پایگاه های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و بازتاب نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی

دوشنبه, 31 خرداد 1395 ساعت 15:10
  نویسنده: علی نعیم الدین خانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اشاره

به دنبال انتشار نامه های رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای(مدّ ظله العالی) به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، پایگاه های اطلاع رسانی، خبرگزاری ها، وبلاگ ها، شبکه های مجازی و جنبش های دانشجویی در داخل و خارج کشور، به انتشار و توزیع آن اقدام نمودند و برای آنکه مخاطبان بیشتری نیز از محتوای این پیام بین المللی اطلاع یابند، به ده ها زبان زنده دنیا نیز ترجمه و منتشر گردید؛ زیرا مخاطب اصلی آن، جوانان غربی در اروپا و آمریکای شمالی است.

در این میان، دست اندرکاران پایگاه های اطلاع رسانی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) نیز نسبت به این موضوع مهم و تاریخی، واکنش نشان دادند و با انتشار اخبار و مطالب متنوع، به معرفی، بررسی و تحلیل این نامه ها پرداختند.

در این نوشتار، به واکاوی محتوای انعکاس یافته در سه پایگاه: حوزه نت، اندیشوران و مجلات تخصصی نور می پردازیم و نکاتی چند را در این باره یادآور می شویم. امیدواریم که گزارش حاضر، علاقه مندان و پژوهشگران را به کار آید و برای صاحب نظران نیز مفید باشد.

کلیدواژگان: نامه رهبری، جوانان غربی، فضای مجازی، پایگاه اینترنتی نور.

درآمد

امروزه، فضای مجازی، ابزار کارآمدی برای اطلاع رسانی و تبلیغ به شمار می رود. آن که با ویژگی ها و توانایی های این فضای شگفت انگیز آشناست و از آن کمال استفاده را می برد، موفق تر است و زودتر به خط پایان موفقیت نایل می شود. پس از انتشار نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی، دلسوزان نظام جمهوری اسلام ایران و عاشقان ولایت و رهبری، فعالیت های گسترده ای در تبلیغ نامه های معظم له در فضای مجازی نمودند که واکاوی و بررسی آنها، خود مقوله ای دیگر می طلبد و البته در نوع خود، قابل توجه و شایسته تحقیق است؛ مانند آنچه در وب گاه های خبری، پایگاه های اطلاع رسانی و وبلاگ ها شاهد آن هستیم؛ به عنوان مثال، می توان به پایگاه آپارات اشاره کرد که در این خصوص، کلیپ های صوتی ـ تصویری چندی را در معرض استفاده علاقه مندان قرار داده است.

اما آنچه در این مختصر ارائه گردیده، بررسی گزارش گونه از فعالیت های برخی پایگاه های اینترنتی نور درباره معرفی و تحلیل نامه های معظم له به جوانان غربی می باشد که از آن جمله می توان به پایگاه: حوزه نت، اندیشوران و مجلات تخصصی نور اشاره نمود.

پایگاه حوزه نت (hawzah.net)

پایگاه حوزه که از پایگاه های مهم نور به شمار می رود، اطلاعات ارزنده ای را در حوزه دین و فرهنگ به عموم کاربران و محققان علوم و معارف اسلامی عرضه می کند. در خصوص نامه های رهبر معظم انقلاب نیز این پایگاه خوش درخشیده و مطالب، یادداشت ها و اخبار مفیدی را در معرض استفاده همگان قرار داده است. به طور کلی، با جست وجو در این وب گاه می توان به نمونه های ارزنده ای در خصوص مطالب مرتبط با نامه رهبری در بخش هایی مانند: مقالات، یادداشت ها، مصاحبه ها، گفت وگوها، اخبار، گنجینه معارف و مجلات دست یافت.

محتویات این پایگاه را در مورد نامه های یادشده می توان ذیل دو محور بررسی نمود:

الف ـ ویژه نامه دیپلماسی مکتوب

در ایام انتشار نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی، به همت مسئولان وب گاه حوزه نت، ویژه نامه ای مفصل در همین راستا با عنوان «دیپلماسی مکتوب» در بخش ویژه نامه های پایگاه ارائه گردید که شامل مطالب بسیار مفید و خوبی می باشد. برخی از بخش های این ویژه نامه، عبارت اند از:

1. نامه هایی از جنس نور: در این قسمت، نامه های تاریخی از قبیل: نامه سلیمان نبی(ع) به بلقیس، نامه امام خمینی(ره) به گورباچف و نخستین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی در سال 1359ش معرفی شده است.

2. دعوت به فطرت: بازخوانی دیدگاه بزرگان در مورد راه های دعوت به دین اسلام، دیپلماسی مکتوب، دیپلماسی فطرت محور، ویژگی متفاوت نامه رهبر فرزانه انقلاب، درسی در حوزه دیپلماسی با غرب، دیپلماسی فرهنگی و نامه رهبری، و نیز نامه رهبری و دیپلماسی عمومی، در این بخش از ویژه نامه ارائه گردیده است.

3. متن نامه: علاقه مندان، در این قسمت می توانند به متن کامل نامه اوّل رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، و نیز نامه دوم رهبری به عموم جوانان در کشورهای غربی دست یابند. از ویژگی های ارزنده این قسمت، تحلیل و بررسی محتوای نامه های مذکور است.

4. مصاحبه ها و دیدگاه ها: گوشه ای از آرا و نظرات اندیشمندان، صاحب نظران، خبرنگاران و اسلام شناسان خارجی، در این بخش از ویژه نامه عرضه شده که بسیار خواندنی و قابل تأمل است.

5. بازتاب نامه در رسانه های غربی: این قسمت، عهده دار بررسی و تحلیل بازتاب نامه های رهبر معظم انقلاب در رسانه های غربی و روس زبان می باشد.

6. وظیفه ما: رسالت ما در معرفی و تبلیغ نامه های معظم له و ارائه راهکارهایی چند برای عملیاتی کردن منویات رهبری، در این بخش قابل دسترسی می باشد.

7. معرفی کتاب: آخرین بخش ویژه نامه، معرفی کتاب های مرتبط با نامه های رهبر انقلاب است؛ از جمله کتاب «شرح نامه» که در شرح و توضیح نامه اوّل است و دیگر کتاب ها که از سوی دانشوران داخلی و خارجی منتشر شده است.

8. لینک های مرتبط: عناوینی همچون: سال روز ابلاغ پیام امام خمینی(ره) به گورباچف، فرهنگ پویا و دانشنامه مقام معظم رهبری، کاربران را به مطالبی گسترده تر پیوند می دهد.

ب ـ سایر مطالب

با واکاوی عبارت «نامه رهبری» یا «نامه رهبر انقلاب» در قسمت جست وجوی پیشرفته پایگاه حوزه نت، ده ها مطلب مرتبط با نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی در دسترس قرار می گیرد که در ایام انتشار نامه، در فضای مجازی اطلاع رسانی شده اند. مهم ترین این مطالب، از قرار ذیل است:

1. مقوله فهم نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکا و وظیفه ما؛
2. نامه رهبری به جوانان اروپا؛ اشتباهات اروپا از قرون وسطی تا جنگ جهانی؛
3. برگزاری همایش بزرگ تبیین نامه رهبری به جوانان غربی در اوّل بهمن ماه 1394ش؛
4. نشست بررسی تأثیرات نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در حاشیه نمایشگاه «شهرک معارفی بهشت بانو»؛
5. ارائه نامه رهبری به گردشکران خارجی، به همراه کتاب ها و بسته های فرهنگی؛
6. رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی ویژه نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا، به همت جامعة المصطفی العالمیة، نشانی پایگاه اینترنتی: http://letter4u.miu.ac.ir .

نظر به اهمیت مطالب ارائه شده در این پایگاه اختصاصی، تحت عنوان «جنبش نشر نامه مقام معظم رهبری»، به اختصار محتویات این وب گاه را معرفی می کنیم:

ـ فارسی: متن کامل نامه معظم له به زبان فارسی؛
ـ ترجمه: ترجمه نامه به 48 زبان با قابلیت دسترسی به متن و صوت ترجمه شده و امکان دریافت متن یا ترجمه دلخواه؛ برخی از ترجمه های عرضه شده در این بخش، عبارت اند از: عربی، انگلیسی، اردو، فرانسه، ایتالیایی، اسپانیولی، آلمانی، روسی، ترکی، دانمارکی، سندی، چینی، اندونزیایی، مالایی، تاجیکی، ازبکی و کردی؛
ـ کلیپ: عرضه کلیپ های صوتی تصویری به زبان: فارسی، انگلیسی و ایتالیایی، به همراه چند کلیپ مرتبط دیگر؛
ـ پوستر: ارائه ده ها تصویر مرتبط با نامه رهبری، عکس رهبر معظم انقلاب، پوسترهای قرآنی ـ حدیثی؛
ـ موبایل: نسخه اندرویدی نامه رهبری؛
ـ اسلام: معرفی کوتاه دین مبین اسلام؛
ـ پیامبر(ص): شرح حال و سیره پیامبر اکرم(ص)، به همراه سه ویژه نامه: تولد، بعثت و رحلت رسول خدا(ص)؛
ـ قرآن: متن کامل قرآن کریم، به همراه امکان قرائت به زبان: فارسی، انگلیسی و آذربایجانی، و نیز قابلیت استفاده از ترجمه کامل قرآن کریم به زبان های زنده دنیا، از قبیل: انگلیسی، اردو، آلبانی، آلمانی، ترکی، چینی، روسی، هندی و اسپانیایی؛
ـ رهبری: خلاصه ای از زندگی نامه رهبر معظم انقلاب، به همراه اصول قانون اساسی مرتبط با موضوع رهبری در جمهوری اسلامی ایران؛
ـ پیوندها: ارائه پیوندهای اینترنتی مرتبط با نامه رهبری در فضای مجازی، مانند:

 • * جنبش دانشجویی نشر نامه رهبری: http://letter4u.blog.ir
 • * بازتاب های یک نامه: http://letter4u.ir
 • * نامه ای برای شما: www.letter4youth.ir
 • * جنبش نشر نامه رهبری «انگلیسی»: www.letter4u.co
 • * اینستاگرام جنبش نشر نامه رهبری: http://instagram.com/letter4you
 • * نامه را رساندم: http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/28865/index.html

7. نامه رهبری به جوانان غربی، انگیزه ساخت مسجدی در آمریکا؛ اظهارنظرهای اندیشمندان و جوانان غربی در مورد نامه رهبر انقلاب؛
8. گزارشی از نظرات فعال سیاسی و تحلیلگر مشهور آمریکایی در مورد نامه رهبری؛
9. کلام دلپذیر برای دل های کلام پذیر؛ سخنان عضو جامعه مدرسین و رئیس کرسی فقه و اصول حوزه علمیه قم؛
10. نامه رهبری؛ چه باید کرد؟ چه نباید کرد؟؛
11. خبر برگزاری همایش «سخنی با قلب های زنده» با موضوع نامه رهبری به جوانان غربی، به نقل از رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه؛
12. بررسی ماهیت نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب؛ گفت وگو با امام جمعه سابق ایالت تگزاس آمریکا، دکتر ناصر سقایی بی ریا؛
13. نامه ای فراتر از دیپلماسی عمومی؛ گفت وگو با فؤاد ایزدی، دکترای ارتباط جمعی از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا آمریکا؛
14. تحلیل نامه دوم رهبری به جوانان غرب؛ گفت گو با اسلام شناس مسلمان، تحلیلگر و فعال سیاسی و نیز منتقد برجسته آمریکایی؛
15. صدای اسلام در سرزمین گلادیاتورها؛ گفت وگو با حجت الاسلام ابوالفضل امامی، مبلّغ دینی در ایتالیا؛
16. رونمایی از مستند نامه رهبری به سه زبان: اردو، انگلیسی و فارسی در اجلاس تشکل های فرهنگی جامعة المصطفی العالمیة؛
17. گفت وگو با کشیش مسیحی، از فعالان حقوق بشر آمریکا و منتقد سیاست های استعماری آمریکا در جهان، دکتر رندی شورت؛
18. گفت وگو با دکتر حسین کچویان، جامعه شناس، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران؛
19. نگاهی به بازتاب های نامه رهبر انقلاب به جوانان غرب؛
20. نامه رسان بی نام و نشان؛ تبیین تلاش های خودجوش و ابتکاری کاربران اینترنت در معرفی نامه رهبر انقلاب اسلامی به جوانان غربی؛
21. رمز تأثیرگذاری پیام رهبر انقلاب اسلامی به جوانان غرب در نگاه آیت الله جوادی آملی؛ در اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی قرآن و حدیث جامعة الصطفی العالمیة؛
22. گفت وگو با دکتر انتونیوس جی هال، استاد مطالعات جهانی شدن از دانشگاه «لت بریج» کانادا؛
23. گزارشی از سخنان ایلیاناو الکساندر ویکتوراویچ، ملقب به الکساندر ایونوف، مدیر جوان مؤسسه روسیِ «جنبش ضد جهانی سازی» درباره نامه رهبر انقلاب اسلامی ایران به جوانان غربی؛
24. نامه رهبر عالی ایران، همه ما را به چالش کشاند؛ گفت گو با «جان بریسون چین»، اسقف کلیسای اپیسکوپال واشنگتن و مشاور ارشد کلیسای ملی گفت وگوی بین ادیانی واشنگتن؛
25. ویژگی های جوانان از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی؛
26. گزارشی از بازتاب نامه دوم رهبری به جوانان غرب؛ گفت وگو با عبدالعلیم موسی، امام جماعت مسجد «الاسلام» در واشنگتن و رهبر جنبش «السابقون» مستقر در کالیفرنیا و واشنگتن؛
27. نامه هایی به شرق و غرب؛
28. برگزاری همایش «من و نامه رهبر به جوانان اروپا و آمریکای شمالی» از سوی دانشگاه امام صادق(ع)؛
30. ارائه نامه رهبر معظم انقلاب به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف دکتر ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؛
31. گزارشی از سخنان آیت الله ناصر مکارم شیرازی درباره نامه رهبری به جوانان غربی؛
32. گزارشی از سخنان یکی از تحلیلگران سیاسی انگلیسی در مورد نامه رهبر انقلاب اسلامی؛
33. بازخوانی دیدگاه بزرگان در مورد راه های دعوت به اسلام.

پایگاه اندیشوران (andishvaran.ir)

اندیشوران، نخستین بانک اطلاعات محققان حوزوی است که بر اساس «متخصص» و «محتوا» می توان به جست وجو در مطالب آن پرداخت. این پایگاه علمی و فرهنگی که از طریق اعضای خود پایگاه روزآمد می شود، مکان مناسبی برای معرفی پژوهشگران حوزوی و ثبت آثار ایشان و نیز ارتباط با دیگر محققان و مراکز علمی و پژوهشی است.

بدیهی است اعضای این پایگاه اطلاع رسانی نیز نسبت به نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی بی تفاوت نبودند و نسبت به درج مطالبی چند در این باره مبادرت ورزیدند. از جمله محققانی که در صفحات شخصی خود مطالبی را در باره نامه رهبر انقلاب اسلامی نشر دادند، عبارت اند از:

1. حجت الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری: ایشان، از جمله محققانی است که در بخش یادداشت های خود، به موضوع نامه رهبر انقلاب اسلامی به جوانان غربی اشاره می کند. مباحثی که در صفحه شخصی جهانگیری مورد اشاره قرار گرفته است، عبارت اند از:

ـ تکلیف شورای مجازی در برابر نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا چیست:

در این قسمت، متن خبر پایگاه خبرگزاری رسا که با ایشان گفت وگو کرده، انعکاس یافته است. جهانگیری در این گزارش خبری، به وظایف شورای مجازی در برابر نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی پرداخته است.

ـ به مناسبت ارسال نامه دوم مقام معظم رهبری به جوانان غرب:

در این بخش نیز گزارش خبرگزاری شبستان که با حجت الاسلام جهانگیری گفت وگو نموده، درج شده است. وی ضمن تبیین عوامل ارسال نامه از سوی رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی، بر لزوم تشکیل کمپین نشر و بسط پیام رهبری به دنیا تأکید می کند.

ـ نامه های رهبر انقلاب، به عنوان منشور معرفتی و بین المللی به جهانیان معرفی شود:

جهانگیری در گفت وگوی خبری خود با خبرگزاری رسا، به تحلیل کلی محتوای نامه های رهبری پرداخته و بر این نکته مهم و کلیدی تأکید می کند که نشر و تبلیغ نامه های رهبری نباید صرفاً به صدور و انتشار نامه منحصر گردد و برای این منظور، نیازمند یک ستاد یا قرارگاه فرهنگی هستیم تا بتوان منویات این پیام را به درستی تحقق بخشید.

2. حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی صباحی بیدگلی: حجت الاسلام صباحی بیدگلی، ضمن اشاره به هدف رهبر معظم انقلاب اسلامی از نگارش نامه دوم، محورهای شش گانه نامه مذکور را برشمرده، جداگانه به توضیح هر یک می پردازد:

(1) ابراز همدردی با خانواده های قربانیان؛
(2) جهان اسلام، سال های متمادی قربانی تروریسم؛
(3) تضاد سیاست های غرب در برخورد با جنبش بیداری اسلامی در جهان اسلام؛
(4) ریشه تروریسم در سیاست های غرب:

 • ـ ذهنیت آلوده به تزویر؛
 • ـ معیارهای دوگانه غرب در برخورد با تروریسم؛
 • ـ همانندسازی فرهنگی به مثابه خشونت خاموش؛
 • ـ تغذیه فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولد خشونت غرب.

(5) راهکارهای ایجاد امنیت و آرامش:

 • ـ اصلاح اندیشه خشونت زا در غرب؛
 • ـ اجتناب از واکنش های عجولانه.

(6) تعامل صحیح و شرافت مندان غرب با جهان اسلام.

با توجه به تحلیل فوق، می توان گفت که موشکافی نامه های رهبری و بحث و گفت و گو درباره مؤلفه های اساسی آنها، بسیار راهگشاست و در عمل، راه رسیدن به اهداف مندرج در نامه را هموارتر می سازد.

3. حجت الاسلام والمسلمین سید اصغر سعادت میر قدیم لاهیجانی:

ایشان در بخش «یادداشت» صفحه شخصی خود، اقدام به ارائه متن کامل نامه اوّل رهبر معظم انقلاب نموده و کلیدواژه های اصلی نامه را نیز برجسته کرده است. وی همچنین، ذیل نامه مذکور گزارشی از یک برنامه ویژه خبری در تلویزیون را ارائه می دهد که در آن، کارشناس مسائل غرب، آقای نادر طالب زاده به تحلیل و بررسی نامه رهبری می پردازد.

4. حجت الاسلام والمسلمین محمد مبشری عارف: ایشان نیز به اختصار ضمن اشاره به دو اثر مهم نامه مقام معظم رهبری، وظیفه جامعه اسلامی را نیز در این باره یادآور می شود.

پایگاه مجلات تخصصی نور (noormags.ir)

پایگاه مجلات تخصصی نور، از جمله پایگاه های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است که وظیفه شناسایی و عرضه مجلات تخصصی علوم انسانی و اسلامی را بر عهده دارد و منبع مناسبی برای محققان در این حوزه به شمار می رود.

در خصوص موضوع محل بحث، در قسمت جست وجوی پایگاه واژگان مرتبط با نامه های رهبر انقلاب به جوانان غربی کاوش گردید؛ اما مطالب چندانی این درباره در پایگاه نورمگز به دست نیامد. تنها مطلبی که در پایگاه اینترنتی مجلات تخصصی نور در این باره درج شده، متن کامل نامه دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی است که با عنوان «امروز، تروریسم درد مشترک ما و شماست»، در مجله کیهان فرهنگی، شماره 348 انتشار یافته است. امید است که به زودی مقالات مرتبط با نامه های یادشده که در برخی نشریات منتشر شده، در پایگاه بارگذاری شود و برای کاربران قابل دسترسی باشد.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که بیان شد، یادکرد چند نکته و پیشنهاد، لازم می نُماید:

1. اگرچه انتشار و معرفی نامه های رهبر معظم انقلاب در فضای مجازی، لازم و ضروری است، اما کافی نیست و بایسته است مسئولان امر، خاصه متولیان شورای مجازی کشور، در راستای تحقق اهداف معظم له که در نامه به آنها اشاره شده، برنامه ریزی نمایند و گام های عملی و منسجمی بردارند.

2. برگزاری نشست های علمی و فرهنگی به منظور تحلیل همه جانبه نامه های رهبری به جوانان غربی و دعوت از اندیشمندان داخلی و خارجی در این خصوص، بسیار راهگشا و اثربخش خواهد بود.

3. تهیه بسته های فرهنگی مناسب که دسترسی و فهم منابع دست اوّل اسلامی را برای جوانان غربی آسان می نماید، راهکاری شایسته برای جامه عمل پوشاندن به سخنان حکیمانه رهبری می باشد.

4. پاسخ گویی مستدل و منطقی به شبهات روز جوامع غربی درباره اسلام و تعامل دوسویه با جوانان کشورهای دیگر از طریق ابزارهای فضای مجازی و فناوری های روز دنیا، کمک شایانی به تحقق منویات معظم له خواهد نمود.

5. در مجموع، فعالیت های صورت گرفته در انتشار و تحلیل نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی، در سطح خارجی ضعیف به نظر می رسد و خاصه در فضای مجازی، نیازمند برنامه ریزی و کار بیشتر است. بنابراین، می توان به کمک ابزارها و فناوری های روز، به گونه ای شایسته ندای خیرخواهی و پیام برخاسته از بصیرت و دردمندی رهبر معظم انقلاب را به گوش حقیقت جوی جوانان در سراسر دنیا رساند تا به هوشیاری و بیداری فطرتِ کمال طلب آنان بینجامد و در عمل، با آیین متکامل اسلام اصیل که دینِ: آگاهی و بصیرت، کمال و انسانیت، و رأفت و رحمت است، آشنایی صحیح و کامل تری پیدا کنند.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 26 خرداد 1395
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 74
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 54
بازدید 6511 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 54 پایگاه های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و بازتاب نامه های رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی