نفس غمزده باد صبا

سه شنبه, 30 ارديبهشت 1382 ساعت 15:11
    نویسنده: سردبیر - محمد مهدی نمازی
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دومین شماره ره آورد نور را در زمانی تقدیم شما می کنیم که از سویی زمین در اعتدال ربیعی از نفَس باد صبا جان گرفته و روح حیات و بیداری در کالبد نباتات جاری گشته است و از سوی دیگر، چرخه زمان در این گنبد دوّار بر ماه غمبار صفر المظفر ره می سپارد. از این رو، در این شماره به معرفی نرم افزاری پرداخته ایم که هم جان آدمی را در سایه سار ادعیه و زیارات صفایی روحانی می بخشد، و هم آیینه قلب انسان را در رثای تشنه کامان محرم و اندوه زدگان صفر جلاء می دهد.

نرم افزار نورالجنان، نخستین نیایش نامه چند رسانه ای به شمار می رود که محور اصلی آن متن کامل کتاب مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه است. این دو کتاب در نزد همه شیعیان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام بعد از قرآن کریم از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ چه این که ارتباط جامعه اسلامی ما با دعا و نیایش، ارتباطی عاطفی و روحانی است و آشنایی شیعیان با متون ادعیه و زیارات، بسیار دیرینه و پرسابقه می باشد و فرزندان این مرز و بوم از زمانی که با والدین خود در مساجد و تکایا گام می نهند، با دعای شریف کمیل که از اعماق جان منوّر اوّلین پیشوای مؤمنان برخاسته است، آشنا می شوند و روح لطیفشان با ترنم این دعای آسمانی اوج می گیرد و جملاتی از آن را همواره در یاد و خاطره خود نگاه می دارند، همچنان که در نخستین سال های یادگیری در مدرسه با دعاهای زیبای امام سجاد علیه السلام الفت می گیرند و در ایام جوانی با فرازهایی از دعای روح بخش ندبه با آخرین امام و مقتدای خود تجدید عهد می کنند. بنابر این، ادعیه اسلامی با وجود شیعیان عجین گشته و عطر دل انگیز آن به هنگام راز و نیاز در ضمیر شیفتگان خداجو فراگیر می شود.

لوح فشرده نورالجنان با ارائه متن کامل مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه به همراه 65 عنوان دیگر از منابع اصلی ادعیه، ترجمه و شرح دعاها و کتب اخلاقی، مجموعه ای نفیس را فراهم نموده که پیوسته مورد درخواست اهل ایمان و جامعه دعادوست کشورمان بوده است. از مهمترین ویژگی های این برنامه دارا بودن قرائت کامل ادعیه و زیارات است که با صدایی دلنشین در اختیار کاربران قرار می گیرد. اگرچه این برنامه شامل مولودی خوانی و مداحی های ویژه ایام میلاد و سرور نیز هست، اما به مناسبت ماه محرم و صفر، در معرفی نرم افزار نور الجنان بیشتر به بخش هایی پرداخته شده که تناسب با این ایام داشته است.

امیدواریم علاقه مندان با بهره گیری از برنامه های اخلاقی و معنوی این نرم افزار در راستای نیل به قلّه های روحانیت و معرفت گام بردارند و نیم نگاهی نیز به دست اندرکاران این برنامه ارزشمند داشته باشند و آنان را از دعای خیر خود فراموش ننمایند.

سردبیر

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: سه شنبه, 23 ارديبهشت 1382
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 2
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 2
بازدید 7266 بار
شما اينجا هستيد:خانه پدیدآورندگان فصلنامه شماره 02 نفس غمزده باد صبا