خدمات ویژه مرکز نور به حوزه های علمیه

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 18:30
    نویسنده: محمد قربانی*
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اشاره

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، از مراکز پیشتار در عرصه خدمت رسانی و ارائه امکانات لازم در حوزه پژوهش فنّاورانه است؛ از جمله این خدمات، بانک های اطّلاعات حوزوی و طرح ویژه همراهان نور است که به همّت اداره کل عرضه معاونت بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز نور سامان یافته است. در ذیل، به معرفی این دو خدمت که نقش تعیین کننده در جهت بهبودی و توسعه امر تحقیق دارد، می پردازیم.

الف. راه اندازی بانک های اطلاعات

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، از دیرباز با هدف توسعه استفاده از نرم افزارهای نور، اقدام به تأسیس بانک اطلاعات نرم افزارهای نور در مراکز مختلف نموده است. فعّالیّت در این زمینه، در اوایل کار به صورت بانک های اطّلاعاتی وابسته به مرکز بوده است؛ بدین شکل که به علّت محدودیت خرید و دسترسی به سیستم های رایانه ای، مرکز اقدام به راه اندازی بانک های اطّلاعاتی با امکانات سخت افزاری در مراکز مهم حوزوی نموده و با تجهیز این سیستم ها به نرم افزارهای نور و استخدام نیروی متخصّص، به مراجعان خدمات پژوهشی ارائه می نمود.

به تدریج با افزایش رایانه های شخصی و توسعه فرهنگ استفاده از رایانه در پژوهش، روند تأسیس بانک های اطّلاعات وابسته نیز تغییر روش یافت و خدمات بانک های اطلاعات به مراکزی که خود تمایل به ایجاد فضاهای کاربری داشتند، از طریق ارسال لوح فشرده محصولات نور با تعداد مجوزهای نصب متفاوت، ارائه گردید. این روش که مبتنی بر ارسال لوح فشرده بود تا سال 1394 ادامه یافت و از سال 1394 تاکنون با تولید و ارائه نسخه شبکه محصولات نور، به خدمات بانک های اطّلاعات نسخه شبکه تغییر ماهیّت داد و در حال حاضر، نسخه شبکه با 5 کاربر هم زمان به صورت رایگان همراه با خدمات نصب و پشتیبانی سالانه ارائه می گردد. مراکز حوزوی که از زیرساخت های شبکه ای حداقلی برخوردار باشند، می توانند با ارائه درخواست، از این خدمت ویژه برخوردار شوند.

شایان توجه است، در سیستم قدیمی بانک های اطّلاعات که فعّالیّت آن از ابتداء تأسیس مرکز تا سال 1394 ادامه یافته، قریب به 1000 بانک اطّلاعات با قابلیّت نصب حدود 300/000 عنوان نرم افزار تأسیس گردیده است. هم اکنون نزدیک به 300 مرکز حوزوی از خدمات بانک های اطّلاعات نسخه شبکه استفاده می‌کنند و با توجّه به تعداد نرم افزارهای نسخه شبکه که حدود 80 عنوان نرم افزار را شامل می‌شود، در حال حاضر نیز امکان استفاده هم زمان بیش از 120000 نرم افزار در بانک های اطلاعات فراهم شده است.

گفتنی است که نسخه شبکه محصولات نور، دارای امکانات متنوّعی، از جمله پیشخوان مدیریت سرور و پیشخوان اجراء محصولات نور می باشد که برای اطلاعات بیشتر از امکانات این نسخه، علاقه مندان می توانند به پایگاه اطلاع رسانی نورسافت به نشانی www.noorsoft.org مراجعه نمایند.

ب. طرح ویژه همراهان نور

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به منظور شناسایی و خدمات رسانی به کاربران هدف در حوزه‏‌های علمیه، اقدام به ارائه مجموعه محصولات خود در قالب «طرح ویژه همراهان نور» نموده است. این طرح که در قالب پیشخوان جدید محصولات نور عرضه می‌شود، به علّت کاربری آسان در نصب و راه‏‌اندازی و رابط کاربری با امکانات جدید و مناسب، با استقبال چشمگیر مخاطبان رو به رو شده و تاکنون تعداد فراوانی از طلّاب حوزه‏‌های علمیه از این طرح استفاده نموده‏‌اند. پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع)، بنیاد فرهنگی امامت یزد، دانشکده علوم قرآنی آمل، مرکز مدیریت خواهران حوزه علمیه قم، دانشگاه معارف، مدرسه علمیه مشکات و مدرسه علمیه حضرت صاحب الامر(عج)، از جمله مراکزی بوده اند که با ثبت نام از طلّاب و معرّفی جمعی ایشان به مرکز نور، از این خدمت استفاده نموده اند.

گفتنی است، طلاب محترمی که به صورت گروهی از طریق مدارس و مراکز حوزوی معرّفی شوند، می‌توانند از این طرح استفاده نمایند.

امکانات پیشخوان نرم افزارهای نور(Noor Dashboard)

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با هدف بهبود کاربری و بهینه سازی شیوه استفاده از محصولات نور در سال گذشته، عرضه بسته جدید محصولات نور را در قالب پیشخوان نور (Noor Dashboard) آغاز نموده است. این پیشخوان که میز کار نور در رایانه کاربران محسوب می‌شود، در حال حاضر، در بر گیرنده 81 عنوان از محصولات نور است که در قالبی نو و بدیع، با امکانات متنوّع در اختیار کاربران قرار گرفته است. این امکانات عبارت اند از:

1. تجمیع محصولات نور در یک بسته متمایز (شکل 1)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
2. امکان جستجو در عناوین نرم افزارها (شکل 2)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
3. چینش فهرست الفبائی و آیکونی نرم افزارها (شکل 3 و 4) ؛

پیشخوان نرم افزارهای نور

پیشخوان نرم افزارهای نور
4. دسته‏‌بندی محصولات در دو گروه «نرم افزارهای نور» و «نرم افزارهای مشارکتی» (شکل 5)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
5. دسته بندی موضوعی محصولات (به زودی)؛
6. امکان دسته بندی محصولات بر اساس علاقه مندی کاربر (Favorites) (شکل 6)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
7. امکان اطّلاع رسانی به کاربران از تولیدات جدید قابل استفاده در این قالب، از طریق به روزرسانی فهرست محصولات (نمایش به صورت نرم افزارهای فاقد مجوز) ( شکل 7)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
8. ثبت سریال و مجوز بهره برداری به کاربر خریداری کننده (شکل 8)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
9. امکان به روزرسانی پیشخوان نرم افزارهای نور از طریق اینترنت (شکل 9)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
10. امکان ارسال نظر کاربران از درگاه پیشخوان (شکل 10)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
11. معرفی کوتاه درباره محتوای نرم افزارها در صفحه پیشخوان (شکل 11)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
12. نصب و کاربری بسیار آسان (شکل 12)؛

پیشخوان نرم افزارهای نور
13. فعّال سازی محصولات، تنها با یک سریال: فقط پیشخوان نیازمند فعّال سازی است و برنامه ها نیازی به فعال سازی ندارند.

پی نوشت:

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 27 خرداد 1397
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 60
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 62
بازدید 9114 بار
شما اينجا هستيد:خانه