امکان تحقیق آسان در متون برنامه را فراهم ساخته است.

امكان محدود كردن دامنه جستجو به: آيات، احاديث، و اشعار موجود در متون برنامه؛ ارائه 7 عنوان فرهنگ‌نامه جهت دسترسي به معاني: لغات، اصطلاحات و تعبيرات عرفاني؛ دسترسی به شرح حال بيش از 2200 نفر از عارفان اسلامی در بخش «طبقات عرفا» و نیز ارائه بیش از 200 عنوان کتاب از متون کهن ادبی ـ عرفانی، از دیگر توان‌مندی‌های این نرم‌افزار می‌باشد.

* پژوهیار

«پژوهیار»، نوعی ابزار پژوهشی است که امکانات ذیل را در دسترس محقق قرار می‌دهد:

مجموعه‌سازي، سازماندهي و بازيابي منابع پژوهشي چند زبانه؛ تنظيم ارجاعات چند زبانه متن بر اساس شيوه‌هاي استاندارد استناددهي؛ ايجاد و تنظيم خودكار كتاب‌نامه چند زبانه؛ ذخيره خودكار اطلاعات از پايگاه‌هاي اطلاعاتي برخط؛ امكان دسترسي به بيش از 43000 فراداده منابع علوم اسلامي و انساني؛ اتصال خودكار افزونه‌هاي «پژوهيار» در دو محيط: واژه‌پرداز MS-Word و مرورگر Firefox؛ امكان استناد به انواع آيتم‌هاي اطلاعاتي، مانند: قرآن، مقاله، مجله، كتاب، پايان‌نامه و پايگاه اينترنتي.

* مجموعه آثار استاد شهید مطهری ـ نسخه دوم

این اثر، یکی از محصولات ارتقایافته نور به شمار می‌رود و مشتمل بر این قابلیت‌ها است:

دسترسي به آثار شهید مرتضی مطهری در 29 جلد، در موضوعات مختلف؛ ارائه متن كامل يادداشت‌هاي استاد شهيد مطهري در 12 جلد، شامل: يادداشت‌هاى استاد شهيد در بخش حروف الفبايى (مجلدات 7 ـ 1)، مشتمل بر مطالب گوناگون به صورت فيش یا مقاله، و يادداشت‌هاى موضوعى استاد شهيد (مجلدات 12 ـ 8)؛ قابليت دسترسي به مجموعه آثار در دسته‌بندي‌هاي: اصول عقايد، فلسفه، تاريخ، سيره معصومان، فقه و حقوق، اخلاق و عرفان، اجتماعي ـ سياسي، و تفسير؛ ارائه سخنراني‌ها، جلسات تفسيري و دست‌نوشته‌هاي استاد مطهري در بخش «نداي مطهر».

* مجموعه آثار آيت الله احمدي ميانجي ـ نسخه 2

ارائه متن كامل 24 عنوان كتاب در 36 جلد از آثار آيت الله احمدي ميانجي به زبان عربي و فارسي، در موضوعات گوناگون به همراه دسترسي به 82 تصوير، 161 قطعه صوت و 7 قطعه فيلم مربوط به ايشان، از امکانات این کتابخانه الکترونیکی به شمار می‌رود.

* کتابخانه تخصصی امام رضا(ع) ـ نسخه دوم

این نرم‌افزار، کتابخانه تخصصی آثار مرتبط با امام رضا(ع) است که شامل: متن کامل 117 عنوان کتاب در 525 جلد به زبان عربی و فارسي است و در این موضوعات سامان یافته است: چهارده معصوم(ع)، سیره و زندگی‌نامه، احادیث و روايات، ادعیه و زیارات، اصحاب و راویان، اشعار و مدایح، فضایل و مناقب، کرامات و معجزات، تاریخ عباسیان، تاریخ عمومی، جغرافیاي شهرها، شعر و ادب فارسي، تراجم و کتاب‌شناسی.

* مجموعه آثار آیت‌الله مکارم شیرازی ـ نسخه دوم

نمايش متن 149 عنوان كتاب در 274 جلد، از آثار معظم ‌له، به زبان‌هاي: فارسي، عربي و انگليسي، مشتمل بر موضوعات: قرآن، زندگاني و سيره معصومان(ع)، فقه، اصول، تاريخ، كلام، فلسفه، اخلاق، دعا و زيارت، مناجات، عقايد، احكام، فلسفه احكام، تفسير نهج البلاغه، محتوای علمی این نسخه روزآمدشده را تشکیل می‌دهد.

* مجموعه آثار شیخ بهایی ـ نسخه دوم

متن كامل 37 عنوان كتاب در 45 جلد از آثار شيخ بهايي و دیگر کتب مرتبط با ایشان، به زبان عربی و فارسی در این برنامه قابل دسترسی است. متون عرضه‌شده در این کتابخانه الکترونیکی ذیل موضوعات: تفسير، اخلاق، ادعیه و اعمال، فقه، اصول فقه، رجال و درایه، ادبیات عرب، اربعینیات، ریاضیات قدیم، شرح کتب اربعه، عقاید شیعه امامیه، کشکول و مجامع روایی، سامان یافته است.

از جمله آثار گنجانده‌شده در این کتابخانه، می‌توان به شرح دو کتاب: «خلاصة الحساب» و «تشریح الافلاک» برای نخستین­بار اشاره نمود. همچنین در این برنامه، بيش از 200 قطعه تصوير و فيلم مرتبط با شيخ بهايي ارائه گردیده است.

* فصلنامه علمی ـ پژوهشی حکومت اسلامی

این نرم‌افزار، مشتمل بر متن و تصوير کامل 67 شماره از فصلنامه علمی ـ پژوهشی حکومت اسلامی، انتشاریافته از سوی مرکز تحقیقات علمی، زير نظر دبيرخانه مجلس خبرگان رهبري است. این لوح فشرده، شامل ویژه‌نامه‌هایی در موضوع: اندیشه سیاسی امام خمینی(قدس سره)، ابعاد حکومت علوی، مباحث سیاسی عاشورا، اندیشه سیاسی شهید مطهری، نماز جمعه، نظارت و پرسشگری، مسئولیت و پاسخگویی، عدالت اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و دولت نبوی می‌باشد.

* تا حضور (ویژه عمره دانشگاهیان)

تا حضور، نرم‌افزاری در خور توجه در حوزه عمره دانشگاهیان است که ضمن ارائه متون مربوط به موضوع حج و زیارت، آموزش‌های ارزنده‌ای را نیز به زائران بیت‌الله الحرام ارائه می‌دهد. محتوای این برنامه به این شرح است:

متن کامل 285 عنوان کتاب طی 468 جلد در موضوع حج و زیارت به همراه دسته‌بندی در محورهای: منابع اصلی، منابع حج و عمره، منابع عمومی، منشورات ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان (متن تصویری 26 عنوان کتاب در 48 جلد)، پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی؛ پاسخ به شبهات و پرسش‌های مطرح در موضوعات دینی و عقیدتی؛ آشنایی با اسرار و معارف عمره (8 جلسه فیلم) به همراه سخنان و پندهای اخلاقی علمای دینی (43 قطعه صوتی)؛ ارائه 320 عنوان نرم‌افزار در موضوع حج و زیارت، ویژه تلفن‌های همراه؛ معرفی اماکن مکه و مدینه و نمایش سه‌بعدی‌: «قبور مطهر در قبرستان بقیع»، «مسجد النبی» و «مسجد الحرام و مشاعر مقدسه»؛ ارائه حدود 50 قطعه صوتی به صورت: ادعیه، مناجات و مرثیه؛ آموزش احکام عمومی به صورت فیلم و تصویر؛ دو دوره ترتیل کامل قرآن کریم به همراه ترجمه فارسی و انگلیسی؛ آموزش تصویری زائران مدینه منوره و مکه معظمه، از آغاز تا پایان سفر.

* اصول و مبانی تربیت دینی کودکان و نوجوانان

این نرم‌افزار، متن كامل 11 عنوان كتاب از آثار مؤسسه فرهنگي ـ تربيتي توحيد، با محوريت اصول و مباني تربيت ديني كودكان و نوجوانان را به کاربران ارائه داده است. از جمله متون این کتابخانه الکترونیکی می‌توان به: مباني تعليم و تربيت در قرآن و احاديث، آنچه درباره كودكان و نوجوانان بايد بدانيم، والدين و مربيان مسئول، و راهكارهاي عملي آموزش اخلاق و مهارت‌هاي زندگي، اشاره کرد.

* پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی

متن كامل 48 عنوان از مجموعه‌ كتاب‌هاي «پرسش‌ها و پاسخ‌هاي دانشجويي»، شامل موضوعاتي همچون: قرآن و حديث، اعتقادات، احكام، اخلاق و عرفان، تاريخ و سيره، اجتماعي و سياسي، و مشاوره خانواده، در این نرم‌افزار ارزنده ارائه شده است.

از دیگر آثار گنجانده شده در آن، متن كامل 18 عنوان كتاب از آثار مرتبط با دانشگاهيان، مشتمل بر مباحثي مانند: آشنايي با منابع اسلامي، اخلاق و سبك زندگي، و دعا و زيارت می‌باشد.

* تحریر الوسیله (شروح و تعلیقات)

متن 48 عنوان کتاب در 162 جلد، مشتمل بر‌ متن کامل تحریر الوسیلة امام خمینی(قدّس سرّه) به همراه ترجمه، شرح و تعلیقه به زبان عربی و فارسی، از محتویات علمی نرم‌افزار «تحریر الوسیله» است که از جمله ویژگی‌های آن، دسته‌بندی کتب برنامه در گروه‌‌های: وسیلة النجاة، تحریر الوسیله، ترجمه‌های تحریر الوسیلة، گزیده‌های تحریر الوسیلة، تعلیقه‌های تحریر الوسیلة و شروح تحریر الوسیلة می‌باشد.

یکی از قابلیت‌های مفید این برنامه، ارتباط متن کتاب تحریر الوسیلة با: 6 جلد ترجمه‌، 127 جلد شرح و 12 جلد تعلیقه است.

برخی از متون موجود در این کتابخانه عبارت‌اند از:

تفصیل الشریعة فی شرح تحریر الوسیلة، أنوار الفقاهة فی شرح تحریر الوسیلة، دلیل التحریر، مباحث حقوقی تحریر الوسیلة، وسیلة النجاة مع تعالیق الإمام الخمینی(قدّس سرّه) و کتاب‌شناسی تحریر الوسیلة.

* سپهر سخن مولانا (مثنوی معنوی گویا)

قرائت متن کامل مثنوي معنوي، توسط استاد حسين آهي و آقاي امير نوري، در دو لوح فشرده (سي دي)، با امکاناتی مانند: ارائه فهرست درختی شش دفتر مثنوي معنوي به همراه امکان پخش صوت، و جستجو در عناوین فهرست درختی شش دفتر مثنوي معنوي، از توان‌مندی‌های نرم‌افزار «سپهر سخن مولانا» به شمار می‌رود.

* همراه با مبلغان

«همراه با مبلغان»، مشتمل بر متن كامل 51 عنوان كتاب از آثار حجت الإسلام والمسلمين محمود اكبري، در موضوعات: اجتماعي، اعتقادي، اخلاقي، تربيتي، فقهي و ماه مبارك رمضان است. از جمله این متون می‌توان به این موارد اشاره نمود:

مهارت‌هاي آموزش اخلاق، براي ريحانه (رهنمودهايي براي دختران جوان)، خرافه‌ها و واقعيت‌ها، مهارت‌هاي زندگي، نكته‌هاي ناب اخلاقي، احكام شعري كودكان و عطر رمضان.

* حبیب دل‌ها

این نرم‌افزار، دربردارنده متن كامل 6 اثر فاخر درباره شهيد والامقام، سردار حاج حبيب لك‌زايي(ره)، مشتمل بر: گفتگو با شهيد لك‌زايي، شعرها، سخنراني‌ها، مقاله‌ها و يادداشت‌هاي پيرامون ايشان، به همراه کتاب «بسیج و امنیت ملی» به قلم سردار شهید حاج حبيب لك‌زايي(ره) است. از امکانات مفید «حبیب دل‌ها»، دسترسي به تصاوير و فيلم‌هاي مرتبط با آن شهید عزیز می‌باشد.

* طهورا

در این برنامه، امکان دسترسي به متن 13 شماره از فصلنامه تخصصی ـ بين المللي «طهورا»، مشتمل بر 85 مقاله از دانش­پژوهان و اساتيد فرهيخته جامعة المصطفي العالمية، در حوزه مطالعات زنان و خانواده، مبتني بر مباني اسلامی و نقد شناسه های غيراسلامي و غيرديني، برای محققان فراهم آمده است.

* فانوس اندیشه

این کتابخانه الکترونیکی، امکان دسترسی به متن كامل 50 جلد كتاب از آثار دكتر خدّاميان (منتشر‌شده تا سال 1392ش)، به زبان فارسي و عربي را فراهم می‌نماید و شامل موضوعات ذیل است:

آموزه‌هاي ديني (شامل: تفسير قرآن، ولايت اهل بيت(عليهم السلام)، عرفان، علم و دانش، خانوده، و موضوعات اجتماعي)؛ تاريخ؛ حديث؛ علم فهرست؛ و داستان‌هاي مذهبي: حضرت خديجه(سلام الله عليها)، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها)، پيامبر اكرم(صلّي الله عليه وآله)، امام علي(عليه السلام)، امام حسن(عليه السلام)، امام رضا(عليه السلام) و امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشريف).

* أعلام الهدایه (پیشوایان هدایت)

نرم‌افزار «اعلام‌ الهدایه (پیشوایان هدایت)»، روایتگر سیره ائمه معصومان(علیهم السلام) است. محتوای این برنامه، مخاطب را با اوضاع: اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی دوران زندگانی امامان معصوم(علیهم السلام) آشنا می‌گرداند. در این لوح فشرده، متن كامل دو كتاب ارزشمند: «أعلام الهداية» و «پيشوايان هدايت»، مشتمل بر 14 جلد نسخه عربی و 14 جلد نسخه فارسی، ارائه شده است.

* آغاز در نهایت

محتوای علمی ارائه‌شده در این برنامه عبارت است از: متن كامل 48 عنوان كتاب در 54 جلد، از آثار استاد علي صفايي حائري (عين ـ صاد)، طيّ مباحث: تربیتی (روش و نظام تربیتی اسلام؛ آموزش و پرورش)، قرآنی (روش برداشت از قرآن؛ تفاسیر سوره حمد، بقره و جزء سی‌ام)، اجتماعی و حکومتی (از شکل­گیری معرفت دینی تا جامعه و حکومت دینی؛ ایجاد زمینه انقلاب و تحول اجتماعی با انتظار، تقیه و قیام)، اخلاقی (نظام اخلاقی و اصل ترکیب و تبدیل بدی­ها)، حوزوی (ادبیات و معیار نقد ادبیات و ادبیات داستانی؛ اصول، فقه و مشکلات ساختاری حوزه)، روش نقد (معیارهای نقد در: مکتب­ها، آرمان­ها، اهداف، عرفان و ادبیات)، امامت و ولایت (غدیر؛ انتظار و مهدویت؛ عاشورا)، موضوعات تحلیلی و اسلامی (فقر؛ انفاق؛ معاد؛ حج؛ روابط زن و مرد؛ ازدواج؛ حجاب؛ سلوک و حرکت)، احادیث و ادعیه (احادیث امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س)؛ دعاهای روزانه حضرت زهرا(س)، دعای مکارم الأخلاق و ابوحمزه ثمالي)، تاریخ معاصر ایران (از مشروطه تا انقلاب سفید؛ پاسخ به پیام نهضت آزادی)

* صوت جلسات سخنراني استاد صفايي حائري، در باره موضوعاتي همچون: معرفت دینی؛ اصول حاكم بر حركت اباعبدالله الحسين(ع)؛ شكل‌گيري جهان‌بيني در انسان؛ حكومت ديني؛ عوامل: رشد، انحطاط و غفلت؛ كشف استعدادها؛ انقلاب فرهنگي؛ اقتصاد اسلامي؛ به همراه فيلم و تصوير ايشان.

* ابن شهر آشوب

در این کتابخانه الکترونیکی، متن کامل 3 عنوان کتاب از آثار گرانقدر ابوجعفر محمدبن‌على‌بن‌شهرآشوب مازندرانى، عالم بزرگ سده ششم هجري، ارائه شده است. این متون عبارت‌اند از: «المناقب (4 جلد)»، «متشابه‌ القرآن ومختلفه (2 جلد)» و «معالم العلماء (1 جلد)»، مشتمل بر موضوعات: علوم قرآن، عقايد، تاريخ و تراجم عمومي .

* مجموعه آثار علامه حسن‌زاده آملی ـ بوستان کتاب

محتوای این نرم‌افزار، شامل متن كامل 18 عنوان كتاب در 33 جلد، از آثار علامه حسن حسن‌زاده آملي به زبان فارسی و عربی، منتشرشده توسط مؤسسه بوستان كتاب، در موضوعات گوناگون علوم و معارف اسلامي است.

برخی از کتب برنامه عبارت‌اند از: هزار و یک کلمه، شرح فارسی الأسفار الأربعه، دروس شرح فصوص الحکم قیصری، دروس هیئت و دیگر رشته‌های ریاضی، اتحاد عاقل به معقول، النفس من کتاب الشفاء و اضبط المقال فی ضبط اسماء الرجال.

* مجموعه آثار آیت‌الله سید محمدرضا موسوی گلپایگانی

برنامه حاضر، مشتمل بر متن کامل 48 عنوان کتاب در 71 جلد از آثار مربوط به آیت الله العظمی محمدرضا موسوی گلپایگانی(ره)، به زبان فارسی و عربی در موضوعات: فقه، قواعد فقهی، فقه استدلالی‏، فقه فتوایی، سرگذشت‌نامه، شعر و تقریرات شاگردان معظم‌ٌله است. در این مجموعه، همچنین درس خارج فقه معظمٌ له در بحث حدود طیّ 100 جلسه به صورت صوتی ارائه شده است.

* مجموعه آثار سید عبدالأعلی سبزواری

این لوح فشرده، دربردارنده متن كامل 7 عنوان كتاب در 48 جلد از آثار آيت الله سيد عبدالأعلي سبزواري و ديگر آثار مرتبط، به زبان عربي، در موضوعات: فقه فتوايي، فقه استدلالي، اصول فقه و تفاسير شيعه است. در این برنامه، كتابهايي همچون: موسوعه فقهي «مهذب الأحكام» و تفسير شريف «مواهب الرحمن في تفسير القرآن» گنجانده شده است.

* مجموعه آثار سید بن طاووس

«مجموعه آثار سید بن طاووس»، امکان دسترسي به متن 28 عنوان در 32 جلد از آثار رضي الدين، سيد بن طاووس(ره)، به زبان عربي و فارسي را برای محققان فراهم ساخته است. متون موجود در این لوح فشرده در موضوعات ذیل سامان یافته است:

تفسير، عرفان،‌ عقايد، اخلاق اسلامي، ردّيه‌ها و دفاعيه‌ها، اثبات امامت و ولايت، استخاره، مهدويت، نجوم، واقعه كربلا، دعا و زیارت،‌ آداب سفر. برخی از کتب برنامه عبارت‌اند از:

محاسبه نفس يا روش پيشگيري از وقوع جرم، متن و ترجمه كشف المحجة لثمرة المهجة، إقبال الأعمال (طبع قديم)، جمال الأسبوع بكمال العمل المشروع، فرج المهموم، اللهوف علي قتلي الطفوف، مهج الدعوات ومنهج العبادات.

* مجموعه آثار استاد اصغر طاهرزاده

این نرم‌افزار، شامل متن كامل 65 عنوان از آثار استاد اصغر طاهرزاده اصفهانی در موضوعات مرتبط با مباني معرفت ديني  است که در دسته‌بندی‌های ذیل سامان یافته است:

انسان‌شناسي، مبانی نظری، نبي و نبوت، غرب‌شناسی، فلسفه و كلام، انقلاب اسلامي، تمدن اسلامی، مهدویت، فاطمه‌‌شناسی، اهل‌بیت‌شناسي، کربلا‌شناسی، سلوک دینی و آسیب‌شناسی ديني.

ارائه 115 تصوير، 8 فيلم و 525 صوت مرتبط با استاد طاهرزاده، مشتمل بر مواردي همچون: شرح 10 عنوان از آثار ايشان، جلسات تفسيري، و مباحث پيرامون اهل بيت(عليهم السلام) و سلوك ديني، به همراه 49 عنوان نرم افزار ویژه تلفن همراه، مشتمل بر آثار استاد طاهرزاده، قابل اجرا در گوشي‌هاي پشتيباني‌كننده از فرمت جاوا و اندرويد (ارائه‌شده در محتويات لوح فشرده)، از دیگر امکانات این برنامه است.

* مجموعه آثار آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی

متن كامل 141 عنوان كتاب در 183 جلد از آثار حضرت آيت الله العظمي سيد محمدتقي مدرسي، به زبان عربي و فارسي، در این کتابخانه دیجیتالی ارائه شده که مشتمل بر موضوعات ذیل است:

قرآن، اهل بیت(عليهم السلام)، اصول فقه شيعه، فقه استدلالي، فقه شيعه اماميه، فقه فتوايي، كلام شيعه اماميه، تاريخ، فرهنگ، اخلاق، احكام و معارف اسلامی، عرفان و فلسفه اسلامي، تمدن اسلامي، جامعه‌شناسي و سياست.

* مجموعه آثار آیت‌الله سید محمدصادق روحانی

این کتابخانه الکترونیکی، متن كامل 22 عنوان كتاب در 66 جلد از آثار معظم‌له، به زبان‌هاي: فارسي، عربي و انگليسي را عرضه نموده که شامل موضوعات: اصول فقه، فقه فتوايي، فقه استدلالي، عقايد، اخلاق، اخلاق اجتماعي، حقوق و قضا، تاريخ معصومان(عليهم السلام)، اسلام و سياست، می‌‌باشد.

برخی از کتب این نرم‌افزار عبارت‌اند از: فقه الصادق (26 جلد)، زبدة الأصول، مناسك حج، منهاج الصالحین، امربه‌معروف‌ و‌ نهی‌از‌منکر، فضايل و مصايب حضرت زهرا(سلام الله عليها)، عاشورا و قیام امام حسین(عليه السلام)، امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) از ولادت تا ظهور، راه سعادت (مجموعه‌ای از دستور العمل‌ها و نصايح اخلاقی و تربیتی)، نظام حکومت در اسلام.

* مجموعه آثار آیت‌الله صافی گلپایگانی

متن كامل 76 عنوان كتاب در 93 جلد از آثار حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني(مدظله العالی)، به زبان فارسي و عربي، در این نرم‌افزار گنجانده شده است. متون برنامه شامل این موضوعات می‌باشد: امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف)، اصول، تاريخ، تراجم، تربيتى، حديث، حوزه‌هاى علميه، سرگذشت‌نامه، سيره، شعر، عقايد، كلام، غدير خم، فقه، فقه استدلالى، فقه فتوايى، مقاله‏ها و خطابه‏ها، و مهدويت.

* مجموعه آثار سید جعفر مرتضی عاملی

محتوای این لوح فشرده، دربردارنده متن كامل 17 عنوان كتاب در 83 جلد از آثار علامه سيد جعفر مرتضي عاملي، طيّ موضوعات: سيره پيامبر اكرم(صلّي الله عليه وآله) و حضرت علي(عليه السلام)، حضرت زهرا(سلام الله عليها)، امام رضا(عليه السلام)، علوم قرآني، تفسير، غدير خم، مهدويت، اخلاق پزشكي، تاريخ طب، و سرگذشت‌نامه سيد رضي است.

شماری از کتاب‌های موجود در این برنامه عبارت‌اند از: الصحيح من سيرة النبي الأعظم(صلّي الله عليه وآله)، الصحيح من سيرة الإمام علي(عليه السلام)، مأساة الزهرا(سلام الله عليها)، الحياة السياسة للإمام الرضا(عليه السلام)، و دراسة في علامات الظهور می‌باشد.

* مجموعه آثار سید رضی

این مجموعه، متن كامل 25 عنوان كتاب در 66 جلد از آثار سید رضی(ره)، و ديگر آثار مرتبط با ایشان را به زبان عربي و فارسي در موضوعات: قرآن و تفسیر، حدیث و نهج البلاغه، شعر و ادب، سرگذشت‌نامه، ارائه نموده است. از جمله قابلیت‌های ارزنده این برنامه، ارائه چند ترجمه و شرح معتبر از کتاب نهج البلاغه با قابلیت مقایسه متون با یکدیگر می‌باشد.

* مجموعه آثار شیخ محمدحسن نجفی (صاحب جواهر)

متن كامل 8 عنوان كتاب در 126 جلد از آثار شیخ محمدحسن نجفی، معروف به صاحب جواهر، و ديگر آثار مرتبط با ایشان، به زبان عربي و فارسي در موضوع فقه و حدیث، در این کتابخانه الکترونیکی گنجانده شده است. ارتباط کتاب «جواهر الکلام» با متن «شرائع الإسلام» و کتب روایی «وسائل الشیعه» و «مستدرک الوسائل»، از جمله قابلیت‌های پژوهشی این نرم‌افزار به شمار می رود.

* مجموعه آثار شهید دستغیب

این مجموعه، متن كامل 28 جلد از آثار شهيد محراب، حضرت آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب‏ را عرضه نموده است؛ برخی از موضوعات برنامه عبارت‌اند از: امام حسين(عليه السلام)، حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)، ولايت، ايمان، اخلاق اسلامي، استعاذه، اسلام و خانواده، اصول دين، تفسير، تقوا، داستان‌هاي اخلاقي، گناهان كبيره، معارف اسلامي، معراج، نماز، خضوع و خشوع. در این برنامه همچنین امكان استفاده از فيلم، صوت و تصويرهاي مربوط به آن شهید بزرگوار نیز وجود دارد.

* مجموعه آثار محدث شیخ حرّ عاملی

متن كامل 22 عنوان كتاب در 145 جلد، از آثار محدّث شيخ حرّ عاملي(ره) و ديگر آثار مرتبط، به زبان عربي و فارسي، در موضوعاتی مانند: قرآن، چهارده معصوم(عليهم السلام)، مهدويت، فقه استدلالي، فقه خريد و فروش، نماز و شكيات، طهارت، احاديث اخلاقي، احاديث قدسي، اخلاق اسلامي، موسيقي، تصوّف، رجعت، در این نرم‌افزار قابل دسترسی است.

* مجموعه آثار محقق حلی(ره)

در این برنامه، متن كامل 52 عنوان كتاب در 205 جلد از آثار شيخ اجل، محقق حلي(ره) و ديگر آثار مرتبط، به زبان عربي ارائه شده است. موضوعات متون موجود در این کتابخانه الکترونیکی: اصول فقه، فقه، فقه استدلالي، فقه فتوايي، كلام شيعه اماميه، شكيات نماز، نماز جمعه،‌ نماز مسافر، حج، كفارات، خمس، زكات، طهارت، قصاص، ديات، حدود و تعزيرات، قضاوت، گواهي و گواهان، وصيت و ارث می‌باشد.

* مجموعه آثار ملاصدرا(ره)

متن كامل 26 عنوان كتاب در 68 جلد از آثار صدر المتألهين، محمد‌بن‌ابراهيم قوام شيرازي، معروف به ملاصدرا، و ديگر آثار مرتبط، به زبان عربي و فارسي، در موضوعات: اسلام، الهيات، معاد، تفسير فلسفي و عرفاني، فلسفه اسلامي، حكمت متعاليه، حكمت مشاء، منطق، عرفان عملي، عرفان نظري و هستي‌شناسي، در این لوح فشرده گنجانده شده است.

* مجموعه آثار میر حامد حسین

این لوح فشرده، متن کامل 8 عنوان کتاب در 50 جلد از آثار علامه میر حامد حسین و دیگر منابع مرتبط، به زبان فارسی و عربی در موضوع کلام اسلامی، به‌ویژه بحث امامت و ولایت را ارائه نموده است. برخی از کتاب‌هایی که در این نرم‌افزار عرضه شده عبارت‌اند از: عبقات الأنوار فی إمامة الأئمة الأطهار (23 جلد) و شوارق النصوص (2 جلد).

* مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله سید محمد حسینی زنجانی (به زبان آذری)

مجموعه سخنرانی‌های آیت الله سید محمد حسینی زنجانی به صورت صوتی، شامل: 864 جلسه در ماه مبارک رمضان (سال‌های 1371 ـ 1391ش) و 114 جلسه در زمینه مباحث روایی، طی موضوعاتی از قبیل: توحید و خداشناسی، تفسیر قرآن، شرح روایات و ادعیه، اخلاق اسلامی، سیره معصومان(ع)، خانواده، تعلیم و تربیت، عقاید اسلامی، سیر و سلوک، و احکام شرعی، به همراه نمایش تصاویر مرتبط با ایشان، در این برنامه قابل دستیابی است.

ارائه فهرست درختی جلسات با امکان پخش هر کدام، جستجو در عناوین فهرست درختی جلسات سخنرانی و نیز قابلیت استفاده از طریق رایانه و دستگاه پخش صوت، از قابلیت‌های این نرم‌افزار صوتی تصویری است.

* مجموعه آثار آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی

این نرم‌افزار، دربردارنده متن كامل آثار منتشره توسط مؤسسه بوستان كتاب در حوزه آثار آيت الله العظمي حاج سيد عزالدين حسيني زنجاني، در موضوعات: شرح و تفسير خطبه حضرت زهرا(س)، ايمان، توحيد، جنبه‌هاي قرآني شرك، و تفسير سوره حمد می‌باشد. برخی از این کتب عبارت‌اند از: حكمت فاطمى (تلخيص شرح خطبه حضرت زهرا)، راه رستگارى (كندوكاوى در باب ايمان و اسلام)، و معيار شرك در قرآن.

* مجموعه نرم‌افزارهای حج و زیارت

این مجموعه ارزشمند، شامل نرم‌افزارهای ذیل در موضوع حج و زیارت است:

ـ کتابخانه جامع حج (ويراست 2): 700 جلد کتاب و فصلنامه از آثار منتشرشده حوزه نمايندگي وليّ فقيه در امور حج و زيارت به همراه متن «کتاب الحج» برگرفته از 262 عنوان کتاب فقهی و حدیثی شیعه؛

 • ـ احکام و مناسک حج: 111 عنوان کتاب و مقاله در زمينه احکام و مناسک حج؛
 • ـ اَسرار و معارف حج: 178 عنوان کتاب و مقاله در موضوع اَسرار و معارف حج؛
 • ـ اعتقادات و پاسخ به شبهات: 206 جلد کتاب در موضوع عقايد و پاسخ به شبهات؛
 • ـ اماکن و آثار اسلامي: 314 عنوان کتاب و مقاله درباره اماکن و آثار اسلامي مکه و مدينه؛
 • ـ سفرنامه و خاطرات حج: 129 عنوان کتاب و مقاله در زمينه سفرنامه‌ها و خاطرات سرزمين وحي؛
 • ـ عتبات عاليات:  82  جلد کتاب مرتبط با عتبات عاليات و سوريه؛
 • ـ مکتبة الحج: 147 جلد کتاب عربي در موضوعات مختلف به همراه 34 جلد از مجلات «ميقات الحج»؛
 • ـ زائر: 80 عنوان کتاب کاربردي ويژه زائران حج تمتّع و عمره مفرده به همراه 60 عنوان فیلم، صوت و نرم‌افزارهای اسلامی ویژه تلفن همراه؛
 • ـ همراه زائر: 72 عنوان کتاب کاربردي در موضوعات مختلف حج و زيارت، ويژه تلفن همراه.

* مجموعه نرم‌افزارهای معارف دانشگاه

این مجموعه معارفی که بیشتر مناسب دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها است، دربردارنده نرم‌افزارهای ذیل است:

 • ـ معارف دانشگاه 1 (آشنايي با منابع اسلامي): متن 7 عنوان کتاب از دروس اصلي آشنايي با منابع اسلامي؛ متن 471 عنوان در 1166 جلد از کتاب‌هاي مفيد و مرتبط با دروس اصلي؛
 • ـ معارف دانشگاه 2 (مباني نظري اسلام): متن 6 عنوان كتاب از دروس اصلي مباني نظري اسلام؛ متن 224 عنوان در 409 جلد از کتاب‌هاي مفيد و مرتبط؛
 • ـ معارف دانشگاه 3 (تاريخ و تمدن اسلامي): متن 12 عنوان کتاب از دروس اصلي تاريخ و تمدن اسلامي؛ متن 228 عنوان در 463 جلد از کتاب‌هاي مرتبط و مفید؛
 • ـ معارف دانشگاه 4 (انقلاب اسلامي): متن 8 عنوان از دروس اصلي انقلاب اسلامي؛ متن 145 عنوان در 276 جلد از کتاب‌هاي مفید و مرتبط؛
 • ـ معارف دانشگاه 5 (اخلاق اسلامي): متن 6 عنوان از دروس اصلي اخلاق اسلامي؛ متن 292 عنوان در 550 جلد از کتاب‌هاي مرتبط و مفید؛
 • ـ معارف دانشگاه 6 (ورودي جديد): متن 104 عنوان در 219 جلد از دروس اصلي طرح «ضيافت انديشه دانشجويي» به همراه منابع مفید و مرتبط.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 24 خرداد 1393
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 56
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 46
بازدید 8600 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 46 نگاهی به تازه های نور