حضور موفقی در نمایشگاه داشته‌ایم

    گفتگو با سید مرتضی سجادی‌نژاد،مسئول نمایشگاه‌های داخلی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

شنبه, 31 خرداد 1393 ساعت 15:23
    نویسنده: علی نعیم‌الدین خانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 اشاره

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با بیست ‌و ‌هفت دوره برگزاری، یکی از معتبرترین نمایشگاه‌ها در سراسر جهان است. حضور بیش از دو هزار ناشر داخلی و هزار و ‌هفتصد ناشر خارجی و بازدید نزدیک به پنج و نیم میلیون نفر از این نمایشگاه،  اعتبار فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده است.

مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي، در بيست و هفتمین نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، با حضور در پنج غرفه در بخش‌های مختلف نمایشگاه ، محصولات دیجیتالی و نرم‌افزاری خود را عرضه نموده است؛ چنان‌که حضور پُر رنگ غرفه نور در بخش ناشران عمومی، مخاطبان بسیاری را به خود جلب نمود و افتخاراتی دیگر را برای این مرکز رایانه‌ای ـ پژوهشی به ارمغان آورد.

 آنچه در ذیل می‌خوانید، گفتگویی است که فصلنامه ره‌آورد نور با سید مرتضی سجادی‌نژاد، مسئول نمایشگاه‌های داخلی این مرکز انجام داده که امید است مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد.

با سلام. لطفاً خودتان را برای خوانندگان معرفی کنید. چه مدتی است که متصدی برگزاری نمایشگاه‌های داخلی نور هستید؟

این‌جانب سید مرتضی سجادی ­نژاد، مدیر نمایشگاه داخلی مرکز هستم. از سال 1378ش در تمام نمایشگاه های بزرگ، مثل نمایشگاه کتاب و نمایشگاه قرآن حضور داشته­ و به عرضه محصولات نور مبادرت ورزیده‌ایم.

درباره پیشینه برگزاری نمایشگاه در ایران برایمان صحبت کنید.

سؤال خوبی مطرح کردید. باید عرض کنم از ابتدايي‌ترين روش‌هاي مبادله و تجارت در دوران گذشته، مبادله کالا با کالا و خدمات بوده است که در اصطلاح، همان مبادلات تهاتري امروزي است. از آن‌جا که در گذشته، امکان به دست آوردن تمام نيازها و احتياجات به طور روزمره ميسر نبود و از طرفي، شناسايي افراد و گروه‌هايي که بتوانند اين نيازها را برطرف کنند، امکان نداشت، صاحبان کالا و خدمات در محل‌هايي گرد هم آمده و نسبت به عرضه آنچه که در اختيار داشتند، اقدام مي‌نمودند. در حقيقت، مي‌توان گفت قبل از دوران پيدايش پول نيز نمايشگاه‌هاي مختلفي برپا مي‌شده و يكي از عوامل تأثير‌گذار در پيدايش و رواج سكه‌هاي قيمتي یا پول، برگزاري و برپايي اين گونه نمايشگاه‌ها بوده است.

باید بگویم که تا قبل از سال 1851 ميلادي، نمايشگاه‌هاي مختلفي در گوشه و کنار جهان با عناوين و موضوعات مختلف برگزار گرديد و در عصر خود نيز داراي اعتبار بودند؛ اما اوّلين نمايشگاه جهاني به شکل امروزي، در سال 1851م و در محلي به نام «کريستال پالاس» در هايد پارک شهر لندن تحت عنوان «نمايشگاه بين‌المللي كالاهاي ملل جهان» برپا گرديد و افزون بر 14000 غرفه‌دار از سراسر جهان، در آن حضور داشتند. ايران نيز در فضايي به وسعت 92 متر مربع، يكي از مشاركت‌كنندگان آن بود.

در ايران و در گذشته‌اي بسيار دور، همانند ديگر كشورهاي دنيا، برپايي بازارها بر سر راه مسيرهاي تردد كاروان‌هاي تجاري و تشكيل بازارچه‌هاي محلي جهت تبادل كالا و خدمات متداول بوده است؛ ولي هيچ‌كدام از آن‌ها، شكل نمايشگاه‌هاي امروزي را نداشته‌اند. اوّلين اقدام نمايشگاهي صورت‌گرفته توسط ايرانيان، حضور تعدادي از بازرگانان در سال 1851م در زمان ميرزا تقي‌خان امير كبير در نمايشگاه كريستال پالاس لندن بوده است و از نخستین اقدامات تخصصي برپايي نمايشگاه بين‌المللي در كشور، مي‌توان به نمايشگاهي از توليدات صنعتي كشور  ايتاليا در سال 1337ش در تهران اشاره نمود.

پس از آن، وزارت امور اقتصاد و دارايي در سال 1347ش به منظور برپايي نمايشگاه‌هاي صنعتي، شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي ايران را در محل فعلي خود تأسيس نمود و از سال 1352ش به بعد، همه‌ساله در ماه‌های شهريور و مهر، اقدام به برپايي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي بازرگاني تهران می‌کرد. باید اضافه کنم که شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي ايران از سال 1353ش، از وزارت امور اقتصاد و دارايي جدا شده و به وزارت بازرگاني ملحق گرديد. بعدها و با توجه به تغيير شيوه‌هاي برگزاري نمايشگاه‌ها، نمايشگاه بين‌المللي بازرگاني تهران، پس از برگزاري بيست و ششمين دوره خود در سال 1379ش، جاي خویش را به نمايشگاه‌هاي تخصصي داد و از آن سال تا به امروز، نمايشگاه‌هاي تخصصي متعددي در حال برگزاري هستند.

به طور کلی، عرضه و معرفی محصولات در نمایشگاه‌ها چه مزایایی دارد؟

به طور کلی، می‌توان دو مزیت را برای این کار در نظر گرفت. یکی از آن‌ها، «پايين آمدن هزينه‌هاي معامله» است؛ به بیان دیگر، اهميت اقتصادي نمايشگاه‌ها را مي‌توان در پايين آوردن هزينه‌هاي هر معامله جستجو كرد. اين هزينه‌ها شامل: تحقيق براي كسب اطلاعات بازار، بازديد كالا بدون رعايت تشريفات قانوني، عدم تأمين هزينه‌هاي لازم جهت تشكيل جلسات مذاكره و عقد قرارداد و از همه مهم‌تر، تمركز عرضه‌كنندگان كالا در يك محيط و عدم لزوم مراجعه به دفاتر شركت‌ها و محل‌هاي توليد آنان است.

از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه‌ها، «دسترسی به ناحیه فروش بی‌طرف» است. نمايشگاه‌ها در محلي برگزار مي‌شوند كه نه قلمرو اختصاصي غرفه‌دار است و نه بازديد‌كننده؛ بلکه جایگاه برگزاري يك محل بي‌طرف است كه باعث مي‌شود بازديد‌كننده با آزادي عمل، از ميان مجموعه اطلاعات موجود، بدون تعهد و به‌راحتي حق انتخاب داشته باشد؛ ضمن اين‌كه بازديد‌كننده و غرفه‌دار، هر دو از موانع روزمره شركتي مبرا هستند.

تا کنون مرکز در چند نمایشگاه داخلی شرکت داشته است؟

روال کاری نمایشگاه های مرکز، بر مبنای حضور مستمر در نمایشگاه های معتبر و محافل دانشگاهی و مراکز علمی می­باشد. بر این اساس، مرکز سالانه در حدود 60 نمایشگاه شرکت می‌کند که در نوع خود، چشم‌گیر و قابل توجه است.

ارزیابی شما از روند شرکت مرکز در نمایشگاه‌های داخلی چگونه است؟

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، همواره تلاش می­کند تا در مراکز دانشگاهی و حوزوی حضور فعال و حداکثری داشته باشد و با توجه به این‌که نمایشگاه ها به صورت پیمانکاری برگزار می­گردند، به همین جهت، می‌توان اذعان داشت که نمایشگاه های داخلی مرکز، روند رو به رشدی داشته است.

آیا مرکز برای شرکت در نمایشگاه، طرح و برنامه خاصی دارد؟

بله، قطعاً به صورت هدف‌مند در نمایشگاه ها، مخصوصاً نمایشگاه های بزرگ حضور می­یابیم. بدین منظور، پیش از برگزاری نمایشگاه ها، اهداف حضور در نمایشگاه مشخص می­شود و سپس ساختار سازمانی نمایشگاه شکل می­گیرد و برای اهداف پیش­بینی‌شده، برنامه‌ریزی می‌شود.

جالب است بدانید که در نمایشگاه های بزرگ، عرضه مستقیم نرم­افزار، تنها بخشی از فعالیت نمایشگاهی ما را شامل می­شود و برنامه های دیگر مثل: ارتباط با کاربران، برطرف نمودن مشکلات کاربران و پاسخ‌گویی به سؤالات آنان، خدمات نصب و فعال‌سازی، توضیح و آموزش برنامه های نور توسط کارشناسان، انجام مراسم رونمایی، و نیز ارتباطات و تبلیغات مؤثر، از جمله اهداف شرکت در نمایشگاه ها می­باشد.

چه قدر به اهداف خودتان از شرکت در نمایشگاه کتاب رسیده‌اید؟

قطعاً به بیشترین اهداف خود نایل آمده­ایم و با توجه به حضور فعال بخش­های ذی‌‌ربط، توانسته­ایم رضایت‌مندی خوبی را در مخاطبان ایجاد نموده و مشتریان وفادار نور را افزایش دهیم. شاهد این قضیه، فرم‌های نظرسنجی­ای است که توسط مخاطبان در نمایشگاه های بزرگ تکمیل می­گردد. به طور کلی، می‌توانم بگویم که حضور موفق و مؤثری در نمایشگاه داشته‌ایم.

آیا همه تولیدات و نرم‌افزارهای مرکز در نمایشگاه حضور داشت؟

انتظار همه کاربران این است که همه تولیدات و محصولات مرکز، در غرفه های نمایشگاهی نور حضور داشته باشد و حتی خدمات مربوط به وب‌سایت‌ها و یا خدمات فرهنگی مرکز هم عرضه گردد. البته ممکن است برخی از نرم­افزارها تا زمان برگزاری نمایشگاه، مجوز لازم را از «مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتالِ» وزارت ارشاد اخذ نکنند؛ در نتیجه، نرم­افزارهای فاقد هولوگرام در نمایشگاه عرضه نمی‌شوند.

کدام‌یک از محصولات نور، با بیشترین استقبال کاربران و محققان روبه‌رو شد؟

طبیعتاً نرم­افزارهای اصلی نور و تولیدات جدید مرکز، با اقبال مخاطب روبه­رو می­شوند؛ اما همچنان «جامع تفاسیر نور» و «جامع الأحادیث»، از بارزترین محصولات نور به شمار می‌روند. البته امسال در نمایشگاه کتاب تهران، نرم­افزارهای: کتابخوان اندروید، کتابخانه طب، پژوهیار و عرفان و همچنین پایگاه مجلات تخصصی نور، مورد توجه و استقبال خوب کاربران و محققان واقع گردیدند.

دلیل این استقبال را به جهت وجود چه ویژگی‌های در این تولیدات می‌دانید؟

ویژگی­های محتوایی و معماری فنی نرم­افزارها، در کنار امکانات ویژه پژوهشی، سطح رضایت­مندی و اعتماد مخاطبان را به برند نور افزایش داده و باعث شده در مجموع، نگاه و تصویر ذهنی مخاطب به تولیدات فاخر نور، مثبت و قابل اعتماد باشد.

البته باید این نکته را هم اضافه کنم، همکارانی که در غرفه های نمایشگاهی فعالیت می­کنند، به لحاظ دانش و توان‌مندی و شناخت نرم­افزارها، سطح بالایی دارند و همین امر باعث شده تا نرم­افزارها به‌خوبی به مخاطب شناسانده شود و استقبال کاربران و محققان گرامی را به دنبال داشته باشیم.

در نمایشگاه‌ها، بیشترین مطالبه مخاطبان چیست؟

عمده مطالبه مخاطبان در این نمایشگاه، فراهم‌سازی امکان عرضه نرم­افزارها بر روی سیستم اندروید بود. همچنین ارائه کتب گویا، یکی دیگر از مطالبات جدّی کاربران می­باشد.

از چه شیوه‌هایی برای ارتباط با بازدیدکنندگان استفاده می‌کنید؟

نمایشگاه، در مجموع، محیط بی­طرفی را برای عرضه‌کننده و خریدار فراهم می­آورد تا فارغ از تشریفات اداری بتواند انتخاب دقیقی داشته باشد. بنابراین، غرفه نور با بهره­گیری از تبلیغات محیطی، تبلیغات پیرامونی و نیز استفاده از غرفه­داران متخصص، سعی می­کند تا ارتباط ماندگاری را با کاربران محصولات نور برقرار نماید.

به طور کلی، بازدیدکنندگان از نمایشگاه‌‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی، می‌توان بازدیدکنندگان از نمایشگاه‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد. یک دسته از آنان، بازدیدکنندگان مشتاق هستند. این دسته، نمايشگاه را براي اهداف توسعه در بازار، يك منبع مهم اطلاعاتي مي‌دانند. اینان بسيار اجتماعي هستند و از نمايشگاه براي شبكه‌سازي جدي بهره مي‌برند. ضمن این‌که با داشتن برنامه‌ريزي مناسب، از  نمايشگاه‌هاي متعددي در سال بازديد مي‌كنند. بازدیدکنندگان مشتاق، تمايل دارند در طي بازديد از نمايشگاه، به اهداف‌شان برسند و معامله خريد يا فروش را به انجام برسانند.

گروه دیگر، بازدیدکنندگان تخصصی نام دارند. این‌ها مكان‌هاي قابل بازديد را از قبل شناسايي و براي بازديد آن برنامه‌ريزي مي‌كنند. به‌دقت محصولات و خدمات عرضه‌شده در نمايشگاه را بررسي و مورد بازديد قرار مي‌دهند و معمولاً به طور مستقيم در نمايشگاه معامله نمي‌كنند. دسته سوم، بازدیدکنندگان مصلحت‌گرا هستند که بسيار انفعالي‌اند و به‌ندرت بيش از يك روز براي بازديد از نمايشگاه وقت مي‌گذارند. این نوع از بازدیدکنندگان، هيچ هدف خاصي مانند خريد يا انجام معامله از نمايشگاه را ندارند.

اما دسته چهارم، پرسه‌زنان در نمایشگاه هستند که نمايشگاه را همانند ديگر مكان‌هاي ديدني تلقي كرده و صرفاً براي مشاهده به نمايشگاه مي‌آيند. این گروه، با سؤالات بي‌مورد، وقت غرفه‌داران را تلف مي‌كنند و هدف‌شان معمولاً دريافت اشانتيون و كالاهاي تبليغاتي است.

بازدیدکنندگان از غرفه نور، از چه مقاطع سنی یا تحصیلی بوده‌اند؟

جامعه محقق، پژوهشگران حوزه و دانشگاه، اساتید، اعضای هیئت­های علمی، شخصیت­های علمی و سیاسی کشور، سطح وسیعی از مخاطبان را شامل می­شوند؛ اما تولید نرم­افزارهای فاخری مثل «دانشنامه حافظ»، طیف وسیعی از ادبیات‌دوستان، و نرم­افزار فاخری مانند «کتابخانه طب»، طیف وسیعی از پزشکان را مخاطب نور قرار داده است؛ هر چند نرم­افزارهای اندرویدی، مخاطبان جدیدی ایجاد نموده و نرم­افزارهایی مثل «نور احکام» که تصویری است، در سطح مدارس و دبیرستان‌ها نیز مخاطبانی برای محصولات نور به وجود آورده است.

آیا نمایشگاه فضای خوبی را برای تعامل با مراکز علمی و پژوهشی ایجاد کرده است؟

یکی از اهداف تبیین‌شده برای نمایشگاه ها، ایجاد ارتباط مؤثر است که شامل مراکز رايانه‌اي علمی و پژوهشی می‌شود. بدین منظور، همکاران‌مان که در غرفه ها حضور دارند، در نمایشگاه و همین طور در بیرون غرفه‌ها، غرفه های مرتبط و مراکز همکار را شناسایی می­کنند و به توضیح فعالیت­های نور جهت ایجاد آشنایی بیشتر و هم‌افزایی می­پردازند.و

اگر مطلبی باقی مانده، بیان بفرمایید.

بنده از شما و همه همکاران‌تان در فصلنامه ره‌آورد نور تشکر می‌کنم که این وقت را در اختیار بنده قرار دادید. در همین جا لازم می‌دانم از تمام همکارانم در بخش نمایشگاه داخلی که زحمات فراوانی متحمل شده‌اند، تشکر نمایم. امیدوارم با تجربیات به دست آمده از برگزاری نمایشگاه‌های متعدد، شاهد رشد و ارتقای کیفی نرم‌افزارهای نور باشیم و بیش از پیش، رضایت کاربران و مخاطبان را فراهم سازیم.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 24 خرداد 1393
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 18
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 46
بازدید 8180 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 46 حضور موفقی در نمایشگاه داشته‌ایم