پایگاه های پیامبر اعظم در اینترنت

سه شنبه, 30 خرداد 1385 ساعت 15:43
  نویسنده: احمد اکبری
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چکیده

در این نوشته، پایگاه ها و صفحاتی که به موضوع و شخصیت پیامبر اکرم (صلی اللّه علیه و آله و سلم) می پردازد توسط شیعیان، به مناسبت سال نبی اعظم راه اندازی و ارائه شده اند، معرفی می گردد.

واژگان کلیدی: پیامبر اکرم، پایگاه های اسلامی، پایگاه های پیامبر اعظم

پیامبر اعظم، پیامبر یک سال نیست؛ همه سال ها سال اوست؛ همه تاریخ متعلق به اوست. سال پیامبر اعظم، سال نگاه های بلند، سال امید، سال کار، سال مجاهدت، سال خدمت  و  سال طراحی های هوشمندانه برای آینده کشور است. سال حرکت به پیش است.(مقام معظم رهبری)

انتخاب نام مبارک رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم برای سال 1385 از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، بسیار مبارک و بجا بود. سال جاری، در حالی به نام مقدس رسول اعظم اسلام مزین شده که حوادث مختلفی، ضرورت شناخت و معرفت شخصیت رسول خدا و شناساندن آن بزرگوار به جهان و جهانیان را ضروری می سازد.

تبلیغات و توهین های نابه جای بیگانگان از یک سو، و شعارها و مخالفت های فرقه ای میان مسلمانان از سوی دیگر، ضرورت شناخت رسول خدا و شخصیت والا و سیره برتر ایشان را دو چندان می کند.

مهم تر اینکه متاسفانه بیشتر مسلمانان، از جمله شیعیان، به رسول خدا،  تاریخ اسلام، و سیره پربار آن حضرت، آشنایی و معرفت کامل نیافته اند و آن گونه که باید ابعاد وجودی و شخصیتی آن حضرت را برای خود درس و الگو قرار نداده اند.

بدین ترتیب، انتخاب نام زیبای پیامبر اکرم، بر چهره سال 1385 می تواند آغازی برای درک صحیح شخصیت والای پیامبر رحمت و معرفی آن چهره تابناک به مسلمانان و پیروان دیگر ادیان و در نهایت، بهانه ای برای تاسی به آن بزرگوار در رفتار، کردار و اخلاق، در همه جوانب فردی و اجتماعی باشد.

مهم تر اینکه معرفی یک سال به نام پیامبر اعظم (صلی اللّه علیه و آله) از سوی یک جامعه شیعی می تواند، نشان عمق اعتقادات شیعی و ارادت خاص ایشان به آن حضرت باشد.

در سال پیامبر اعظم، بی تردید مهم ترین وظیفه ما معرفی و تبیین ابعاد وجودی و شخصیتی آن بزرگوار است که بخش مهم و عمده این کار، به عهده رسانه ها و مسئولان اطلاع رسانی است و شبکه اینترنت امروزه یکی از مهم ترین رسانه ها به شمار می آید.

با شروع سال پیامبر اعظم (صلی اللّه علیه و آله)، برخی مراکز فرهنگی و اطلاع رسانی، بنا به همین ضرورت، پایگاه هایی را به نام مبارک آن حضرت  راه اندازی کرده اند. بایسته ها و بایدهای پایگاه های مربوط به پیامبر اکرم (صلی اللّه علیه و آله) مشخص است و در این نوشته در پی بررسی و شمارش بایسته های پایگاه های اسلامی، درباره شخصیت رسول خدا نیستیم. آنچه در این مختصر دنبال می شود، تنها معرفی پایگاه ها، ویژه نامه ها و صفحاتی  است که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) اختصاص یافته اند. بنابراین در این مقطع زمانی که در آغاز سال پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) هستیم، بی هیچ نقد و بررسی، تنها به معرفی پایگاه های پیامبر اکرم که از جانب شیعیان و مؤسسات شیعی راه اندازی و پشتیبانی می شوند، اکتفا می کنیم و بحث و بررسی درباره بایسته ها، کاستی ها یا محاسن را به مجالی دیگر وا می نهیم و در این مختصر، تنها به ذکر یک نکته اکتفا می کنیم که در بررسی و تفحصی که صورت گرفت، حجم اطلاعات عرضه شده درباره رسول خدا (صلی الله علیه و  آله) به زبانهای فارسی، عربی و انگلیسی از دو جهت کمی و کیفی واقعا بسیار کم بوده و به نظر می رسد، شیعیان به دلیل اعتقاد به مسئله ولایت تأکید بر آن در عرصه های اطلاع رسانی اینترنتی، از شخصیت والای رسول مکرم که سرسلسله عالم خلقت است، غافل مانده اند.

آنچه در این نوشته معرفی می شود، مهم ترین پایگاه ها و صفحاتی است که به صورت اختصاص درباره رسول الله )صلی اللّه علیه و آله و سلم)، به عرضه و ارائه اطلاعات پرداخته اند.

1. پایگاه پیامبر اعظم (www.payambaraazam.com)

این پایگاه توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، در پاسخ به پیام ولی امر مسلمین راه اندازی شده است. پایگاه اطلاع رسانی پیامبر اعظم، در تاریخ 85/1/27 در آستانه سالروز ولادت با سعادت آن پیامبر عظیم الشان، توسط مقامات علمی و فرهنگی کشور افتتاح گردید.

پیامبر در آینه قرآن و عترت، کلام بزرگان، سیره نبوی، مقالات، پایان نامه ها، سخنان گهربار، اخبار، پرسش و پاسخ، کتابخانه الکترونیکی، داستان، نگارخانه، نواها و معرفی سایر پایگاه ها، مهم ترین گزینه های این پایگاه به حساب می آیند.

تا کنون در بخش مقالات، نزدیک به دویست مقاله و در بخش پرسش و پاسخ، بیش از دویست سوال و جواب، درباره آن حضرت ارائه شده که این روند رو به افزایش است.

در صفحه اصلی این پایگاه نیز عناوینی چون اخبار، پیام ها، و بازتاب اندیشه به چشم می خورد که از بخش های روز آمد پایگاه به حساب می آیند.

2. پایگاه نبی اعظم (www.nabiaazam.com)

این پایگاه توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، با هدف معرفی و شناساندن شخصیت والای رسول خدا (صلی اللّه علیه وآله)، ایجاد زمینه دسترسی علاقمندان به انبوه معارف نبوی، در سال پیامبر اعظم و هم زمان با هفدهم ربیع الاول، سالروز ولادت آن نبی مکرم، راه اندازی شده است.

آنچه اکنون در پایگاه نبی اعظم ارائه می شود تنها معرفی موضوعی محتوای اینترنت، درباره رسول خداست. پایگاه نبی اعظم، در واقع واسطه ای بین کاربران و پایگاه های اسلامی و صفحات ویژه نبی اعظم است.

اینترنت به دلیل گستردگی اطلاعات و تنوع ابزارها و شیوه های ارائه، به اطلاع رسانی صحیح و دقیق نیاز دارد و این امر از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ بر این اساس در پایگاه نبی اعظم، ابتدا کلیه اطلاعات و مطالب پیرامون پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، شناسایی و به صورت موضوعی طبقه بندی شده است؛ تا کاربران با صرف کمترین وقت و هزینه، به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند.

اینک به برخی ویژگی های این شاهراه اطلاعاتی اشاره می شود:

 • الف. طبقه بندی موضوعی: دراین نوع طبقه بندی، اطلاعات بر اساس موضوع مرتب شده و کاربر از طریق درخت موضوعات، به مطلب مورد نظر خود دست می یابد.
 • ب. توضیحات هر آدرس: با توجه به تنوع محتوا در هر یک از بخش هایی که معرفی می شود، توضیحات مختصری درباره محتوای هر آدرس ارائه شده تا کاربران به راحتی از محتوای هر پایگاه یا آدرس آگاه شوند و پس از مطالعه توضیحات اجمالی، به دلخواه، پایگاه مورد نظر را بررسی و از آن استفاده کنند.
 • ج. ذکر آدرس ها: آدرس هر پایگاه، در کنار عنوان و توضیحات آمده است تا کاربر ضمن ملاحظه محتوا، از آدرس آن نیز آگاه شود و پیش از ورود به پایگاه، مقصد نهایی خود را شناسایی کرده، با صرف حداقل زمان، به پایگاه و محتوای مورد نظر خود منتقل شود.
 • د. امکان همکاری کاربران در شناسایی و معرفی آدرس ها: این امر، با توجه به وسعت اطلاعات و شیوه دستی جمع آوری و معرفی آدرس ها، در شاهراه های اطلاعاتی، دنبال می شود. علاقمندان به همکاری در این جهت می توانند، از طریق گزینه »ویراستار شوید»، فرم مربوط را تکمیل نموده، تا پس از بررسی های لازم، نسبت به امکان ویرایش پایگاه توسط آنان، اقدام شود.

3. پایگاه رسول اعظم  (www.rasoolaazam.com)

این پایگاه نیز توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در روزهای آغازین خرداد 1385 راه اندازی شده است. در پایگاه رسول اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) اطلاعات مربوط به  رسول خدا، در دو شکل ارائه شده است:

 • الف. به صورت موضوعی در قالب گزینه هایی چون تاریخ، سیره، صفات و فضایل، رسول مهربان، همسران پیامبر، عقاید، سخنان پیامبر، پیامبر خدا از منظر دیگران و پیامبر در ادبیات.
 • ب. با توجه به قالب ها و ابزارهای ارائه اطلاعات در گزینه هایی چون کتاب، مجله، پایان نامه، مقاله، کتابشناسی و فرهنگ نامه.

در پایگاه نبی اعظم به موضوعاتی چون اطلاعات چند رسانه ای، انجمن ها، نرم افزارها و معرفی محققان و مؤسسات مرتبط با پیامبر اکرم نیز پرداخته شده است.

4. پایگاه پیامبر اعظم (www.payambareazam.ir)

این سایت به سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است وابسته است که با اختصاص گزینه هایی چون سال پیامبراعظم، مقالات و پژوهش، زندگی نامه، احادیث، مناسبت ها، خصوصیات نبوی، معراج رسول خدا، پیامبر اعظم در نگاه دیگران، سیره پیامبر، ادبیات فارسی، و پیامبراعظم و خانواده، ابعاد وجودی پیامبر اکرم را مورد بررسی قرار داده و زمینه دسترسی علاقمندان را فراهم آورده است. در حال حاضر، بخش های مقالات، زندگی نامه، سیره نبوی، و پیامبر و خانواده از قسمت های قابل توجه این پایگاه هستند.

5. پایگاه منادی (www.monadi.com)

در پایگاه منادی قسمت هایی چون زندگی نامه، سیره، کتاب ها، منابع مالی اهل بیت، پرسش و پاسخ، مقالات، شعر، کلام بزرگان، چهره های جهان اسلام، نبوت، خاتمیت، و مجموعه های فیلم صوت و تصویر است که مهم ترین قسمت های پایگاه نیز به شمار می آیند.

اطلاعات متنوع دیگری نیز در این پایگاه وجود دارد که روندی رو به رشد دارد.

6. پایگاه رسول اعظم (www.rasoolazam.com)

این پایگاه نیز به مناسبت سال پیامبر اعظم و با هدف افزایش شناخت امت اسلامی از آن حضرت راه اندازی شده است.

بنا به اظهار نظر دست اندرکاران پایگاه، فقدان منابع کامل و جامع برای شناخت پیامبر خاتم و معجزه بی نظیرش قرآن، تبدیل اینترنت به یکی از منابع اصلی اطلاعات در دهه اخیر، نامگذاری سال 1385 به نام پیامبر از سوی حضرت آیت الله خامنه ای و همچنین اهانت های مغرضانه ای که در سال گذشته از سوی برخی نشریات غربی به ساحت مقدس پیامبر روا داشته شده، جمعی از روزنامه نگاران تصمیم گرفتند که به صورت خودجوش گرد هم آیند و با هدف تکریم شخصیت ممتاز آخرین فرستاده خدا، سهمی در شناساندن بیشتر ایشان در جامعه کنونی ایفا کنند.

مخاطبان اصلی این پایگاه توده مردم هستند. و در این پایگاه، به شیوه خبری و تحلیلی، در خصوص زندگی، تفکر، منش و تأثیرات حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله) بر جهان پس از اسلام پرداخته می شود.

این پایگاه بنا دارد، تا مبعث حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) تکمیل و به سه زبان دیگر عربی، انگلیسی و اردو ارائه شود. در حال حاضر، زندگی نامه، روایات، شعر، داستان، مقاله، کتاب، گفت و گو و سیره نبوی از عناوین صفحه نخست پایگاه هستند که هنوز مطالب قابل توجهی در آنها قرار نگرفته است.

7. ویژه نامه پیامبر اعظم  در پایگاه لبیک    (www.labbaik.ir/azam/payambar1.htm)

در این پایگاه، ویژه نامه مختصری به مناسبت سال پیامبر اعظم ارائه شده که شامل موارد زیر است:

روایاتی چند درباره پاره ای سنن و آداب آن حضرت در معاشرت، نظافت و نزاهت، آداب آن جناب در سفر، روایاتی درباره آداب حضرت در پوشاک، خوردنی ها و آشامیدنی ها و نیز مطالبی چون برکات ذکر صلوات و عصمت نبی مکرم اسلام و رسول راستین در کلام امیر مؤمنان علیه السلام .

8. بخش ویژه میلاد پیامبر اکرم  در پایگاه تبیان    (www.tebyan.net)

شعر، مولودی خوانی، تصاویر ویژه میلاد، معرفی عترت پیامبر، معرفی پایگاه ها، مقالات، آداب و سنن پیامبر گرامی و مطالب ادبی مرتبط با پیامبر اکرم از موضوعات این پایگاه است.

9. ویژه نامه  میلاد پیامبر اکرم    (www.rahpouyan.com/yas/payambar.htm)

بیانات، سخنرانی، احادیث، صلوات، مسابقه، تصاویر و اشعار از عناوین این پایگاه است.

10. پایگاه السراج (www.alsiraj.net)

این پایگاه نیز از جهت تنوع و کیفیت محتوا و نحوه ارائه، از پایگاه هایی است که به تبیین و معرفی شخصیت پیامبر رحمت پرداخته است؛ در این پایگاه، موضوعاتی چون حیاة النبی، مبشرات میلاد النبی، معجزات النبی، آل بیت النبی، اصحاب النبی، احادیث النبی، صفات وشمائل النبی، نبوءات النبی، قصائد مدح النبی و  ما قالوا عن محمد(ص) به چشم می خورد که معمول این گزینه ها، حجم وسیعی از اطلاعات را در خود جای داده اند.

آنچه معرفی شد مهم ترین پایگاه هایی هستند که تا زمان نگارش این سطور، در سال پیامبر اعظم یا پیش از آن، شروع به فعالیت کرده اند که توسط شیعیان راه اندازی شده است؛ البته وبلاگ های متعددی نیز با این موضوع راه اندازی شده اند که به لحاظ حجم کمی و کیفی کارهای انجام شده، از معرفی آنها خودداری می شود.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: سه شنبه, 23 خرداد 1385
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 38
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 14
بازدید 7086 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه فصلنامه شماره 14 پایگاه های پیامبر اعظم در اینترنت