نرم افزار های همراه نور

پنج شنبه, 30 شهریور 1396 ساعت 13:15
  نویسنده: علی نعیم الدین خانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

اشاره

در زمان های گذشته، دسترسی به کتاب ها یا منابع دلخواه، سخت و دشوار می نمود و برای تهیه آن، ناگزیر بودیم وقت و هزینه بسیاری صرف کنیم؛ اما امروزه به برکت رشد علم و فناوری و توسعه ابزارهای اطلاع رسانی، کاربران و علاقه مندان به مطالعه کتاب، در کمترین زمان و هزینه ممکن، به راحتیِ آب خوردن می توانند از منابع گوناگون و متون مورد نظر خود استفاده نمایند؛ حتی وقتی که کتابخانه ها یا کتاب فروشی ها، تعطیل هستند.

از این رو، امروزه، اهتمام به تولید نرم افزارهایی که بر روی حامل های همراه نصب می شوند، امری ضروری است و غفلت از این نیاز همگانی، پذیرفتنی نیست؛ خاصه در دنیای کنونی که ابر فناروی های روز، بر همه جا سایه گسترده و گوشی های همراه در دسترس همگان قرار دارد و با نصب برنامه ها یا نرم افزارهای مورد نیاز، امر تهیه رایگان یا خرید کتاب دلخواه، آسان شده است.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نیز با تشخیص اهمیت و جایگاه حامل های همراه، در ادامه تلاش های شایسته خود در زمینه تولید نرم افزارهای رومیزی، گام در مسیری نهاده که چشم اندازهای روشنی را فراسوی خود دارد. این مرکز، می کوشد با ارائه آثار و متون اسلامی در قالب نسخه اندروید، محصولات خویش را در بستر حامل های همراه نیز عرضه کند تا پاسخگوی نیاز کاربران و محققان بیشتری باشد و در دنیایی که جنگ عقیده ها و فرهنگ ها شکل گرفته، با حضور مؤثر و پُررنگ خویش و عرضه محتواهای ناب اسلامی، صحنه جهاد فرهنگی را به دست گیرد و مسیر اشاعه و تبلیغ معارف اهل بیت(ع) را هموارتر سازد.

در همین راستا، بر آن شدیم در این نوشتار که در نیمه دوم شهریور ماه سال جاری سامان یافته، مهم ترین محصولات موبایلی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) را معرفی نماییم. بخش نخست این محصولات، هم اینک از طریق پایگاه اینترنتی مرکز (www.noorsoft.org) به طور رایگان قابل دریافت است و بخش دیگر نیز در آستانه عرضه می باشد که به زودی از طریق وب گاه مرکز و یا کافه بازار قابل دسترسی خواهد بود. البته این محصولات، همواره رو به افزایش است و در آینده، تولیدات بیشتری در این زمینه در معرض استفاده علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

الف. محصولات عرضه شده

مهم ترین محصولات عرضه شده مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در زمینه حامل های همراه عبارت اند از:

- کتابخوان همراه نور

کتابخوان همراه نور، واسطی برای ارائه و مطالعه کتب الکترونیکی، به ویژه در حوزه علوم اسلامی، انسانی و آموزشی است. این نرم افزار با بهره گیری از گنجینه غنی منابع مرکز نور (شامل هزاران عنوان کتاب) در جهت بهبود فضای مطالعه و پژوهش، در اختیار علاقه مندان به حوزه کتاب و کتاب خوانی قرارگرفته است.

از ویژگی های کتابخوان نور، ارائه کتب در دو بخش «کتاب های فارسی» و «کتاب های عربی» در موضوعاتی همچون: احکام، اخلاق و عرفان، ادبیات، ادعیه و زیارات، تاریخ و جغرافیا، حقوق، درسی، عقاید، علوم تربیتی، علوم قرآن و تفسیر، قرآن و حدیث، معصومان(ع) و علوم پزشکی می باشد. دسترسی کاربر به فهرست «تازه ها» و «پُر فروش ها»، از دیگر قابلیت های کاربردی این فروشگاه همراه است. گفتنی است که برخی از کتب این برنامه، به طور رایگان در معرض استفاده علاقه مندان قرار دارد که بعد از دریافت (Download) می توانند آن را مطالعه نمایند.

یکی دیگر از ویژگی های این برنامه، بخش «مجموعه ها» می باشد که در آن، عرضه یکجای آثار برخی اندیشمندان و بزرگان عرصه علم و ادب، کاربر را قادر می سازد به مجموعه ای نفیس از کتب انتشار یافته نویسنده مورد نظرش دست یابد. ارائه فهرست نویسندگان کتب برنامه بر اساس ترتیب الفبایی، امکان مفیدی است که کاربر را برای یافتن کتاب یا منابع خاص از یک نویسنده یاری می رساند.

شایان توجه است که کاربر قبل از خرید یا بارگیری متن دلخواه خود، می تواند نمونه ای کوتاه از متن کتاب را دریافت و مطالعه نماید و در صورت پسند، به خرید یا دریافت فایل کامل کتاب انتخابی خویش اقدام نماید.

از جمله امکانات فنی و پژوهشی کتابخوان همراه نور، می توان به این موارد اشاره کرد:

جستجو در متن و فهرست کتب؛ دسترسی به تاریخچه جست و جو؛ پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه؛ دسترسی آسان به پاورقی ها؛ حاشیه نویسی؛ رنگی کردن متن؛ علامت گذاری؛ اشتراک گذاری متن؛ تنظیم نمایش اِعراب؛ تنظیم شیوه حرکت بین صفحات؛ تنظیم فونت و فاصله خطوط؛ تنظیم حالت مطالعه در شب؛ تنظیم نور صفحه؛ فهرست کتب بر اساس موضوع، نویسنده و دلخواه کاربر؛ نمایش فهرست به صورت خلاصه، لیستی و یا جدولی؛ مرتب سازی فهرست بر اساس عنوان، نویسنده، زمان مطالعه و نیز زمان دریافت کتاب؛ دسترسی به اطلاعات تفصیلی کتاب؛ ثبت مالکیت کاربر نسبت به کتاب در پرونده شخصی کاربر و ارائه آن در بخش «کتاب های من»؛ بارگیری کتاب از حافظه جانبی؛ به روزرسانی خودکار برنامه؛ امکان پشتیبانی از PDF، حرکت خودکار متن در زمان مطالعه.

- قرآن همراه نور

این برنامه، شامل متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه و تفسیر آیات است. از جمله قابلیت های کاربردی این نرم افزار، عبارت اند از:

رابط کاربری سه زبانه؛ امکان مشاهده چند ترجمه هم زمان؛ ایجاد فهرست علاقه مندی ها (سوره یا آیه)؛ فهرست کامل احزاب و سوره های قرآن؛ جستجو در آیات، ترجمه و تفسیر و حتی حاشیه های نوشته شده توسط کاربر؛ اشتراک گذاری آیات، متن تفسیر و ترجمه؛ دانلود و نمایش ترجمه به چند زبان؛ دانلود و نمایش تفسیرهای مختلف؛ دانلود و پخش صوت؛ برچسب گذاری آیات برای مشاهده بعدی؛ نمایش در دو حالت افقی و عمودی؛ یادداشت گذاری در متن به همراه قابلیت نمایش یا عدم نمایش یادداشت؛ کنترل صوت در خود نرم افزار؛ انتقال صفحه به صفحه با استفاده از دکمه و نوار پیمایش؛ انتقال به سوره بعد و قبل در هنگام نمایش یک سوره؛ قابلیت تغییر اندازه قلم در تمام محیط نرم افزار؛ به روزرسانی خودکار برنامه؛ فهرست کامل برچسب های ایجاد شده توسط کاربر؛ امکان پرش از فهرست های مختلف به آیات؛ راهنمای تصویری گویا.

- نورمگز 2

نرم افزار موبایلی نورمگز که بزرگ ترین بانک اندرویدی مقالات علوم اسلامی و انسانی به شمار می رود، با تعامل مستقیم با پایگاه مجلات تخصصی نور (www.noormags.ir)، به عنوان یک نرم افزار هوشمند (Smart Client) طراحی شده است؛ به گونه ای که تمامی فعالیت های آن به صورت یکپارچه مدیریت و راهبری می شود.نرم افزار موبایلی نورمگز

کاربر با اتصال به سرویس نورمگز می تواند مقاله مورد نیاز خود را جست و جو نماید و با استفاده از گوشی همراه خویش برای مطالعه آن اقدام نماید. این نرم افزار با بهره گیری از گنجینه غنی منابع پایگاه مجلات تخصصی نور، (حدود ۱۵۰۰ عنوان نشریه) در جهت بهبود فضای مطالعه و پژوهش، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

برخی امکانات و قابلیت های این محصول همراه، به این شرح است:

ارائه دسته بندی موضوعی مجلات؛ دسترسی به مجلات از طریق فهرست ناشران؛ امکان استفاده از حساب کاربری مشترک آی نور و تعامل مستقیم با پروفایل کاربر در سیستم نورمگز؛ مشاهده اطلاعات حساب کاربری؛ مشاهده علاقه مندی ها، مقالات، مجلات و پدیدآوران؛ مشاهده آگاه سازها؛ مشاهده و استعلام مانده اعتبار؛ خرید بسته اعتباری؛ جست وجوی پیشرفته در مقالات، عناوین مجلات و پدیدآورندگان؛ امکان مطالعه و دانلود مقالات؛ ارسال نظر توسط کاربر؛ قابلیت به روزرسانی برنامه.

- خورشید عدالت

این برنامه که محصول مشترک ایرانسل و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است، شامل گزیده هایی از سبک زندگی علمی و عملی امام علی(ع) می باشد که در ۸ فصل به ارائه محتوا می پردازد.

 1. احادیث علوی: احادیثی در مورد فضایل امیر مؤمنان(ع) به همراه فایل صوتی، متن عربی و ترجمه فارسی آنها؛
 2. آیات علوی: متن آیات با موضوعات ولایت به همراه ترجمه، تفسیر و صوت ترتیل آنها؛
 3. پرسش و پاسخ: پاسخ به سؤالاتی درباره حضرت علی(ع)، شب قدر و موضوعات مختلف؛
 4. خورشید عدالت: ارائه مقالات منتشر شده با موضوعات گوناگون درباره امام علی(ع)؛
 5. شب قدر: اعمال شب قدر، دعای جوشن کبیر، تفسیر سوره قدر؛
 6. عید فطر: نماز عید فطر، دعای نماز عید فطر، احکام روز عید فطر؛
 7. معرفی کتاب: معرفی کوتاه کتب منتشر شده درباره امام علی(ع) به همراه پیوند دانلود آنها؛
 8. نگارخانه: در این قسمت، طیّ دو بخش «تصویر» و «صوت»، فایل های مداحی، تصاویر حرم، تصاویر گرافیکی زمینه و احادیث تصویری ارائه می گردد.

نرم افزار خورشید عدالت

گفتنی است که این نرم افزار، مخصوص کاربرانی است که دارای خط ایرانسل هستند و هزینه نصب و استفاده سه روز اوّل برنامه، رایگان است و بعد از آن، به ازای هر روز، باید 300 تومان پرداخت نمایند.

- خورشید مهربانی

خورشید مهربانی نیز با مشارکت ایرانسل و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده و شامل گزیده هایی از سبک زندگی علمی و عملی امام رضا(ع) می باشد و در 11 فصل به ارائه محتوا می پردازد.

 1. آیات: متن آیات با موضوع کرامت انسانی به همراه ترجمه، تفسیر و صوت ترتیل آیات؛
 2. احادیث: احادیثی در مورد فضیلت زیارت امام رضا(ع) و همچنین، روایاتی از آن حضرت به همراه صوت متن عربی و ترجمه فارسی آنها؛
 3. زندگی نامه: شامل عناوین: طلوع تابناک، خیزش ها و خروش ها، موسم مفارقت، سیره مسافرت، از مدینه تا بصره، در استان خوزستان، در نواحی مرکزی ایران، ورود به سرزمین خراسان، در مرکز خلافت مأمون (مرو)، به سوی بغداد، شهادت در سناباد؛
 4. کرامات و فضایل: کرامت ها و فضیلت های حضرت امام رضا(ع)؛
 5. احکام زیارت: ارائه احکام فقهی از مراجع تقلید درباره زیارت ها؛
 6. پرسش و پاسخ: پاسخ به سؤالاتی درباره آداب زیارت، القاب، فرزندان و موضوعات مختلف درباره امام رضا(ع)؛
 7. مقالات: ارائه مقالات منتشر شده با موضوعات گوناگون درباره سبک زندگی و سیره علمی، عملی و سیاسی امام رضا(ع)؛
 8. شعر: اشعار در مدح و میلاد امام رضا(ع)؛
 9. معرفی کتاب: معرفی کتب منتشر شده درباره امام رضا(ع) به همراه پیوند دانلود آنها؛
 10. زیارت نامه: فایل صوتی و متنی زیارت نامه آن حضرت؛
 11. نگارخانه: شامل تصویر و صوت فایل های مداحی، تصاویر حرم، تصاویر گرافیکی زمینه و احادیث تصویری.

نرم افزار خورشید مهربانی

گفتنی است که این نرم افزار، مخصوص کاربرانی است که دارای خط ایرانسل هستند و هزینه نصب و استفاده سه روز اوّل برنامه، رایگان است و بعد از آن، به ازای هر روز، باید 300 تومان پرداخت کنند.

- نهج البلاغه

این محصول، مشتمل بر: متن کامل نهج البلاغه، ترجمه فارسی (حسین انصاریان)، شرح پیام امیر المؤمنین اثر آیت الله العظمی مکارم شیرازی و فهرست موضوعی (عباس عزیزی) به همراه قابلیت دانلود رایگان و نمایش شرح های مختلف می باشد. گفتنی است که به طور کلی، نرم افزار نهج البلاغه مشتمل بر محتوا و امکانات فنی و تحقیقاتی ذیل است:

نرم افزار نهج البلاغه همراه نور

رابط کاربری سه زبانه؛ وضوح و کیفیت بالای متن نهج البلاغه؛ امکان مشاهده ترجمه هم زمان؛ امکان پرش به شرح مرتبط با هر قطعه از متن؛ قابلیت ایجاد فهرست علاقه مندی ها؛ فهرست خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار؛ قابلیت جست وجو در متن نهج البلاغه، ترجمه، شرح و حتی حاشیه های نوشته شده توسط کاربر؛ قابلیت اشتراک گذاری متن، ترجمه و شروح؛ قابلیت دانلود رایگان و نمایش ترجمه به چند زبان (مانند فارسی و انگلیسی)؛ قابلیت دانلود رایگان و نمایش شرح های گوناگون؛ امکان دانلود رایگان و نمایش فهرست های موضوعی مختلف؛ قابلیت یادداشت گذاری در متن به همراه نمایش یا عدم نمایش نماد یادداشت؛ انتقال صفحه به صفحه با استفاده از دکمه و نوار پیمایش؛ قابلیت تغییر اندازه قلم در تمام محیط برنامه؛ به روزرسانی خودکار؛ امکان پرش به متن از فهرست های مختلف؛ امکان تغییر پوسته نرم افزار؛ راهنمایی تصویری گویا؛ قابل نصب بر روی اندروید ۲.۳ به بالا.

ترجمه انگلیسی (سید علیرضا)، شرح منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغه (میرزا حبیب الله خویی) و نیز فهرست موضوعی تصنیف نهج البلاغه به زبان عربی (لبیب بیضون)، از محتواهای قابل بارگیری (Download) است که کاربر در صورت نیاز می تواند آنها را به برنامه بیفزاید.

- زلال

این نرم افزار که حاصل همراهی و مشارکت مؤسسه سبحه و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است، به زلالی آب روان، معارف انسان ساز قرآن کریم را منعکس ساخته است. این نرم افزار، مشتمل بر: متن کامل آیات قرآن به همراه تفسیر المیزان عربی و فارسی و نیز امکان نمایش نکات تفسیری مربوط به آیات است. جست وجو در آیات قرآن، ذخیره تفاسیر برای استفاده آفلاین و نیز قابلیت نصب در مرورگر کروم برای استفاده در رایانه، از جمله توانمندی هایی این برنامه است که میزان بهره مندی کاربران از آن را افزایش داده است.

نرم افزار زلال

- دستور

دستور، شامل متن بیش از ۸۰۰ عنوان متن از قوانین و مقررات حقوقی و کیفری طیّ ۵۷ گروه در محورهای ذیل است؛ از قبیل: قانون اساسی؛ آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی؛ احوال شخصیه و ثبت احوال؛ روابط موجر و مستأجر؛ تجارت و ورشکستگی؛ قوانین بیمه؛ روابط کارگر و کارفرما؛ شهرداری و امور شهری؛ اوقاف؛ اراضی و املاک؛ قوانین کیفری در دادگاه های عمومی و انقلاب؛ قانون مجازات اسلامی؛ جرائم و تخلفات راهنمایی و رانندگی؛ کار و تأمین اجتماعی؛ ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ مطبوعات؛ ازدواج و حمایت خانواده؛ خدمت وظیفه عمومی؛ نظریه های تفسیری شورای نگهبان (شامل: آرای وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور؛ آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری؛ بخشنامه های قوه قضاییه و وزارت دادگستری؛ نظریه های مشورتی اداره کل امور حقوقی؛ اسناد و امور مترجمین قوه قضاییه).

نرم افزار دستور

برخی امکانات دستور، عبارت اند از:

جستجوی ساده و پیشرفته در متن و عنوان قوانین و مقررات؛ جست و جو بر اساس موضوع، نوع محتوا، مرجع و سال تصویب؛ ایجاد فهرست قوانین مورد علاقه؛ پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه؛ دسترسی آسان به فهرست عناوین و فهرست موضوعی قوانین؛ مرتب سازی فهرست قوانین بر اساس بیشترین استفاده و تاریخ تصویب؛ غربال کردن فهرست قوانین بر اساس تاریخ و مرجع تصویب؛ قابلیت به روزرسانی و ارسال نظر؛ قابلیت دیدن آخرین قانون مشاهده شده؛ کپی و اشتراک گذاری متن؛ تنظیم فونت.

- اجوبة الاستفتائات

ارائه متن کامل رساله عملیه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی) به صورت سؤال و جواب به زبان فارسی، به همراه قابلیت های متنوع و کاربردی، در این برنامه ارائه شده است.

نرم افزار اجوبة الاستفتائات

- آثار مکتوب حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

در این برنامه، متن 40 عنوان از آثار مکتوب حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی به زبان فارسی در موضوع: قرآن و تفسیر، عقاید اسلامی، اخلاق و معارف، احکام عمومی، سیره اهل بیت(ع)، تبلیغ و مدیریت اسلامی، خاطرات و تمثیلات، برای علاقه مندان قابل دسترسی است.

نرم افزار آثار مکتوب حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

از مهم ترین آثار موجود در این برنامه، می توان به تفسیر 10 جلدی نور اشاره کرد که جهت استفاده عموم اشخاص و علاقه مندان به معارف قرآنی و نیز محققان و مبلّغان عزیز مناسب می باشد.

- برگزیده تفسیر نمونه

افزون بر امکانات فنی و پژوهشی مورد نیاز، در این نرم افزار متن کامل کتاب «برگزیده تفسیر نمونه»، اثر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی طی ّپنج جلد ارائه شده است:

 • - جلد اوّل: تفسیر سوره حمد تا انعام؛
 • - جلد دوم: تفسیر سوره اعراف تا اسراء؛
 • - جلد سوم: تفسیر سوره کهف تا احزاب؛
 • - جلد چهارم: تفسیر سوره سبأ تا نجم؛
 • - جلد پنجم: تفسیر سوره قمر تا ناس.

نرم افزار برگزیده تفسیر نمونه

ب. محصولاتِ در آستانه تولید

- مصابیح الهدی

اهل بیت پیامبر اکرم(ص)، خاصه امام حسین(ع)، مصباح هدایت و کرامت اند که جامعه اسلامی را از فروغ فرهنگ و اندیشه ای متعالی سیراب ساخته، دل های مشتاق کمال را به نور معنویت روشن نموده اند. فرهنگ روح پرور حسینی، احیاگر امت اسلامی است و مرام و سیره اهل بیت نبوی(ع)، جویندگان حقیقت را به سوی قله های رفیع انسانیت رهنمون شده و درخت تنومند اسلام، به برکت خون سرخ فام حسین(ع) و عاشقان مکتب عاشورا، سایه گستر مستضعفان و دوست داران عدالت و معنویت گردیده است.

مصابیح الهدی، شامل برخی از آثار «کتابخانه آستان قدس حسینی (مکتبة العتبة الحسینیة المقدسة)» است که به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در قالب نرم افزار اندرویدی آماده می شود و در دسترس شیفتگان معارف ولایی و آموزه های ناب حسینی قرار می گیرد.

در این برنامه، متن 48 عنوان کتاب به زبان عربی در موضوع: عقاید و معارف اسلامی، علوم و معارف قرآنی، حدیث، اهل بیت(ع)، امام حسین(ع)، واقعه عاشورا و مهدویت، برای علاقه مندان قابل دسترسی خواهد بود.

الإمام الحسین(ع) فی وجدان الفرد العراقی؛ البکاء علی الحسین(ع) فی مصادر الفریقین؛ العباس بن علی(ع)؛ مقالات فی الإمام الحسین(ع)؛ تفسیر الإمام الحسین(ع)؛ المرأة فی حیاة الإمام الحسین(ع)؛ نفحات الهدایة؛ هذه عقیدتی و دعاء الإمام الحسین(ع) فی یوم عاشوراء بین النظریة العلمیة والأثر الغیبی، عناوین برخی از کتاب های موجود در مصابیح الهدی می باشد.

- مجموعه آثار آیت الله محمد امینی گلستانی

در عصری که آدمی با وجود پیشرفت های مادی، هنوز هم سرگردان صحرای گمراهی و اضطراب می گردد، چه نیک است آویختن به ریسمانی که آن سویش، هدایت است و آرامش؛ یعنی مردانی عالم و عامل که بازگوکننده کلام حق اند و یاوران حضرت عشق در مسیر عبودیت و بندگی . حال، شناساندن آثار ارزشمند دانشمندان اسلامی با استفاده از امکانات و فناوری های روز، خود خدمتی دیگر است به مشتاقان علم و معرفت.

بر این اساس، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، «نرم افزار همراه مجموعه آثار آیت الله محمد امینی گلستانی» به کاربران محترم تقدیم می گردد.

در این برنامه، متن 22 عنوان از آثار آیت الله امینی گلستانی به زبان فارسی در موضوعاتی مانند: معارف اسلامی، اخلاق و خانواده، امام زمان(ع)، تاریخ اسلام، آموزه های مذهبی و خاطرات، برای علاقه مندان قابل دستیابی خواهد بود.

بعضی از کتاب های موجود در برنامه عبارت اند از:

آداب ازدواج و زندگی خانوادگی؛ سرچشمه حیات؛ اسلام فراتر از زمان؛ گلستان سخنوران؛ پرسش و پاسخ درباره امام زمان(ع)؛ نشانه هایی از او؛ شب مردان خدا؛ آیا و چرا؛ والدین دو فرشته جهان آفرینش و دعای عرشیان بر فرشیان.

- مجموعه آثار فارسی آیت الله محمدعلی علوی گرگانی

مرکز نور افتخار دارد که کتب ارزشمند اسلامی را به صورت نرم افزارهای همراه ارائه نموده، آن را در اختیار علاقه مندان مطالعه این گونه آثار قرار دهد. در همین راستا، نرم افزار «مجموعه آثار فارسی آیت الله محمدعلی علوی گرگانی» را در قالب اندروید آماده تولید و عرضه نموده که امید است موجبات ارتقای سطح علمی و دینی کاربران را فراهم سازد.

در این برنامه، متن 18 عنوان کتاب از آثار آیت الله محمدعلی علوی گرگانی به زبان فارسی در موضوعاتی مانند: اخلاق و آداب، معارف اسلامی، احکام و مناسک دینی، برای علاقه مندان قابل دسترسی خواهد بود.

شماری از کتاب های این نرم افزار، بدین شرح خواهد بود:

گلچینی از انوار اخلاقی؛ احکام بانوان؛ احکام جوانان؛ استفتائات حج و عمره؛ رساله توضیح المسائل؛ بانوی نور؛ وصایای پیامبر اعظم(ص) به امیر مؤمنان(ع)؛ پندهای رسول اعظم(ص) به اباذر غفاری؛ التعلیق علی تحریر الوسیلة للامام الخمینی؛ مناسک حج؛ منهج الصالحین؛ لئالی الأصول؛ زندگی نامه آیت الله علوی گرگانی.

- روزنه ای به آگاهی

نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ـ مدّ ظلّه العالی ـ که در بهمن 1393 خطاب به عموم جوانان در اروپا و آمریکای شمالی منتشر شد، بدون شک، مصداق بارزی از اقدام آگاهانه و هوشمندانه برای شالوده شکنی نظام سلطه جهانی و طرح الگوی اسلامی به شمار می رود. این اقدام ابتکاری، از جهات بسیاری قابل توجه بوده، حاوی نکات آموزنده فراوانی است که درک عمیق آنها می تواند در ترسیم مسیر حرکت آینده جهان اسلام، فوق العاده مؤثر و راهگشا باشد.

کتاب «روزنه ای به آگاهی»، مشتمل بر مجموعه مقالات علمی به قلم اساتید و پژوهشگران برجسته علوم اسلامی، سیاسی و روابط بین الملل است که در دو بخش به بررسی و تبیین نامه معظمٌ له و ارزیابی آثار آن می پردازد. بخش اوّل: تحلیل و برررسی نامه در بستر متحول نظام جهانی؛ بخش دوم: جستاری در تبیین برخی مفاهیم محوری نامه.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در نظر دارد اثر فوق را در قالب اندروید به کاربران و علاقه مندان عزیز تقدیم نموده تا روزنه ای باشد به سوی آگاهی، و گسترش فرهنگ بصیرت و دانایی.

- مجموعه آثار فارسی حضرت آیت الله العظمی سید محمدتقی مدرسی

یکی دیگر از تولیدات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در زمینه ارائه آثار و متون فاخر و ارزشمند اسلامی در قالب نسخه اندروید، نرم افزار همراه «مجموعه آثار فارسی حضرت آیت الله العظمی سید محمدتقی مدرسی» خواهد بود که امید می رود این محصول، مورد استفاده پژوهشگران و علاقه مندان به معارف قرآن و اهل بیت(ع) قرار گیرد.

در این برنامه، متن کامل 47 عنوان از آثار حضرت آیت الله العظمی سید محمدتقی مدرسی به زبان فارسی در موضوع: قرآن و تفسیر، اهل بیت(ع)، معارف اسلامی و احکام شرعی، برای محققان و علاقه مندان قابل دسترسی است.

برخی از متون ارائه شده در این نرم افزار، عبارت خواهند بود از:

تفسیر هدایت؛ آداب بیماری و احکام وفات؛ حضرت زینب(س)؛ آزادی و مسئولیت زن؛ فرزندان امام حسن(ع) در کربلا؛ احکام ویژه بانوان؛ امام زمان(ع)، آرزوی بشریت؛ فاطمه زهرا(س)، تجلیگاه رسالت الهی؛ مباحثی پیرامون معارف قرآن کریم؛ ملاقات محبوب؛ دعا، معراج مؤمنین و راه زندگی؛ احکام خانواده و آداب ازدواج؛ امام حسین(ع)، تجلّی حقیقت؛ امامان شیعه(ع)؛ و جنبش های مکتبی.

- مجموعه آثار عربی حضرت آیت الله العظمی سید محمدتقی مدرسی

در این برنامه، متن 30 عنوان از آثار حضرت آیت الله العظمی سید محمدتقی مدرسی به زبان عربی در موضوع: عقاید، فقه و احکام شرعی، برای محققان و علاقه مندان قابل دسترسی خواهد بود.

اصول العقائد واحکام التقلید والبلوغ؛ احکام الزواج وفقه الأسرة؛ الوجیز فی فقه الاسلامی؛ فقه الحیاة الطیبة؛ فقه المصالح العامة و الوجیز فی مناسک الحج، شماری از کتاب های این نرم افزار خواهد بود.

- نرم افزار رهنما

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به دنبال ارائه آثار کاربردی و متون ارزشمند تربیتی و اسلامی در قالب نسخه اندروید، در نظر دارد این بار نرم افزار همراه «رهنما» را که محتوای آن به همت معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی سامان یافته، به کاربران محترم تقدیم نماید. مخاطب این برنامه، عموم جوانان، خانواده ها و علاقه مندان به آموزه های متعالی قرآن و فرهنگ و تربیت دینی خواهد بود.

در این برنامه، متن 126 عنوان کتاب در موضوعات گوناگون و متنوع، همچون: عقاید و معارف دینی، سیره اهل بیت(ع)، آداب و اخلاق اسلامی، احکام شرعی، پاسخ به شبهات، خانواده و آداب زندگی سالم، برای خوانندگان و دوست داران رشد و آگاهی قابل دسترسی خواهد بود.

جلسه های من و خدا؛ نکته های کاربردی در تربیت کودک؛ هفت گام برای زندگی؛ پاسخ به پرسش های دخترانه؛ خدای ما و خدای آنها؛ احکام بانوان؛ چهل چراغی برای سقف مشترک؛ چرا حجاب؛ چرا چادر مشکی؟؛ دریچه ای نو به زندگی؛ وهابیت چگونه به وجود آمد؟؛ ساکنان شهر اخلاق؛ راه های ایجاد صمیمیت در خانه؛ برای فرزندمان چگونه الگو باشیم؟؛ ازدواج خوب؛ چند تابلو برای نصب؛ پاکت دربسته؛ دوران طلایی عقد؛ داستان واره زیارت ما؛ احکام جشن و شادی؛ دنیاداری و دنیاگریزی؛ آب و سراب؛ رساله رایانه؛ کلیک های حلال و حرام؛ روایتی از روح؛ زیبایی و آراستگی؛ همه جا خانه من؛ تقدیم به مرواریدهای شهر؛ سراب غرب؛ چند قدم تا آرامش؛ در کار گلاب و گُل؛ چرایی حمایت از مسلمانان؛ قواعد زندگی؛ استخاره، فلسفه و چگونگی، از جمله کتاب های ارزشمند و خواندنی است که در این نرم افزار ارائه خواهد شد.

ج. قابلیت های مشترک نرم افزارهای همراه نور

امکانات فنی و پژوهشی محصولات اندرویدی نور، به طور معمول، مشتمل بر قابلیت های مشترک ذیل است که بسته به نوع محصول، در آنها تعبیه شده است:

 • - کتابخانه: ارائه متن به همراه قابلیت: فهرست عناوین؛ نشانه گذاری در متن؛ رنگی کردن متن؛ حاشیه نویسی بر متن؛ اشتراک گذاری متن انتخابی؛ پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه؛ دسترسی آسان به پاورقی ها؛ تنظیم نمایش اِعراب کلمات؛ تنظیم شیوه حرکت بین صفحات؛ دسترسی به اطلاعات تفصیلی کتب.
 • - جستجو: جست و جوی لفظی در متن و فهرست کتب؛ دسترسی به تاریخچه جست و جو.
 • - موضوعات: ارائه دسته بندی موضوعی کتاب های برنامه.
 • - برگزیده ها: امکان انتخاب کتاب یا کتاب های دلخواه و افزودن آنها به قسمت «برگزیده ها»، جهت دسترسی آسان تر.
 • - تنظیم فهرست: قابلیت تنظیم فهرست بر اساس: عنوان کتاب، نام نویسنده و آخرین مطالعه؛ نمایش فهرست به صورت: خلاصه، لیستی و جدولی.
 • - سایر امکانات: تنظیم فونت و فاصله خطوط؛ تنظیم حالت مطالعه در شب؛ تنظیم نور صفحه.
 • - ارسال نظر: امکان ارسال پیشنهادات و انتقادات توسط کاربر در محورهای مختلف.
 • - به روزرسانی: قابلیت روزآمدسازی امکانات محتوایی و فنی برنامه.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: سه شنبه, 28 شهریور 1396
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 44
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 59
بازدید 10637 بار
شما اينجا هستيد:خانه