تجاری سازی اپلیکیشن های موبایلی

جمعه, 30 شهریور 1397 ساعت 15:05
  نویسنده: محمد مصطفی حسینی؛ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 چکیده

فراگیری استفاده از ابزارهای همراه، زمینه را برای توسعه برنامه های کاربردی در این حوزه بیش از هر زمان دیگری فراهم نموده و بازار اپلیکیشن های موبایلی با سرعتی روزافزون در حال گسترش است. همین مسئله، توجّه تعداد بسیاری از تیم های توسعه و برنامه نویسی را به این موضوع جلب کرده است و با توجّه به هزینه بالای تولید اپلیکیشن در این زمینه، لازم است تا با رعایت اصول تجاری سازی، زمینه جبران هزینه ها و برقراری چرخه تعادل در این کسب و کار فراهم آید.

 کلیدواژگان: تجاری سازی، اپ همراه، اپلیکیشن های موبایلی، تولید اپلیکیشن تجاری.

مقدمه

با فراگیری استفاده از ابزارهای همراه نظیر انواع موبایل های لمسی و تبلت ها، تولید اپلیکیشن هایی که بتوانند بخشی از نیازهای روزانه کاربران این ابزارها را برآورده نمایند، از اهمّیّت بسیار بالایی برخوردار شده است. کسب و کارهایی که پیش از این در فضای دیجیتال حضور داشته اند، به همراه اپلیکیشن های مبتنی بر ایده های خلّاق جدید، سهم بزرگی از این بازار را به خود اختصاص داده اند و حتی کسب و کارهای حوزه خدمات نیز که زمینه ارائه اپلیکیشن در این فضای جدید را باز می بینند، به دنبال ارائه آنلاین خدمات خود هستند تا بتوانند سهمی از این بازار بزرگ برای خود به دست آورند.

آمارهای جهانی نشان دهنده این است که کاربران در سال 2017 بیش از 178 میلیارد اپلیکیشن دانلود نموده اند که این آمار در سال 2018 به رقم خیره کننده 205 میلیارد دانلود رسیده و پیش بینی می شود که در سال 2022 تعداد دانلود اپلیکیشن ها به رقم 258 میلیارد دانلود در سال برسد.(1)

در حال حاضر، در بازار اصلی اپلیکیشن های اندرویدی (گوگل پلی)، بیش از سه میلیون و ششصد هزار اپلیکیشن عرضه شده است.(2) این رقم در اپ استور اپل به رقم حدود دو میلیون و صد هزار اپلیکیشن می رسد.(3)

بنا بر گزارش کافه بازار، بزرگ ترین بازار اپلیکیشن های موبایلی در ایران، در سال 96 بیش از 31 هزار شاغل مستقیم و القائی در صنعت اپلیکیشن های موبایلی ایران فعّال بوده اند و در مجموع، حدود 11 هزار تیم توسعه در این مدّت فعّال بوده اند که با انتشار متوسط 7.1 برنامه، چیزی در حدود 80 هزار اپلیکیشن ارائه نموده اند.(4) با این همه، تنها درصد ناچیزی از این اپلیکیشن ها به موفّقیّت تجاری دست می یابند. به همین جهت، یکی از دغدغه های مهمّ تیم های توسعه اپلیکیشن های موبایلی، جدا از ارائه با کیفیت و کارآمد اپلیکیشن، طی نمودن مسیری است که بتوانند به بهترین شکل ممکن، محصول تولید خود را ارائه و از آن کسب درآمد نمایند.

این نوشته، در پی آن است که با جمع آوری تجربیات موفّق، توصیه هایی را به فعّالان صنعت اپلیکیشن های موبایلی ارائه نماید.

تولید یک اپلیکیشن تجاری

پیش از مطرح کردن هر بحث دیگری، باید یک اصل را یادآوری نمود و آن اینکه: هیچ تلاش و نقشه تجاری برای إرائه یک محصول بی کیفیت موفّق نخواهد بود و در نهایت، محصول با کیفیت جای خود را پیدا خواهد نمود. بنابراین، برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایلی لازم است که به عنوان اولویت اوّل، همواره تمرکز خود را روی ارائه یک محصول کاربردپذیر و بدون باگ حفظ نمایند و سپس، به دنبال راه هایی باشند که بتوانند مسیر موفّقیّت تجاری را بپیمایند.

برای تولید یک اپلیکیشن موفّق تجاری، لازم است که از همان ابتداء شکل گیری جرقه های اوّلیه تولید آن، دید تجاری داشت و به موازات برنامه ریزی های اجرائی، نقشه تجاری را نیز طرح ریزی نمود و به اجراء گذاشت.

پیش از ورود به بحث، باید دانست که لازم است بین تولید یک اپلیکیشن و راه اندازی کسب و کار، تفاوت قائل بود. برای واضح شدن مطلب باید گفت که یک اپلیکیشن، در واقع، بخشی از کسب و کار است و نه خود کسب و کار.

1. ایده پردازی

نقطه آغازین در تولید یک اپلیکیشن، ایده پردازی است. افراد بسیاری هستند که ایده های جالبی در ذهنشان دارند؛ ولی فقط عدّه معدودی هستند که موفّق می شوند این ایده ها را عملیاتی کنند. بنابراین، ایده ای که بناست پیگیری شود، باید ویژگی هایی داشته باشد.

قبل از هر چیز، فردی که بناست ایده ای را پیگیری نماید، باید برای آن ارزش قائل بوده، به آن اعتقاد و باور داشته باشد. از این رو، اگر در مورد ایده ای تردید وجود دارد، باید آن را کنار گذاشت.

مرحله بعد، مشخّص کردن تکراری بودن این ایده و تفاوت های احتمالی آن با ایده های دیگران یا حتّی محصولات ارائه شده است. اگر قرار است ایده منجر به بازتولید یک ایده دیگر بدون هیچ ویژگی خاصّی بشود، انجام ندادن آن، بهتر از انجام دادن آن است.

در همین راستا، باید این احتمال را داد که ممکن است این ایده پیش از این حتماً به ذهن دیگران نیز خطور کرده است؛ ولی چرا آن ها از عملیاتی کردن این ایده خودداری کرده اند، مشخّص کردن این دلایل، در تصمیم گیری و وارد شدن با چشم باز به مسئله، بسیار تأثیرگذار است. ممکن است پیش از این، شرکت نوپای(5) دیگری با همین ایده اقدام به تولید محصول کرده و شکست خورده باشد؛ شناخت دلایل شکست آن محصول، بسیار حیاتی است.

مرحله بعد، شناخت توانایی ها، امکانات و زمینه های در دسترس و شناسایی رقبا و شرایط ایشان است. باید یک فهرست از دارایی ها، امکانات قابل تحصیل، تکنولوژی هایی که می توانند کار را آسان نمایند و یا ابعاد تازه ای به عملی نمودن ایده بدهند، آماده کرد. همچنین، وضعیت رقبای احتمالی را با دقت رصد نمود و شناخت دقیقی از وضعیت ایشان پیدا کرد.

رفع یک نیاز

تجربه نشان داده که ایده هایی موفق تر هستند که نیاز کاربران را برآورده سازد یا انجام آن را آسان نماید. لازم است پیش از اقدام برای عملی کردن هر ایده ای، به این سؤال پاسخ داده شود که: این محصول، قرار است چه نیازی را برآورده نماید؟

از دید کاربر

یکی از روش های مناسب برای سنجش ارزش یک ایده، بررسی آن از زاویه دید کاربران احتمالی آن است. تکنیک های متفاوتی برای این مسئله وجود دارد؛ امّا به صورت کلّی، می توان از روش های ذیل بهره گرفت:

 • - طراحی چند شخصیت از طیف های مختلفی که می توانند کاربر احتمالی این اپلیکیشن باشند و پیدا نمودن افرادی که شباهت بسیاری با این شخصیت دارند و جویا شدن نظر ایشان در مورد این ایده و اینکه آیا در صورت وجود داشتن چنین اپلیکیشنی، آیا حاضرند بابت آن هزینه ای بپردازند؟
 • - مشورت با کسانی که تجربه کار در این حوزه را داشته و چند محصول تولید کرده و به موفقیت دست یافته اند. البته باید توجّه داشت که با افراد امانت دار مشورت شود و از مشورت با افراد منفی باف خودداری کرد.

2. انتخاب سکو(6)

وقتی صبحت از راه اندازی یک کسب و کار مبتنی بر اپلیکیشن های موبایلی مطرح است، یکی از بحث های بسیار مهم، انتخاب سکو (پلتفرم) است که بناست این کسب و کار بر روی آن یا آن ها ارائه گردد. امروزه، سکوهای متفاوتی در ابزارهای همراه ارائه شده اند که معروف ترین آن ها: اندروید،(7) آی.او.اس(8) و ویندوزفون(9) هستند. علاوه بر این، برندهای معتبر محصولات خود را به صورت چند سکویی (مولتی پلتفرم) ارائه می نمایند که شامل نسخه وب و ویندوز یا مک و لینوکس هم می شود.

شکی نیست که شرکت های نوپا، توانایی ارائه هم زمان کسب و کار خود بر روی چند سکو را ندارند. به همین دلیل، لازم است در انتخاب سکوی اوّلیه خود دقت کافی داشته باشند و اگر بناست در آینده در سکوهای دیگر نیز حضور داشته باشند، از ابتداء برای آن برنامه داشته و در طراحی سکوی پایه، ظرفیت های متناسب را در نظر بگیرند.

عوامل متعدّدی در انتخاب سکوی اوّلیه تأثیر گذارند؛ از جمله: تعداد مخاطبان هر کدام از سکوها، شیوه و مقدار خرید کاربران هر یک از سکوها، وضعیّت رقابت در بازار این سکوها و هزینه تولید در هر کدام از این سکوها.

بنا بر آمار پایگاه statcounter.com حدود 88 درصد از کاربران ایرانی، از سکوی اندروید و کمتر از 12 درصد از کاربران، از سکوی آی.او.اس استفاده می کنند.(10) بنابراین، توصیه می شود که شرکت های نوپا به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند.

البته باید یادآور شد که برای حلّ معضل مدیریت تولید در سکوهای مختلف، راه حلّ ویژه ای ارائه شده که به «کراس پلتفرم» مشهور شده و بهترین گزینه برای کسانی است که می خواهند اپلیکیشن بسازند؛ ولی نمی خواهند درگیر تفاوت ها و جزئیات مختلف هر پلتفرم بشوند، یا اینکه ابزارها و تکنولوژی های مختلفی را یاد بگیرند.

3. مطالعه وضعیت بازار

یکی از اموری که در مطالعه وضعیت بازار باید به دقت به آن پرداخته شود، شناسایی بازار هدف است. برای شناخت بازار هدف لازم است به پرسش های ذیل پاسخ داده شود:

 1. آیا بازار مناسبی برای ارائه محصول انتخاب شده است؟
 2. آیا اپلیکیشن های فعلیِ ارائه شده نیازهای بازار را برطرف می کند؟
 3. مشتریان هدف و اصلی چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟
 4. محصول شما چه ویژگی خاصّی نسبت به سایر رقبا دارد؟
 5. وضعیت رقبا در بازار فعلی به چه صورتی است؟ (هزینه ها و درآمدها)

درک صحیح از نیازهای مشتری، محصول و بازار هدف، از جمله عوامل مهم در موفّقیت کسب و کار است. در صورت عدم شناخت صحیح از این عوامل، فرصت موفّقیّت از دست رفته، زمینه موفّقیّت برای رقبا فراهم می شود. برای درک صحیح از این عوامل، به داده هایی درست نیازمندیم.

اپلیکیشن های موبایلی

4. نگارش نقشه تجاری (طرح کسب و کار)

نگارش و اجراء یک نقشه تجاری(11) مبتنی بر سه اصل: بهتر، سریع تر و ارزان تر، یکی از لازم ترین قسمت های راه اندازی یک کسب و کار موفّق در صنعت اپلیکیشن های موبایلی است. باید دانست که مشتریان نیاز به دلیلی دارند که آن ها را قانع نماید تا محصول مورد نظر را دانلود یا برای استفاده از آن هزینه بپردازند و راز این دلیل، در بهتر بودن، سریع تر بودن یا ارزان تر بودن نهفته است و لازم است که این دلایل، به صورت واضح و شفاف نوشته شده و در قالب یک طرح کسب و کار یا نقشه تجاری به آن عمل شود.

نقشه تجاری، در واقع، سندی است که به ما می گوید برنامه تجاری ما چیست و چطور باید به اجراء گذاشته شود. طرح کسب و کار نشان می دهد که چگونه می توان از شرایط فعلی، به جایگاه مورد نظر رسید.(12)

یک طرح کسب و کار، ابزاری است برای درک بهتر از چگونگی ارتباط بخش های مختلف کسب و کار که در یک نگاه جامع و کلّی در کنار هم دیده می شوند. همچنین، طرح کسب و کار، پایه ای خواهد بود برای نظارت بر پروسه پیشرفت.

طرح کسب و کار، علاوه بر اینکه نقشه راه فعّالیّت تجاری محصول است، برای ارائه به سرمایه گذاران احتمالی نیز کاربرد دارد.

در نگارش نقشه تجاری باید دقّت داشت که از دو آفت «نگارش سریع و بدون مطالعه کافی» و همچنین «نگارش طرحی صوری که قرار نیست به همان صورت اجرائی شود»، دوری نمود.

یک طرح کسب و کار خوب، باید شامل امور ذیل باشد:

برنامه ریزی منابع: به معنای تشخیص منابع موجود، منابع دور از دسترس، منابع ضروری، زمان نیاز به هر منبع، شیوه تأمین هر منبع و هزینه های تأمین منابع مختلف است.

استراتژی ها: استراتژی رقابتی، استراتژی قیمت گذاری، استراتژی ورود به بازار و استراتژی بازاریابی.

ساختار تیم: مهم نیست کسب و کار چند نفر نیرو دارد؛ أمّا مهم است که مشخص شود این افراد، چگونه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و کار می کنند. نقش هر کس و مسئولیت هر یک دقیقاً چیست؟ شیوه و مکانیزم تقسیم منافع و سهم منافع بین صاحبان منفعت چگونه است؟

برنامه عملیاتی: برنامه عملیاتی، ترجمه حرف های کلان و ایده ها به کارهایی است که باید انجام شود. در هر پروژه، سؤال هایی در مورد: کارهایی که باید انجام شوند، شیوه انجام آن ها، زمان انجام آن ها، اولویّت بین کارها، منابع مورد نیاز و... مطرح می شود که پاسخ به این پرسش ها، برنامه عملیاتی را تشکیل می دهد.

پیش بینی ریسک ها و ابهام ها: تهیه فهرستی از پیش بینی هایی که ممکن است درست از آب درنیاید، برای برنامه ریزی جهت مواجهه با آن، از اهمّیّت بالایی برخوردار است که حتماً باید تهیه شده و در مورد آن به طور جدّی اندیشه نمود.

5. جذب سرمایه

یکی از دغدغه های مهمّ تیم های توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایلی، فراهم نمودن سرمایه اوّلیه جهت اجراء پروژه است. روش های متعدّدی برای فراهم کردن این سرمایه متداول است که عبارت اند از:

سرمایه شخصی: تقریباً همه شرکت های نوپا، با سرمایه اوّلیه مؤسسان آن شکل گرفته اند. این سرمایه، شامل منابع نقدی و امکانات و لوازم می شود و بخش دیگر این سرمایه، کار روی پروژه بدون دریافت حقوق است؛ امّا خیلی زود با طولانی شدن انجام پروژه، این منابع تمام شده، تیم دچار مشکلات جدّی می شود. علاوه بر این، استفاده از کمک مالی والدین، دوستان و اقوام نزدیک، از جمله راه های پوشش دادن هزینه هاست.

وام بانکی: گر چه ارائه وام بانکی به پروژه های حوزه فنّاوری اطلاعات و مخصوصاً صنعت اپلیکیشن های موبایلی خیلی مرسوم نیست، امّا با این حال، گذراندن راه سخت و پُرپیچ و خم گرفتن وام ها بانکی، یکی از روش های جذب سرمایه برای اجراء پروژه است.

در کشورهایی که اهمّیّت این حوزه را بیشتر درک می کنند، بانک ها و مؤسسات سرمایه گذاری با دقّت زیاد، شرکت های نوپا را رصد می کنند و حتّی به آن ها پیشنهاد سرمایه گذاری در پروژه را می دهند.

شرکاء: یکی از رایج ترین و ساده ترین روش های سرمایه گذاری یک کسب و کار جدید، شرکاء سرمایه گذاری هستند. باید دقت داشت که شرکاء می توانند بیشتر از سرمایه اوّلیه، در ارتباطات نقش داشته باشند. اشتباه رایجی که بین شرکت های نوپا مرسوم است، سعی در تعریف نقش منفعل برای شرکاست؛ در حالی که در بیشتر موارد، تعریف نقش فعّال برای شرکاء می تواند در استفاده از توان ایشان و موفّقیّت پروژه، تأثیر مستقیم داشته باشد.

شتاب دهنده ها: استفاده از کمک پارک های علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و همچنین سازمان هایی که به صورت تخصّصی به عنوان شتاب دهنده در حوزه فنّاوری اطّلاعات فعّالیّت می کنند، یکی از روش های متداول جذب سرمایه است.

این سازمان ها علاوه بر سرمایه نقدی و غیرنقدی، امکانات دیگری نیز به شرکت های نوپا می دهند تا ریسک شروع کار برای این شرکت ها کمتر شود. همچنین، شتاب دهنده ها دسترسی به منابع اطّلاعاتی مختلف و افراد و شرکت های گوناگون را برای توسعه دهندگان ایجاد می کنند و همین امر، سبب رشد آن کسب و کار نوپا می شود.

خدمات شتاب دهنده ها به شرکت های نوپا، شامل: آموزش، اختصاص محیط کاری مناسب، تجهیزات مورد نیاز، پرداخت سرمایه اوّلیه و استفاده از تجربیات کارشناسان سازمان می باشد.

شتاب دهنده ها در مقابل خدماتی که ارائه می نمایند، در بخشی از سهام محصول تولیدی شریک می شوند.

6. تمرکز بر حفظ مشتری و تعامل با او

از مسائل مهم در نگاه تجاری به اپلیکیشن های موبایلی، راضی نگه داشتن کاربران و رها نکردن آنان پس از دریافت و خرید محصول است. به همین دلیل، لازم است که اقدام های ذیل به صورت مستمرّ در دستور کار قرار گیرد و انجام شود:

 1. تعیین فرایند بازخوردگیری مستمرّ؛
 2. مشورت در امکانات مورد نیاز با کاربران و تعیین تاریخ انتشار و امکانات نسخه آتی اپلیکیشن؛
 3. ایجاد روشی برای سنجش و بهبود مستمرّ اپلیکیشن (دانستن اینکه چه امکاناتی پول زاست؟ و یا اینکه کاربران چرا اپلیکیشن را ترک می کنند؟)؛
 4. راه اندازی سیستم پاسخگویی قابل رهگیری (تیکتینگ)؛
 5. تعیین روال مستمرّ به سازی و ارتقاء اپلیکیشن؛
 6. بهبود تجربه کاربری با استفاده از تجربیات کاربران در استفاده از اپلیکیشن و توجّه ویژه به سادگی و همه فهم بودن رابط کاربری، ایجاد امکان شخصی سازی و ایجاد جذّابیّت در صفحه فرود کاربران.

تبلیغات

از مهم ترین مسائلی که در تجاری سازی اپلیکیشن های موبایلی باید روی آن برنامه داشت، تبلیغات و اطّلاع رسانی لازم در خصوص محصول است. روش های متعدّد تبلیغاتی وجود دارد که به صورت رایگان و یا پرداخت هزینه کم، قابل پیگیری است.

بهینه سازی با موتورهای جستجو(13)

نتایج تحقیقات نشان دهنده این است که حدود ۲۷ درصد از کاربران، اپلیکیشن های جدید را از طریق جست‌وجو در وب پیدا کرده و نصب می کنند. این سخن، بدین معناست که یک سوم اپلیکیشن ها خارج از اپ استورها نصب می شوند. به همین دلیل، خوب دیده شدن اپلیکیشن در موتورهای جست و جو، از اهمّیّت بسیار بالایی برخوردار است.

علاوه بر این، به تازگی مفهومی با عنوان (14)ASO نیز فراگیر شده است که به بهینه سازی اپلیکیشن با اپ استور اختصاص دارد و به صورت کلّی، بر این قانون استوار است که برای بهتر دیده شدن در بازارهای اپلیکیشن های موبایلی، باید داده های متای اپلیکیشن بهینه سازی شوند تا برای جست و جوی در اپ استور مناسب شوند.

خرید خدمات تبلیغات بر مبنای کلیک موتورهای جستجو نیز به عنوان مکمّل این نوع از تبلیغ، قابل استفاده است.

استفاده از پایگاه های نقد و بررسی اپلیکیشن

یکی از روش های مرسوم معرّفی اپلیکیشن های موبایلی، نگارش نقد در پایگاه های تخصّصی این حوزه است. برخی از پایگاه ها هستند که در قبال دریافت پول یا به صورت رایگان، اپلیکیشن را به صورت کامل بررسی نموده و در مورد آن مطلبی را منتشر می کنند. در بیشتر موارد، نوشته های این پایگاه ها توسط بازارهای اپلیکیشن های موبایلی ایندکس شده، در ذیل صفحه مربوط به آن اپلیکیشن نمایش داده می شوند.

چنین گزارش هایی، روی کاربران تأثیر مثبتی می گذارد و ایشان را در دانلود آن راغب نموده، اعتماد آنان را برای پرداخت وجه جلب می نماید. اپ ریویو، پانوشت، ذره بین، زومیت و موبایل کمک، برخی از پایگاه های فارسی نقد و بررسی اپلیکیشن هستند.

بازاریابی رایانامه ای (ایمیلی)(15)

نوعی بازاریابی مستقیم است که به واسطه رایانامه (ایمیل) صورت می گیرد. در این بازاریابی می توان معرّفی اپلیکیشن مورد نظر را از طریق ایمیل به مخاطبان معرّفی نمود.

در تعریف بازاریابی ایمیلی گفته شده است: به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، بازاریابی ایمیلی گفته می شود. این ایمیل ها معمولاً محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و ... دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می شوند.

متأسفانه در طی چند سالی که این شیوه بازاریابی مرسوم شده، سوء استفاده و ارسال هرزنامه های گسترده سبب شده که به این شیوه از بازاریابی، ضربه جدّی وارد شود؛ أمّا با این حال، یکی از پربازده ترین و کم هزینه ترین روش های تبلیغ، همین روش است.

با توجه به انعطاف بسیار بالای ایمیل در اینکه می تواند طیف گسترده ای از محتواها نظیر: متن، عکس، ویدئو، لینک و فایل را در خود جای دهد، می توان از این ابزار استفاده بسیار مناسبی در معرفی اپلیکیشن مورد نظر داشت؛ ولی باید به نکاتی چند توجه نمود:

 • - شخصی سازی ایمیل و پرهیز از اسپم؛
 • - لینک به اپلیکیشن در بازار اپ؛
 • - لینک به ویدئوی معرفی محصول؛
 • - لینک به رپورتاژهای خبری در مورد اپلیکیشن.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی، یکی دیگر از انواع بازاریابی دیجیتال است که با توجّه به استفاده روزافزون کاربران از این شبکه ها، به بستر مناسبی جهت معرّفی و تبلیغ اپلیکیشن ها تبدیل شده اند.

ایجاد صفحه و معرّفی اپلیکیشن در شبکه های اجتماعی، ترغیب کاربران شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی به معرّفی اپلیکیشن در صفحاتشان و معرّفی به دوستان و استفاده از وبلاگ نویسان و چهره های شاخص شبکه های اجتماعی برای معرّفی محصول، از جمله اقداماتی است که جهت معرّفی اپلیکیشن می توان در این فضا انجام داد.

تبلیغات در پایگاه های هم موضوع

با توجّه به اینکه معمولاً اپلیکیشن های مهمّ، پایگاهی اینترنتی برای معرّفی خود دارند، تبادل لینک و محتوا با پایگاه های هم موضوع (اپلیکیشن ها) نیز می تواند در بهتر دیده شدن اپلیکیشن مؤثّر و راهگشا باشد.

بازاریابی موبایلی - بازاریابی از طریق گوشی های همراه

بازاریابی موبایلی

از مؤثّرترین روش های انجام تبلیغات در صنعت اپلیکیشن های موبایلی، تمرکز بر بازاریابی مبتنی بر موبایل است. این روش تبلیغاتی، پر بازده ترین روش تبلیغاتی برای اپلیکیشن های موبایلی است و تکنیک های مختلفی را شامل می شود؛ نظیر:

- تبلیغ درون اپلیکیشن های موبایلی:

امروزه حجم وسیعی از اپلیکیشن های رایگان، با استفاده از تبلیغاتی که از سایر اپلیکیشن ها نمایش می دهند، به درآمد قابل توجّهی دست یافته اند. سفارش تبلیغات با این روش، بازدهی بالایی دارد؛ به خصوص زمانی که تبلیغات در اپلیکیشن های هم موضوع یا با موضوع نزدیک، نمایش داده شوند.

- پیامک تبلیغاتی:

ارسال پیامک تبلیغاتی حاوی لینک به پایگاه معرّفی اپلیکیشن، یا دانلود مستقیم اپلیکیشن نیز از روش های مؤثّری است که کاربران را متوجّه محصول نموده، جهت استفاده از آن راغب می نماید.

- پوش(16) (نوتیفکیشن(17)):

پوش در واقع، همان پیام اطّلاع رسانی است که توسط اپلیکیشن ارسال شده و کاربران را به استفاده مجدّد از نرم افزار تحریک می نماید. استفاده از ارسال پوش، به ویژه در اپلیکیشن های درون پرداخت، بسیار مؤثّر و کارآمد خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکر شده، اقدامات تبلیغاتی و اطلاع رسانی ذیل را نیز می توان جهت معرّفی بهتر اپلیکیشن در دستور کار قرار داد:

 • - معرفی اپلیکیشن در نشریات، روزنامه ها و مجلّات معتبر، مخصوصاً نشریات حوزه فناوری اطّلاعات و موبایل؛
 • - چاپ کیو.آر.کد(18) روی اقلام تبلیغاتی نظیر: ماگ، پوستر تبلیغاتی، سررسید و تقویم؛
 • - آماده سازی تیزرهای تبلیغاتی صوتی و تصویری؛
 • - تولید ویدئوهای خلاقانه در مورد محصول، کارکردها و روش استفاده؛
 • - تولید محتوای متنی در مورد اپلیکیشن شامل: مزایا، روش ها و آثار استفاده؛
 • - استفاده از گرافیک اطّلاع رسانی برای نشان دادن مزایای محصول؛
 • - تولید خبر در مورد محصول و همکاری با پایگاه های خبری؛
 • - نگارش مقاله و رپورتاژ در مورد اپلیکیشن؛
 • - ارائه تخفیف در خدمات و تشویق کاربران به نقد اپلیکیشن و ارائه تخفیف به منتقدان؛
 • - راه اندازی گروه طرف داری و ارائه تخفیف به اعضاء گروه.

تجاری سازی اپلیکیشن های موبایلی در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، یکی از مراکز تخصصی و پیشرو در حوزه فنّاوری اطّلاعات است که با دارابودن محتوای غنی علوم اسلامی و انسانی و نیز مطالعه نیازهای مخاطبان، به تولید چندین اپلیکیشن همّت گمارده و تلاش ویژه ای را در زمینه حضور مؤثّر در بازار اپلیکیشن های موبایلی آغاز نموده است.

از جمله چالش های پیش روی این مرکز، شکل گیری یک بازار جدید و نیاز به ایجاد تغییر در سیاست های عرضه و بازاریابی مرکز جهت رساندن اپلیکیشن های تولیدی به مخاطبان هدف بوده است. به همین منظور، با ایجاد واحد بازاریابی مجازی، نقشه تجاری مرکز تدوین شده و بر مبنای آن، شرکاء تجاری جدیدی در حوزه محتوا و توزیع برای تولید و عرضه اپلیکیشن های موبایلی تعریف شدند.

علاوه بر این، با افزودن و تقویت امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مرکز، زمینه بازاریابی ایمیلی، بازاریابی موبایلی و بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز در مرکز فراهم شده و در حال حاضر، مشغول رایزنی و توسعه روابط با بازارهای داخلی و بین المللی اپلیکیشن های موبایلی است.

به نظر می رسد که با توجه به سیاست توسعه فعالیت مرکز در اپلیکیشن های موبایلی، در آینده ای نه چندان دور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به یکی از مراکز مهم تولید، توزیع و بازاریابی اپلیکیشن های موبایلی با محتوای اسلامی و علوم انسانی تبدیل شود.

پی نوشت ها:

منابع:

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 28 شهریور 1397
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 26
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 63
بازدید 8770 بار
شما اينجا هستيد:خانه