نرم افزار های حسینی

    بررسی تولیدات نرم افزاری در حوزه عاشورا و امام حسین (ع)

دوشنبه, 30 آذر 1394 ساعت 15:00
    نویسنده: علی نعیم الدین خانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اشاره:

بدیهی است که حماسه عاشورا، عبرت آموزترین حادثه تاریخ است و امام حسین(ع) و یاران باوفایش، اصلی ترین نقش آفرینان این صحنه آزادگی و ایستادگی بودند. همه حق جویان و مبارزان عالم، وامدار این حماسه سترگ اند و حادثه خونبار عاشورا، مظلومانه ترین، روح بخش ترین و در عین حال، جانگدازترین حادثه ای است که در عالم انسانی واقع شده است. برخی تاریخ شناسان ژرف نگر، عاشورا را مبدأ حقیقی تاریخ اسلام می دانند و معتقدند که اگر عاشورا نبود، از اسلام ناب محمدی اثری باقی نمی ماند. از این رو، شناخت عاشورا، یعنی شناخت اسلام ناب محمدی.

تاکنون در زمینه سیره و شخصیت امام حسین(ع) و معرفی حوادث عاشورای حسینی، آثار ارزشمند متعددی سامان یافته است که تولید کتاب های الکترونیکی یا نرم افزارهای دیجیتالی، از جمله آنهاست. عاشوراپژوهان و علاقه مندان به معارف و مکارم حسینی، می توانند ضمن آشنایی با این تولیدات، از محصولات نرم افزاری مراکز و مؤسسات علمی و پژوهشی، در جهت سامان دهی تحقیقات خود کمک بگیرند. گفتنی است، در این نوشتار، ضمن معرفی اجمالی مهم ترین نرم افزارهای موجود، در بخشی مستقل به ارائه محصولات نور در این باره پرداخته ایم.

الف) تولیدات نرم افزاری نور

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، از جمله مراکز بنامی است که سال ها در زمینه تولید محصولات مفید و راهگشای اسلامی، از جمله در زمینه موضوع محرم، امام حسین(ع) و عاشورا، توفیقات چشمگیری را به دست آورده است. اینک مهم ترین نرم افزراهای ویندوزی نور را که به طور خاص در این حوزه تولید شده اند و یا مشتمل بر مطالبی ارزنده در این باره می باشند، معرفی می کنیم.

1. تاریخ امام حسین(ع)

نرم افزار «تاریخ امام حسین(ع)» با مشارکت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و دفتر انتشارات کمک آموزشی تولید شده و دربردارنده متن کامل کتاب «موسوعه الامام الحسین(ع)» در 24 مجلد است. مباحث این کتاب، عبارت اند از: امام حسین(ع) و قیام عاشورا، وقایع بعد از شهادت، اتفاقات کوفه تا شام، حوادث شام تا کربلا، ورود اهل بیت(ع) به مدینه، قیام مختار، فرزندان امیر مؤمنان علی(ع)، دختران علی(ع)، اولاد امام حسن مجتبی(ع)، شرح حال اصحاب امام حسین(ع)، امام حسین(ع) از نگاه دیگران، فضایل و معجزات امام حسین(ع)، سیره و زندگی امام حسین(ع)، احادیث، خطبه ها، دعاها و وصایای امام حسین(ع)، فلسفه شهادت امام حسین(ع).

به طور کلی، این نرم افزار به سه محور تقسیم شده است:

محور اوّل: بررسی تاریخ عاشورا و علل حوادث و پیامدهای آن؛

محور دوم: گردآوری اطلاعات در مورد احوال و شخصیت ها؛

محور سوم: حیات امام حسین(ع) از ولادت تا زمان حادثه عاشورا، فضایل و سیره، آیات و احادیث مربوط به آن حضرت و یا شهادت ایشان.

2. حماسه عاشورا

 متن کامل بیش از بیست عنوان اثر با موضوع تحلیل ماهیت و انگیزه های نهضت حسینی، برگزیده متن عربی و فارسی بیش از ۳۰ عنوان منبع معتبر تاریخی شامل: مستندات، عوامل شکل گیری حادثه عاشورا و آثار وضعی آن از کتاب هایی مانند: تاریخ طبری، تاریخ الکامل، تاریخ ابن خلدون، تاریخ الفتوح، مروج الذهب، مثیر الاحزان و الإرشاد، در این کتابخانه الکترونیکی قابل دسترسی است.

حماسه عاشورا، همچنین مشتمل بر بیش از ۲۰ ساعت سخنرانی از مراجع معظم تقلید، علما و اساتید در موضوع عاشورای حسینی و نیز 11 جلسه مقتل خوانی و عزاداری سیدالشهداء(ع)، متن کامل بیش از پانزده زیارت نامه و مناجات به همراه قرائت است. از ویژگی های کاربردی این برنامه، می توان به نمایش نقشه مسیر حرکت امام حسین(ع) از مدینه تا شام با قابلیت معرفی و شرح حوادث هر منزلگاه اشاره کرد.

3. عشق و عطش

 در تاریخ تشیع، مقتل نگاری، یعنی حفظ و ثبت: تاریخ، وقایع و ماجرای خونین کربلای امام حسین(ع)، اهمیتی انکارناپذیر دارد. بسیاری از عالمان، مورخان، سیره نویسان و پژوهندگان مذهب شیعه، به نگارش تاریخ کربلا پرداخته اند و آن را به روایت دانسته های خویش بازگو کرده اند. در این میان، سید ابن طاووس(ره) فقیه، عارف و دانشور جلیل شیعه، از مهم ترین کسانی است که در عرصه مقتل نویسی کوشیده و کتاب پرارجی را به نام «اللهوف فی قتلی الطفوف» نگاشته است.

نرم افزار «عشق و عطش»، از دیگر تولیدات نور است که مشتمل بر کتاب گویای «عشق و عطش؛ روایت تاریخ کربلا بر اساس لهوف سید بن طاووس» اثر آقای امید آرام می باشد. به طور کلی، قابلیت ها و محتوای این برنامه به شرح ذیل است: روایت تاریخ کربلا با تکیه و استناد به اثر زیبا و شیوای سید ابن طاووس، با زبانی دیگر؛ ارائه محتوا درسه فصل: راز راه، مرگ سرخ و رنگ رنج، مشتمل بر 32 قطعه صوتی؛ دسترسی به فهرست درختی محتوا، با امکان جست وجو و قابلیت پخش صوت؛ نمایش تصاویر مرتبط با موضوع برنامه؛ امکان استفاده از طریق رایانه و دستگاه پخش صوت.

4. زمزم 1: امام حسین(ع) و عاشورا

نرم افزار «امام حسین(ع) و عاشورا»، از جمله نرم افزارهای تولیدشده مرکز نور با مشارکت پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه است که نوید دیگری است به رهروان راه حسینی و پژوهندگان معارف اسلامی. زمزم 1، یکی از نرم افزارهای هشتگانه مجموعه زمزم است که مسیر پژوهش در مباحث مربوط به علوم و معارف اسلام و اهل بیت(ع) را هموار ساخته و برگی دیگر به کارنامه پر افتخار این مرکز افزوده است. محتویات نرم افزار عاشورا، عبارت است از: متن بیش از 30 جلد کتاب درباره واقعه کربلا، کتاب شناسی امام حسین(ع) و مقاله نامه امام حسین(ع) در نشریات داخلی پژوهشکده تحقیقات اسلامی.

5. قصه ها و نکته ها

ارزش و جایگاه قصه تا آنجاست که خدای متعال در قرآن کریم، خود را به قصه گویی ستوده و رسول اعظم اسلام(ص) را به گفتن قصه مأمور نموده است. (یوسف، آیه 3؛ اعراف، آیه 176) بنابراین، کسانی که قصه می گویند، در حقیقت به خدای متعال تمسک جسته و از سیره عملی رسول خدا و اهل بیت(ع) پیروی کرده اند. تأثیر بیان قصه در مباحث اخلاقی و معنوی نیز غیرقابل انکار است؛ به طوری که گاهی بیان یک قصه، نقش اقامه دلیل و برهان را ایفا کرده و جایی برای شک و تردید باقی نمی گذارد.

نرم افزار حاضر، دربردارنده 245 قصه، نکته و روضه کوتاه، برگرفته از سلسله سخنرانی های حجت الاسلام ظهیری در موضوعات مختلف: تاریخی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی است که برای اولین بار منتشر شده است.

یکی از محورهای اصلی و کلیدی این لوح چندرسانه ای، بیان روضه های برگزیده از سخنرانی های حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر ظهیری، به صورت صوتی درباره اهل بیت(ع)، امام حسین(ع) و محرم است. ذیل عنوان «امام حسین(ع) و محرم»، 70 عنوان مطلب ارائه شده که عناوینی مانند: شهیدان کربلا، غیرت حسینی، درس امام سجاد(ع)، زیارت کربلا، شاعران و کربلا، محرم و امام رضا(ع)، تأثیر دهه عاشورا، دعای عرفه و قرآن، بخشی از آنهاست.

ارائه فهرست درختی برنامه ها به همراه امکان پخش هر کدام، جست وجو در عناوین فهرست درختی موضوعات، قابلیت استفاده از طریق رایانه و دستگاه پخش صوت، از جمله امکانات این برنامه به شمار می رود.

6. سیره معصومان(ع)

این نرم افزار، شامل متن کامل 445 عنوان کتاب فارسی، عربی و انگلیسی در 1383 جلد در باره سیره و زندگانی معصومان(ع) است که از آن جمله، سیره و شرح حال امام حسین(ع) است. از جمله امکانات این برنامه می توان به موارد ذیل اشاره نمود: تدوین درختواره معصومان(ع) در محورهای گوناگون؛ اتصال بیش از 230 عنوان کتاب به درختواره معصومان(ع) و استخراج حدود 50000 کلیدواژه غیرتکراری؛ سال شمار زندگی معصومان(ع) از تولد پیامبر اکرم(ص) تا سال 329ق؛ متن کامل قرآن کریم با ترجمه فارسی و انگلیسی به همراه عرضه بیش از 1300 آیه قرآن مرتبط با معصومان(ع)؛ نمایش نموداری تبارنامه 11000 نفر از سادات؛ دسترسی به نقشه های تاریخی و تصاویر مرتبط با معصومان(ع)؛ ارائه اشعار و زیارت نامه های خاص معصومان(ع) با قابلیت پخش صوت.

در بخش «زندگی نامه»، امکان دسترسی به متن کتب معتبر درباره: احوال شخصی امام حسین(ع)، دوران خلافت، امامت، قیام، سیره حضرت، مناقب حسینی، پس از حسین(ع)، اصحاب و یاران امام، سال شمار حسینی و کتاب شناسی وجود دارد. در بخش «گاهنامه» نیز فهرستی درختی از وقایع دوران زندگانی معصومان(ع)، از جمله امام حسین(ع) قابل مشاهده است. در این نرم افزار، همچنین قابلیت های صوتی و تصویری مفیدی درباره واقعه عاشورا و امام حسین(ع) گنجانده شده است.

7. عتبات عالیات

این برنامه، شامل متن کامل 73 جلد کتاب در موضوع عتبات عالیات است. موضوعات موجود در این کتابخانه الکترونیکی، عبارت اند از: احکام فقهی سفر زیارتی عتبات، آداب سفر و زیارت عتبات عالیات، ادعیه و زیارات عتبات عالیات، ره توشه عتبات عالیات، زائر کربلا، سرزمین پیامبران، فرهنگ زیارت، ادعیه و زیارات شام، اماکن زیارتی ـ سیاحتی سوریه.

از دیگر محتویات «عتبات عالیات» می توان به متن کامل 102 عنوان مقاله در موضوعات: مبانی فکری و اعتقادی، زیارت در سیره معصومین(ع)، اسرار و معارف زیارت، فقه زیارت، خاطرات، نقد و بررسی شبهات زیارت، آداب زیارت، ادب نیایش، آثار و فواید زیارت، زیارت در فرهنگ و ادب فارسی، و کتاب شناسی زیارت اشاره نمود.

مجموعه شعر عاشورایی، زائر کربلا، زیارت نامه حضرت زینب(س)، ادعیه و زیارات شام، سیری در زندگی حضرت مسلم(ع)، عاشورا حماسه جاویدان، سیمای کربلا، شیرزن کربلا، کربلا و حرم های مطهر، با کاروان شام، فرهنگ زیارت و کتاب شناسی زیارت، از جمله کتاب های ارائه شده در این کتابخانه الکترونیکی است.

از ویژگی های این نرم افزار، 200 قطعه تصویر از اماکن مذهبی: مکه، مدینه، کربلا، نجف، کوفه و سوریه به همراه امکان دستیابی به بیش از 60 عنوان فیلم، صوت و نرم افزارهای اسلامی ویژه تلفن همراه (ارائه شده در محتویات لوح فشرده برنامه)، می باشد.

گفتنی است، نرم افزار «عتبات عالیات» تولید مشترک پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی می باشد.

8. پیشوایان هدایت

نرم افزار «أعلام الهدایة: پیشوایان هدایت»، روایتگر سیره ائمه معصومان(ع) است. محتوای این برنامه، مخاطب را با اوضاع: اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی دوران زندگانی امامان معصوم(ع)، از جمله امام حسین(ع) و وقایع عاشورا آشنا می گرداند. امکانات این نرم افزار عبارت اند از: متن کامل دو کتاب ارزشمند: «أعلام الهدایة» و «پیشوایان هدایت»، مشتمل بر 14 جلد نسخه عربی و 14 جلد نسخه فارسی؛ جست وجو در هزاران عنوان باب و سرفصل کتب از طریق فهرست گزینشی؛ متن قرآن کریم به همراه ترجمه فارسی و انگلیسی و امکان جست وجو در آیات.

از جمله مباحثی که در این برنامه در خصوص عاشورا و امام حسین(ع) قابل استفاده است، عبارت اند از: سالار شهیدان در یک نگاه، دورنمایی از شخصیت امام حسین(ع)، جلوه هایی از شخصیت امام حسین(ع)، زندگی نامه اجمالی حضرت، مراحل زندگی امام، از ولادت تا امامت، عصر امام حسین(ع)، مواضع و دستاوردهای امام، نتایج قیام امام و میراث علمی امام حسین(ع).

9. معارف تبلیغ: دفتر چهارم

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) با همکاری «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها»، توانست کتابخانه دیجیتالی دیگری را تولید نماید که به کمک آن، طلاب، روحانیان و مبلغان گرامی در راستای پیشبرد اهداف مقدسشان بیش از پیش موفق گردند. این نرم افزار پرگهر، «معارف تبلیغ» نام گرفته است.

به کمک این لوح فشرده، گنجینه ای از معارف تبلیغ، مشتمل بر 10 دفتر با مباحث: اهل بیت(ع)، امیر المؤمنین(ع)، امامت و ولایت، امام حسین(ع)، امام زمان(ع)، اخلاقی ـ عرفانی، اخلاق اجتماعی، تربیتی ـ اجتماعی، عمومی ـ سیاسی، حکومت دینی و تفسیر آیات برگزیده، در اختیار کاربران گرامی قرار می گیرد.

از جمله مباحثی که در این کتابخانه قابل استفاده کاربران و عاشوراپژوهان است، عبارت اند از: مقتل شناسی، باورهای حسینی، تفسیر زیارت عاشورا، حضرت علی اکبر(ع)، حضرت عباس(ع)، شب عاشورا، اربعین، خطبه امام سجاد(ع)، خطبه حضرت زینب(س)، فضیلت زیارت امام حسین(ع)، قرآن و کربلا، نکته های سوزناک و آثار زیارت امام حسین(ع).

در این نرم افزار، نسخه اندرویدی برنامه نیز جهت نصب در گوشی های همراه، قابل دسترسی می باشد.

10. پرسش های مردم و پاسخ های معصومین(ع)

نرم افزار حاضر، امکان دسترسی به مجموعه کتاب های پرسش های مردم و پاسخ های معصومین(ع)، مشتمل بر 13 عنوان را به کاربر می دهد. از جمله این پرسش ها و پاسخ ها که به امام حسین(ع) اختصاص دارد، مطالب ارزنده را ارائه کرده است که به مهم ترین آنها اشاره می کنیم: امامت و ولایت، فضایل و برتری های امام حسین(ع)، قرآن کریم، معجزه ها و شگفتی های امام حسین(ع)، احکام و اخلاق.

ب) نرم افزارهای سایر مراکز و نهادها

مؤسسات، نهادها و مراکزی که در خصوص تولید نرم افزارهای اسلامی و مذهبی فعالیت دارند، معمولاً بخشی از تولیدات ویندوزی یا موبایلی خود را به موضوع امام حسین(ع) و حادثه عاشورا اختصاص داده اند که در ذیل به معرفی برخی از این محصولات می پردازیم.

1. روایت گری مصوّر حماسه عاشورا

تولید: گروه تولید و نشر آثار و اماکن اسلامی زیر نظر بعثه مقام معظم رهبری در کربلا.

محتوا: بسته نوین تبلیغی ویژه دهه اول محرم؛ روایت حماسه عاشورا به سبک روان و جذاب؛ استفاده از تصاویر مناسب؛ قابلیت اجرای آسان برای تمام اقشار و سطوح علمی.

2. عاشورا

تولید: مرکز تحقیقاتی یاسین.

محتوا: بیان گوشه هایی از حماسه عاشورا، چهارده ساعت مداحی و نوحه خوانی 20 ذاکر اهل بیت(ع) در رثای هفت تن از نزدیکان سیدالشهداء(ع) در قالب 58 قطعه صوتی؛ قرائت زیارت عاشورا؛ نمایش 6 قطعه فیلم در 10 دقیقه.

3. ولای امام حسین(ع)

تولید: مرکز تحقیقاتی یاسین.

محتوا: مطالب گوناگون و ارزنده درباره امام حسین(ع)؛ کتاب شناسی؛ چهل آیه مرتبط با آن حضرت؛ کلمات امام حسین(ع)؛ چهل حدیث از امام حسین(ع)؛ چهل حدیث از معصومین در باره فضایل و کرامات امام حسین(ع)؛ مدایح و مراثی امام حسین(ع)؛ زیارت امام حسین(ع)، مشتمل بر قرائت زیارت های عاشورا، اربعین و وارث؛ 20 درس از زندگی امام حسین(ع)؛ حدود 10 دقیقه فیلم از حرم حضرت و عزاداری مردم؛ مجموعه ای از اشعار شاعران گوناگون در مدح و رثای امام حسین(ع)؛ دعاهای امام(ع)؛ فرهنگ عاشورا، شامل دانستنی های مفیدی درباره نهضت عاشورا؛ آزمون و سرگرمی.

4. رثاء

تولید: مرکز تحقیقاتی یاسین.

محتوا: 11 ساعت نوحه سرایی و مرثیه خوانی درباره امام حسین(ع) و یارانش توسط خطیبان و مداحان معروف عرب؛ مرثیه خوانی به زبان اردو، ترکی و انگلیسی؛ اطلاعاتی مربوط به زندگانی امام حسین(ع) از ولادت تا شهادت.

5. سید الشهداء(ع)

تولید: شرکت طاووس رایانه.

محتوا: مجموعه مراثی مداحان اهل بیت(ع) در ایام محرم؛ مجموعه سخنرانی در ایام محرم؛ منتخب احادیث اخلاقی حضرت امام حسین(ع)؛ ترجمه فارسی و صوت زیارت عاشورا با صدای مداحان اهل بیت(ع)؛ مولودی های حسینی و مجموعه فیلم های کربلا.

6. عترت امام حسین(ع)

تولید: مرکز جهانی آل البیت (مؤسسه تحقیقاتی امام رضا(ع)).

محتوا: زندگی نامه امام حسین(ع) و یاران آن حضرت؛ تصاویر اماکن متبرکه؛ داستان هایی از زندگی امام حسین(ع)؛ زیارت عاشورا و دعای عرفه؛ فیلم عزاداری محرم؛ مجموعه احادیث امام حسین(ع) به همراه ترجمه و جست وجوی لفظی به فارسی و عربی؛ سرگذشت قیام مختار؛ کتاب شناسی و متن کتب مرجع مربوط به امام حسین(ع).

7. سیمای اهل بیت(ع): امام حسین(ع)

تولید: شرکت سینا دیتا.

محتوا: معرفی اماکن مقدس سرزمین کربلا به صورت فیلم همراه با پخش برنامه؛ آلبوم کاملی از تصاویر مختلف مذهبی؛ ادعیه و زیارت های مخصوص امام حسین(ع)؛ زندگی نامه کامل امام حسین(ع)؛ تاریخ کامل واقعه کربلا؛ بیان چگونگی شهادت اصحاب و یاران امام(ع)؛ چهل حدیث از امام حسین(ع)؛ بانک صوتی شامل مراثی سال های 78، 79 و 80 به زبان های فارسی و ترکی از مداحان اهل بیت(ع)؛ سخنرانی درباره وجود مقدس اباعبدالله الحسین(ع).

8. سیمای اهل بیت(ع): ثار الله

تولید: شرکت سینا دیتا.

محتوا: معرفی اماکن مقدس سرزمین کربلا به صورت فیلم همراه با پخش به زبان عربی؛ آلبوم کاملی از تصاویر، ادعیه و زیارت های مخصوص امام حسین(ع)؛ زندگی نامه امام حسین(ع) برگرفته از کتاب نفس المهوم شیخ عباس قمی؛ چهل حدیث برگزیده از امام حسین(ع)؛ بانک صوتی شامل مراثی از مداحان معروف عرب.

9. کرب و بلا

تولید: شرکت سینا دیتا.

محتوا: آلبوم کامل تصاویر اماکن مقدسه؛ گلچین مراثی به صورت صوت در 110 ساعت از مداحان اهل بیت(ع)؛ زندگی نامه امام حسین(ع) برگرفته از کتاب منتهی الآمال؛ چهل حدیث از امام حسین(ع).

10. سفینة النجاة

تولید: مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان.

محتوا: شرح زیارت عاشورا؛ از عاشورا تا غدیر؛ پیام عاشورا؛ گزارشی از عاشورای سال 61 هجری؛ اسرار عاشورا؛ داستان های شگفت انگیز از زیارت عاشورا و تربت سیدالشهداء(ع)؛ دانستنی های عاشورا برای نوجوانان؛ فرهنگ عاشورا؛ عاشورا در فقه؛ عاشورا، تجلی دوستی و دشمنی؛ دانستنی های اربعین حسینی؛ ستاره درخشان شام، حضرت رقیه(س)، دختر امام حسین(ع )؛ سخنان حسین بن علی(ع) از مدینه تا کربلا؛ زندگانی مسلم بن عقیل، سفیر امام حسین(ع)؛ کتاب لمعات الحسین(ع)؛ نماز و عبادت امام حسین(ع)؛ کرامات الحسینیة؛ چهل داستان و چهل حدیث از امام حسین(ع)؛ نامه ها و ملاقات های امام حسین(ع)؛ داستان هایی از گریه بر امام حسین(ع)؛ داستان هایی از فضیلت زیارت امام حسین(ع)؛ از غروبِ عاشورایِ حسینی(ع) تا طلوعِ ظهور مهدی(عج)؛ به طور کلی، شامل متن 300 جلد کتاب و 450 مقاله درباره امام حسین(ع) با موضوعاتی مانند: سخنان، سیره، فضایل، تاریخ، مقاتل، شعر و عاشورا.

11. ثار الله

تولید: مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج).

محتوا: دربردارنده مجموعه کامل آیات قرآن مرتبط به اهل بیت(ع)، به ویژه امام حسین(ع) با ترجمه و تفسیر؛ ارائه نزدیک به 800 پرسش و پاسخ درباره مسائل مختلف، از قبیل: شبهات و تحریفات عاشورا، بدعت ها، علل قیام، اهداف امام، اهل بیت(ع)، پیشگویی هایی از واقعه کربلا، علم امام، فلسفه عزاداری به صورت دسته بندی و فهرست گذاری شده؛ حکایات و کرامات؛ فهرست واژگان؛ احادیث؛ کتاب شناسی؛ اشعار؛ مقتل؛ زندگی نامه؛ گالری تصاویر و نوا و نما؛ 700 عنوان کتاب، 600 مقاله و 500 حکایت و کرامت در مورد امام حسین(ع)؛ 1010 عنوان حدیث با ترجمه و ذکر منبع؛ معرفی 2700 عنوان کتاب درباره سالار شهیدان و مجموعه ای کامل از اشعار منسوب به امام حسین(ع)؛ مجموعه روایات و حکایت مربوط به مقتل امام و سفرنامه کامل امام از مکه تا کربلا (منزل به منزل)؛ مجموعه صوتی کامل و جالبی از مولودی، روضه خوانی، مقتل خوانی، سخنرانی و فیلم های عتبات عالیات.

12. جامع المقاتل امام حسین(ع)

تولید: مؤسسه گنجینه معرفت.

محتوا: ترجمه سیره و مقاتل معتبر با امکان چاپ و جست وجو.

13. سپه سردار

تولید: مؤسسه نرم افزاری رایانه نیکان کوثر.

محتوا: بررسی عاشورا و زندگانی امام حسین(ع)؛ سفر به کربلا و عتبات عالیات؛ حکایت کرب وبلا؛ کتابخانه عاشورا؛ هنر عاشورا؛ مرثیه و سخنرانی و سفر به عراق؛ عاشورا از دیدگاه اهل سنت؛ تحریفات عاشورا در نظر دیگران؛ پیام عاشورا؛ شعر عاشورا؛ شبیه خوانی و نقاشی عاشورا؛ صدها قطعه مداحی از مداحان اهل بیت(ع) به همراه سخنرانی خطبای معروف.

14. مجموعه نرم افزارهای ویژه محرم

تولید: رادیو معارف.

محتوا: 10 نرم افزار: حسینیه (سینه زنی، همخوانی و تک خوانی در 200 قطعه)، موج اشک (روضه های معتبر مجالس اهل بیت(ع) شامل 180 قطعه)، نجوای عاشقان (گلچین مراثی ذاکران اهل بیت(ع) در 200 قطعه)، سخن شیدایی (روضه و کلام کوتاه علما درباره قیام سیدالشهداء(ع) در 90 قطعه)، طوفان واژه ها (شعرخوانی های عاشورایی در 56 قطعه)، زمزمه دیدار (زیارات مخصوص محرم در 20 قطعه، شامل زیارت هایی مانند: ناحیه مقدسه، اربعین، وارث و شهدای کربلا)، ستارگان کربلا (45 قطعه در معرفی یاران امام حسین(ع))، پرسمان محرم (پرسش ها و پاسخ هایی درباره قیام عاشورا در 40 قطعه)، بوی سیب (منتخبی از آثار صوتی طرح ملی بوی سیب، شامل 100 قطعه)، حدیث تیغ و عشق (نمایش رادیویی 30 دقیقه ای با موضوع سیرت یاران عبدالله الحسین(ع) در 12 قطعه جهت معرفی شخصیت های کربلا).

15. محصولات نرم افزاری روایت سیره شهدا

تولید: مؤسسه روایت سیره شهدا (مرکز تولید و عرضه محصولات ویژه دفاع مقدس).

محتوا: شامل نرم افزارهای: «روایت همراه»، «وارث»، «صد خاطره»، «یک جرعه عطش»، «بایسته های تبلیغ و روایتگری» و «ضابط» که از این میان، برنامه «وارث» به موضوع امام حسین(ع) و عاشورای حسینی مرتبط است. این نرم افزار، شامل مطالبی همچون: عملیات های دفاع مقدس با رمز امام حسین(ع) و شهدای کربلا، معرفی شهدای دفاع مقدس که شهادت آنها مشابه حادثه عاشوراست، خاطرات آزادگان از ایام محرم در اسارت، ضرب المثل های مرتبط با حادثه عاشورا، با کاروان، شهدای کربلا و روزشمار محرم می باشد.

16. سایر نرم افزرها (نسخه اندرویدی)

* دانشنامه امام حسین(ع)

تولید: مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان.

محتوا: آداب زیارت؛ متن کتاب دانشنامه 14 جلدی امام حسین(ع) اثر مؤسسه دار الحدیث.

* عتبات عالیات

تولید: مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان.

محتوا: آداب زیارت نجف، کربلا، کاظمین و سامرا؛ معرفی کشور عراق و خصوصیات آن؛ معرفی تمام اماکن متبرکه کشور عراق؛ احکام و آداب زیارت؛ متن کتاب کامل الزیارات؛ و مباحثی درباره: معرفی کربلا، پیشینه کربلا، فضیلت کربلا، فضیلت زیارت امام حسین(ع)، زندگانی امام حسین(ع)، زیارت امام در مفاتیح، زیارت ناحیه مقدسه، ترجمه زیارت و مقتل.

* شناخت امام حسین(ع)

تولید: [نامشخص].

محتوا: آشنایی با زندگانی امام حسین(ع)؛ آشنایی با مدیریت امام حسین(ع)؛ شفاعت امام حسین(ع)؛ احکام عزاداری و عزاداری حقیقی؛ عزاداری و انتظار؛ ادبیات عاشورایی؛ آموزه های عاشورایی؛ عاشورا از نگاه دیگران و آسیب شناسی عزاداری.

* نشان شیعه

تولید: پژوهشکده باقرالعلوم(ع).

محتوا: نرم افزار جامع مذهبی موبایل، ویژه ماه محرم، صفر و حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برای استفاده عموم؛ ترجمه کتاب های: لهوف، رمز المصیبه، مقاتل الطالبین و خصائص الحسینیه؛ از مدینه تا کربلا؛ اهداف قیام امام حسین(ع)؛ تحلیل واقعه عاشورا؛ عاشورا و جلوه های بلا و مصیبت؛ ویژگی های امام حسین(ع) و اصحاب؛ عاشورا تجلی گاه فضایل؛ درس هایی از عاشورا؛ عاشورا و آثار آن در ابعاد اجتماعی؛ بررسی ابعاد مختلف عاشورا؛ عاشورا و آثار آن در ابعاد فردی؛ مناسک معرفتی و عملی عاشورا؛ نامه های امام حسین(ع)؛ شخصیت های عاشورا؛ روزشمار وقایع دهه اول محرم؛ ذکر مصایب شهدای عاشورا و عبرت های عاشورا.

* مجالس روضه شوشتری

تولید: پژوهشکده باقرالعلوم(ع).

محتوا: 14 مجلس از سخنرانی های علامه شوشتری در ماه محرم و رمضان.

* بفرمایید روضه

تولید: گروه اندروید اسلامی و پژوهشکده باقر العلوم(ع).

محتوا: مجموعه ای از روضه های اساتید مشهور کشور جهت استفاده علاقه مندان، به خصوص واعظان و مداحان.

* تبلیغ در محرم

تولید: معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم.

محتوا: مطالب مناسب جهت تبلیغ در ایام محرم.

* سوژه سخن محرم

تولید: معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم.

محتوا: سوژه های متنوع و مناسب جهت سخنرانی برای مبلغان در ماه محرم.

* ره توشه محرم

تولید: معاونت تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.

محتوا: نسخه اندرویدی کتاب ره توشه راهیان نور، محرم ۱۳۹۴؛ نمایش عناوین مطالب و همچنین آیات و روایات به صورت رنگی و متفاوت؛ امکان انتخاب متن و کپی، جست وجو، نشانه گذاری و ثبت علاقه مندی ها؛ نمایه آیات، اشعار و روایات؛ ۱۲ جلسه سخنرانی؛ خاطرات تبلیغی؛ مناسبت های دهه محرم و نمایه مقالات ره توشه های ۲۰ سال گذشته به منظور استفاده مبلغان.

* روضه خوان

تولید: گروه تبلیغی فاطمه الزهراء وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.

محتوا: شامل دو بخش متنی و صوتی؛ بخش صوتی، شامل: روضه های سخنرانان و مداحان بر اساس شخصیت های اصلی در روضه، گنجینه ای از روضه های معصومان(ع) و اصحاب عاشورا؛ بخش متنی، شامل روضه های مستند با قابلیت جست وجو در عناوین و متن روضه ها، دسته بندی متون بر اساس سخنرانان، مناسبت ها و شخصیت ها جهت دسترسی آسان تر.

* واقعه مصوّر عاشورا

تولید: دفتر تبلیغات اسلامی قم.

محتوا: معرفی وقایع و حوادث عاشورا و کربلای امام حسین(ع) به صورت تصویری؛ شامل مطالبی همچون: مرگ معاویه، حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه، رفتن به خانه عباس بن عبدالمطلب، رسیدن نامه های کوفیان، حرکت آن حضرت از مکه به طرف کوفه با ذکر منازل؛ اتفاقات روز دوم محرم الحرام سال ۶۱ هجری و چینش خیمه ها؛ اتفاقات سایر روزهای دهه محرم سال 61 هجری، از جمله: شب عاشورا، صبح، ظهر و عصر عاشورا.

* شبهات عاشورا

تولید: انجمن گفتگوی دینی.

محتوا: پاسخ به حدود 100 شبهه و سؤال درباره عاشورا و امام حسین(ع).

* نخل میثم

تولید: مؤسسه نخل میثم.

محتوا: مجموعه اشعاری کامل و با ارزش از ائمه اطهار(ع)، مشتمل بر اشعار حسینی؛ گنجینه ای از زیباترین شعرهای مذهبی.

* شبهات محرم

تولید: مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی.

محتوا: پاسخ به حدود 40 شبهه و سؤال مهم درباره ماه محرم و امام حسین(ع)؛ طبقه بندی سؤالات در پنج بخش: «تاریخ و سیره»، «اخلاقی، تربیتی، عرفانی»، «کلام و اعتقادات»، «قرآن و حدیث» و «فقه و احکام».

* کتابخوان عتبات عالیات

تولید: پژوهشکده حج و زیارت.

محتوا: شامل متن 21 کتاب مهم اسلامی در حوزه زیارت عتبات عالیات، همچون کربلای معلا.

* شهادت نامه امام حسین(ع)

تولید: مؤسسه دارالحدیث.

محتوا: برگرفته از کتاب گزیده شهادت نامه امام حسین(ع)؛ پیشگویی درباره شهادت امام حسین(ع)؛ خودداری امام از بیعت با یزید؛ وقایع و حوادث از مدینه تا مکه؛ وقایع و حوادث از مکه تا کربلا؛ کربلا و محاصره امام حسین(ع)؛ شهادت یاران امام؛ شهادت فرزندان امام حسین(ع)؛ شهادت سیدالشهداء(ع)؛ حوادث پس از شهادت (خاکسپاری شهدا، سر شهدا و امام)؛ حرکت اسرا و کاروان اهل بیت(ع) از کربلا و شام تا مدینه؛ فرجام قاتلان امام حسین (ع)؛ آداب روز عاشورا.

* همراه حسینی

تولید: رادیو معارف.

محتوا: مجموعه نرم فزارهای محرم، شامل 9 نرم افزار حسینی؛ گلچینی از آوا و نواهای جانسوز و خاطره انگیز رادیو معارف ویژه محرم در قالب مداحی های ناب و فاخر؛ همخوانی و تک خوانی استودیویی با قابلیت اشتراک گذاری و انتخاب به عنوان زنگ موبایل؛ 140 مداحی و سینه زنی به سبک های گوناگون؛ 35 همخوانی زیبای تولیدشده در استودیوهای صدا و سیما در وصف قیام سالار شهیدان، شامل 21 تک خوانی و آواز با صدای خوانندگان بنام و نواهای محلی.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 25 آذر 1394
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 48
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 52
بازدید 16442 بار
شما اينجا هستيد:خانه