گزارشی از مراسم رونمایی از مجموعه نرم افزارهای حج و زیارت کار مشترک مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و سازمان امور حج و زیارت

چهارشنبه, 31 خرداد 1391 ساعت 15:15
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در طلیعه بهار 1391 که از سوی مقام معظم رهبری سال «حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی» نام‌گذاری شده است، مجموعه دیگری از نرم‌افزارهای اسلامی به همت و اندیشه و سرمایه ایرانی و با مشارکت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت تولید و آماده عرضه شد.

در ابتدای این مراسم، مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی حج و مجری تولید این نرم‌افزارها حجت الاسلام برکت رضایی به ایراد سخن پرداخت و گوشه‌ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌های این نرم‌افزارها را تشریح نمودند.

وی گفت: مجموعه نرم‌افزارهایی که با مشارکت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تهیه شده است، مشتمل بر 9 نرم‌افزار می‌باشد که از مهم‌ترین ویژگی این برنامه‌ها می‌توان به گردآوری تمامی کتب حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در طی 30 سال گذشته اشاره کرد. همچنین 262 عنوان کتاب فقهی و حدیثی در این نرم‌افزارها وجود دارد. هدف اصلی از انتشار این مجموعه، دسترسی آسان، سریع و مطمئن به منابع اصلی برای پژوهشگران و عموم زائران است.

ایشان همچنین افزود: در این نرم‌افزارها سعی شده تا تمامی امکانات فنی و پژوهشی را که محصولات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی دارا هستتند، از جمله نمایش متون با قابلیت‌های تحقیقاتی همچون: نمایه‌زنی، حاشیه‌نویسی، رنگی کردن و علامت گذاری، ارائه شوند. ارتباط تمام واژه‌های کتب با قرآن و نیز ده لغت‌نامه به همراه امکان ارتباط متون با شرح‌هایی که بر آن متون زده شده، از قابلیت دیگر این نرم‌افزارها است. جستجوی ساده و پیشرفته از طریق کلمه و ترکیب واژه‌ها و جستجوی موضوعی، گزینشی و درختی نیز در این مجموعه گنجانده شده است.

وی اظهار داشت: امکان ذخیره متون کتاب‌ها، ویرایش، چاپ و انتقال به شکل‌های مختلف مثل زرنگار و ورد در این نرم‌افزارها فراهم می‌باشد.

حجت الاسلام برکت رضایی در ادامه به بیان خصوصیات هر یک از نرم‌افزارها پرداخت و افزود: از جمله نرم‌افزارهای ارائه‌شده، برنامه «اسرار و معارف حج» می‌باشد که در برگیرنده 180 کتاب و مقاله است. این نرم‌افزار برای زائران و خاصه جوانانی که قبل و بعد از سفر حج علاقه‌مند به آشنایی با اسرار عرفانی و رمز و رموز این سفر معنوی هستند، مفید است. کتاب‌هایی همچون: اسرار عرفانی حج و عمره، حج در آیینه عرفان، اسرار و معارف عمره دانش‌آموزی در این نرم‌افزار قرار گرفته است. نرم‌افزار «احکام و مناسک» از دیگر برنامه‌هایی است که به‌ویژه برای روحانیون کاروان‌ها بسیار سودمند خواهد بود و در برگیرنده 110 کتاب و مقاله می‌باشد و تمامی فتاوای مراجع عظام تقلید در آن گنجانده شده است. از طرفی، تمامی مقالاتی که در میقات حج در باره اسرار و معارف حج، مناسک حج و یا موضوعات دیگر چاپ شده، به تفکیک موضوع در این نرم‌افزار قابل دسترسی است. نرم‌افزار بعدی، «کتابخانه اماکن و آثار اسلامی» است که شامل 300 کتاب و مقاله است. این برنامه ارائه‌دهنده تمامی اطلاعاتی است که ممکن است یک زائر، محقق یا روحانی به آن نیازمند باشد. از جمله امکانات این نرم‌افزار، انتشار 60 حلقه فیلم آموزشی با قابلیت امکان نصب بر روی تلفن همراه است. تمامی فیلم‌های آموزشی که طی 28 سال گذشته بعثه مقام معظم رهبری برای آموزش زائران تولید کرده، در این نرم‌افزارها قابل دسترسی است.

«سفرنامه و خاطرات حج» نرم‌افزار دیگر این مجموعه است که 140 عنوان کتاب و مقاله در زمینه سفرنامه و خاطرات حج در آن جای گرفته است که از جمله می‌توان به: «با کاروان ابراهیم»، «به سوی ام القری»، «داستان‌ها و حکایت‌های حج»، «در راه خانه خدا» و «خاطرات عمره دانش‌آموزی و دانشجویی» اشاره داشت.

ایشان در ادامه افزود: یکی دیگر از نرم‌افزارهایی که تصور می‌شود بسیار مورد نیاز جامعه دانشجویی ما است و مورد استقبال آنان نیز قرار خواهد گرفت، برنامه «اعتقادات و پاسخ به شبهات» می‌باشد. این نرم‌افزار نیز در بردارنده 206 کتاب تخصصی در این زمینه است. حجم بالایی از زائران را زائران عتبات عالیات تشکیل می‌دهند. از این رو، احساس شد که لازم است نرم‌افزارهایی نیز در این خصوص ارائه شود که «عتبات عالیات» از آن دسته است و در بردارنده 82 کتاب در این باره است. نرم‌افزار بعدی، «مکتبة الحج» می‌باشد که شامل 147 کتاب ویژه زائران عرب‌زبان است. نرم‌افزار «کتابخانه زائر» نیز ویژه عموم زائران است که دارای 80 عنوان کتاب بوده، قابل انتقال به تلفن همراه نیز می‌باشد و همچنین 60 ساعت فیلم آموزشی برای زائران در این برنامه وجود دارد. آخرین و کامل‌ترین نرم‌افزار این مجموعه، «کتابخانه جامع حج ویرایش دوم» است که 700 کتاب بعثه مقام معظم رهبری و همچنین 262 عنوان اثر فقهی و حدیثی شیعه در آن قرار دارد.

سخنران بعدی این مراسم، دکتر حمید شهریاری، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بود. ایشان در سخنان بسیار مهمی با اشاره به ابلاغ حکمی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی، به بررسی ابعاد این فضا و تهدیدات و فرصت‌های آن اشاره کردند. ایشان افزود: فرصت‌های اینترنت، بی‌نظیر بوده و از حیث ارزش مادی یا معنوی قابل چشم‌پوشی نیست. از طرفی، برای مقابله با تهدیدات اینترنت، چاره‌ای جز مدیریت و بهره‌مندی با تدبیر از فرصت‌های آن نداریم. باید با استفاده از فرصت‌های بی‌نظیر به دست آمده، حالت تهاجم به دنیای غرب را در اینترنت در دستور کار قرار دهیم. وی لزوم تولید محتوا در این فضا و توجه به تمامی ابعاد آن، چه مثبت و چه منفی را از مهم‌ترین برنامه‌های آتی این شورا خواند. دکتر شهریاری همچنین با توجه به گستردگی این فضا در تمامی جنبه‌های زندگی اجتماعی، سیاسی، دینی، فرهنگی و اقتصادی، به لزوم بسیج امکانات مردمی و عناصر انقلابی برای مقابله با تهدیدها و استفاده از فرصت‌ها تأکید کردند. وی در بخشی از سخنان خود گفتند: برای اولین بار فرصت حضور فعال و گسترده در دل دنیای غرب در همه زمینه‌های حیات بشر اعم از حوزه ارتباطات بشری و یا حوزه تولید و اشاعه محتوای بومی، مطابق با ارزش ایرانی - اسلامی از طریق رسانه‌های متنی، صوتی و تصویری جمهوری اسلامی در فضای مجازی فراهم شده است و عدم اهتمام به حضور فعال و همه‌جانبه در این مقوله، باعث عقب‌ماندگی و دوری از دنیای حاضر و توقف مسیر پیشرفت و تعالی ایران اسلامی می‌شود.

در ادامه این مراسم، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، آقای قاضی عسگر به ایراد سخن پرداخت. ایشان در ابتدای سخن، ضمن تشکر از پژوهشگران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، مسأله حج و ابعاد گوناگون آن در جامعه اسلامی را بررسی نمود و افزود: یکی از بهترین جاهایی که می‌شود فرمایشات نورانی رسول مکرم اسلام و ائمه اهل بیت (علیهم السلام) را به جهانیان معرفی کرد و بستری برای تغییر و تحول روحی در آن‌ها ایجاد کرد، فرصت حج و عمره است. وی در ادامه با اشاره به محدودیت موجود در اعزام حجاج و عدم توفیق چندین باره حج توسط عامه مردم، لزوم آموزش‌های وسیع و گسترده حجاج را متذکر شد؛ آموزش‌هایی در زمینه‌های احکام عمومی همچون: وضو، غسل، تیمم مناسک و تاریخ اسلام و شناخت نسبت به اماکن مکه و مدینه و آموزش زبان، آشنایی با مذاهب و فرق اسلامی، شبهات موجود.

ایشان همچنین اظهار داشت: با توجه به امکانات موجود نمی‌توانیم در تمامی این عرصه‌ها به‌خوبی عمل کنیم. از این رو،  به فکر این افتادیم که با استفاده از بحث فناوری اطلاعات بتوانیم مقداری از این کاستی‌ها را کم کنیم. در این زمینه آموزش مجازی را مورد توجه قرار دادیم و در نظر داریم که برای روحانیون کاروان هم دوره‌های مجازی برقرار کنیم که دیگر لازم نباشد این عزیزان به کلاس‌های حضوری مراجعه کنند. با وجود اینترنت، روحانیون معزز دیگر برای ثبت‌نام نیازی به مراجعه حضوری و طی مسافت‌های طولانی ندارند. در مرحله بعد، کتابخانه دیجیتالی حج را تشکیل دادیم و مجموعه عظیمی از کتب مرتبط با حج را در آن جای دادیم. در بحث پاسخ به شبهات نیز این نیاز در قالب سی‌دی‌هایی در این مراسم رونمایی خواهد شد و در اختیار حجاج و روحانیون محترم قرار خواهد گرفت. از طرفی، با توجه به گستردگی بحث زبان در حج، لزوم ارائه این برنامه‌ها به چندین زبان مختلف نیز احساس می‌شود و ما باید در این جهت نیز گام‌هایی را برداریم. تشکیل شبکه‌های اجتماعی در مقوله حج و زیارت نیز از دیگر الزامات ما می‌باشد. اگر بتوانیم یک شبکه اجتماعی در داخل کشور فراهم کنیم و آن را به خارج از کشور گسترش دهیم تا حج‌گزاران بتوانند با هم مبادله اطلاعات داشته باشند، فرصت بسیار مناسبی برای اشاعه فرهنگ اسلام ناب شیعی است.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 28 خرداد 1391
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 52
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 38
بازدید 105813 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 38 (بهار 1391) گزارشی از مراسم رونمایی از مجموعه نرم افزارهای حج و زیارت کار مشترک مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و سازمان امور حج و زیارت