نگاهی به پایگاه فرهنگی مذهبی شهید آوینی

پنج شنبه, 25 اسفند 1390 ساعت 15:09
  نویسنده: سید داود حسینی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 اشاره

پایگاه شهید آوینی، پایگاهی است با مشخصه اطلاع‌رسانی که در سطح وسیع و در زمینه‌های فرهنگی و دینی به فعالیت می‌پردازد و حجم بالایی از اطلاعات را در این زمینه در خود جای داده است. این پایگاه، از جمله پایگاه‌های موفق در عرصه دین و فرهنگ می‌باشد که خصوصاً در زمینه تبلیغ دین و همچنین اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت به شكل خوبی فعالیت کرده و مطالب ارزشمندی را ارائه کرده است.

در این پایگاه اطلاع‌رسانی که یکی از مهم‌ترین و مطرح‌ترین پایگاه‌های شیعی به شمار می‌رود، در شاخه‌های مهم دین مبین اسلام همچون: قرآن، حج، ائمه، ولایت فقیه و‌... به ارائه مطلب در قالب فایل‌های متنی یا فایل‌های صوتی و تصویری پرداخته شده است. از نظر فرهنگی مطالبي مانند: جهاد و دفاع مقدس، آشنایی با آرا و عقاید دانشمندانی چون شهید مطهری، ترویج فرهنگ کتابخوانی، ورزش و رسانه ارائه شده است.

در این مقاله امکانات و مشخصات این پایگاه معرفی گرديده و قابلیت‌های هر قسمت بررسی شده است.

صفحه اصلی این پایگاه، به چند بخش تقسیم شده است که عبارت‌اند از:

الف ـ گزینه‌های اصلی

این قسمت شامل سیزده گزینه می‌باشد. در ذیل، محتوای هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

- بخش شهید آوینی: در این بخش به زندگی‌نامه شهید آوینی به روایت‌هایی از خود شهید و مقام معظم رهبری و دیگران پرداخته شده است. همچنین فیلم، صدا، عکس، دست‌نوشته، مقالات، نقد فیلم‌های شهید، و خاطراتی از شهید نیز از گزینه‌هایی است که با انتخاب هر کدام صفحه‌ای مشتمل بر اطلاعاتی درباره این شهید بزرگوار ارائه می‌شود.

-حرف دل: در این قسمت، حجم بالایی از یادداشت‌های کاربران تحت عنوان «هر چه می‌خواهد دل تنگت بگو» در چندین صفحه در دسترس قرار دارد. کاربر با وارد کردن مطالب و دل‌نوشته‌های خود در زمینه‌های مختلف، حرف دل خود را در معرض دید دیگران قرار می‌دهد.

-موبایل: این بخش به برنامه‌های تلفن همراه اختصاص دارد که در پنج قالب ارائه شده و عبارت‌اند از: تم، بازی، نرم‌افزار، رینگتون و کلیپ‌های مذهبی.

 • تم: ارائه مجموعه‌ای زیبا از تم‌های مذهبی با مناسبت‌های مختلف دینی.
 • بازی: ارائه بازی‌های مختلف با فرمت‌ها و موضوعات متنوع‌.
 • رینگتون: ارائه آهنگ‌هایی با مضامین اسلامی جهت استفاده به عنوان زنگ تلفن همراه.
 • نرم‌افزارها: این نرم‌افزارها در دو تقسیم‌بندی کلی ارائه شده‌اند: اهل بیت و دیگر موضوعات اسلامی. در تقسیم‌بندی اول، نرم‌افزارهایی با محوریت ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ که به زندگانی، سیره و سخنان ایشان اختصاص يافته، ارائه شده است. در تقسیم‌بندی دوم، نرم‌افزارهایی که در قالب دیگر مطالب و موضوعات اسلامی آمده، در دسترس کاربر قرار دارد.
 • کلیپ‌های مذهبی: در این قسمت، کلیپ‌هایی در موضوعات مختلف همچون: امام و رهبری، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، سیاسی، مقاومت اسلامی، مستند، مداحی جهت استفاده و نمایش در تلفن‌های همراه در دسترس مراجعه‌کنندگان قرار گرفته است.

-تالار گفتگو: در این بخش، هر کاربر با ثبت نام وارد تالار اصلی می‌شود و می‌تواند با دیگر کاربران فعال در تالار به تبادل اطلاعات و گفتگو بپردازد.

-اوقات شرعی: جدول اوقات شرعی شهرهای مختلف جهات در اين قسمت در اختيار کاربر قرار دارد و حتی نرم‌افزاری نیز در پایگاه گنجانده شده است که با اتصال به اینترنت می‌توان اوقات شرعی هر نقطه از جهان را به دست آورد. این نقاط به صورت طول و عرض جغرافیایی در این نرم‌افزار مشخص می‌شود و سپس اوقات شرعی به طور کامل نمایش داده می‌شود.

-کتابخانه: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های پایگاه شهید آوینی، کتابخانه است. بخش کتابخانه به چهار زیرگروه تقسیم شده است که عبارت‌اند از: کتابخانه ائمه اطهار، کتب استاد شهید مطهری، کتابهای مؤسسه شهید آوینی و معرفی کتاب.

-کتابخانه ائمه اطهار: ارائه فهرست چهارده معصوم که با انتخاب هر کدام، مجموعه کتاب‌های مرتبط با هر يک از معصومين به همراه مشخصات آن کتاب ظاهر می‌شود. کتاب مورد نظر را می‌توان به صورت برخط (On line) مطالعه کرد و یا این‌که فایل آن را دریافت کرد.

-کتب استاد شهید مطهری: شامل بیش از 90 جلد از کتب استاد مطهری؛ به گونه‌ای که مانند قسمت قبل قابل مطالعه و ذخیره سازی است.

-کتاب‌های مؤسسه شهید آوینی: متأسفانه، این قسمت غیر فعال است.

-معرفی کتاب: ارائه فهرستی از حجم انبوهی کتاب که با انتخاب هر کدام، مشخصات کامل کتاب به همراه چکیده‌ای از مطالب و سرفصل‌های آن نمایش داده می‌شود.

-گالری عکس: این بخش حاوی سه گروه از تصاویر در زمینه‌های انقلاب اسلامی، مذهبی و دفاع مقدس است که با انتخاب هر کدام، مجموعه‌ای از تصاوير نمایش داده می‌شود.

-صوتی: این بخش از گزینه‌های اصلی پایگاه، شامل مجموعه‌ای در سیزده عنوان می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به: قرآن، ادعیه و زیارات، سخنرانی و دفاع مقدس اشاره کرد و با انتخاب هر مجموعه، زیرمجموعه‌های جدیدی پیش روی کاربر قرار می‌گیرد؛ مثلاً مجموعه قرآن به چهار زیرمجموعه ترتیل، قرئت، تفسیر و ترجمه گویا تقسیم شده است.

-تصویری: این قسمت، دقیقاً شامل محتویات کلیپ‌های مذهبی بخش موبایل است.

-لینکستان: یکی از مهم‌ترین بخش‌های پایگاه شهید آوینی که از آن طریق می‌توان به دنیایی از اطلاعات فرهنگی و مذهبی دست یافت، لینکستان است و به دو قسمت «پایگاه‌ها» و «وبلاگ‌ها» تقسیم‌بندی شده است. قسمت پایگاه‌ها در بر دارنده 15 زیرمجموعه است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از سایت‌های: مذهبی فرهنگی، شخصیت‌ها، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها. قسمت وبلاگ‌ها نيز شامل 6 زیرمجموعه است که وبلاگ‌های برتر و وبلاگ‌های فرهنگی مذهبی از آن دسته‌اند.

-استخاره: با انتخاب اين گزینه، استخاره‌ای برگرفته از قرآن در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

-دانلود نرم‌افزار: در این بخش، 9 دسته از ابزارهای مفید که مورد استفاده بیشتر کاربران می‌باشد، قرار گرفته است، مانند: ابزارهای اینترنت، گرافیک، کاربردی، امنیتی و... .

-بازی آنلاین: آخرین بخش از گزینه‌های اصلی این پایگاه، بازی آنلاین می‌باشد. این قسمت، شامل پنج مجموعه از بازی‌های مهیج، سرعت عمل، فکری، قابل دریافت و موبایل است که با انتخاب هر کدام می‌توان به محتویات آن دسترسی پیدا کرد.

ب ـ ساير گزينه‌ها

در صفحه اصلی پایگاه شهید آوینی، در فضای میانی این صفحه گزینه‌هایی وجود دارد که متناسب با اخبار و اطلاعات روزانه و فرهنگی، به روز می‌شود که عبارت‌اند از:

 • - روزشمار دفاع مقدس: در این قسمت، اتفاقات و وقایع سال‌های دفاع مقدس به صورت روزانه ارائه می‌شود.
 • - عناوین روزنامه‌های امروز: در این قسمت نیز تیترهای مهم روزنامه‌های کشور فهرست شده است.
 • - آب و هوا: این قسمت با اتصال به بخش آب و هوای پایگاه یاهو، اطلاعات آب و هوایی نقاط کشور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • - لبخندهای پشت خاکریز: مشتمل بر قطعاتی طنز از خاطرات زمان دفاع مقدس است.
 • - روایت عشق: متن‌ خاطراتی از شهدای دفاع مقدس و همچنین خاطراتی به صورت صوت و تصویر در این قسمت جای دارد.
 • - مقالات شهید آوینی: این بخش شامل بیش از 70 مقاله از شهید آوینی در زمینه‌های مختلف از جمله: فرهنگی، هنری، سیاسی، مهدویت و‌... است.
 • - مقاله: در بردارنده حاوی مقالاتی در موضوعات فرهنگی و مذهبی است که به بررسی مسائل روز در موضوعات فوق می‌پردازد.
 • - یادداشت: مجموعه‌ای شامل: نقد‌، بررسی، تجزیه و تحلیل برنامه‌های رسانه‌های گروهی و یا اظهارات افراد سرشناس می‌باشد.
 • - گزارش: در این بخش، گزارشاتی درباره مباحث فرهنگی و دینی همچون: قیام امام حسین و حضور در آن، عاشورا و سینما ارائه شده است.
 • - مصاحبه: این قسمت، شامل گفتگوهایی است با افراد سرشناس و صاحب‌نظر در زمینه مسائلی چون: فتنه88، ولایت فقیه، بیداری اسلامی و فیلمسازی.
 • - اخبار فرهنگی: این بخش، به جدیدترین خبرها در زمینه فرهنگی می‌پردازد؛ مانند اخباری از: سینما و رسانه، فرهنگ ورزش، بیداری اسلامی و خبرهایی از جهان اسلام.
 • - بخش‌های ویژه: بحث و بررسی مسائل اعتقادی جدید، احکام دینی، ظهور فرقه‌های جدید و شبهات مطرح‌شده از جمله مواردی است که در این بخش آمده است.

ج ـ گزينه‌هاي نوار متحرك

از جمله قابليت‌های جالب اين پايگاه، نوار متحرکی است که در صفحه اول هميشه در کنار صفحه ديده می‌شود. در اين نوار متحرک که به منزله دستياری، پيوسته در معرض ديد کاربر است، تعدای از گزينه‌های اصلی و مطالب مهم پايگاه گنجانده شده است تا کاربر در هر موقعيتی قادر به انتخاب به مطالب مورد نظر خود و انتقال به آن‌ها باشد. در ذيل، معرفی بخش‌های مهم اين نوار متحرک از نظر می‌گذرد:

- معارف اسلامی: این بخش در هفت گروه ارائه شده که عبارت‌اند از: قرآن، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان، صحیفه سجادیه، احکام، بزرگان و بیانات مقام معظم رهبری.

 • در بخش قرآن کریم متن، ترجمه فارسی، تفسیر، استخاره، قرائت مجلسی و ترتیل قرآن وجود دارد که با انتخاب هر کدام، حجم بالایی از اطلاعات در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
 • با انتخاب گزینه «نهج البلاغه» مجموعه خطبه‌ها و نامه و حکمت‌های موجود در نهج البلاغه امام علي (ع) نمایش داده می‌شود.
 • در قسمت «مفاتيح الجنان» متن کلیات مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی در دسترس قرار دارد.
 • قسمت «صحيفه سجاديه» مشتمل بر دو گروه متنی و صوتی است که با انتخاب گروه متنی، متن کامل این کتاب ارزشمند نمایش داده می‌شود و با انتخاب گروه صوتی، فایل صوتی این مناجات‌ها اجرا می‌شود.
 • بخش «احکام» رساله پانزده تن از مراجع معظم را در خود جای داده است. همچنین تفاوت فتاوا و ارتباط با مراجع نیز از دیگر قسمت‌های این گزینه است.
 • در قسمت «بزرگان، علما، فقها» مجموعه كاملي از زندگی‌نامه، سجایای اخلاقی، فهرست آثار و عکس‌هایی از شصت تن از علما و بزرگان علوم دینی در دسترس قرار دارد.
 • در بخش «بیانات مقام معظم رهبری» نيز بیانات معظم‌له از سال 79 تا سال جاری گنجانده شده است.

-بانک احادیث موضوعی: مشتمل بر شش گروه است که عبارت‌اند از: احادیث اعتقادی، عبادی، اخلاقی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که با انتخاب هر کدام از موارد فوق، فهرستی از احادیث در موضوعات اشاره‌شده و با دسته‌بندی در گروه‌های دقیق‌تر در دسترس قرار دارد.

-صوتی: این بخش، در برگيرنده پانزده گروه است که هر کدام به ارائه فایل‌های صوتی در موضوعات مختلف و متنوعی همچون: تواشیح، اذان، سخنرانی و... می‌پردازد.

-آموزش: مشتمل بر سه زیرمجموعه است که عبارت‌اند از: آموزش آنلاین، دریافت فایل‌های آموزشی در قالب PDF و مجموعه‌ای از ترفندهای مفید.

-تماس با ما: جهت ارتباط با مسئولان این پایگاه، کاربر می‌تواند پیام خود را به همراه نشانی پست الکترونیک در اين قسمت درج كند. متأسفانه، در چندین مراجعه و ثبت پیغام، هیچ گونه بازخوردی دریافت نشد که به نظر می‌رسد این بخش تاحدودی ضعیف است.

د – ساير امكانات

در سمت چپ پایگاه شهید آوینی نیز گزینه‌هایی جهت دسترسی به بخشی از اطلاعات و محتویات این پایگاه قرار داده شده است که در ذیل به آن پرداخته می‌شود:

 • - تلوزیون زنده روشنگری: این بخش، در چهار گروه: مرقد ائمه و پیامبر، مکان‌های مقدس، شبکه‌های صدا و سیما، شبکه‌های برون مرزی به ‌طور زنده و مستقیم با شبکه‌هایی همچون: الکوثر، جام جم، العالم، قرآن و معارف سیما و همچنین بارگاه ملکوتی ائمه در نجف، کربلا، مشهد و کاظمین در ارتباط است و تصاویری را در دسترس قرار می‌دهد.
 • - کلیپ‌های مذهبی برگزیده: به ارائه تعدادی از کلیپ‌های منحصر به فرد و آموزنده اختصاص دارد که در قسمت‌های دیگر این پایگاه به چشم نمی‌خورد؛ به طور مثال، کلیپ‌هایی در خصوص فراماسون و شیطان‌پرستی و... .
 • - تصویر روز: این قسمت به ارائه تصاویری در سه گروه: کاریکاتور، پوستر و اینفوگرافیک پرداخته است که هر گروه مشتمل بر تعداد متنابهی از تصاویر می‌باشد.

سخن پایانی

فعاليت‌هاي اينترنتي و به تبع آن، کاربران اينترنتي، روز به روز در حال افزايش هستند. از طرف ديگر، دنياي مجازي در کنار مزايا و کاربرد‌هاي مثبت خويش، جذابيت‌هاي کاذب و آفات فراواني را نيز به همراه دارد. چه بسيار وقت‌هاي ارزشمند که به جاي به کارگيري در راه کسب علم و معرفت، در جاي ديگر تلف مي‌شوند. چه بسيار پايگاه‌هايي که مدعي خدمت‌رساني هستند، ولی در واقعیت این چنین نیستند. در مقابل، پايگاه‌هايي هم هستند كه مطالب ارزنده‌اي را به مخاطبان خود ارائه مي‌دهند كه از آن جمله مي‌توان به پايگاه شهيد آويني اشاره كرد.

اين  پايگاه در خصوص كميت و كيفيت محتوا و تنوع و جذابيت مطالب خود تلاش خوبى نموده است. علاوه بر اين‌كه درباره انتخاب برخى از موضوعات اصلى، به‌خوبي کار شده است؛ به عنوان مثال، مطالبى مثل بخش کتابخانه و ویژه، كار مهم و پر ارزشى به شمار مى‏آيد. همين ‏طور، پرداختن به مسائل اسلام‏شناسى و نظرات تازه مسلمانان و رد شبهات، از موضوعات جالبى هستند كه به آن‌ها پرداخته شده است.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: دوشنبه, 22 اسفند 1390
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 36
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 37
بازدید 31598 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 37 نگاهی به پایگاه فرهنگی مذهبی شهید آوینی