شبکه اجتماعی رایگان بسازید

  آشنایی با سرویس های ایجاد شبکه اجتماعی رایگان

چهارشنبه, 31 شهریور 1389 ساعت 14:29
  نویسنده: احمد عباسی

چکیده

وب دو دارای جنبه‌های گسترده‌ای شده است که مهم‌ترین و تأثیر گذارترین آن، شبکه‌های اجتماعی می‌باشد و امکان ایجاد شبکه اجتماعی رایگان، از پدیده‌های جدید این مقوله است. در این فضا کاربران همانند ایجاد یک وبلاگ بدون پرداخت هزینه می‌توانند اقدام به راه‌اندازی و مدیریت شبکه اجتماعی دلخواهشان کنند. در این مقاله علاوه بر ذکر نقاط قوت و ضعف ایجاد شبکه‌های اجتماعی در این گونه پایگاه‌ها، بعضی از ویژگی‌های سرویس دهنده‌های ایجاد شبکه‌های اجتماعی رایگان را معرفی می‌کنیم.

کلیدواژگان: شبکه‌های اجتماعی، ایجاد شبکه اجتماعی، شبکه اجتماعی رایگان.

مقدمه

شبکه‌های اجتماعی از ابزار و امکانات فراوانی استفاده می‌کنند تا جذابیت‌ها و ارتباطات بیشتری میان کاربران و پایگاه را فراهم آورند. در میان شبکه‌های اجتماعی که هر روز دست به ابداع و ارائه خدمات جدید می‌زنند، آنکه پیشتازتر است، در جذب مخاطبان نیز موفق‌تر است.

بی‌شک، جهان اطلاعات امروز بر پایه توان و اطلاعات خُرد می‌باشد. فیس بوک، مای اسپیس، اورکات، بادو و صدها پایگاه به زبان‌های گوناگون نشانگر درک اهمیت این اطلاعات اندک ارائه شده توسط کاربران در کشورهای مختلف می‌باشد.

در کنار این شبکه‌های اجتماعی، اکنون شاهد یک پدیده نو در دنیای وب و ایجاد شبکه‌های اجتماعی هستیم و آن راه‌اندازی پایگاه‌‌هایی است که به کاربرانی که از اطلاعات فنی و برنامه‌نویسی ناچیزی بهره‌مند هستند، امکان ایجاد شبکه‌های اجتماعی همانند وبلاگ را می‌دهد. سازندگان و ایجاد کنندگان شبکه‌های اجتماعی در این سرویس‌ها که توان بیشتری در جذب مخاطب داشته باشند، می‌توانند مدعی باشند که صاحب و مدیر یک شبکه‌ اجتماعی کوچک برای خود هستند.

در این مقاله بر آنیم تا علاوه بر معرفی اجمالی تعدادی از این پایگاه‌ها که امکان ایجاد شبکه اجتماعی را فراهم می‌کنند، از مزایا و معایب آن نیز سخن به میان آوریم.

ویژگی‌های سرویس‌های ایجاد شبکه اجتماعی

1. ایجاد شبکه اجتماعی در کمترین زمان و بدون هزینه

افراد می‌توانند در عرض چند ثانیه یک شبکه اجتماعی ایجاد نمایند. سازندگان شبکه‌ها در این سرویس‌ها برای استفاده از امکانات اولیه آن، غالباً نیاز به پرداخت هزینه ندارند و با تم‌های موجود در این سرویس‌ها می‌توانند رنگ و لعاب زیبایی به شبکه‌های خودشان ببخشند و چنانچه قصد گسترش بیشتر داشته باشند، می‌توانند با پرداخت حق آبونمان ماهیانه آن، از سرویس‌ها و خدمات ویژه این قالب‌ها بهره بگیرند. شاید بتوان گفت این بهترین فرصت برای محک توان مدیریتی افراد در ایجاد شبکه اجتماعی و جذب مخاطبان باشد.

2. امکان مدیریت ظاهری و محتوایی آن

اگرچه شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی طراز اول و برتر اقدام به ایجاد گروه در دل این شبکه‌ها نمایید، ولی در مدیریت آن باید مطیع قوانین آن پایگاه باشید و چندان دست شما برای ایجاد تغییرات در آن باز نیست و امکانات محدودی را می‌توانید به گروهتان ارائه دهید؛ حتی در بسیاری از موارد پیش آمده که اعمال سلایق آن پایگاه مشکلاتی را برای این گروه‌ها ایجاد کرده است و گاهی بر اساس مقاصد سیاسی، فعالیت یک گروه را مسدود می‌کنند؛ نمونه آشکار آن، پایگاه فیس بوک است که اقدام به بستن صفحات و گروه‌های حزب الله لبنان و شیعیان لبنان نمود. این پایگاه تحمل وجود و فعالیت این گروه‌ها را در درون خود ندارد. از طرفی چون این پایگاه‌ها حذف یک کاربر را بر مبنای گزارش دیگر کاربران منوط می‌کنند و اگر کاربری خاری در چشم معاندان باشد، به‌سرعت گزارش تخلف داده می‌شود و حساب کاربری این عضو قطع می‌گردد. شما با ایجاد یک شبکه اجتماعی با فراهم آوردن نیروهای مثبت و فعال در عرصه وب، تجربه مدیریت موفقی خواهید داشت و مدیریت محتوایی و ارزشی آن کاملاً به دست شما خواهد بود و با مدیریت مناسب، کاربران را به سویی که می‌خواهید سوق دهید و دیگر مجبور به پذیرش شرایط تحمیلی پایگاه‌هایی چون فیس بوک نخواهید بود.

3. در اختیار داشتن فضا و پهنای باند مناسب

سرویس دهندگان شبکه‌های اجتماعی، فضا و پهنای باند مناسبی را برای ایجاد یک شبکه اجتماعی در اختیار قرار می‌دهند که این فضای رایگان از یک تا ده گیگابایت متغیر است. در تعدادی از این سرویس‌ها، خدمات پولی آن بیشتر محدود به استفاده از فضا و پهنای باند بیشتر می‌باشد. فضای رایگان در پایگاهی مانند ning به ده گیگابایت و پنهای باند به100 گیگا بایت می‌رسد که امکان بسیار خوبی است تا بدون پرداخت مبلغ بیشتر از فضای رایگان این پایگاه‌‌ها استفاده کرد.

4. امکان اتصال به پایگاه‌های وب دویی و اشتراکی دیگر

از امکانات این نوع از شبکه‌های اجتماعی آن است که شما می‌توانید با بیشتر پایگاه‌های‌ وب دویی مانند: توییتر، فیس بوک و یوتیوب ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر پیوند به شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های وب دویی، خدمات این پایگاه‌ها از نظر فنی و کیفی روز به روز در حال گسترش و بهبود می‌باشد. شاید بتوان گفت نیازی نیست که شما نگران وجود آر اس اس و دیگر خدمات وب دویی باشید؛ زیرا این پایگاه‌‌ها خودشان تلاش می‌کنند تا از عرضه چنین خدماتی عقب نمانند.

5. سیستم‌های رایگان متفاوت

تمام پایگاه‌هایی که امکان ایجاد شبکه اجتماعی را ارائه می‌دهند، از یک نوع سیستم رایگان و پولی تبعیت نمی‌کنند. ایجاد و راه‌اندازی شبکه اجتماعی و استفاده محدود از امکانات این پایگاه‌ها رایگان است؛ ولی چنانچه بخواهید از خدمات گسترده آن بهره ببرید، باید به صورت ماهانه حق آبونمان آن را پرداخت نمایید. هر کدام از این پایگاه‌ها شرایط و ویژگی‌های خاصی برای ارائه خدمات رایگان دارند:

 1. محدودیت بر اساس مدت: تعدادی از این پایگاه‌ها شرایط رایگان آن‌ها اشتراک رایگان یک یا چند ماهه است و چنانچه کاربر مایل باشد، پس از اتمام تاریخ اشتراک رایگان اقدام به خرید از آن پایگاه و شرکت می‌کند و گرنه پایگاه او حذف می‌شود.
 2. محدودیت بر اساس تعداد کاربر: تعداد دیگر از پایگاه‌ها اشتراک رایگان آن محدود به تعداد کاربران می‌باشد. یعنی شما تنها در محدوده رایگان می‌توانید تعداد مشخصی کاربر داشته باشید و برای افزایش امکان پذیرش کاربران بیشتر ‌باید حق اشتراک ماهانه آن را بر اساس تعداد کاربرانی که می‌خواهید داشته باشید، پرداخت کنید.
 3. محدودیت بر اساس پهنای باند و فضا: نوع سوم اشتراک رایگان، مربوط به محدودیت در فضا و پهنای باند می‌باشد. شبکه‌های اجتماعی که در این پایگاه‌ها ایجاد می‌شود، نه در زمان و نه در تعداد کاربر محدودیت ندارند؛ ولی چنانچه ترافیک پایگاه و مطالب ارسالی کاربران افزایش یابد و فضای پایگاه شما تکمیل شود، برای افزایش آن مجبور به خرید و استفاده از خدمات ویژه می‌باشید.

چالش‌های سرویس‌های ایجاد شبکه اجتماعی

1. تغییر در سیاست‌های مالی

از جمله مشکلاتی که این سرویس دهند‌ه‌ها برای ایجاد کنندگان شبکه‌های اجتماعی پدید می‌آورند، تغییر در سیاست‌ها و به خصوص سیاست‌های مالی می‌باشد. کاربران با استفاده از امکانِ رایگان ایجاد شبکه اجتماعی اقدام به راه‌اندازی شبکه اجتماعی می‌کنند و اندک اندک پایگاهشان رونق قابل توجهی پیدا می‌کند که با تغییر سیاست‌ها  و چرخش از رایگان به خدمات پولی و قطع شبکه‌های رایگان عملاً تلاش‌های این شبکه‌ها را به یأس مبدل می‌کنند و سازندگان شبکه‌های اجتماعی مجبور هستند یا از  ایجاد و مدیریت شبکه اجتماعی صرف نظر کنند یا از یک سرویس دهنده به سرویس دهنده دیگر نقل مکان کنند که طبیعتا باید راه جذب مخاطب و علاقه‌مند کردن و کارکردن با آنها را دوباره تجربه کنند که این آزمون و خطا برای آن‌ها هزینه‌بر خواهد بود.

2. تبلیغات ناخواسته

تبلیغات ناخواسته در شبکه‌های اجتماعی که به صورت رایگان خدمات دریافت می‌کنند، از چالش‌های این شبکه‌ها است. این سرویس دهند‌ه‌ها یا از طریق کلیک کاربران شبکه‌های شما و یا از طریق خرید، درآمد کسب می‌کنند و تا زمانی که شما هزینه پرداخت نکرده باشید، سرویس دهنده ایجاد شبکه‌های اجتماعی به‌دلخواه تبلیغات‌هایی را در پایگاه شما به نمایش می‌گذارند که شاید برای شما خوشایند نباشد و با اهداف شما ناسازگار باشد و در عمل موجبات رنجش کاربرانی را که نسبت به این امر اشراف ندارند، پدید خواهد آورد.

3. ایجاد گروه به جای ایجاد شبکه اجتماعی

تعدادی از این پایگاه‌ها را که امکان ایجاد شبکه‌های اجتماعی را ارائه می‌دهند، به معنای واقعی نمی‌توان ایجاد شبکه اجتماعی دانست؛ بلکه ایجاد گروه می‌باشد، مانند آنچه در یاهو یا گوگل صورت می‌پذیرد؛ چرا که این پایگاه‌ها، سازندگان و زیرمجموعه‌هایشان را بسیار محدود می‌کنند و حتی اجازه تغییر تم و نما برای شبکه‌های اجتماعی خودشان را ندارند و همگی باید قالب و امکانات مشخص شده‌ای را بپذیرند.

4. عدم هماهنگی با زبان فارسی و زبان‌های راست‌چین

یکی از مشکلات سرویس دهنده‌های شبکه‌های اجتماعی، این است که با زبان‌های راست‌چین مانند فارسی همخوانی ندارند. این عدم هماهنگی از دو جهت حاصل می‌شود: اول آنکه قالب پایگاه،  چپ‌چین می‌باشد که حتی با تغییراتی که مجال آن در پایگاه فراهم شده است، باز هم قالب پایگاه، چپ‌چین و به هم ریخته به نظر می‌رسد. دوم آنکه در هیچ کدام از شبکه‌های اجتماعی زبان فارسی یا عربی در میان زبان‌های آنها دیده نمی‌شود و شما باید اقدام به ترجمه گزینه‌های آن به زبان فارسی نمایید که بی‌شک، امری وقت‌گیر خواهد بود و حتی تعدادی از سرویس دهنده‌ها، این امکان را نیز در دسترس قرار نداده‌اند.

5. عدم امکان دسترسی به برنامه‌نویسی شبکه اجتماعی

یکی از محدودیت‌های استفاده از پایگاه‌ها برای ایجاد کنندگان شبکه‌های اجتماعی در این است که برای اعمال تغییرات، برنامه محدودی را در اختیار قرار می‌دهند و شما برای اعمال تغییرات بیشتر باید ابتدا از آن شرکت خریداری نمایید و یا درخواست خود را برای تغییرات مورد نظرتان ارسال نمایید تا تیم برنامه‌نویسی آن شرکت و پایگاه، درخواست شما را بررسی کرده و در صورت امکان، اعمال نمایند.

6. فیلتر و تحریم

از آنجا که این پایگاه‌ها خدمات رایگان ارائه می‌دهند و کسانی که با اینترنت آشنا هستند، این امر را فرصتی برای ایجاد یک شبکه اجتماعی رایگان برای خویش می‌بینند، عده بسیاری به راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی برای خود روی می‌آورند. از طرف دیگر، متاسفانه فضای اینترنت می‌تواند ابزاری برای بر هم زدن نظم اجتماعی و اخلال در اصول و ارزش‌های اخلاقی باشد. این امر موجب می‌شود تا متصدیان امر اقدام به فیلتر کردن این گونه پایگاه‌ها کنند. این امر مشکلات بسیاری را برای صاحبان شبکه‌هایی که اقدام به راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی سالم کرده‌اند، ایجاد می‌کند و حتی گاهی تمام زحمات آنها را به جهت بداخلاقی گروهی دیگر به هدر می‌دهد. بنابراین، راه اندازی یک شبکه اجتماعی مفید در پایگاه‌های رایگان همیشه نمی‌تواند تکیه‌گاه خوب و مطمئنی باشد.

در تعدادی از این پایگاه‌ها مانند نینگ، تصاویر و فیلم‌های همه شبکه‌های اجتماعی که از این پایگاه، خدمات می‌گیرند، در فضای مشترک آپلود می‌شود و با فیلتر شدن این بخش، امکان نمایش تصاویر و فیلم‌های آپلود شده وجود ندارد. در این صورت، طبیعی است که پایگاه مذکور از فعالیت پویا دور می‌شود.

یکی از اموری که کاربران ایرانی در استفاده از اینترنت دچار مشکل می‌شوند و این مشکل در مورد پایگاه‌های شبکه‌های اجتماعی نیز نمود پیدا می‌کند، تحریم‌های برخی کشورها علیه ایران می‌باشد. از آنجا که بسیاری از خدمات دهندگان عمده الکترونیک مانند پایگاه‌های مهمی همچون گوگل و یاهو از کشور آمریکا اداره می‌شوند و تابع قوانین این کشور هستند، در تحریم‌های اعمال شده عملاً مشکلاتی برای این پایگاه‌ها ایجاد می‌شود و حتی در آن‌ها امکان پرداخت حق اشتراک از طرف صاحبان شبکه اجتماعی و دریافت خدمات بیشتر نیز میسر نمی‌باشد. از این رو، توصیه می شود ایجاد پایگاه‌های شبکه‌های اجتماعی در بسترهای داخلی و سرورها و میزبان‌هایی صورت پذیرد که از کشور آمریکا پشتیبانی نمی‌شوند.

آماری مقایسه‌ای از سرویس دهنده‌های ایجاد شبکه‌های اجتماعی رایگان

نگاهی به سرویس‌های ایجاد شبکه اجتماعی

در ادامه، تعدادی از این پایگاه‌ها را معرفی اجمالی می‌کنیم. البته تعداد این نوع از پایگاه های اینترنتی روز به روز رو به افزایش می‌باشد و ما در این مجال فقط برخی از این سرویس‌ها را معرفی نموده‌ایم. همچنین بررسی همه جانبه این پایگاه‌ها نیاز به تجربه عملی در خصوص کار با تک تک این پایگاه‌ها و شمارش نقاط قوت و ضعف آنها است که با حجم اندک این نوشتار میسر نمی باشد.

1. پایگاه نینگ (ning.com)

پایگاه نینگ که در اکتبر 2005 راه‌اندازی شد، قالبی آماده است تا هر کس بنا به سلیقه خودش اقدام به ایجاد یک شبکه اجتماعی نماید. پایگاه نینگ با مشارکت مارک اندرسُن(1) و جینا بیانچینی(2) ایجاد شد. نینگ بعد از نت اسکیپ(3) و اپسور(4) سومین جزء شرکت اندرسن می‌باشد. نینگ، همانگونه که جینا بیانچینی در وبلاگش ذکر کرده است، به زبان چینی به مفهوم صلح و آرامش می‌باشد.(5)

نینگ، رقیب سرسختی برای مای اسپس و فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی است؛ چرا که امکانی فراهم نموده است تا کاربرانش جهت ایجاد و تغییر قالب و ساختار شبکه اجتماعی دلخواهشان اقدام کنند. کاربران می‌توانند به‌راحتی اطلاعات و ثبت نام کاربرانشان را مدیریت کنند.

بهترین ویژگی نینگ در این است که هر کس بدون هیچ گونه محدودیتی می‌تواند در موضوع خاص و بر اساس هر نیاز، عضویت را محدود نماید. کاربران می‌توانند بر مبنای نیازهایشان هر کدام از امکانات شبکه‌هایشان مانند تشکلیل گروه، قرار دادن تصاویر و فیلم را حذف یا اضافه نمایند. نینگ کدهای برنامه نویسی بسیار کمی را جهت اعمال تغییرات در دسترس قرار می‌دهد، با این حال، همین کدهای مختصر نیز کمک‌های خوبی برای تغییر نما و ظاهر شبکه اجتماعی فراهم می‌آورد.

بخشی از خدمات نینگ، رایگان، و بخش دیگر آن پولی می‌باشد. فرآیند ایجاد شبکه اجتماعی مورد نظرتان در نینگ، رایگان است و تبلیغات نینگ نیز در صفحات آن نمایش داده می‌شود؛ اما کسانی که مایل باشند می‌توانند با پرداخت حق اشتراک ماهانه برای سرویس‌های ویژه، از خدمات بیشتری بهرمند شوند. علاوه بر حذف تبلیغات نینگ، داشتن دامنه اختصاصی و افزایش فضا و پهنای باند، از سرویس‌های ویژه این پایگاه به شمار می‌رود.

از دیگر امکانات نینگ می‌توان به این موارد اشاره کرد: صفحات شخصی برای تمام کاربران، وب‌نوشت‌ها، تالارهای بحث، گروه، فیلم و تصویر، امکان چت و نمایش تصاویر به صورت اسلاید در صفحه اول.

در دسامبر سال 2008 نینگ اعلام کرد که دیگر پذیرای شبکه‌های اجتماعی مستهجن نخواهد بود و یک ماه به صاحبان شبکه‌ای غیر اخلاقی وقت داد تا شبکه‌هایشان را جمع کنند.

یکی از بدترین اخبار برای ایجاد کنندگان شبکه‌های اجتماعی در نینگ این بود که این شرکت قصد دارد خدمات رایگانش را از اول ژولای 2010، دهم تیرماه 89، جمع کند که این امر موجب رنجش و بر باد رفتن امید بسیاری گردید و از طرفی، پایگاه‌های مشابه نینگ در صدد جذب کاربران رانده شده از نینگ برآمدند.

نینگ، سه نوع قیمت به کاربرانش پیشنهاد داده است:

 1. سه دلار در ماه که شامل 150 کابر با تغییرات محدود می‌باشد؛
 2. بیست دلار در ماه که شامل کاربران نامحدود و امکان تغییرات مورد نظر و دلخواه در پایگاه می‌باشد؛
 3. پنجاه دلار در ماه که شامل کاربران نامحدود و پشتیبانی کامل از شبکه‌های اجتماعی است.

2.‌ سوشال گو: (SocialGo.com)

سوشال گو، یک شرکت انگلیسی است که با همکاری الکس‌هالیدی(6)، استیو‌هاردمن(7) و دمنیک ویتلی(8) در سال 2007 م بنیاد نهاده و در سال 2009م منتشر شد.

سوشال گو نیز مانند نینگ می‌باشد. شما علاوه بر ایجاد شبکه اجتماعی مورد نظر، می‌توانید به‌سادگی بنا به ذوق و سلیقه خودتان، در پایگاه تغییرات ایجاد کنید.

افرادی که اقدام به راه‌اندازی شبکه اجتماعی مورد نظرشان در این پایگاه می‌کنند، تا یک سال می‌توانند از خدمات رایگان آن استفاده کنند؛ ولی پس یک سال باید خدمات پولی آن را پرداخت نمایند.

برخلاف نینگ که دارای یک بانک اطلاعات کاربران در تمام شبکه‌های اجتماعی است و هر کاربر با ثبت نام در یکی از شبکه‌های اجتماعی نینگ در دیگر شبکه‌های اجتماعی نینگ شناسایی می‌شود، در سوشال گو شما برای ورود به هر یک از شبکه‌ها مستلزم ارائه اطلاعات از نو می‌باشید. البته بر خلاف نینگ امکان گفتگوی ویدئویی در این شبکه وجود دارد.

تغییر سیاست‌های نینگ و محدود کردن شبکه‌های اجتماعی رایگان موجب می‌شود تا کاربران از نینگ مهاجرت کرده و به پایگاه‌هایی چون سوشال گو روی بیاورند. سوشال گو قول داده است که در قوانین مالی خودش تغییر ایجاد نکند تا موجبات نگرانی کاربران را فراهم نکند.

برخلاف نینگ که سورس اندکی را در اختیار قرار می‌دهد و برنامه‌نویسان نمی‌توانند دخل و تصرف چندانی در شبکه خودشان ایجاد کنند، ولی در سوشال گو کاربران می‌توانند به‌راحتی در ساختار شبکه اجتماعی مورد نظرشان تغییر و تحول ایجاد نمایند.

امکان انتقال اطلاعات از سوشال گو وجود دارد و پایگاه مزبور این امکان را فراهم کرده تا کاربران بتوانند یک نسخه از اطلاعات شبکه خودشان را داشته باشند.

3.‌ گرو (grou.ps)

شرکت گرو، یک شرکت خصوصی است که مقر آن در پالو آلتو در کالیفرنیا است؛ اما دفاتر توسعه‌ای آن در استانبولِ ترکیه قرار دارد. گرو در اوایل 2006 میلادی توسط یک ترکیه‌ای به نام امری سکولو، تأسیس شد. این پایگاه بیش از 3 میلیون عضو ثبت شده دارد.

با تغییر سیاست‌های نینگ و مختار کردن کاربرها بین پرداخت مبلغ یا ترک نینگ، گرو تلاش می‌کند تا کاربران و سازندگان شبکه‌های اجتماعی نینگ را به سوی خویش جذب کند و با ادامه سیاست‌های رایگان خود موجبات جلب اعتماد سازندگان شبکه اجتماعی گردد.

گرو هنوز نسخه آزمایشی‌اش را پشت سر می‌گذارد. خدمات رایگان آن بسیار زیاد است و کاربران به‌راحتی می‌توانند رنگ و تم شبکه اجتماعی خودشان را تغییر دهند. گرو ده گیگ فضای رایگان در اختیار کاربران می‌گذارد و خدمات پولی آن مربوط به فضاهای بیشتر است.

منجمد کردن یا معلق کردن فعالیت کاربران در گرو، از ویژگی‌های متمایز آن است. در نینگ مدیر شبکه اجتماعی گاهی اقدام به اخراج کاربر می‌نمود که به تبع آن تمام فعالیت‌ها اعم از نقد و نظرها، وب نوشت‌ها و ... حذف می‌شد که این عمل مشکلاتی را در شبکه ایجاد می‌کرد و مهم‌ترین آن این بود که با حذف یک کاربر همه نقد و نظرهای او حذف می‌شد و در نتیجه نقد و نظرات دیگران و بحث‌هایی که وی در آنها شرکت کرده بود، ناقص می‌ماند.

گفتنی است که ظاهر و نمای گرو مانند نینگ جذاب نیست و با همه مرورگرها همخوانی ندارد؛ ولی تم‌های بسیار زیبا و جذابی نسبت به نینگ دارد.

از امکانات گرو می‌توان به این موارد اشاره کرد: گفتگو و چت میان اعضا، ویکی، وب‌نوشت‌ها، تقویم، ویدئوها، کلیپ‌ها، فایل‌ها، تصاویر، لینک‌ها، زیرگروه‌ها، نقشه و بحث‌ها.

از جمله ویژگی‌های خاص گرو هم می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. دسترسی به تم‌های بسیار زیاد و زیبا؛
 2. امکان نقد مطالب کاربر در فیس بوک از طریق این پایگاه‌؛
 3. امکان مشاهده کاربران آنلاین، فعال و تازه عضو شده بدون استفاده از هیچ ابزار دیگر.

به نظر می‌رسد پایگاه گرو یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت کاربران از نینگ به  این سرویس می‌باشد. این پایگاه نسبت به اسپروز این ویژگی را دارد که بسیار روان و سبک می‌باشد و کار کردن با آن دشوار نیست.

4.‌ اسپروز (spruz.com)

اسپروز یکی از پایگاه‌های در حال رشد است که آینده درخشانی در ایجاد شبکه‌های اجتماعی خواهد داشت. اسپروز در ژوئن 2007 میلادی ایجاد شد و در ماه آگوست همان سال دارای 300 هزار عضو بود. اسپروز مانند دیگر پایگاه‌های خدمات دهنده ایجاد شبکه اجتماعی به کاربران خود اجازه می‌دهد که بدون دانش فنی خاص، با استفاده از هزاران تم زیبا و امکان ایجاد تغییرات دلخواه، شبکه اجتماعی خودشان را طراحی نمایند.

اسپروز توسط جی روبرتس(9) و دیوید فورمن(10) بنیاد نهاده شد. اسپروز یک مؤسسه خصوصی است که توسط همین دو نفر اداره و گسترش پیدا کرد. بعد از راه‌اندازی این پایگاه، هزاران شبکه اجتماعی با استفاده از قالب قوی و با قابلیت اسپروز اقدام به راه‌اندازی وب سایت‌های مورد نیاز خودشان کردند.

اسپروز میان غول‌های شبکه‌های اجتماعی رشد بسیار خوبی دارد و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و موجب شده است کسانی که شبکه اجتماعی در اسپروز ایجاد می‌کنند، صاحب ترافیک و رتبه ویژه‌ای در موتورهای جستجوگر شوند.

امکاناتی که این پایگاه در اختیار قرار می‌دهد، بسیار متنوع است و برای مدیریت یک شبکه اجتماعی شرایط خوبی را فراهم می‌آورد؛ البته دسترسی به امکانات آن، اندکی صبر و حوصله نیاز دارد تا با تمام جوانب پایگاه آشنایی پیدا کنید.

یکی از مشکلات عمده اسپروز سنگین بودن آن است و کاربران برای کار با آن راحت نیستند و همچنین زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند. امکان ترجمه به گونه‌ای که نینگ و دیگر شبکه‌ها فراهم کرده‌اند نیز در اینجا به‌خوبی فراهم نیست.

5.‌ کرودوین (crowdvine.com)

این پایگاه‌ برخلاف دیگر پایگاه‌هایی که خدمات ایجاد شبکه اجتماعی ارائه می‌دهند، زیبا و جذاب نیست؛ ولی پیچیدگی نیز ندارد. کرودوین با مدیریت تک نفره تونی استوبلبین(11) راه‌اندازی شده است.

ویژگی عمده و برجسته کرودوین در پروفایل کاربران، وب‌نوشت‌ها و پیام‌های جمعی است. در شبکه‌هایی که از طریق این پایگاه ایجاد می‌کنید، امکان به اشتراک گذاری فایل‌های مالتی مدیای سنگین اعم از فیلم و تصویر را ندارید که این خود در کم‌رنگ شدن جذابیت کرودوین نقش بسیاری دارد و این به جهت این بود که مدیر پایگاه کرودوین، هدفش از ایجاد این پایگاه ارتباط میان اعضای شبکه اجتماعی بود؛ نه به اشتراک گذاری تصاویر و فیلم‌ها. چنین قالبی، بسیار مورد توجه سازمان‌ها جهت ارتباطات درون‌سازمانی و مقاصد تخصصی شده است.

اینکه شبکه‌های اجتماعیِ سرویس گیرنده از کرودوین، فاقد امکان تغییر در نما و ظاهر و طرح و رنگ می‌باشند، خود موید این نکته است که هدف از راه‌اندازی این سیستم ارائه خدمات کاری در این طرح بوده و نه صرف دوستیابی و تفریح.

همه شبکه‌های اجتماعی که در کرودوین ایجاد می‌شوند، دارای یک قالب و نمای یکسان و با سوالات یکسان روبه‌رو هستند. از ضعف‌های دیگر کرودوین این است که تونی، ایجاد کننده این سیستم، تصمیمی جهت برداشتن تبلیغات و یا بهره‌مندی از نشانی مستقل برای شبکه‌های اجتماعی ندارد. تعدادی از سازندگان شبکه‌های اجتماعی خواهان افزودن امکان تقویم و ایجاد ویکی در شبکه‌هایشان هستند که تا کنون تونی به درخواستشان پاسخی نداده است.

6.‌ وان سایت (ONEsit.com)

وان‌سایت از پایگاه‌های فرعی پایگاه کاتولوگ، میزبانی پایگاه‌ها، می‌باشد که هم امکان ایجاد شبکه اجتماعی و هم ایجاد پایگاه را فراهم می‌کند. وان‌سایت به شما اجازه می‌دهد تا نشانی مخصوص به خودتان داشته باشید که با پایگاه موجود هماهنگی دارد؛ اما برای این امر باید از وان‌سایت خرید نمایید؛ چرا که این امکان در نوع رایگان آن وجود ندارد. ایجاد شبکه اجتماعی در این پایگاه چندان بد هم نیست. تعدادی از پایگاه‌ها با استفاده از خدمات شبکه اجتماعی وان‌سایت، در درون خود از خدمات شبکه اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

با این حال، معلوم نیست که آیا شبکه‌های سفارشی که به طور کامل توسط تیم وان‌سایت و آن هم با قیمت بالای 2500 دلار در ماه ارائه می‌شود، توسط تیم این پایگاه طراحی می‌شود یا از ابزارهای آماده بهره می‌گیرد که گویی مورد اول درست‌تر باشد. صرف نظر از کیفیت قالب وان‌سایت که چندان تعریفی ندارد، قیمت و محدودیت بسیاری را نیز اعمال می‌کند. در سرویس رایگان آن فقط می‌توانید در شبکه خودتان 100 کاربر داشته باشید و با پرداخت 30 دلار در ماه، هزار کاربر و با پرداخت200 دلار در ماه، 10 هزار کاربر می‌توانید داشته باشید که با این اوصاف، مناسب نمی‌باشد.

در پایان، گفتنی است که توضیح جوانب مختلف این سرویس و دیگر موارد یاد شده در این نوشتار، نیازمند ایجاد یک شبکه اجتماعی در این نوع پایگاه‌ها و جذب کاربر و محک زدن پایگاه است که بدیهی است این امر عملاً وقت‌گیر و در واقع، تحقق آن میسر نمی‌باشد و آنچه بیان شد، کلیاتی چند بود جهت آشنایی علاقه‌مندان با سرویس‌های ایجاد شبکه اجتماعی رایگان.

پی نوشت ها:

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: پنج شنبه, 25 شهریور 1389
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 50
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 31
بازدید 12555 بار
شما اينجا هستيد:خانه