معرفی خدمات و محصولات وبی نور

    گفت و گو با مهندس مهزیار معتقدی فرد، مسئول واحد خدمات وب معاونت بازرگانی و خدمات فرهنگی مرکز نور

دوشنبه, 30 آذر 1394 ساعت 15:01

اشاره:

«سیستم مدیریت محتوا» یا Content Management System - CMS، برنامه نرم افزاری تحت وب است که مدیر پایگاه، مستقل از برنامه نویس می تواند توسط آن، محتوای سایت را به روزرسانی کرده، الگوی صفحات را به دلخواه تغییر دهد. میزان تغییراتی که یک مدیر در پایگاه می تواند انجام دهد، بسته به توانایی آن سیستم، متفاوت است. فهرستی از این CMSها در دنیای وب به صورت متن باز موجود است. نسخه اولیه این سیستم ها، برای کاربردهای عمومی مناسب هستند؛ چرا که بیشتر آنها از یکسری ماژول های ثابت استفاده می کنند. بنابراین، برای پیاده سازی پایگاه هایی با محتوای متنوع تر، لازم است که ماژول هایی برای آن سیستم طراحی گردد که معمولاً زمان بر و پُرهزینه است. بیشتر پایگاه های علوم اسلامی با رویکرد ارائه محتوا در قالب سایت چندزبانه، نیازمند فهرستی از ماژول های محتوایی می باشند تا بتوانند اطلاعات پایگاه را در قالب دسته بندی های متنوع در اختیار مخاطب خود قرار دهند. به منظور آشنایی علاقه مندان و کاربران با محصولات وب و سیستم های مدیریت محتوا در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، گفت و گویی را با مسئول واحد خدمات وبِ معاونت بازرگانی آماده نموده ایم که از منظر خوانندگان عزیز می گذرد.

» با تشکر از جنابعالی، لطفاً واحد وب معاونت بازرگانی مرکز را برای خوانندگان معرفی کنید.

◊ به نام خدا و تشکر از فصلنامه ره آورد نور که این فرصت را برای ما فراهم کردند. در پاسخ به فرمایش شما باید عرض کنم که واحد خدمات وب در سال 1391 تشکیل و راه اندازی شد و از زیرمجموعه های بخش تولید واقع شد. در واقع، ما از واحد اپن سورس معاونت فنی مرکز به معاونت بازرگانی و خدمات فرهنگی منتقل شدیم. ما در معاونت فنی، به سیستم های اپن سورس دسترسی داشتیم و خیلی سریع تر نصب و راه اندازی CMSها و پایگاه ها انجام می شد. یکسری تصمیمات گرفته شد که در معاونت بازرگانی، بخش تولید راه اندازی شود و به دنبال آن، خدمات پشتیبانی نیز دایر گردد و به مشتری سریع تر خدمات رسانی شود و محصولات راحت تر به دست مشتریان برسد. از این رو، اولین کاری که انجام شد، این بود که واحد وب تشکیل گردید. این واحد، کارش نصب، راه اندازی، پشتیبانی و ارائه خدمات بود که دو قسمت عمده در این واحد تعریف شد: 1. دات نت؛ 2. پی اچ پی.

مشتری های متفاوتی داریم؛ از دفاتر مراجع معظم تقلید و علمای بزرگوار حوزه علمیه گرفته تا مؤسسات فرهنگی و علمی، دانشگاه ها، نهادهای دولتی و خصوصی. قالب های اپن سورس ما به سه یا چهار شاخه اصلی تقسیم می شد؛ مثل CMSهای فروشگاهی که نمونه اش را برای نورشاپ نصب کردیم. اقداماتی انجام داده ایم که همه قالب های رایج مثل پایگاه های اطلاع رسانی یا پایگاه های خبری را به صورت پکیج تهیه کرده، به شکل Quick Start (نصب و راه اندازی سریع) برای مشتری ارائه دهیم.

وقتی دو واحد «گرافیک» و «وب» نیز از معاونت فنی به معاونت بازرگانی منتقل شدند، از کاغذبازی های معمول در سیستم های اداری کاسته شد و این امر، باعث گردید که محصول زودتر به دست مشتری برسد. در واحد وب، بعد از نصب و راه اندازی، بحث خدمات را داریم. از همان ابتدا، واحد را به نام «واحد خدمات وب» نامگذاری کردند و هدف این بود که فقط نصب و راه اندازی انجام دهیم و کارهای توسعه ای در حوزه CMSها نداشته باشیم. البته اگر نگوییم در CMSهای دات نتی یا CMSهای نور، تصرفی نداشتیم، ولی درCMSهای اپن سورس از صفر تا صد کار کرده ایم؛ پایگاه نورسافت و نورشاپ مرکز، از این جمله است است که در معاونت بازرگانی ساماندهی شد و هم اکنون نیز در حال توسعه و پشتیبانی می باشد.

عمده کارهایی که در بخش وبِ معاونت فنی انجام می شود، ما نیز انجام می دهیم؛ با این فرق که ما در CMSهای دات نت و CMSهای نور، مثل پایگاه کتابخانه دیجیتال و یا اندیشوران، دست کاری انجام نمی دهیم و اصطلاحاً کار توسعه و پژوهش نداریم؛ اما در پایگاه های متن باز بر اساس خواست مشتری، پژوهش ها و کارهای توسعه ای نیز انجام می دهیم.

» این واحد به چه هدفی راه اندازی شده است؟

اصلی ترین هدف ما، تولید و ارائه سریع سیستم مدیریت محتوای پایگاه، برای مشتری است. هدف معاونت فنی نیز از واگذاری این امور به واحد خدمات وب در معاونت بازرگانی، این بود که تمام پکیج هایی که در معاونت فنی تهیه شده، برای مشتری نصب و راه اندازی گردد؛ البته این موضوع، به تعریف خط تولید برمی گردد؛ یعنی با مراجعه مشتری، در کوتاه ترین زمان ممکن بتوان محصولات را در معرض فروش و واگذاری قرار دهیم.

» مشتریان برای اطلاع از شرایط درخواست CMS نور چه باید بکنند؟

روند کار ما این است که وقتی مشتری وارد مرکز می شود، ابتدای به واحد خدمات فرهنگی هدایت می شود و همکاران ما در این واحد، درخواست های آنان را بر حسب نوع CMSهایی که ایشان نیاز دارند یا پیش بینی می کنند، به صورت نامه نگاری از طریق اتوماسیون برای ما ارسال می کنند. کارشناسان ما زمان بندی کار را برآورد می نمایند و پیشنهاد لازم و مرتبط با درخواست مشتری را ارئه می دهند. بعد از ارائه پیشنهاد زمان بندی و نصب و راه اندازی، بحث ثبت هاست و دامین مطرح می شود و وقتی توافق مالی لازم با مشتری انجام و قرارداد امضا شد، سپس شروع به نصب و راه اندازی سیستم می کنیم.

در معاونت بازرگانی، کنترل پروژه نداریم؛ این موضوع، هم خوب است و هم بد. از آن جهت بد است که گاهی در زمان بندی ها و در تحویل محصول به مشتری، ممکن است زمان بندی ارائه شده، با چند روز تأخیر مواجه شود؛ اما در معاونت فنی، چون کنترل پروژه وجود دارد، برآورد دقیق تری صورت می گیرد؛ مثلاً وقتی معاونت فنی زمان لازم برای یک پروژه را دو هفته معرفی می کند، آن را دقیق بر اساس ساعت حساب می کند؛ حتی زمان هایی مثل استراحت و کارهای عمومی را نیز در نظر می گیرد. بنابراین، در اینجا وقتی به مشتری گفتیم، پروژه شما یک هفته زمان می برد، یک هفته ای که مد نظر ماست، با یک هفته ای که مشتری حساب می کند، از نظر کاری و عملیاتی متفاوت است.

از طرف دیگر، مشتریانی که به واحد ما مراجعه می کنند، با مشتریانی که از طریق معاونت پژوهش به واحد وب فنی مراجعه می نمایند، فرق دارند. وقتی معاونت پژوهش می خواهد درخواست تهیه سی ام اس را به معاونت فنی بدهد، تمام متون و ابزارهای لازم را از قبل تهیه می کند و پس از برگزاری جلسات تحلیل و جمع آوری، خواسته ها و داشته هایشان را نزد معاونت فنی برده، بر اساس آن تحلیل ها و زمان بندی کارشناسان معاونت فنی، انجام آن پروژه در دستور کار قرار می گیرد؛ اما در واحد خدمات وبِ معاونت بازرگانی، این طور نیست؛ زیرا وقتی مشتری می آید و می گوید یک پایگاه می خواهم مشابه فلان پایگاه، به او می گوییم که امکانات و ابزارهای پایگاه مورد نظرش را برای ما فهرست کند و بیاورد. همین رفت و برگشت ها، معمولاً از یک تا سه ماه طول می کشد. البته بعضی اوقات نیز مشتری به صورت منظم، پیش تر تمام خواسته هایش را فهرست کرده و ارائه می کند و ما نیز در عرض یک هفته تمام ابزارها را برایش تهیه می کنیم.

» بعد از دریافت درخواست مشتریان، چه روندی در واحد خدمات وب طی می شود؟

در وهله نخست، ما وب سنجی می کنیم و معمولاً ارزیابی خود را بر اساس دو یا سه مدل انجام می دهیم. نمونه پایگاه های رقیب و یا رفیق را بررسی می کنیم و آیتم هایی را که مدنظر مشتری است، تحلیل می نماییم و البته بیشتر اوقات، مشتریان نمونه کارهایی را که خودمان انجام داده ایم، می پسندند و درخواست نصب داده می شود. البته باید عرض کنم که خیلی هم دست ما برای تأمین همه خواسته های مشتریان باز نیست و معمولاً به سیستم های مدیریتی از پیش آماده شده بسنده می کنیم و قابلیت های جدید را در نسخه های بعدی کارمان عرضه می کنیم.

به هر حال، کار برای مشتری آسان است و می تواند نمونه ماژول های موجود را ببیند و به انتخاب یا حذف موارد دلخواه خود بپردازد و ما هم در این مسیر، یار و مددکار مشتری خواهیم بود تا سیستم مورد نظرش شکل بگیرد. وقتی CMS را برای مشتری نصب کردیم، به خصوص CMSهای نور یا کتابخانه های دیجیتال، تمام امکانات در دل آن نهفته است و ممکن است متقاضی در حال حاضر، به همه این قابلیت ها نیاز نداشته باشد و ما می توانیم برخی را فعال، و بعضی دیگر را غیرفعال کنیم.

در خصوص CMSهای متن باز، این موضوع متفاوت است و اگر ماژول خاصی را نداشتیم، با جست وجو در پایگاه های مرجع، آن را دانلود کرده و یا با پرداخت مبلغ ناچیزی، آن ماژول را خریداری کرده، برای مشتری نصب می کنیم. مزیت دیگر CMSهای اپن سورس، این است که هرجا با مشکل خاصی برخورد کنیم، در انجمن ها، شبکه های اجتماعی یا در پایگاه های مختلف، پاسخ آن را از طریق تجربیات دیگر کارشناسان می یابیم.

» به اقتضای کارتان، با چه واحدها یا بخش های دیگر در مرکز مرتبط هستید؟

اولین و بیشترین تعامل ما، با واحد خدمات فرهنگیِ بخش ارتباطات و تبلیغات معاونت بازرگانی است. وقتی مشتری به واحد خدمات فرهنگی مراجعه می کند، او را به سوی واحد خدمات وب ارجاع می دهند و ما پس از انجام ارزیابی یا وب سنجی، زمان بندی کار را در قالب یک فایل متنی به متقاضی ارائه می نماییم که مثلاً به 40 یا 50 ساعت کار جهت نصب و راه اندازی اولیه احتیاج داریم.

افزون بر این، با واحد گرافیک بخش تولید نیز در ارتباط هستیم. خوشبختانه CMSهای نور، همواره روزآمد می گردد و به همین جهت، تعامل ما با بخش گرافیک کمتر می شود. پیش از این، زمانی که درخواستمان را به واحد گرافیک می فرستادیم، برای CMS مورد نظر ما قالبی طراحی می شد که حدود دو هفته زمان می برد؛ اما وقتی CMS نور روزآمد شد و ارتقا یافت، صرفاً مشتری آرم مؤسسه، لوگو یا عکس شخصیت پایگاه یا بعضی از علائم و نشانه هایی را که خودش می خواهد، به واحد گرافیک ارائه می کند و کار زودتر سامان می یابد. خوشبختانه، در نسخه جدید سیستم مدیریت محتوای نور، نیازمان به کارهای گرافیکی کاسته شد؛ چون در CMS نسخه 2، تمام کارها با رنگ انجام می شود و کاربر به دلخواه رنگ هِدِر و فوتر پایگاه خود را تغییر می دهد و دیگر وارد مقوله وقت گیر گرافیک نمی شود؛ به عنوان نمونه، در هِدِر CMS حوزه نت، فقط آرم حوزه نت استفاده شده است و بقیه آیتم ها، به صورت رنگ جلوه گر هستند و این امر، باعث شده که تعامل ما با واحد گرافیک کمتر شود.

» تعامل و ارتباط شما با بخش وب معانت فنی نور چگونه است؟

ارتباط هایی که با معاونت فنی داریم، بیشتر به بخش شبکه و بخش وب مربوط می باشد. وقتی مشتری به واحد ما مراجعه می کند، اگر خودش هاست را ثبت کرده باشد، با بخش شبکه تماس می گیریم و می گوییم می خواهیم CMS نور یا CMS اپن سورس را روی فلان هاست و دامین نصب کنیم. آنها نیز یکسری مقدمات کار شبکه ای را برای ما انجام می دهند؛ اولاً اینکه آن پایگاه را برای ما باز می کنند تا ما در سیستم، دیگر به اینترنت احتیاج نداشته باشیم یا اینکه آدرس دامین و آی پی های مختلف را برای ما تنظیم می کنند. اگر CMSهای نور باشد، طبق سیاست های مرکز که از ابتدا داشته است، به این صورت است که CMSهای نور به دلایل امنیتی، فقط روی سِرورهای مرکز نصب می شود. بقیه شرکت ها نیز همین گونه، محصول کار خودشان را تنها روی سِرور خودشان نصب می کنند و رمز و پنل هاستینگ را به مشتری نمی دهند؛ زیرا دادن رمز و پنل هاستینگ به مشتری، یعنی دسترسی به تمام منابع و سورس ها.

تعامل بعدی ما در معاونت فنی، با بخش وب فنی، در خصوص گرفتن پک های جدید است. اگر خطایی در CMS وجود داشته باشد و یا اگر صرفاً خواسته باشیم CMS را برای شرکت خاصی اختصاصی سازی کنیم یا بعضی از قسمت ها را از نظر دسترسی محدود کنیم، باید با بخش وب معاونت فنی مرتبط شویم.

البته موارد نادری هم پیش می آید که مشتری با بخش پردازش یا بخش تولید قسمت کتابخانه های دیجیتال مرتبط می شود. همکاران ما در این بخش، فایل سازی هایی را انجام داده اند و کتابخانه های دیجیتال به صورت دسک تاپ تولید شده و الآن می خواهند آن فایل ها را داخل پایگاهشان قرار دهند. از این رو، به راحتی کتب لازم را از بخش پردازش می گیریم و زمانی که مشتری به ما مراجعه می کند، به دو شکل با او روبه رو می شویم؛ مثلاً مشتری می گوید 200 عدد کتاب در اختیار دارد. در اینجا واحد خدمات فرهنگی، کمیته ای تشکیل می دهد و کتاب ها را به قسمت تحلیل محتوا در معاونت پژوهش ارسال می کند تا کتب مذکور را بررسی نمایند. اگر آن کتاب ها، از نظر کارشناسان مرکز ارزشمند دانسته شود، آنها را از مشتری تحویل می گیرند و در ازای آن، در قرارداد ذکر می کنند که اگر کتب شما در بایگانی مرکز جمع آوری شود، هزینه تهیه و آماده سازی CMS نور، با 40 تا 50 درصد تخفیف ارائه می گردد؛ اما اگر کتاب های مزبور از نگاه ما ارزشمند به شمار نیاید، روال عادی کارمان را در پیش می گیریم.

» ارائه CMS نور برای مشتریان خارج از مرکز، چه وضعیتی دارد؟

مشکلی که در اینجا با آن مواجه هستیم، این است که وقتی ما CMS نور را برای یک مشتری پیاده سازی می کنیم، او آن را با پایگاه حوزه نت مقایسه می نماید و احساس می کند، انتظاراتش آن گونه که باید برآورده نشده است؛ در حالی که حوزه نت با سیستم مدیریت نور تهیه شده؛ با این تفاوت که برخی قسمت ها و امکاناتش اختصاصی سازی گردیده است.

به هر حال وقتی، مشتری مراجعه می کند و ما CMS را برایش نصب می کنیم، خروجی خود را با خروجی حوزه نت مقایسه می کند و نسبت به تفاوت های موجود ناراحت می شود. بنابراین، لازم است توضیحاتی را به مشتری ارائه دهیم و آن اینکه بعضی CMSهایی که در خود مرکز کار می شود، قابل فروش نیست؛ مانند نورمگز که برای معرفی مجلات تخصصی در موضوعات گوناگون است و یا مانند پایگاه اندیشوران که صرفاً برای معرفی نخبگان و محققان علوم اسلامی راه اندازی شده است و روزآمدسازی امکانات آن هم، مختص به خود مرکز است و نمی توانیم آن را به مشتریان خارج از مرکز ارائه نماییم.

الآن چندین وقت است که درخواستی را به معاونت فنی داده ایم که این امکان را در اختیار ما نیز بگذارند تا بتوانیم قابلیت ها وروزآمدسازی های CMS نور را برای مشتری نیز عرضه کنیم؛ ولی می گویند اگر بخواهیم CMS را برای شما و مشتریانتان اختصاصی سازی کنیم، بسیار زمان بر است و نیروی لازم را برای انجام این کار نداریم و یا پرداختن به این کار، باعث جداشدن از دیگر پروژه ها خواهد شد.

البته استثنائاتی هم داشته ایم؛ برای نمونه، پایگاه اینترنتی نورشاپ که از ابتدا مربوط به معاونت بازرگانی بوده و نسخه جدید آن، با اپن سورس طراحی شده است و مدیر محتوایی پایگاه مشخص می کند که چه امکاناتی در پایگاه نورسافت وجود دارد و کدام یک از آنها در نورشاپ هم قابل نمایش باشد.

» چند نمونه از محصولات وبی را که تا کنون راه اندازی کرده اید و نیز انواع CMSهای عرضه شده را نام ببرید.

سال گذشته، پایگاه khadamat.noorsoft.org را راه اندازی کردیم و تمام پایگاه هایی که تا ابتدای سال 1394 نصب، راه اندازی و پشتیبانی واحد وب به آن مربوط می باشد، در این پایگاه معرفی شده است.

در پایگاه خدمات، دو منوی اصلی داریم: یکی، محصولات وبی، و دیگری، محصولات ویندوزی. محصولات ویندوزی مربوط به بخش تولید است که نرم افزارهای دسک تاپی هستند و محصولات وبی نیز تمام آن کارهایی است که ما انجام داده ایم. در رأس آن، پایگاه هایی است که تراکنش بالایی دارند؛ مانند: پایگاه تفسیر علوم قرآن، CMS نور، پایگاه کتابخانه های دیجیتال حج و کتابخانه چندزبانه معارف. برخی پایگاه هاست که فصلی و دوره ای است؛ مثل پایگاه جریان های تکفیری برای کنگره، پایگاه مجلس خبرگان و پایگاه انتخابات.

از دیگر CMSهای متن باز می توان به: پایگاه آیت الله خوشوقت تهرانی، نورشاپ، نورسافت دات اُآرجی و نورسافت اینفو، اشاره کرد که با دروپال کار شده است؛ البته هنوز در وردپرس فعالیتی نداشته ایم.

» آیا در واحد خدمات وب کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی نیز انجام می شود؟

واقعیت این است که CMS نور، واکنش گراست؛ یعنی این قالب، در موبایل و تبلت و رایانه قابلیت انطباق دارد. به همین جهت، وقتی در معاونت فنی، این فناوری پیاده می شود، کارشناس ما باید از آن آگاهی داشته باشد تا درخواست مشتری را انجام دهد. لازمه این امر، آن است که ما در واحد خودمان، کارهای تحقیق و توسعه (R&D) نیز داشته باشیم. بحمدالله تا کنون در این زمینه موفق بودیم و در بحث واکنش گرا کردن سیستم های دروپال، تا 90 درصد راه را رفته ایم. در جهان امروز، در ساختار دروپال سیستم واکنش گرایی برای قالب های زبان فارسی ارائه نشده است؛ ولی ما به یاری الهی، در این مسیر قدم نهاده ایم.

دروپال، سیستم اُپن سورس بسیار پیشرفته ای است که آیتم های فراوانی دارد و از منوها و ماژول های زیاد برخوردار است. این فرایند، کاری گروهی است. خیلی کم پیدا شده که شرکتی دروپال نصب کند و از آن ناراضی باشد. می توان گفت که 99 درصد امکاناتی که روی CMSهای اپن سورس می بینید، در دروپال هم می توانید پیاده کنید. دروپال، سیستم پیشرفته ای دارد.

به کرات نیز در فضای مجازی و در شرکت های ایرانی که در زمینه طراحی وب کار می کنند، جست وجو کردیم؛ ولی هنوز قالب های واکنش گرا برای دروپال انجام نشده است و ما به توفیق الهی این کار را انجام داده ایم و در آینده نزدیک، آن را روی نورسافت اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر، این سیستم را روی پایگاه نورشاپ پیاده سازی نموده ایم؛ نورشاپ، دروپالی است که قالبش واکنش گراست و در ماه های آتی از نسخه جدید آن، بهره برداری خواهد شد.

به طور خلاصه، باید عرض کنم که بحث تحقیق و توسعه را از برج 10 سال 93 شروع نمودیم و فهرستی تهیه شده که در سطح دانش همکاران بوده و در آینده، روی CMSهای مختلف اجرا خواهد شد. موارد R&D، در سه طیف: قوی، متوسط و ضعیف انجام گرفته است.

اولویت را با موارد قوی گذاشتیم. تاکنون نیز هفده بحث مطالعاتی و تحقیقاتی داشته ایم که پنج مورد آن را به بحث آموزش اختصاص داده ایم. نیروهای ما به تناسب موضوع، 100 یا 200 ساعت تحقیق و پژوهش انجام داده، یا از اسناد خود مرکز بهره می بردند. در شبکه داخلی مرکز، درایوی به نام لرنینگ داریم که تمام متون و جلسات آموزشی و منابعی را که در معاونت فنی استفاده می شود، در آن عرضه شده و ما هم می توانیم از آنها استفاده کنیم. ترجیحاً مواردی را شروع به تحقیق کردیم که هنوز در مرکز انجام نشده است؛ نمونه آن، بحث رسپانسیو قالب بود که کارشناس واحد وب را از طرف معاونت بازرگانی به یک سمینار فرستادیم و بحمدالله خروجی خوبی هم داشت. بعد از این، ایشان هفت جلسه کلاس های آموزشی برای همکاران واحد وب برگزار کردند و در عمل، به کیفیت و سامان دهی کارهای مطالعاتی ما انجامید.

» در این روند، با چه چالش هایی در حوزه وب سنجی مواجه هستید و چه راهکارهایی مد نظرتان است؟

یکی از چالش هایی که در مورد خود CMS وجود دارد، این است که وقتی شما پایگاهی را تحویل مشتری می دهید، یکسری استانداردهای اولیه را در آن رعایت می کنید. اینکه متن ها، هدر، فوتر، سرتیتر و پاراگراف ها باید با چه فرمت و اندازه ای باشند و از چه قالب و استایلی استفاده شوند، همه اینها باعث می شود که پایگاهی که تحویل مشتری می دهید، بعد از مدتی، از حالت استاندارد خارج شود. به تازگی در پایگاه های خبرگزاری، استایل هایی پیش فرض تعریف شده است.

یکی از خدمات مهم در پایگاه های اینترنتی، بحث seo هست؛ چالشی که ما در واحد وب داریم و هنوز جایگاه مشخصی برای آن معیّن نکرده ایم. بنده به عنوان یک کارشناس، دوست دارم پایگاهی را که نصب کردم و تحویل مشتری دادم، شش ماه بعد و یا یکسال دیگر، ثمره و خروجی مثبت آن را در رنکینگ گوگل ببینم.

پیشنهاد ما این است که باید به مشتری در خصوص بحث رنکینگ و ارتقای پایگاهش، مشاوره بدهیم و با او در تعامل باشیم؛ البته اینجا بار مالی هم پیش می آید که می شود راهکارهایی را تدارک دید تا مشتری نسبت به این قضیه اقبال نشان دهد و پیگیر سامان دهی و ارتقای پایگاهش باشد.

به عنوان مثال، شبکه های اجتماعی مثل: تلگرام، فیس بوک و توییتر، فضای مناسبی را برای مشتری ایجاد می کند تا بتواند کار تجاری نیز انجام دهد؛ مثلاً شبکه های تلگرام، در بحث تجاری خیلی پررنگ هستند. گاهی شرکتی در تلگرام شبکه ای اجتماعی درست می کند و همه محتویات داخل پایگاه خود را داخل تلگرام می گنجاند و همه آنها را به مرور هر 2 یا 3 روز یک بار، به کاربر گوشزد می کند و ابتدا و انتهای هر صفحه، نشانی پایگاه خود را درج می نماید. این فرایند، باعث می شود که مخاطب با پایگاه در تماس باشد. لینک به پایگاه، باعث می شود که رتبه شما در گوگل ارتقا پیدا کند. همه این ترفندها، راهکارهایی است که در بازار آزاد تجاری به مشتری ارائه می شود.

از نظر درون سازمانی نیز باید عرض کنم که به کمک این نوع خدمات می توان مشتری هایی را که برای نورمگز یا نورلایب ایجاد شده، نگه داشت و حتی بر کمیت مشتریان نیز افزود. هم اکنون بانک اطلاعاتی بسیاری در نورمگز، نورشاپ و نورلایب و یا حتی مشتریانی که نرم افزارهای دسکتاپی خریده اند، در اختیار داریم. می توانیم تمام آنها را دسته بندی کرده، پکیج های مختلف را برایشان نصب نماییم و بار مالی و هزینه های مرکز را از این طریق تأمین کنیم.

» بعد از نصب سیستم مدیریت نور برای مشتری، چه پیشتیبانی هایی را برای او در نظر گرفته اید؟

بعد از نصب CMS، صاحب یا نماینده پایگاه به مرکز تشریف می آورد و طی دو یا سه جلسه مباحث مربوط به: ورود محتوا، پنل مدیریت و شیوه کارکردن با آن و تعریف سطح دسترسی های مختلف را آموزش می بیند و از همان روز می تواند ورود دیتا داشته باشد. هم می تواند به صورت آنلاین ورود دیتا انجام دهد و هم روی یک سرور آفلاین ورود اطلاعات کند. در طول این مدت، ما کار رفع اشکال را برای مشتری انجام می دهیم و به صورت رایگان مورد پشتیبانی قرار می گیرد. البته بر اساس نوع CMS و پکیجی که مشتری انتخاب می کند، تا سقف سه ماه از پایگاه ایشان پشتیبانی می کنیم و بعد از این مدت، از طریق خدمات فرهنگی، در قالب قرارداد فرایند پیشتیبانی انجام خواهد شد و بر مبنای میزان تراکنشی که پایگاه و کاری که دارد، طی مدت زمانی محدود یا سالانه، با شخص و یا مؤسسه مربوطه قرارداد می بندیم.

» آیا از نظر فنی هم به مشتریان خود خدمات ارائه می دهید؟

همان طور که اشاره کردم، از زمانی که مشتری به ما مراجعه می کند، به او پیشنهاد می دهیم چه نوع CMS و قالبی را برای پایگاه خود انتخاب کند. همچنین، در خصوص دامین و هاست نیز به او مشاوره و پیشنهاد داده می شود. بعد از نصب CMS هم، در طول یک سال، پشتیبانی رایگان فنی به مشتریان ارائه خواهیم داد.

حل مشکلات فنی معمولاً در سیستم های اپن سورس، توسط کارشناسان واحد وب انجام می گردد؛ ولی پایگاه های مبتنی بر CMS نور، حل مشکلشان از دست کارشناسان معاونت فنی که خودشان این سیستم را برنامه نویسی کرده اند، برمی آید.

» اگر در پایان صحبتی دارید، بیان بفرمایید.

تمام هم و غم ما این است که واحد وب را به یک بخش تبدیل کنیم؛ چون کارهای بسیاری در این حوزه می توان انجام داد و این توانایی، در حال حاضر نهفته و پنهان می باشد. از جمله نیروهایی که برای سامان دهی این فعالیت ها می توانیم استفاده کنیم، عبارت اند از دو یا سه نیروی مدیریت پروژه، طراح صفحات وب و تحلیلگر اطلاعات. یک یا دو نفر هم نیاز داریم که به ارائه خدماتِ آموزش و مشاوره به مشتریان همت بگمارند.

در صدد این مهم هستیم که جلسه ای با واحد خدمات فرهنگی معاونت بازرگانی داشته باشیم و راهکارهای بازاریابی و جذب مشتری را با همدیگر مرور کنیم؛ مثلاً در خصوص پایگاه نورشاپ نظر مسئولان مرکز این است که باید بیشتر رنگ و بوی تجاری به خود بگیرد و ایده های مطرح در حوزه فروشگاه های اینترنتی در اینجا نیز پیاده سازی و اجرا شود و یا اینکه بتوانیم مشتریان بخش ها و قسمت های دیگر مرکز را به واحد وب سوق دهیم و یا بازاریاب مرکز نور، چگونه می تواند خدمات متنوع وب را به دیگران معرفی نماید و البته همه اینها، تلاشی خواهد بود در جهت معرفی هر چه بهتر مرکز نور و ارائه خدمات مطلوب تر و بیشتر به خانواده بزرگ مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 25 آذر 1394
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 55
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 52
بازدید 6369 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 52 معرفی خدمات و محصولات وبی نور