پرسش و پاسخ 53

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ساعت 15:06

» آیا می توان هارد فرمت شده را به صورت قبل، یعنی به همان صورت پوشه بندی شده پیش از فرمت، بازیابی کرد؟

◊ برخی نرم افزارهای بازیابی اطلاعات، برای بازیابی بهتر به جست و جوی فرمت فایل ها پرداخته و فایل های مشابه دارای فرمت یکسان را پس از بازیابی در پوشه هایی به همان نام قرار می دهند. نرم افزارهایی که شما استفاده کردید نیز چنین عملکردی دارند. نرم افزارهای دیگری همچون: Active File Recovery و EaseUS Partition Recovery Wizard نیز وجود دارند که می توانند اطلاعات را به همان صورتی که روی هارد ذخیره شده بوده، برای شما بازیابی کنند. البته توجه داشته باشید، در این مدل بازیابی، ممکن است دقت نرم افزار کاهش یابد و برخی پوشه ها بازیابی نشوند. همچنین، به شما توصیه می کنیم از نرم افزارهای بازیابی پارتیشن های ازدست رفته کمک بگیرید؛ همچون برنامه EaseUS Partition Recovery Wizard.

» لطفاً توضیحی کامل و آسان درباره تعویض فن سی.پی.یو، به خصوص چگونگی استفاده از خمیر سی.پی.یو ارائه کنید.

پرسش بعدی اینکه گاهی مودم رایانه ام از کار می افتد؛ یعنی با وجود روشن بودن همه چراغ های آن، هیچ صفحه ای را باز نمی کند؛ ولی با خاموش و روشن کردن مودم، مشکل رفع می شود. دلیل آن چیست؟

◊ فن های مختلفی وجود دارد که هرکدام روش نصب (تعویض) مخصوص به خود را دارد. در بیشتر موارد، فن دستگاه های جدیدتر به راحتی قابل تعویض است؛ اما تعویض فن های پردازشگرهای خانواده اینتل پنتیوم، کمی دشوار است. با توجه به محدودیت فضایی که در کلیک وجود دارد و ذکر نشدن نوع پردازشگر از جانب شما، قادر به ارائه آموزش تصویری نیستیم؛ اما پیشنهاد می کنیم عبارت «آموزش تعویض فن پردازشگر» را در گوگل جست وجو کنید.

خمیری که از آن صحبت کردید، خمیر سیلیکون است و شیوه استفاده خاصی نیز ندارد. برای استفاده از آن، کافی است با سرنگ یا حتی با انگشت خود (از یک دستکش استفاده کنید؛ چرا که تماس این خمیر با پوست، سرطان زاست) کمی از خمیر را روی پردازشگر مرکزی که روی مادربورد قرار گرفته، بمالید. هنگام اتصال فن روی پردازشگر مرکزی، این خمیر میان این دو بخش قرار گرفته و عملیات خنک کنندگی پردازشگر بهتر صورت می گیرد.

در پاسخ به پرسش دوم نیز باید بگوییم با توجه به مشکلی که برای مودم شما وجود دارد و رفع آن با خاموش و روشن شدن دستگاه، به احتمال زیاد فرمویر، نرم افزار اصلی مودم، مشکل دارد. پیشنهاد می کنیم، با توجه به مدل مودم خود، به پایگاه اینترنتی سازنده آن مراجعه کرده و با دریافت و نصب فرمویر مودم، آن را به روزرسانی کنید. در صورتی که عیوب خاص سخت افزاری در مودم وجود نداشته باشد، مشکل رفع می شود.

» نام درایوهای هارددیسکم را تغییر داده ام؛ ولی درMy computer تغییری نشان داده نمی شود؛ البته این تغییرات، مثلاً در برنامه Disk Defragment ویندوز ثبت می شود. مشکل از کجاست؟

◊ این مشکل، از موارد شایعی است که وقتی رایانه به ویروس autorun آلوده و از نرم افزارهای مختلفی برای حذف این ویروس استفاده می شود، رخ می دهد. در بیشتر موارد، پس از پاکسازی ویروس از روی رایانه، این مشکل در ویندوز اکسپلورر پدیدار می شود. برای رفع آن در ویندوز 8، می توان از نرم افزار Windows 8 Manager کمک گرفت. پس از اجرای نرم افزار، به بخش General Repair بروید و تب سوم با عنوان System Repair III را انتخاب کرده و روی Fix Problem that cannot rename Volume Partition Label کلیک کنید.

اگر ویندوز رایانه شما 7 است، باید از روش زیر برای رفع مشکل کمک بگیرید: در اجرای این روش، نهایت دقت را داشته باشید؛ زیرا اعمال تغییرات اشتباه در رجیستری، می تواند مشکلاتی جدی برای سیستم عامل ایجاد کند:

ـ روی منوی استارت کلیک و در کادر جست وجو عبارت regedit را وارد نمایید.

ـ پس از انتخاب نتیجه یافت شده، ویرایشگر رجیستری را اجرا کنید.

ـ به مسیر ذیل در رجیستری بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE|SOFTWARE|Microsoft|Windows|CurrentVersion|explorer

ـ از ستون سمت چپ، روی Explorer کلیک راست کرده، پس از انتخاب گزینه New، روی Key کلیک کنید.

ـ نام DriveIcons را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

ـ روی DriveIcons کلیک راست کرده، دوباره پس از انتخاب New روی Key کلیک نمایید.

ـ نام درایوی را که قصد دارید نام دلخواه به آن اختصاص دهید، وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید.

ـ روی کلید این مرحله نیز کلیک راست کرده، پس از انتخاب گزینه New، روی Key کلیک و عبارت DefaultLabel را تایپ کنید. حال، کلید اینتر را فشار دهید.

ـ در ستون سمت راست، روی Default دو بار کلیک کرده و نام دلخواهتان را برای درایو موردنظر وارد کنید. ـ عملیات سه مرحله قبل را برای دیگر درایوهای موردنظر نیز تکرار کنید و در نهایت، رجیستری را ببندید.

ـ اکنون مشاهده می کنید که درایوهای شما با نام های اختصاص یافته در ویندوز اکسپلورر نیز به نمایش درآمده اند.

» آیا امکان دارد یک شرکت برنامه ای بنویسد که فایل های Word را دریافت کرده و فرمت جدید و اختصاصی تولید کند؟ دقیقاً مثل ادوبی آکروبات که فرمت پی.دی.اف را با حجم پایین تولید می کند.

پرسش دیگر اینکه چطور می توانم دو هارد را هم زمان به رایانه وصل کنم؛ به طوری که تا نخواهم، با هم ارتباطی نداشته باشند؛ ولی در عین حال، به هر دو دسترسی داشته باشم؟

◊ شرکت های متعددی که به امر برنامه نویسی و تولید نرم افزار مشغول اند، می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. همچنین، این شرکت ها می توانند فایل های شما را به نوعی رمزنگاری کنند که تنها همان نرم افزار قادر به اجرای آن فرمت باشد. این روش، در تولید بسیاری از محصولات آموزشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در مورد پرسش دوم نیز ساده ترین روش، استفاده از تنظیمات بایوس رایانه است. به طور پیش فرض، عملیات شناسایی هارددیسک، درایوهای نوری و دیگر تنظیمات، در بایوس روی حالت خودکار قرار دارد. شما می توانید شناسایی خودکار را Disable کنید و درایوهای نوری و دیگر رسانه های ذخیره ساز متصل به رایانه را به طور دستی در بایوس فعال کنید. شما می توانید هنگام نیاز به هر یک از هارددیسک ها، هارد موردنظر را در بایوس فعال کرده، هارد دیگر را در همان حالت None یا Disable رها کنید.

به این ترتیب، هارد انتخابی شما از سوی رایانه شناسایی و عملیات بوت از روی همان هارد انجام می شود. پس از بوت نیز به دلیل شناسایی و فعال سازی نشدن هارد دوم در بایوس، جز یک هارد، هیچ هارددیسک دیگری در سیستم عامل مشاهده نخواهید کرد.

» ویندوز سیستم بنده، 7 است. می خواهم DNS وایرلسم را تنظیم کنم؛ ولی گزینهproperties ، در Local Area Connection و هم در Wireless Network Connection غیر فعال است و هر چه روی آن کلیک می کنم، صفحه مربوطه باز نمی شود و فقط در حالت SAFE MODE باز می شود. مشکل از کجاست؟

◊ ابتدا تنظیمات امنیتی سیستم و سطح دسترسی خودتان را بررسی کنید. در ضمن، اگر سیستم شما در شبکه وجود دارد و بخشی از یک دامین است، ممکن است اجازه تغییر را به شما ندهد. همچنین، امکان دارد بعضی نرم افزارها مثل فایروال یا آنتی ویروس سیستم شما، برخی دسترسی ها را غیر فعال کرده باشد یا نرم افزارهای کنترلی دیگر که در پشت زمینه سیستم فعال هستند، مثل نرم افزار های مراقبت والدین، چنین محدودیتی ایجاد نموده باشند.

حال، اگر مسئله اصلی شما فقط تغییر DNS است، نیازی نیست حتماً از آنجا تنظیم شود؛ بلکه می توانید از نرم افزار ChrisPC DNS Switch یا سایر نرم افزارهای مشابه استفاده کنید که به راحتی این کار را برای شما انجام می دهند. البته اگر هدف شما از این کار، افزایش سرعت است، انتظار معجزه نداشته باشید و این افزایش، شاید چندان محسوس نباشد.

» مدل لپتاپ بنده،HP probook s4540 است و ویندوز 7 روی آن نصب است. وقتی لپتاپ با باطری کار می کند، به محض اینکه شارژر را به آن وصل می کنم، نمایشگر لبتاپ خاموش و روشن می شود؛ اما سیستم ریست نمی شود. برای حل این مشکل چه باید کرد؟

◊ روی دسکتاپ کلیک راست نموده، screen resolution را انتخاب کرده، در پنجره بازشده، Advanced setting را انتخاب کنید. در پنجره جدید، تب Intel(R) HD Graphics Control Panel را انتخاب نمایید. در قسمت پایین، Graphics properties را انتخاب کنید.

در پنجره جدید، Power را انتخاب نموده، سپس به تب On battery بروید و قسمت Display Refresh Rate Switching را Off کرده، Apply نمایید.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: شنبه, 22 اسفند 1394
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 78
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 53
بازدید 6329 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « آموزش 53
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 53 پرسش و پاسخ 53