کنجکاوی کاربران و عدم امنیت در اینترنت

دوشنبه, 30 شهریور 1388 ساعت 16:47
    نویسنده: علی سلطانی مجد*

در سالهای اخیر شاهد استفاده روز افزون کاربران از شبکه اینترنت هستیم ، کنجکاوی جنسی کاربران در دوره نوجوانی و عدم تامین این کنجکاوی باعث آن شده تا افراد این گروه سنی به منظور تامین کنجکاوی خود در شبکه اینترنت اقدام به جستجو کنند ، یکی از عمده دلایل استفاده این دسته از کاربران از شبکه اینترنت سهولت ارتباط ، عدم اطلاعات اکثر خانواده ها از شبکه اینترنت ، جستجوی پنهان ، ایجاد ارتباط با افراد مختلف و استفاد ه از تخیلات فردی برای شخصی پردازی در ارتباطات می باشد .

 در سن نوجوانی به علت دوره بلوغ جنسی عمده ترین تفکرات و ذهنیت افراد به سمت و سوی دنیای ناشناخته جنسی کشیده شده و سوالات بسیاری در ذهن افراد شکل میگیرد و به علت عدم ارتباط دوستانه با والدین ، فرد قادر نیست تا این دسته از سوالات را در خانواده مطرح کند و پاسخ آن را از والدین دریافت کنند از این رو به شنیده ها در محیط پیرامون خود اکتفا نکرده و خود به دنیال یافتن پاسخ سوالات مبهم خود ، دست به گریبان ابزارهایی همچون اینترنت می شود .

این فرد با جستجوی واژه هایی که اطلاعی از معنای آن ندارد به نوعی قدم در راه خطرناکی می گذارد . مسلما در دنیای اینترنت هم، خوبی و بدی در کنار هم قرار داده شده و باز کردن یک لینک می تواند مسیر تفکرات کاربر را تغییر دهد . به علت آنکه لینکهای محتوی مطالب و تصاویر غیر اخلاقی آمار زیادی از بازدید کننده را به خود اختصاص می دهد از این رو با جستجوی واژه مرتبط عموما لیست لینکهای غیر اخلاقی در صفحات اول موتور های جستجوگر قرار می گیرد و کاربری که برای تامین کنجکاوی خود پا به این محیط گذارده با کلیک بر روی لینکها و باز کردن اینگونه پایگاه ها ، به علت جاذبه های جنسی موجود در آنها و بواسطه کنجکاوی دوران نوجوانی ، خلاء ذهنی خود از مسایل و سوالات جنسی را با محتویات اینگونه پایگاه ها پر کرده ، از این رو گرایشات جنسی فرد به سمت و سوی انحرافات اخلاقی کشیده می شود .

حریم خصوصی و امنیت در اینترنت

متاسفانه در کشور ما ورود تکنولوژی با فرهنگ استفاده از آن و قوانین مرتبط با آن در یک زمان اتفاق نمی افتد ، از این رو افراد فرصت طلب با استفاده از این موقعیت برای کسب درآمد یا رسیدن به اهداف شوم خود فعالیت های روان تخریبی خود را با ظاهری فریبنده و جذاب آغاز می کنند، که درفعالیت های روان تخریبی نوجوانان و جوانان از جمله گروه های آسیب پذیر جامعه به حساب می آیند.

 چند سالی است شاهد آن هستیم که با وارد شدن و گسترش شبکه اینترنت در ایران و وبگردی های جوانان و نوجوانان متاسفانه تصاویر و کلیپ های خصوصی افراد توسط افراد سودجو در قالب پایگاه های مستهجن در اینترنت منتشر شده حال آنکه حدودا پس از مدت چند سال از ورود تکنولوژی استفاده از اینترنت در ایران به تازگی شاهد قانونمند شدن این پل ارتباطی در ایران هستیم . در اواخر سال 87 با انتشار خبر انهدام بزرگترین پایگاه های غیر اخلاقی ایران توسط تیم سایبری سپاه و همینطور انتشار هویت و اهداف مدیران پایگاه های مستهجن در قالب پایگاه  اینترنتی گرداب و برنامه های تلویزیونی شوک و گرداب ، تا حدزیادی احساس امنیت به کاربران اینترنت و خانواده ها بازگردانده شد و این خود یک هدیه برای خانواده های ایرانی محسوب می شود، چرا که بواسطه انتشار تصاویر خصوصی افراد ، درج محتویات تحریک کننده و ایجاد انحرافات اخلاقی متاسفانه آمار تجاوزات و سو استفاده های جنسی و انحرافات اخلاقی نوجوانان و جوانان رو به افزایش بود . یکی از ویژگی های این اقدام سپاه انتقال کاربران( Redirect) از دامنه پایگاه های مستهجن انهدام شده به پایگاه  گرداب بود ، که با این اقدام علاوه بر اطلاع کاربران از دستگیری مدیران و عوامل وابسطه به پایگاه های مستهجن باعث آن شده تا افراد سودجویی که فکر راه اندازی این گونه پایگاه ها را در سر می گذراندند یا از مطالب پایگاه های مستهجن در پایگاه  خود استفاده می کردند از اقدامات تخریبی خود پرهیز کنند ، که این گامی در جهت پیشگیری می باشد.

اگر چه اقدام سپاه همه ، حتی مدیران دستگیر شده پایگاه های مستهجن را متحیرکرده و این اقدام سپاه قایل تمجید است ، اما مسلما اقدامات پیشگیرانه بهترین گزینه برای جلوگیری از تجاوز به حریم خصوصی کاربران میباشد . از این رو همگام با تنظیم قانون جرائم اینترنتی و اقدامات سپاه به منظور حفظ امنیت در اینترنت ، مسلما اطلاع رسانی مناسب جهت تامین کنجکاوی های دوران نوجوانی و جوانی در راستای حفظ ارزشهای اسلامی و ملی میتواند باعث آن شود تا حتی با وجود پایگاه های مستهجن و غیر اخلاقی ، کاربران میل و رغبتی برای مشاهده اینگونه پایگاه ها از خود نشان ندهند.

 پی نوشت:

* پژوهشگر و مدیر پایگاه اینترنتی تنظیم خانواده

منبع: gerdab.ir

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 25 شهریور 1388
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 26
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 27
بازدید 7522 بار
شما اينجا هستيد:خانه سایر مقالات فصلنامه شماره 27 کنجکاوی کاربران و عدم امنیت در اینترنت