تازه‌های اطلاع‌رسانی اسلامی 31

چهارشنبه, 31 شهریور 1389 ساعت 14:29

نسخه موبايلی نرم‌افزار «ارتباط شيعی» عرضه شد

كاربران می‌توانند با نسخه موبايلی نرم‌افزار «ارتباط شيعی» كه به همت مؤسسه ارتباط شيعی تهيه شده، پاسخ سؤالات دينی خود را دريافت كنند. كاربران با اين نسخه موبايلی به نمايندگان دفاتر مراجع، كارشناسان علوم اسلامی كه در قم هستند يا به اساتيد آستان قدس رضوی كه در مشهد هستند، وصل شوند و پرسش‌های خود را بپرسند.

اين گفتگو زنده و متنی است و با استفاده از تلفن همراهی كه به اينترنت وصل است، انجام می‌شود. هزينه اين نوع ارتباط اندك است و كاربران از هر جای دنيا می‌توانند با موبايل، پرسش‌های خود را مطرح كنند. برای استفاده از اين نرم‌افزار بايد مراحلی انجام شود. فعال‌سازی اينترنت گوشی، دانلود نرم‌افزار، اجرای برنامه و انتخاب استاد، از جمله اين مراحل است. كاربران همراه اول، برای فعال‌سازی اينترنت و ثبت ‌نام بايد به نشانی http://mci.ir/web/guest/231 مراجعه و طبق دستورالعمل آن مراحل را طی كنند. برای وارد كردن تنظيمات نيز به نشانی http://mci.ir/web/guest/220 مراجعه كرده و نوع گوشی را وارد نمايند.

اگر مراحل درست طی شده باشد، در مدت كوتاهی پيامی با عنوان Cofiguration message دريافت می‌‌شود كه با اجرای آن، تنظيمات گوشی برای اتصال به اينترنت انجام می‌شود.

برای دانلود نرم‌افزار نيز كاربران بايد با موبايل خود به نشانی eShia.ir مراجعه كنند و با كليك روی «ارتباط شيعی» نسخه موبايلی آن را دانلود كنند. اين نسخه حدود 70 كيلو بايت حجم دارد.

نرم‌افزار «علمدار غریب» درباره زندگی رهبر انقلاب

نرم‌افزار علمدار غریب به بررسی زندگی رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای می‌پردازد.

وبلاگ traway.ir نرم‌افزاری در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده است که یکی از کامل‌ترین نرم‌افزار‌ها درباره مقام معظم رهبری است توانسته است در جشنواره شهید چمران استان کرمان رتبه نخست را از آن خود کند.

این برنامه که شامل تحقیقاتی درباره زندگانی مقام معظم رهبری، دوران ریاست جمهوری و جایگاه رهبري قانون اساسی است که در قسمت‌های مختلف ذيل برای دانلود عرضه شده است:

 1. زندگانی: میلاد تا مدرسه، ورود به حوزه علمیه، حوزه عملیه نجف، حوزه علمیه قم، مبارزات سیاسی؛
 2. دوران ریاست جمهوری: ویژگی‌های دوران ریاست جمهوری معظم له به صورت خلاصه به نقل از کتاب دولت عدالت؛
 3. جایگاه و موقعیت: جایگاه و موقعیت ولی فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

برای دریافت این نرم‌افزار می‌توانید به نشانی http://traway.ir مراجعه کنید.

پایگاه ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی افتتاح شد

عدم اطلاع مترجمان و مراکز مرتبط با امور ترجمه از وضعیت موجود، از آسیب‌های این حوزه است. پايگاه اينترنتي اطلاع‌رسانی مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی، سامانه‌ای است که می‌تواند این اطلاع‌رسانی را انجام و اطلاعات لازم را به مترجمان و دانشگاهیان انتقال دهد.

این پايگاه با 6 بانک اطلاعاتی درباره مراکز، مترجمان، ویراستاران زبان‌های خارجی، کتاب‌های ترجمه شده و مراکز توزیع بین المللی و ناشران، پاسخگوی بسیاری از نیازهای وضعیت ترجمه در سطح کشور است که در بانک کتاب‌های ترجمه آن عناوین و شناسنامه بیش از 6 هزار اثر گردآوری شده‌اند.

پايگاه مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی به نشانی http://www.samantarjomeh.ir قابل دسترس است.

تولید نرم‌افزار آموزش هوشمند قرائت قرآن

این نرم‌افزار به صورت هوشمند قرائت شما را ضبط کرده و تجزیه و تحلیل می‌کند و اشکالات آن را به شما می‌گوید و به شما امتیاز می‌دهد تا بتوانید بر اساس امتیاز داده شده اشکالات خود را برطرف کرده و قرائت خود را بهبود ببخشید و صحت آن را افزایش دهيد.

ویژگی‌های اين برنامه به‌ شرح ذيل است:

 1. اولین خودآموز دو طرفه تصحیح قرائت قرآن کریم؛
 2. امتیازدهی هوشمند به قرائت کاربر؛
 3. قرائت کامل قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار؛
 4. ترجمه به بیش از 10 زبان زنده دنیا مانند انگلیسی، مالی، آلمانی و فرانسوي
 5. تشخیص خودکار زیر و بمی صدای کاربر؛
 6. جستجوی پیشرفته و سریع در تمامی ترجمه‌ها؛
 7. جستجوی پیشرفته و سریع در کل قرآن؛
 8. امکان ضبط و پخش صدای کاربر برای تشخیص بهتر.

برای دریافت این نرم‌افزار به نشانی http://www.askquran.ir مراجعه کنید.

پايگاه «همت مضاعف، كار مضاعف» راه‌اندازی شد

همزمان با نام‌گذاری سال 89 به ‌عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» از سوی مقام معظم رهبری، مديريت انتشارات و اطلاع‌رسانی مركز تحقيقات سازمان صدا و سيما، سايت «همت مضاعف و كار مضاعف» را در صفحه اصلی سايت مركز تحقيقات راه‌اندازی كرده است.

اين پايگاه به نشانی www.rcirib.ir/hemat_kar برای عموم علاقه‌مندان قابل دسترسي است. سخنان رهبری، اخبار، مقالات، احاديث، پژوهش‌های علمی، كتاب‌ها و پايان‌نامه‌ها، ديدگاه‌ بزرگان و پايگاه‌های پژوهشی، از بخش‌های مختلف اين پايگاه است.

دانشنامه حضرت زهرا(س) به روز رسانی شد

در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دانشنامه این بانوی بزرگوار به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم به روز رسانی شد.

هدف از به روزرسانی این دانشنامه تسهیل امر پژوهش براي محققان حوزه و دانشگاه می‌باشد.

در دانشنامه حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) کلیه اطلاعات با طبقه‌بندی 668 مطلب در قالب 46 نمایه شامل 21 نمایه اصلی و 25 نمایه فرعی جهت مشاهده و استفاده کاربران ارائه گردیده است.

ولادت فاطمه(س)، حضرت فاطمه(س) در دوران رسالت، حضرت بعد از رحلت پدر، شهادت و دفن حضرت زهرا (س)، زیارت ام‌ابیها (س)، صفات آسمانی صدیقه كبری(س)، سیره و آموزه‌های رفتاری حضرت زهرا (س)، احادیث و آموزه‌های گفتاری حضرت(س) و نيز فاطمه زهرا (س) و زن از جمله نمایه‌های اصلی این دانشنامه می‌باشد.

فاطمه (س) و فاطمیون، زنان راوی احادیث حضرت فاطمه (س)، حضرت(س) در آینه قرآن و احادیث و نيز حضرت فاطمه(س) از نگاه دیگران، از نمایه‌های خواندنی این دانشنامه است.

كوثر پیامبر(ص)در آینه شعر و ادب،  پرسش و پاسخ درباره حضرت زهرا (س)، كتاب، كتاب شناسی، مقاله شناسی و نرم‌افزارهای فاطمی و همچنین پایان‌نامه‌های فاطمی، ویژه‌نامه‌های ام‌الائمه(س) در مجلات، از دیگر نمایه‌های اصلی دانشنامه حضرت فاطمه زهرا(س) می باشند.

پدر و مادر فاطمه(س)، نام‌ها و القاب فاطمه(س)، دوران کودکی و نوجوانی حضرت فاطمه (س)، ازدواج حضرت فاطمه (س)، فرزندان حضرت فاطمه(س)، فرازهایی از زندگانی صدیقه کبری (س)، فاطمه(س) مدافع ولایـت، فدک، خطبه فدکیه، فاطمه(س) و رفتار زنان در خانواده، فاطمه (س) و فعالیت اجتماعی زنان، تسبیح حضرت فاطمه(س)، پلکان ملکوت، مقام علمی و مصحف حضرت فاطمه(س) و فاطمه زهرا(س) الگوی کامل،  از جمله نمایه‌های فرعی این دانشنامه به‌شمار مي‌روند.

علاقه‌مندان جهت استفاده از این دانشنامه مي‌توانند به نشاني اینترنتی زیر مراجعه نمایند:

http://www.hawzah.net/

«كلوپ نصر»، بزرگ‌ترين جامعه مجازی مقاومت اسلامی فعال شد

«كلوپ نصر» به عنوان جامعه مجازی مقاومت اسلامی با بخش‌های متنوع جهت جلوگيری از تهديدات نرم، ترويج ارزش‌ها و منافع اسلامی و دسترسی كاربران به محتوای اسلامی فعال شد.

این كلوپ كه به همت گروه غالبون و با هدف اشتراك‌گذاری محتوا با رويكرد مقاومت اسلامی راه‌اندازی شده، علاوه‌ بر زبان فارسی به سه زبان عربی، انگليسی و روسی به كاربران و اعضاء خود خدمات می‌دهد. اين امر، ارتقاي تعاملات مجازی در سطح بين‌المللی را به همراه می‌آورد كه می‌توان آن را ويژگی مطلوب و قابل توجه سامانه «كلوپ نصر» دانست.

از بخش‌های جامعه مجازی مقاومت اسلامی می‌توان به: دعوت، برگزيدگان، گروه‌ها، لينك‌ها، فيدها، نيازمندی‌ها، آلبوم‌ها، نظرسنجی، وبلاگ، موسيقی، آمار جامعه و افراد برخط اشاره كرد. كاربران در بخش «دعوت» می‌توانند رايانامه دوستان خود را به صورت جداگانه در فيلدهای مورد نظر وارد كنند.

فدائيان رهبر، جهاد مجازی، مقاومت اسلامی، پيامك‌های مقاومت، امت واحده، سبك‌بالان، نائب المهدی(عج)، سربازان گمنام و قرآن سفره آسمانی از گروه‌های عضو در بخش «گروه‌ها» اين سامانه مجازی محسوب می‌شوند.

كاربران علاقه‌مند به موضوع مقاومت اسلامی می‌توانند در اين جامعه مجازی فايل‌های صوتی و تصويری را بين خود و ديگر كاربران فضای سايبر به اشتراك بگذارند و با اشتراك‌گذاری اطلاعات، مسائل مرتبط با موضوع مقاومت اسلامی را حمايت كنند و شبكه‌ای فعال را پديد آورند و از امكانات وبلا‌گ‌نويسی سايت بهره‌مند شوند.

راه‌اندازی پايگاه تخصصی «جنگ نرم»

به منظور نيل به اهداف و تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی بر مبنای رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص لزوم مقابله با مقوله جنگ نرم، پايگاه جامع و تخصصی «جنگ نرم» راه‌اندازی شده است.

در اين پايگاه سعی شده تا اطلاعات موجود در خصوص مقوله جنگ نرم، تهيه و گردآوری شود و در اختيار انديشمندان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به اين حوزه قرار گيرد.
بخش‌های: اخبار، يادداشت، گفتگو، مقالات، همايش‌ها، منشورات، گزارش، ديگران و فيلم در اين پايگاه وجود دارد.

بخش ديگر اين پايگاه به مباحث: جنگ نرم چيست؟، تاريخچه جنگ نرم، روش‌های جنگ نرم، تفاوت جنگ نرم و سخت، چرايی جنگ نرم، ابزارهای جنگ نرم، روش‌های مقابله با جنگ نرم و مفاهيم و كليات مرتبط، اختصاص داده شده است.

بخش «بصيرت: بازخوانی نقطه‌نظرات رهبر فرزانه انقلاب در خصوص بصيرت، جنگ نرم و حوادث پس از انتخابات» و نيز بخش «يادداشت ويژه: بازخوانی قضايای مرتبط با انتخابات دهم به صورت سلسله‌وار»، از ديگر امكانات اين پايگاه است.

كتاب‌های آيت‌الله سبحانی را آنلاين بخوانيد

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر آيت‌الله العظمی سبحانی، تأليفات اين مرجع تقليد را به صورت آنلاين منتشر كرده و در دسترس كاربران فضای سايبر قرار داده است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر آيت‌الله سبحانی در جهت آگاهی‌بخشی و ارتقاي سطح فكری كاربران، اقدام به انتشار فايل آنلاين تأليفات وی كرده است. اين فايل‌ها شامل كتاب‌های فارسی و عربی آيت‌الله سبحانی است. كتاب‌های: فروغ ولايت، نظام اخلاقی اسلام، منشور جاويد، منشور عقايد اماميه، ايمان و آثار سازنده آن، از جمله كتاب‌های فارسی است كه در دسترس قرار گرفته است.

همچنين امكان استفاده از متن كتاب‌های: موسوعه أحاديث أميرالمؤمنين علی(ع)، الاعتصام بالكتاب والسنه، التوسل مفهومه و أقسامه و حكمه فی الشريعه الإسلاميه الغرّاء، الزياره فی الكتاب والسنه و إرشاد العقول، برای كاربران فراهم شده است.

نرم‌افزار «نمايه علوم قرآنی» رونمايی شد

در این نمايه مقالات، نقد و گفتگو، در مورد قرآن 1973 مطلب وجود دارد؛ امكان جستجو بر اساس عنوان، موضوع، نام نشريه، مؤلف و همچنين امكان چاپ و ذخيره‌سازی از جمله قابليت‌هاي اين نرم‌‌افزار است.

نمايه علوم قرآنی با هدف استفاده دانشجويان ليسانس و فوق ليسانس تهيه شده است. از اين رو، 50 پايان‌نامه قرآنی، معرفی 50 مراكز پژوهشی، معرفی 50 عنوان كتاب با موضوعات قرآنی به صورت تمام متن، در اين نرم‌افزار موجود است.

در اين برنامه همچنين مطالبي چند درباره روش تحقيق برای دانشجويان قرار داده شده است و بيش از 2 هزار مقاله در نمايه نشريات اين نرم‌افزار قابل دسترسي است. اين نرم‌افزار به همت مؤسسه نمايه تهيه و توليد شده است.

نرم‌افزار «پرسمان بدون مرز» روی اينترنت قرار گرفت

پايگاه كانون گفتمان قرآن، امكان دانلود نرم‌افزار «پرسمان بدون مرز» تهيه شده از كتاب «پرسمان قرائت قرآن» را فراهم كرده است.

مجموعه پرسمان بدون مرز، نرم‌افزاری تهيه شده از كتاب «پرسمان قرائت قرآن» كاری از مركز فرهنگ و معارف قرآن است كه به سفارش كانون گفتمان قرآن تهيه و طراحی شده است. از امكانات اين برنامه می‌توان به: جستجو در متن، جستجو در سؤالات، جستجو در كل متن كتاب، خصوصی كردن تنظيمات و معرفی مراكز پاسخگو اشاره كرد.

نرم‌افزار «نمايه همت مضاعف، كار مضاعف» رونمايی شد

اين نرم‌افزار كه از سوي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور توليد گرديده، دارای بخش‌هايی همچون: همت و كار در قرآن و احاديث، بيانات مقام معظم رهبری، همت و كار در ادبيات فارسی، همت و كار در نظريات جامعه‌شناسی، همت و كار در پايگاه‌های اينترنتی و بيش از 2 هزار مقاله تمام‌متن است.

نرم‌افزار نمايه همت و كار مضاعف، شامل: تعاريف عملياتی همت و كار، منابع پژوهشی، كار و همت از نظر اسلام، كار و همت از نظر مكاتب علمی است.

امكان افزودن بخش‌ها و مقالات ديگری در اين نمايه وجود دارد و تاكنون 1930 مقاله در اين نمايه ارائه گرديده كه دارای اطلاعات مقاله‌شناختی و متن كامل مقالات است و از نمايه نشريات جمع‌آوری شده است.

نرم‌افزار «آيينه روشن» توليد شد

مديريت صوتی تصويری دفتر آيت‌الله العظمی بهجت به مناسبت اولين سالگرد ارتحال وی، اقدام به توليد نرم‌افزار «آيينه روشن» كرده است.

اين نرم‌افزار شامل بخش‌های متعددی مانند: زندگی‌نامه، دستورالعمل‌ها، سخنان گهربار، خاطرات و حكايت‌ها، نگارخانه، احكام، رحلت، پيام‌های تسليت و معرفی كتاب است.

در بخش «زندگی‌نامه» مطالبی درباره ولادت، تحصيلات، هجرت، تدريس، تأليف و شاگردان، به صورت مصور قابل مشاهده است. در بخش «دستورالعمل‌‌ها» نيز يازده دستور اخلاقی از اين عالم بزرگ وجود دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند در بخش «خاطرات و حكايت‌ها»، خاطراتی را از زبان بزرگاني چون: آيت‌الله مصباح، مسعودی و محفوظی بخوانند. بخش «احكام» نيز شامل احكام بانوان، نوجوانان، رساله علميه و مناسك حج است.

در بخش «رحلت» نيز تصاوير، فيلم و سخنرانی‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف درباره آيت‌الله بهجت جمع‌آوری شده است. همچنين در اين نرم‌افزار كتاب‌های منتشر شده درباره اين مرجع تقليد بزرگ معرفی شده و متن 5 كتاب نيز به طور كامل آورده شده است.

در نرم‌افزار «آيينه روشن» می‌توان 305 دقيقه فيلم در قالب 40 قطعه تصويری و 450 قطعه عكس مشاهده كرد.

نسخه دوم نرم‌افزار «ولاء امام حسين(ع)» عرضه شد

نسخه دوم نرم‌افزار «ولاء امام حسين(ع)» با هدف اشاعه فرهنگ عاشورايی و قيام امام حسين(ع) به همت مؤسسه فرهنگی ياسين توليد شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

این نرم‌افزار، شامل بخش‌هايی چون: فرهنگ الفبايی عاشورا، زندگی‌نامه امام حسين(ع)، مجموعه سخنان امام حسين(ع)، قرآن و عترت، مجله، نوای حسينی، آزمون و سرگرمی است.

بخش «فرهنگ الفبايی عاشورايی» همراه با صوت و تصوير است و بخش «زندگی‌نامه امام حسين(ع)» 20نيز در بردارنده عنوان مقاله در قالب درس است كه به بررسی و شرح احوال امام سوم شيعيان پرداخته است.

همچنين در بخش «مجموعه سخنان امام حسين(ع)» تمام سخنان حضرت همراه با ترجمه فارسی ارائه شده و بخش «قرآن و عترت» نيز شامل:40 آيه مربوط به امام حسين(ع)، 40 حديث از امام حسين(ع) و 40 حديث درباره حضرت همراه با صوت و تصوير است.

بخش «مجله» نسخه دوم نرم‌افزار ولاء امام حسين(ع) نيز شامل 72 داستان و نزديك به 140 قطعه شعر همراه با صوت و تصوير است. گفتني است كه قسمت ويژه اين بخش، كتاب‌شناسی امام حسين(ع) است.

بخش «نوای حسينی» مطالبی همچون: ادعيه، دعای عرفه و دعای عشرات و بخش «زيارت‌نامه»، زيارت‌های عاشورا، وارث و اربعين را در اختيار استفاده‌كنندگان اين نرم‌افزار قرار داده است.

نرم‌افزار جامع كتابخانه ديجيتال اسراء رونمايي شد

نرم‌افزار جامع كتابخانه ديجيتال اسراء شامل متن کامل مجموعه آثار مکتوب آيت الله جوادي آملي با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي رونمايي شد.

120 اثر از آثار آيت الله جوادي آملي در اين نرم‌افزار قابل جستجو است.

کتابخانه ديجيتالي اسراء، متن کامل مجموعه آثار مکتوب حضرت آيت الله جوادي آملي شامل 120 جلد در موضوعات مختلف چون: فقه، تفسير، عترت پژوهي، فلسفه، عرفان، کلام و اخلاق اسلامي است که اطلاعات آن به وسيله قسمت‌هاي متنوعي مانند نمايش، جستجو، فهرست کلمات و فهرست آيات و روايات در کتب، در اختيار پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار جوادی آملی قرار مي‌گيرد.

از ويژگي اين نرم‌افزار مي‌توان به: تهيه فهرست آيات، روايات و كلمات، حاشيه نويسي، نمايه زني، رنگي كردن متون به همراه  جستجوي پيشرفته در چند محيط مجزا و در تمام متون از طريق كلمه و عبارت اشاره كرد.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: پنج شنبه, 25 شهریور 1389
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 58
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 31
بازدید 15606 بار
شما اينجا هستيد:خانه