پایگاه کتابخانه دیجیتال نور؛ ویژگی ها و قابلیت ها

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 15:03
  نویسنده: حسین احمدی تنکابنی* این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

اشاره

در دی ماه سال 1384 جلسات تحلیل و طراحی پایگاه کتابخانه دیجیتال در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی شروع شد و پس از گذشت دو سال، مراحل طراحی و پیاده سازی اولیه فنی آن انجام گردید. در سال 1387 پس از راه اندازی آزمایشی پایگاه، ورود اولیه اطلاعات با فایل سازی دیتاهای موجود در مرکز و اسکن تصاویر کتاب ها، روی پایگاه بارگذاری شد و در آذرماه 1388 هم زمان با عید سعید غدیر طی مراسمی توسط ریاست محترم مرکز جناب آقای دکتر حمید شهریاری و با سخنرانی حجت الاسلام مهدی خاموشی ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، در سالن اجتماعات مرکز رونمایی شد.

اکنون پس از گذشت یک دهه و با آغاز طراحی نسخه جدید پایگاه، بر آن شدیم قابلیت ها و امکانات این پایگاه را که در مسیر رشد و تحول خود فراز و نشیب های بسیاری داشته است، مروری نماییم.

مقدمه

در کنار انتشار فیزیکی کتاب و کتابخانه های سنتی، با پدیده ای به نام «کتاب الکترونیک» و «کتابخانه های الکترونیک» مواجه هستیم که هیچ یک تا این لحظه نتوانسته موجب نفی آن دیگری شود و هر کدام، مخاطبان خودشان را دارند و البته علاوه بر فواید و مزیت ها، چالش هایی را نیز پیش رو دارند. بی شک، گران شدن کاغذ و قیمت تمام شده کتاب، بر پایین آمدن قدرت خرید علاقه مندان کتاب نیز تأثیر خواهد داشت. با این نگاه، کتابخانه های دیجیتال آفلاین و آنلاین، جایگاه ویژه ای پیدا خواهد کرد. علاقه مندان کتاب برای اینکه به صرفه ترین کتاب ها را برای مطالعه تهیه نمایند، باید کتاب هایی را بخرند که بیشترین مراجعه را دارند و از خرید کتاب های مرجع که گاهی به آن سر می زنند و برای مدت های طولانی در گوشه ای بدون استفاده می ماند، امتناع نمایند. کتاب های درسی و جدید، ناچار از خرید آنها هستیم؛ ولی چنانچه بخواهیم در مجموعه و یا موضوعی خاص کار کنیم، شاید مناسب باشد که به نرم افزار آن یا کتابخانه دیجیتالی مناسب که کتاب های این نرم افزار را به صورت آنلاین منتشر می کند، مراجعه نماییم. پژوهش با استفاده از این ابزار و فناوری جدید، بی شک می تواند علاوه بر سرعت دسترسی، به گستردگی و شمول منابع ما بیفزاید و لازم نباشد برای خرید این مجموعه ها هزینه های بسیاری پرداخت کنیم؛ ضمن اینکه با مراجعه به کتابخانه های دیجیتال، شاهد سرعت و دقت بیشتر در این نوع کتابخانه ها می باشیم.

در جهان کنونی، با اینکه علاقه به مطالعه کتاب های فیزیکی و کاغذی همچنان وجود دارد، ولی در کنار آن، کتابخانه ها و منابع دیجیتال جهت پژوهش محققان بسیار افزایش پیدا کرده است؛ به گونه ای که کتاب ها و مجلاتی را مشاهده می کنیم که پیش از انتشار کاغذی آنها، می توانیم در قالب دیجیتال در فضای وب آنها را پیدا کنیم. از طرف دیگر، با پدیده جالبی نیز مواجه هستیم که باعث شده اندک اندک نشر کاغذی در حال حذف شدن باشد و آن، اهتمام و توجه خاص به کتابخانه الکترونیک است.

رشد کتابخانه های دیجیتال و امکانات گسترده ای که فراهم می کند، همچون: امکان استفاده در تمام ساعات شبانه روز، عدم محدودیت جغرافیایی، گستردگی اطلاعات و امکانات جست وجوی پیشرفته، باید فضای اقبال در میان محققان و پژوهشگران چه دانشگاهیان و چه حوزویان را ایجاد کند.

پیشینه

تا کنون بسیاری از منابع و متون اصلی علوم اسلامی با موضوعات گوناگون و متنوع در قالب نرم افزارهای مختلف توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به کاربران عرضه شده است. در همین راستا و با توجه به پیشینه نرم افزارهای مختلف ارائه شده و به منظور دسترسی آسان محققان به منابع علمی که با هدف عرضه کتاب های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی روی شبکه جهانی اینترنت بوده، اقدام به راه اندازی پایگاه کتابخانه دیجیتال با امکانات متنوع پژوهشی نمود.

این پایگاه در مرحله اول و تا کنون، حدود ٨٠٠٠ عنوان کتاب در زمینه علوم اسلامی و در موضوعاتی همچون: «علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، نهج البلاغه، کلام و فلسفه، جغرافیا، تاریخ و سیره، فقه، اصول، اخلاق و عرفان، ادبیات و منطق، فرق و مذاهب اسلامی» را ارائه نموده است.

اهمیت و ویژگی ها

در طراحی این پایگاه، قابلیت های مفید پژوهشی و منحصربه فرد موجود در نرم افزارهای مرکز و نیز قابلیت های فراوان مخصوص به شبکه که حتی در نرم افزارها قابل دست یابی نبوده، مانند: پروژه های پژوهشی محققان، قفسه های کتابخانه شخصی کاربر و نمایه های موضوعات در نظر گرفته شده است. کتاب های موجود به صورت متن تایپ شده و با درج فرمت های تخصصی در پایگاه قابل دسترسی است. در کنار متن تایپی این کتاب ها نیز تمامی صفحات کتاب اسکن شده و محققان می توانند تصویر نسخه اصلی صفحه مورد نظر خود را مشاهده نمایند.

وب سرویس بودن پایگاه کتابخانه دیجیتال نیز این قابلیت را فراهم نموده تا این پایگاه خدمات متقابلی را به سایر کتابخانه ها و یا نرم افزارهای دیگر بدهد. از این منظر، پایگاه کتابخانه دیجیتال نور در بین پایگاه های کتابخانه ای اسلامی منحصربه فرد می نماید.

در همین راستا، این پایگاه تاکنون دو تقدیرنامه کسب نموده است:

 1. کسب نشان «زرین سرآمد» و لوح تقدیر به عنوان پرتال عمومی فرهنگی در بخش پایگاه های اینترنتی و رسانه های برخط ششمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال که در مهرماه 1391 برگزار شد.
 2. کسب لوح تقدیر به عنوان رتبه شایسته تقدیر در رشته کتابخانه آنلاین نخستین جشنواره کتاب مجازی که به همت خانه کتاب در بیست وسومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 برگزار شد.

خدمات پژوهشی

به طور کلی، خدمات پژوهشی این پایگاه به شرح ذیل است:

 1. نمایش کتاب در دو حالت متن و تصویر با قابلیت بزرگ نمایی و کوچک نمایی؛
 2. ارائه فهرست کتاب با قابلیت نمایش عرض کامل صفحه به همراه زیرشاخه های آن؛
 3. ارائه فهرست موضوعات کتاب بر اساس رده بندی کنگره؛
 4. ارائه اطلاعات کتاب شناختی بر اساس نسخه کتاب؛
 5. مشاهده اطلاعات بیشتر درباره کتاب که به توضیح مختصری از ساختار و محتوای کتاب می پردازد؛
 6. ارتباط به آثار دیگر پدیدآور و مشاهده مواردی که پدیدآور در آن تأثیر داشته است؛
 7. مدیریت پروژه که با انتخاب آن می توان فعالیت های پژوهشی متعلق به آن پروژه را مشاهده کرد؛
 8. حاشیه نویسی با امکان درج یادداشت در صفحات کتاب؛
 9. نمایه زنی با قابلیت انتساب نمایه های مورد نظر کاربر به صفحات کتاب؛
 10. مدیریت قفسه که با قابلیت دسته بندی کتاب های مورد نظر کاربر در قفسه های مربوط؛
 11. نشانه گذاری صفحات مورد نظر برای کاربر؛
 12. دریافت و مدیریت ارجاعات برای استناددهی و سازمان دهی منابع علمی.

قابلیت های مهم پایگاه

در ادامه، با مهم ترین قابلیت های پایگاه کتابخانه دیجیتال نور آشنا می شوید:

1. راه اندازی موتور جست وجوی جدید (SOLR)

دنیای وب، منبع عظیمی از اطلاعات است که روزبه روز بر حجم آن افزوده می شود. در حال حاضر، میلیاردها صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند، روی سِرورهای مختلف جا خوش کرده اند. این در حالی است که تولد پایگاه های جدید و گسترش پایگاه های موجود نیز به طور فزاینده ای به این حجم اطلاعات می افزاید. نرخ رشد اطلاعات تا آنجاست که امروزه مشکل دسترسی به اطلاعات، جدی تر از نبود اطلاعات است و چالش اساسی بیشتر کاربران، دشواری دستیابی به اطلاعات است؛ به عبارت دیگر، اگر کاربری دنبال موضوعی خاص باشد، کدام صفحه را باید بخواند؟ از میان این تعداد عظیم صفحات موجود، کدام صفحه نیاز او را برآورده می کند؟

چاره این چالش، استفاده از موتورهای جست وجوست؛ اما موتورهای جست وجو هم تفاوت های اساسی دارند. موتورهای جست وجو به کاربران در یافتن اطلاعات کمک می نمایند و با در نظر گرفتن خصوصیات زبانی، اقدام به کاوش متون و رتبه بندی متناسب با نتایج می کنند. بخشی از موتور جست وجوی بومی نور که در حال توسعه است، در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور گنجانده شده است. عملکرد سریع، کیفیت نتایج با توجه به خصوصیات زبان فارسی و عربی، رتبه بندی منطقی در مقایسه با موتورهای جست وجوی معروف و امکانات پرشمار دیگر، از نقاط قوت این موتور جست وجو به شمار می روند. در حال حاضر، استفاده از موتور پیشرفته جست وجوی نور، تنها در پایگاه های کتابخانه دیجیتال (نورلایب) و پایگاه تخصصی مجلات (نورمگز) امکان پذیر است.

برخی قابلیت های موتور جست وجوی جدید عبارت است از:

 • * جست وجوی ریشه یابی شده (Find the roots): تمام حالات مشتق شده یک کلمه، معادل هم در نظر گرفته می شوند.
 • * برجسته کردن نتیجه جست وجو (highlight): کلماتی که در خروجی جست وجو یافته شده اند، به صورت رنگی نمایش داده می شوند.
 • * جست وجوی مترادفات (Find synonyms): هم معناهای یک کلمه نیز در خروجی جست وجو نمایش داده می شوند.
 • * غلط یاب املایی (Spell Checker): به کلماتی که به صورت اشتباه برای جست وجو تایپ شوند، پیشنهاد اصلاحی ارائه می شود.
 • * سایر قابلیت ها:
  • - رتبه بندی نتایج جست وجو (ranking)؛
  • - کش کردن نتایج جست وجو (Caching)؛
  • - فیلتر نتایج جست وجو (Filtering)؛
  • - تکمیل خودکار عبارات (Autocomplete)؛
  • - نمایش جست وجوهای مرتبط (Related Searches)؛
  • - پشتیبانی از کلمات تبلیغاتی (Support for AdWords)؛
  • - در نظر نگرفتن کلمات بی بار (Ignoring words)؛
  • - پشتیبانی از جست وجوی فینگلیش.

2. طراحی رابط کاربری واکنش گرا (Responsive)

آیا تا به حال شده است که یک پایگاه اینترنتی را در گوشی هوشمند خود باز کنید و متوجه شوید که آن پایگاه نسخه بسیار کوچک از آن چیزی است که شما بر روی دسکتاپ دیده اید؟ به همین دلیل، مجبور می شوید زوم کنید و سپس وب سایت را بگردید و نقاط مختلف را بزرگ و کوچک کنید تا به محل مورد نظر خود بروید و یا متن مورد نیاز خود را بخوانید یا قادر به کلیک کردن روی یک قسمت مشخص شوید. در یک وب پایگاه واکنش گرا اوضاع این طور نیست. برای یک پایگاه واکنش گرا مهم نیست که شما روی گوشی، تبلت و یا دسکتاپ آن را باز می کنید؛ در هر صورت، متناسب با صفحه مرورگر شما کار می کند.

از آنجا که امروزه فناوری به بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده، در نتیجه باید طیف گسترده ای از دستگاه هایی را که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند، در نظر گرفت؛ زیرا امروزه کاربران اینترنت از بی شمار نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده می کنند.

همان طور که در معماری، با بهره گرفتن از فناوری مدرن این امکان را فراهم می آورند تا بتوان اجزا و تجهیزات مختلف را به طور خودکار کنترل نمود، طراحی پایگاه واکنش گرا نیز رویکرد مناسبی است که طراحان وب را قادر می سازد تا با پیاده سازی پایگاهی انعطاف پذیر، نسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش دهد.

با طراحی پایگاه واکنش گرا، ساختار لایه های پایگاه به صورت شناور طراحی می شود که باعث تنظیم عرض صفحه و اندازه متن در ابعاد مختلف می شود که این کار، به صورت کاملا خودکار انجام می شود.

پایگاه واکنش گرا برای واکنش پایگاه نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند: تبلت، موبایل، لپ تاپ و تلویزیون های هوشمند و نیز تغییر میزان وضوح تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد.

علت این نامگذاری، آن است که در طراحی وب در بسیاری از مواقع نیاز به صفحاتی است که نسبت به سخت افزار کاربر اطلاعات را برای او نمایش دهند؛ به عبارت دیگر، «واکنش گرا» یا responsive باشند؛ یعنی اگر صفحه وب را در یک تبلت، گوشی هوشمند، یک لپ تاب و یا رایانه خانگی مشاهده کنید، در هر کدام از این دستگاه ها نوع نمایش متفاوتی از صفحه را مشاهده خواهید کرد و صفحه برای هر کدام از دستگاه ها شکل خاصی را به خود می گیرد و اندازه و وضوح تصویر در هرکدام تغییر می کند؛ برای مثال، بعضی از عناصر صفحه حذف می شوند و بعضی دیگر بسته به وضوح تصویر صفحه، کوچک یا بزرگ می شوند.

البته فهمیدن اینکه صفحه واکنش گراست یا بهتر بگویم، قالب پایگاه واکنش گراست یا نه، کار مشکلی نیست. گرچه برای طراحان حرفه ای ابزارهای مناسبی وجود دارد تا صفحات خود را آزمایش کنند، اما به صورت ساده می توانید با تغییر اندازه صفحه مرورگر خود در رایانه تان، به ویژگی واکنش گرا بودن قالب پایگاه پی ببرید. با توجه به مواردی که ذکر شد، می بینیم که داشتن پایگاه واکنش گرا می تواند در بهبود سئو پایگاه مؤثر باشد.

یک پایگاه پیشروی موفق، باید اطلاعات خود را به بهترین شکل به کاربران ارائه کند ونسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش مناسب دهد. که با توجه به این امکان بی نظیر، کاربر تعامل بهتری با پایگاه برقرار کرده، این امر تأثیر مثبت و جذابیت بیشتری روی کاربری پایگاه خواهد داشت. با این امکان، شما پایگاهی در اختیار دارید که نه تنها در تمام نمایشگرها، بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار، به زیبایی و بدون مشکل به نمایش در می آید.

پایگاه کتابخانه دیجیتال نور نیز برای ارائه بهترین امکانات به کاربران محترم و تعامل بهتر آنان با پایگاه و استفاده در تمام ابزارهای موجود، اقدام به طراحی ساختار رابط کاربری واکنش گرا (Responsive) در پایگاه کتابخانه دیجیتال نموده است.

3. طراحی دیالوگ دانلود جدید

با توجه به تغییر سیاست مرکز نور مبنی بر راه اندازی طرح درآمدزایی و اجرای سیستم فروش کتاب به کاربران، با همفکری و تلاش گروه کارشناسان فنی و پژوهشی، این پایگاه نیز سعی در ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای پیاده سازی تمامی تجربه ها و پیشنهادهای مفید در جهت راحتی استفاده کاربران نموده و باعث تغییرات اساسی و مهمی در پایگاه گردیده است که از جمله آنها، طراحی دیالوگ دانلود جدید پایگاه می باشد. برخی از این تغییرات، عبارت اند از:

 • * امکان دانلود تصویری و متنی کل کتاب در قالب یک درخواست دانلود؛
 • * مرتب سازی و بخش بندی صفحات تعیین شده برای دانلود در فایل دانلود؛
 • * امکان ثبت و لاگ تعداد صفحات بدون دیتا در کتاب در محدوده دانلودهای انجام شده توسط کاربر؛
 • * کسر شارژ به ازای ارسال هر درخواست از طریق دیالوگ دانلود؛ حتی برای درخواست های تکراری در یک روز؛
 • * امکان استفاده از شارژ دانلود تا صفرشدن آن بدون در نظر گرفتن شرط حداقل تعداد صفحه قابل دانلود در دانلودهای تصویری؛
 • * امکان دانلود تصویری و متنی قابل تنظیم توسط کاربر از یک یا چند بخش کتاب با قابلیت تعریف محدوده صفحات دانلود در قالب یک درخواست دانلود؛
 • * امکان دریافت فایل دانلود تا ۷۲ ساعت بعد از ارسال درخواست دانلود موفق از قسمت سابقه فعالیت های کاربر در پروفایل کاربری بدون کسر شارژ؛
 • * عدم کسر شارژ بابت صفحات متنی و تصویری از کتاب که در پایگاه داده ندارند و اعلام آن به کاربر پیش از تأیید درخواست؛
  * امکان تعیین محدودیت سقف دانلود روزانه (متنی و تصویری به صورت جداگانه) برای کاربران شناسایی شده ذیل آی. پی یک سازمان توسط سازمان مربوطه؛
 • * نمایش پیغام چگونگی دسترسی به فایل دانلود موفق، در گام آخر پنجره دانلود، جهت راهنمایی کاربر در زمان بروز مشکل در دریافت فایل دانلود؛
 • * کسر شارژ به میزان ۲۰ صفحه تصویری برای دانلودهای تصویری کمتر از ۲۰ صفحه؛
 • * امکان استفاده کاربر از شارژ دانلود سازمان به صورت خودکار در صورت شناسایی شدن به عنوان کاربر سازمانی (تا سقف مجاز روزانه تعیین شده توسط سازمان)؛
 • * امکان استفاده از شارژ شخصی کاربر شناسایی شده به عنوان کاربر سازمانی در صورت نداشتن شارژ دانلود کافی توسط سازمان یا اتمام شارژ روزانه سازمانی تخصیص یافته به کاربر.

سایر امکانات جدید

از دیگر امکانات جدید پایگاه کتابخانه دیجیتال نور می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. عضویت؛
 2. تعامل با کاربران:
     - وبلاگ پایگاه؛
     - ارسال اشکال و نظر؛
     - حضور در شبکه های اجتماعی.
 3. اینترفیس سه زبانه (فارسی، عربی و انگلیسی)؛
 4. راه اندازی مدل کسب و کار؛
 5. دریافت فایل PDF و HTML کتاب.

در اینجا به توضیح و معرفی هر یک از این امکانات می پردازیم:

1. عضویت

در صفحه اصلی با انتخاب گزینه «ثبت نام» و سپس ورود به صفحه مربوط و تکمیل فرم عضویت و ارسال آن، می توان به عضویت پایگاه در آمد و از امکانات پایگاه استفاده کرد.

گفتنی است که با ثبت نام در سامانه کاربران نور با یک حساب کاربری (نام کاربری و رمز عبور)، می توانید از تمام امکانات پایگاه های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی استفاده کنید؛ مانند: پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (www.noorlib.ir)، پایگاه مجلات تخصصی نور (www.noormags.ir)، پایگاه احادیث نور (www.noorhadith.ir) و سامانه مشابه یاب متون نور (www.samimnoor.ir).

البته باید توجه داشت که پس از تکمیل فرم ثبت نام، پیوند فعال سازی به نشانی پست الکترونیکی کاربران ارسال می گردد؛ با کلیک روی پیوند مربوطه، می توان به عضویت پایگاه درآمد. ازاین رو، هنگام ثبت نام، در واردکردن پست الکترونیکی باید دقت نمود.

2. تعامل با کاربران

در راستای تکمیل و کارآمدتر نمودن پایگاه، امکان ارسال انتقادها، پیشنهادها و نظرهای کاربران وجود دارد. برای همین منظور، می توان در صفحه «ارتباط با ما» به صورت برخط با سامانه پشتیبانی آنلاین بخش امور کاربران مرکز ارتباط برقرار نمود، یا از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید با پایگاه در ارتباط بود و برای ارتباط با مدیر پایگاه، از طریق رایانه این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اقدام نمود و یا در صورت نیاز برای رفع اشکالات و ارائه پرسش با شماره تلفن 32936271-025 تماس گرفت.

- وبلاگ پایگاه: در فضای وب، ارتباط مستمر با کاربران از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. کاربران پس از ثبت نام، نیازمند ارتباط دوسویه از طریق منابع معتبر پایگاه هستند تا اطلاعات و یا اخبار جدید پایگاه را به دست آورند. ارسال اخبار و اطلاعات موجب می شود تا کاربران ارتباط بیشتری با پایگاه و به روزرسانی های انجام شده پیدا کنند. متأسفانه، عادتی که غالب پایگاه های ایرانی به آن مبتلا شده اند، این است که بسیار دیر به کاربران پاسخ می دهند و یا با کاربران کاری ندارند و آنان را در جریان آخرین خبرهای پایگاه قرار نمی دهند. ازاین رو، پایگاه کتابخانه دیجیتال نور برای تعامل بیشتر با کاربران و ارائه اطلاعات و اخبار مربوط به پایگاه، اقدام به راه اندازی وبلاگ پایگاه نموده است؛ زیرا مطمئناً آگاه نمودن کاربران از اخبار و اطلاعات پایگاه می تواند الفت و همدلی خوبی میان پایگاه با کاربران ایجاد نماید.

- ارسال اشکال و نظر: کاربران با کلیک روی گزینه «ارسال اِشکال و نظر» در تمام صفحات پایگاه می توانند انتقادها یا پیشنهادهای خود را برای پایگاه ارسال نمایند؛ به این ترتیب که می توان با کلیک روی گزینه مذکور به صحفه ثبت اِشکال وارد شده، با وارد نمودن نام و نام خانوادگی و نشانی پست الکترونیکی و عنوان مربوط به آن، متن اِشکال یا نظر خود را برای پایگاه ارسال کرد. گفتنی است، کارشناسان پایگاه در زمان مقتضی به مطالب ارسالی کاربران پاسخ خواهند داد.

- حضور در شبکه های اجتماعی: آخرین اخبار و اطلاعات پایگاه را می توانید در شبکه های اجتماعی زیر پیگیری نمایید:

* توییتر: www.twitter.com/noorlib_ir
* تلگرام: www.telegram.me/NoorLib
* اینستاگرام: www.instagram.com/noorlib.ir
* فیسبوک: www.facebook.com/noorlib.ir

3. اینترفیس سه زبانه (فارسی، عربی و انگلیسی)

این امکان، بر اساس نیاز کاربران و منابع پایگاه، در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی طراحی و ارائه شده است. بعد از انتخاب زبان مورد نظر، صفحات پایگاه و اطلاعات آن بر اساس زبان انتخابی قابل مشاهده خواهند بود.

4. راه اندازی مدل کسب و کار

در راستای تکریم ناشران و پدیدآوران کتاب و بنا بر تغییر سیاست های کلان مرکز درباره انتفاع صاحبان آثار، دست اندرکاران پایگاه بر آن شدند که محتوای پایگاه را در برابر پرداخت حق اشتراک به کاربران عرضه کنند تا سهم بسزایی در تولید و ترویج فرهنگ و علوم اسلامی ایفا نمایند.

گفتنی است، اشتراک پایگاه در دو بسته نقره ای و طلایی به شرح ذیل عرضه می شود:

* بسته نقره ای (بیست هزار تومان + %۵۰ تخفیف = ده هزار تومان): اشتراک به مدت یک سال و مشاهده کل محتوای کتاب تا زمان وجود اعتبار به همراه اعتبار دانلود به صورت Html تا ۲۰۰ صفحه یا به صورت PDF تا ۲۰۰۰ صفحه.

* بسته طلایی (پنجاه هزار تومان + %۵۰ تخفیف = بیست وپنج هزار تومان): اشتراک به مدت یک سال و مشاهده کل محتوای کتاب تا زمان وجود اعتبار به همراه اعتبار دانلود به صورت Html تا ۵۵۰ صفحه یا به صورت PDF تا ۵۵۰۰ صفحه.

ـ میزان دسترسی کاربران: کاربران عضو بدون پرداخت اعتبار (شارژ) فقط می توانند در هر روز سه صفحه از سه کتاب را مشاهده نمایند و در صورت تمایل به مشاهده بیشتر صفحات، باید اعتبار حساب کاربری خود را پرداخت نمایند. کاربری که به عضویت پایگاه درآمده و دارای اعتبار حساب کاربری باشد نیز می تواند در مجموع هر روز ۳٠٠ صفحه از کتاب های مورد نیاز خود را به مدت یک سال در پایگاه مشاهده نماید و با توجه به اعتبار حساب کاربری خریداری شده، محتوای کتاب های مورد نیاز خود را به صورت Htmlیا PDF دانلود نمایند.

5. دریافت فایل PDF و HTML کتاب

کاربران عضو با پرداخت اینترنتی اعتبار حساب کاربری خود به میزان دلخواه می توانند از امکانات دریافت فایل متن تایپ شده کتاب (HTML) و یا تصویر اسکن شده کتاب (PDF) به صورت انتخاب میزان صفحات دلخواه از کتاب استفاده نمایند.

پی نوشت:

* متکفل و مدیر پژوهشی پایگاه کتابخانه دیجیتال نور

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 22 اسفند 1394
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 19
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 53
بازدید 14469 بار
شما اينجا هستيد:خانه