نقد و بررسی پایگاه Shia Search

  بزرگ ترین فهرست راهنمای تخصصی پایگاه های شیعی

پنج شنبه, 27 اسفند 1383 ساعت 14:58

اشاره

دستیابی به انبوه اطلاعات ارائه شده در شاهراه ارتباطی و اطلاعاتی اینترنت، جز از طریق موتورهای جستجو میسر نیست. هم اکنون موتورهای جستجوی گوناگونی با گرایش های عمومی و تخصصی در اینترنت فعالیت می کنند. ضرورت طراحی جستجوگر تخصصی پایگاه های دینی شیعیان به منظور راهنمائی کاربران این گونه پایگاه ها موجب شد تا به تدریج بزرگ ترین جستجوگر تخصصی پایگاه های شیعی بنام Shia Search در اینترنت راه اندازی شود و امکان جستجوی موضوعی همراه با خدمات متنوع را فراهم آورد.

شما با مراجعه به این پایگاه به بانک کاملی از اطلاعات درباره مکتب تشیع که توسط پایگاه های شیعی بر اینترنت نشر داده شده است دسترسی پیدا می کنید. حجم اطلاعات این بانک که به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و اردو می باشد روز به روز افزوده می شود و تا پایان سال 1383 بیش از 1500 پایگاه به آن پیوند (Link) شده و از این طریق 27827 کتاب، 21473 مقاله، 66689 صوت و فیلم و 7766 قطعه عکس به کاربران ارائه شده است.

در این گفتگو که به صورت مکاتبه ای با حجة الاسلام درایتی مدیر این پایگاه انجام شده است، به بررسی اهداف، کارکردها و کاستی های پایگاه Shia Search می پردازیم.

» هدف اصلی از راه اندازی پایگاه چه بوده است؟ به نظر شما به چه میزان به این هدف دست یافته اید؟!

پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ ، پرتال(1) و دایرکتوری(2) تخصصی پایگاه های شیعی است. این پایگاه، مجموعه مطالب ارائه شده از سوی پایگاه های شیعی دوازده امامی را فهرست و دسته بندی نموده است و در عین حال، کامل ترین مجموعه از نشانی های پایگاه های شیعی را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

به نظر می رسد بهره برداری مطلوب از اطلاعات موجود در اینترنت، زمانی مسیر می شود که پایگاه هایی متصدی دسته بندی و فهرست مطالب دیگر پایگاه ها و معرفی آن به کاربران باشند. تنها در این صورت است که کاربران به سهولت و با سرعت به مطلوب خود دست می یابد و دچار سردرگمی نمی گردند. از سوی دیگر، جمع شدن همه اطلاعات در یک جا نقاط ضعف و قوت را به خوبی نمایان می سازد و مدیران و دست اندرکاران مؤسسات و مراکز را به سوی برطرف کردن مشکلات سوق می دهد.

مراجعه به این پایگاه، کمیت و کیفیت مطالب ارائه شده در ارتباط با مذهب تشیع را مشخص می نماید و به خوبی بیانگر کارهای موازی و همچنین کارهای بر زمین مانده است. ضمن اینکه کاربر با مراجعه به این پایگاه، از سایر پایگاه ها بی نیاز می شود.

اما در مورد قسمت دوم سؤال باید عرض کنم استقبال گسترده کاربران از داخل و خارج کشور، بیانگر موفقیت پایگاه شیعه سرچ در رسالت خود می باشد. از طرفی، راه اندازی این پایگاه نقطه عطفی در فعالیت های پایگاه های شیعی محسوب می شود؛ چه اینکه راه اندازی این پایگاه موج جدیدی در فعالیت های اینترنتی شیعه ایجاد نمود. این امر به خوبی از ارتباطات و مکاتبات دست اندرکاران مؤسسات، مراکز و پایگاه های شیعی با Shia Search مشاهده می گردد.

» پایگاه شما خدمت بزرگی را به علاقه مندان معارف اهل بیت(ع) انجام داده است. به نظر شما مهم ترین ویژگی ها و امتیازات این پایگاه چیست؟

در خصوص ویژگی ها و نقاط قوت پایگاه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • - اطلاع رسانی به 4 زبان؛
 • - اعلام تاریخ آخرین به روز رسانی و همچنین آمارهایی که در صفحه اول داده شده است؛
 • - طرح و گرافیک متناسب با روح حاکم بر پایگاه و انسجام طرح و رنگ در صفحات هر زبان؛
 • - مشخص بودن مسیری که کاربر مرور می کند؛
 • - دسته بندی های متنوع و متعدد پایگاه که باعث می شود کاربر به راحتی مقصود خود را بیابد؛
 • - کم بودن اغلاط و اشتباهات زبانی پایگاه؛ زیرا تمامی عناوین مربوط به خود پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ توسط کارشناسان زبان، ویراستاری می شود؛
 • - امکان جستجو در پایگاه؛
 • - فراهم آوردن ویژه نامه برای مناسبت ها؛
 • - معرفی پایگاه هایی که در هر بخش فهرست شده اند؛
 • - ارائه آمار کتاب ها، مقالات، تصاویر، صوت و فیلم؛
 • - امکان مرتب سازی در بخش کتاب خانه بر اساس: کتاب های موجود، کتاب های قابل دریافت، کتاب های معرفی شده، تاریخ فهرست شدن در شیعه سرچ، نمایش تمامی کتاب ها به ترتیب الفبایی؛
 • - امکان گزارش پیوندهای (Link) شکسته توسط کاربر؛
 • - امکان امتیازدهی به هر پیوند؛
 • - امکان امتیازدهی به هر پایگاه؛
 • - نظرسنجی و امکان اعلام نظر کاربر درباره پایگاه؛
 • - امکان اعلام نظر کاربر نسبت به هر بخش؛
 • - مشخص بودن تازه های پایگاه با شکل جدید؛
 • - امکان ثبت نام و استفاده از خدمات اختصاصی برای مشترکان؛
 • - امکان واردکردن اطلاعات کامل پایگاه خود به صورت برخط (On Line)؛
 • - ارائه اطلاعات دقیق هر پایگاه همانند چکیده، پست الکترونیک، نشانی پستی و نام مدیر؛
 • - امکان مرتب سازی پایگاه های شیعی بر اساس موضوع، الفبا، نشانی اینترنتی، مکان و زبان.

» چگونه از وجود پایگاه های جدید شیعه باخبر می شوید؟

برای شناسایی پایگاه های جدید از راه های زیر استفاده می نماییم:

 1. با توجه به شهرت و مقبولیت پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ بسیاری از پایگاه ها در همان ابتدای تأسیس، خود را به این پایگاه معرفی می نمایند؛
 2. با استفاده از موتورهای جستجوی عمومی و تخصصی و اتاق های گفتگو؛
 3. با استفاده از فهرست سایر پایگاه ها؛
 4. از طریق ارتباط دست اندرکاران مؤسسات و مراکز با شیعه سرچ .

» آیا همه پایگاه های شیعی، در این پایگاه، فهرست و دسته بندی می شوند یا پایگاه هایی که از ویژگی های خاصی برخوردار باشند، در این فهرست قرار می گیرند؟

پایگاه هایی که در شیعه سرچ فهرست می شوند، بایستی ویژگی های ذیل را دارا باشند:

 • - شیعه دوازده امامی باشد.
 • - همه یا بیشتر مطالب آنها مربوط به فرهنگ و معارف شیعه باشد؛
 • - مطلبی بر خلاف اجماع و اتفاق علماء در آن نباشد؛
 • - در تعارض با نظام جمهوری اسلامی ایران نباشد.

» در نمودارهای درختی احساس می شود که طبقه بندی منطقی خوبی صورت نگرفته است و یا دست کم در برخی موارد این طبقه بندی رعایت نشده است.

طبقه بندی ما بر اساس اطلاعات موجود شکل گرفته است و نه آنچه ایده آل می دانستیم از آنجا که اطلاعات موجود در اینترنت ناهماهنگ و غیر متوازن است، ارائه طبقه بندی مطلوب سبب می شود که در ذیل بسیاری از عناوین، اطلاعات نداشته باشیم. بدین جهت، چاره ای جز دسته بندی اطلاعات نیست. اگر چه در دسته بندی اطلاعات موجود نیز ارتباط منطقی آنها لحاظ شده است اما چون عناوین بر اساس اطلاعات حاضر شکل گرفته، تصور می شود که نظم درستی ندارند.

ما برای تهیه گزارش علوم اسلامی و ایجاد درخت عناوین پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ ، جلسات کارشناسی متعددی برگزار نموده ایم و با استفاده از منابع موجود و مشورت با کارشناسان رشته های مختلف اسلامی طبقه بندی حاضر را تنظیم کرده ایم. اما آنچه بیش از همه برای ما مهم بوده است، قابل فهم بودن دسته بندی برای کاربران عمومی است و نه تخصصی؛ در حالی که رده بندی های مختلف، نوعاً برای کاربران عمومی قابل فهم نیست.

» در مواردی قسم و مقسم یکی شده است از جمله:

- قرآن> علوم قرآنی> وحی> وحی

- قرآن> علوم قرآنی> قرآن کریم> قرآن کریم> متن

همان طور که ملاحظه می کنید، قرآن کریم در این تقسیم بندی سه بار تکرار شده است.

در این مثال ها مقسم، عنوان پایگاه شیعه سرچ است و قسم آن، عنوانی است که در پایگاه مبدأ وجود دارد. به جهت رعایت ضوابط اطلاع رسانی از یک سو، و انتخاب بهترین راه برای نمایش مطالب پایگاه های مختلف درباره یک موضوع از سوی دیگر، همان عنوان انتخابی از سوی پایگاه مبدأ را قرار داده ایم. بنابراین، مقسم و قسم فقط از جهت نام شبیه یکدیگرند و نه محتوا.

» به هر حال، مواردی مشاهده می شود که مربوط به پایگاه مبدأ نیست و عبارت از پایگاه شیعه سرچ است؛ مثلاً برخی از شاخه ها هم به طور مستقل و هم به عنوان زیر شاخه تکرار شده اند، مانند:

- قرآن> داستان های قرآنی- چند داستان از قرآن کریم

- قرآن> هنر و ادبیات> قرآن و ادبیات> قصه های قرآنی - چند داستان از قرآن کریم

در برخی موارد به خاطر رعایت همان اصل کلی؛ سهولت دستیابی کاربر به اطلاعات، این اتفاق افتاده است. در عین حال، موارد غیر ضروری مورد بررسی و تجدید نظر قرار خواهد گرفت.

» اگر اصل در سهولت دستیابی کاربر است، چرا برخی از زیر شاخه ها در شاخه های نامناسب ذکر شده اند؟ مثلاً ذیل شاخه «درباره قرآن»، »احکام قرآن» و «استفتائات قرآنی مراجع» آمده است؛ در حالی که بهتر بود به شاخه «فقه القرآن» منتقل می شد.

عنوان «فقه القرآن» از عناوین جدید پایگاه است و همان طوری که اشاره کردید، با توجه به ایجاد این عنوان، مطالب مرتبط به آن منتقل خواهد شد. به طور کلی، همان طوری که گفته شد، درج برخی مطالب در ذیل عناوین نسبتاً نامناسب به دلیل محدودیت مطالب برای ایجاد یک عنوان کاملاً مناسب بوده است.

» برخی از شاخه ها مانند: «درباره قرآن» بسیار کلی و مبهم است و بهتر بود حذف می شد و زیر شاخه های آن به بخش های دیگر همچون علوم قرآن و فقه القرآن منتقل می شد.

در مواردی، نخست به خاطر محدود بودن اطلاعات، یک عنوان کلی تر برگزیده می شود و سپس با توجه به مطالب جدیدی که به پایگاه افزوده می شود، مطالب به عناوین مناسب تر انتقال یابند.

» آنچه که اکنون در طبقه بندی و تهیه درخت ها عرضه شده، معمولاً گزیده ای از طبقه بندی های مختلف پایگاه هاست؛ در حالی که هر یک از این موضوعات در پایگاه شما باید درخت کامل تری داشته باشند.

همان گونه که اشاره شد، طبقه بندی موجود در پایگاه اطلاع رسانی Shia Search گزیده ای از طبقه بندی های دیگر و یا کپی برداری از طبقه بندی خاصی نیست؛ بلکه این طبقه بندی با رعایت ضوابط و البته با توجه به نیاز کاربران فراهم آمده است. در برخی از موضوعات با توجه به اینکه تنها یک پایگاه به ارائه مطالب پرداخته است، در صورت تأیید دسته بندی ارائه شده از سوی آن پایگاه، همان عناوین در پایگاه اطلاع رسانی Shia Search نیز قرار گرفته است.

» در قسمت «درباره»، به ویژگی هایی اشاره کردید که قابل توجه اند. اما لازمه تحقق برخی از این ویژگی ها آن است که پس از گردآوری نشانی، کارهای دیگری هم صورت پذیرد؛ به عنوان مثال، در مورد نظارت بر پایگاه ها و تذکر اشکالات پیوندی (Link) و محتوایی، چقدر کار شده است؟

آنچه دیده شده فقط در حد گزارش پیوندهای شکسته است. تاکنون چقدر در مورد اشکالات محتوایی، شکلی یا طبقه بندی و ساختاری به پایگاه های شیعی گزارش داده اید؟

با توجه به اینکه محققان پایگاه شیعه سرچ به صورت دقیق، تمامی مطالب پایگاه های دیگر را بررسی می نمایند، در مواردی که به اشکالاتی برخورد می کنند، آن را به پایگاه های مربوطه گوشزد می نمایند و این ارتباط به صورت مستمر بین محققان پایگاه و دیگر پایگاه های شیعی برقرار است.

» برای جلوگیری از ارائه مطالب مشابه و تکراری که در پایگاه وجود دارد، بهتر آن است که شبیه بعضی از فهرست های راهنما و شاهراه های اطلاعاتی، در ذیل هر زیر شاخه یا هر عنوان، گزینه ای به نام «مشابه» یا «مرتبط» قرار دهید و مطالب دیگر تکراری را در آن عرضه کنید؛ به عنوان مثال، مقاله «پیشینه علوم قرآنی» دو مورد تکرار شده است که هر دو مورد، یک مطلب واحد هستند.

تکرار یک مطلب از پایگاه های مختلف، معمولاً به دو دلیل صورت می گیرد: اول، کار اطلاع رسانی، به صورت کامل و به دور از اعمال سلیقه انجام پذیرد. دوم آنکه، در صورت عدم دسترسی به یک پایگاه، بتوان از پایگاه دیگر استفاده نمود.

» حجم مطالبی که در ذیل هر یک از موضوعات آمده بسیار کمتر از آن چیزهایی است که در اینترنت موجود است و از این پایگاه انتظار می رود که بیش از این، مطلب و محتوا به درخت موضوعاتش وصل باشد؛ به عنوان مثال، در گزینه حدیث فارسی، مجموعاً تا کنون 66 مقاله ارائه شده است؛ فقط در گزینه حدیث پایگاه حوزه 86 مقاله عرضه شده که تقریباً در اسفند ماه سال 82 کار عرضه آن روی اینترنت تمام شده است. افزون بر این، پایگاه حدیث نت هم مجموعه خوبی از مقالات را گردآوری کرده است و قطعاً دو برابر این آمار در سایر پایگاه ها و خصوصاً مجلات وجود دارد که هنوز در پایگاه شما معرفی نشده است.

ادعای ما این است که کامل ترین مجموعه از پایگاه های شیعی را در اختیار داریم که به صورت روزانه پایگاه هایی به آن اضافه و یا احیاناً کم می شود و همچنین ادعا می کنیم که تمامی مطالب این پایگاه ها را فهرست نموده ایم؛ اما باید توجه داشت که تنها پایگاه هایی در محدوده کار واقع می شوند که تمامی و یا بیشتر مطالب آنها مربوط به فرهنگ و معارف تشیع باشد. از این رو، اگر اطلاعاتی در ارتباط با شیعه در دیگر پایگاه ها وجود داشته باشد، در این فاز از کار داخل نمی شود. البته ما بنا داریم که در مرحله بعدی، مطالب پایگاه هایی را نیز که بخشی از آن به فرهنگ و معارف تشیع پرداخته است را نیز فهرست نماییم.

اما در مورد مصداقی که مطرح کردید، باید عرض کنم که همه مطالبی را که به آن اشاره نمودید، در بخش حدیث فهرست نموده ایم؛ ولی با توجه به اینکه در پایگاه حوزه نت برخی مطالب به عنوان مقاله معرفی نشده است، در بخش مقالات فهرست نشده است.

» به طور کلی، کاربر در چه فاصله زمانی باید انتظار داشته باشد که مطالب ارائه شده در پایگاه های شیعی، در پایگاه شیعه سرچ فهرست شوند؟

اگر مراد شما مدت زمانی است که از شناسایی یک پایگاه تا فهرست مطالب آن فاصله می شود، باید عرض نمایم که این زمان کمتر از یک ماه است و چنانچه مراد شما زمان به روزرسانی پایگاه باشد، با توجه به تفاوت پایگاه ها ما آنها را به گروه های فعال، نیمه فعال و غیر فعال تقسیم نموده ایم و پایگاه های فعال را به صورت هفتگی روزآمد می نماییم.

» در طبقه بندی های وسط صفحه، محور دسته بندی شما چه بوده است؟ اگر موضوع محور بوده - چنانچه از ابتدای تقسیم بندی مشخص است - پس چرا برخی از موضوعاتی که ذیل محور شکلی و فیزیکی می گنجد هم در این موارد آورده شده است، مانند: گزینه های کتابخانه، بانک صوتی و تصویری، بخش ویژه و خدمات که در کنار طبقه بندی موضوعی ارائه شده اند؟ در حالی که همین عناوین در ستون سمت چپ نیز درج شده اند. علت تکرار آنها در بخش اصلی صفحه اول چیست؟

ما در پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ برای سهولت دستیابی کاربر به خواسته خود، مطالب پایگاه ها را به چند صورت دسته بندی نموده ایم که مهم ترین آنها دسته بندی موضوعی و شکلی است. اما از آنجایی که خواسته ایم کاربر در همان ابتدا تمام عناوین موجود در بخش های مختلف پایگاه را به صورت یکجا ملاحظه نماید، آنها را در کانون توجه او قرار داده ایم.

» در ستون سمت چپ قسمتی که اشخاص، مراکز، اماکن و مساجد معرفی می شوند، هیچ عنوانی برای آن در نظر گرفته نشده و جای عنوان هم خالی مانده است. این در حالی است که معمولاً طبقه بندی ها خصوصاًدر این ستون عنوان دارند. نقیصه مزبور شاهد بر آن است که در خصوص طبقه بندی محورهای مختلفی را در نظر گرفته اید و در عنوان گذاری هم به مشکل برخورد کرده اید.

همان گونه که اشاره شد، دسته بندی های موجود در پایگاه، متنوع و متعدد می باشد. این طبقه بندی ها عبارت است از طبقه بندی موضوعی، طبقه بندی شکلی، طبقه بندی شیوه ای، طبقه بندی بر اساس سن و جنسیت و طبقه بندی اطلاع رسانی. در پاسخ به سؤال شما باید عرض کنم که چون به دنبال عنوان مناسب تری برای دسته بندی آخر بوده ایم، این طبقه بندی فعلاً بدون عنوان باقی مانده است.

» ملاک شما در انتخاب برترین پیوندها (Link) و مطالب چیست؟ آنچه از داخل پایگاه فهمیده می شود این است که تعداد مراجعه را ملاک قرار داده اید. مطلب دیگر آنکه مراجعه کاربران را چگونه می سنجید؟ آیا این آمار مربوط به مراجعات بار اول هر کاربر است یا نه؟

در حال حاضر، ملاک در برترین ها، تعداد مراجعه کاربران است و تفاوتی بین مراجعه اول و سایر مراجعات نیست.

» چنان که در پایگاه مشاهده می شود، درباره پیوندهای شکسته و پیوندهایی که نشانی های آنها با مشکل مواجه می شود، چاره اندیشی شده است. برای مسئله تغییر محتوای نشانی ها چه تدبیری اندیشیده اید؟ هنگامی که هک شوند و به محتوای ضد اخلاقی و مبتذل پیوند داده شوند.

پیوندهای شکسته را به دو صورت شناسایی می کنیم: یکی با استفاده از نرم افزار و به صورت ماهانه، و دیگری با استفاده از امکانی که در اختیار کاربران برای معرفی پیوندهای شکسته قرار گرفته است. پس از شناسایی یک پیوندشکسته، آن را بررسی می کنیم و در صورت تغییر نشانی، پیوندها را اصلاح می نماییم و در صورت هک شدن پایگاه یا بسته شدن آن، پیوندها به صورت موقت حذف می گردد؛ ولی چنانچه تنها برخی از پیوندهای یک پایگاه شکسته باشد، آن عنوان از پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ حذف نمی گردد، بلکه به عنوان پیوند شکسته معرفی می شود.

» پیشنهاد می شود که در کنار فهرست موضوعی پایگاه، امکان فهرست لفظی در پایگاه های شیعی - اعم از پایگاه های لینک شده و یا نشده - را نیز فراهم کنید؛ به عبارتی، یک گوگل شیعی ایجاد نمایید؟ آیا چنین امکانی برای شما موجود است؟!

راه اندازی اولین موتور جستجوی شیعه، از برنامه های مهم کاری ما بوده است و در حال حاضر، با این هدف بزرگ فاصله چندانی نداریم. امیدواریم در طی چند ماه آینده شاهد بهره برداری از این مرحله از کار نیز باشیم.

» با توجه به اهمیت برخی مناسبت ها در فرهنگ شیعه، آیا بهتر نیست که مجموعه نشانی های ویژه همان مناسبت را از درون پایگاه ها بیرون کشیده، در صفحه اول برجسته کنید. این کار ضمن اطلاع رسانی، صفحه اول شما را هم روزآمدتر و متنوع تر جلوه می دهد.

در حال حاضر نیز این کار صورت می گیرد؛ اما در آینده ای نزدیک اطلاع رسانی نسبت به مناسبت ها به شکل مناسب تر و با جلوه بیشتری ارائه خواهد شد.

» به سؤالات کاربران تا چه حد و در چه موضوعاتی پاسخ می دهید؟ روزانه چه تعداد نامه برایتان ارسال می شود و به نامه هایی که نیاز به پاسخ دارند، در چه فاصله زمانی پاسخ می گویید؟

پاسخ به سؤالات کاربران در زمینه های مختلف فنی و علمی و توجه به پیشنهادات و انتقادات آنان، از اولویت های کاری ماست و ما به صورت روزانه، به نامه های رسیده و همچنین مطالب مطرح شده در FAQ پاسخ می دهیم.

» بهتر است برای نشانی هایی که معرفی می کنید، توضیحات مختصری را نیز ارائه دهید. این کار معمولاً بیشتر مورد توجه کاربران است و آنان را از طی مسیر طولانی برای رسیدن به مطالب معاف می دارد. ضمن اینکه چنین شیوه ای، در سایر شاهراه های اطلاعاتی نیز مرسوم است.

این کار را در موتور جستجو انجام خواهیم داد. در حال حاضر، در بخش پایگاه ها نیز چکیده هر پایگاه موجود است؛ اما در فهرست راهنمای پیوندها با توجه به اینکه عناوین را تا حد ممکن ریز کرده ایم، خود عنوان بیانگر محتوایش می باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه نمود این است که فهرست راهنمای پیوندها در Shia Search یک فهرست عمقی است و هیچ فهرست راهنمای دیگری در اینترنت شبیه آن نیست؛ زیرا فهرست راهنماهای دیگر، معمولاً یک پایگاه را یا نهایتاً بخشی از یک پایگاه را نشانی دهی می کنند؛ در صورتی که پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ پیوندها را فهرست نموده است.

» برای معرفی پایگاه ها یا صفحات و مطالبی که تازه به اینترنت پیوسته اند، چه شیوه ای را برگزیده بود آنچه اکنون در بخش تازه ها معرفی می شود ظاهراً تازه هایی است که به پایگاه شما اضافه شده اند؛ اما کاربران چگونه از تازه های نشانی پایگاه های اسلامی یا مطالب جدید آنها در اینترنت، اطلاع می یابند؟

بیشتر تازه هایی که در پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ معرفی می شوند - چه در بخش پایگاه ها و چه در قسمت پیوندها - مطالبی است که اخیراً به اینترنت اضافه شده است؛ زیرا این مطالب یا به جهت شناسایی پایگاه جدید به شیعه سرچ و یا به دلیل روزآمدی پایگاه های قدیمی افزوده گردیده که در هر دو صورت، مطالبی است که تازه به اینترنت اضافه شده است.

گفتنی است که درصد اندکی از مطالب، مربوط به پایگاه هایی است که مدتی از فعالیت آنها گذشته و سپس توسط بخش اطلاع رسانی پایگاه شیعه سرچ شناسایی گردیده است.

» امتیازی که کاربران به هر داده می دهند، در کجا به نمایش در می آید؟ برای این منظور بایسته است که، در صفحه ارزیابی کلیدی هم برای نمایش نتایج ارزیابی و امتیازهایی که دیگران داده اند، وجود داشته باشد.

فعلاً مکانی برای این قابلیت در نظر نگرفته ایم.

» مطالب دیگر اینکه مسیر دستیابی به متون مسیر طولانی است و برای هر مرحله نیز لازم است یک صفحه باز شود. با توجه به کندی خطوط اینترنت در ایران، آیا بهتر نیست از روش های درختی و یا کشویی استفاده کنید؟

روش درختی یا کشویی مستلزم استفاده از Javascript است که با توجه به اینکه بعضی ازBrowser ها توسط Javascript پشتیبانی نمی شوند، از آن استفاده نکرده ایم.

» سر عنوان صفحات شما متناسب با گزینه انتخابی عوض نمی شود. در هر صفحه ای که باشیم، تایتل همان عبارت »جستجوگر پایگاه شیعه» است. ضمن اینکه در زبان اردو، تایتل صفحات شما انگلیسی است.

به نظر می رسد که مسیر صفحه گویا باشد و لزومی برای تغییر تایتل نیست.

» در پایگاه، گزینه ها و زیر گزینه هایی هستند که هیچ مطلب و محتوایی ندارند. این موضوع باعث می شود که وقت کاربر به بیهودگی تلف شود؛ خصوصاً اگر مسیر هم قدری طولانی شود؛ مثلاً در گزینه مساجد و حسینیه ها در شاخه آسیا - ایران - مسجد جمکران هیچ مطلبی وجود ندارد. علاوه بر اینکه شکل ظاهری این بخش در مرحله دوم به هم ریخته است.

این کاستی گاهی در موضوعات اصلی و سرشاخه ها هم به چشم می خورد؛ به این معنا که شاخه ای ایجاد شده است؛ ولی ذیل آنها در هیچ شاخه ای مطلبی نیامده.

ما هم با این نظر کاملاً موافقیم که عنوان بدون مطلب، تنها وقت کاربر را ضایع می کند. به خصوص اگر مسیر طولانی را هم طی کرده باشد؛ اما باید توجه نمود که بسیاری از این عناوین به خاطر مشکل پیوندهای شکسته، مطالب خود را از دست داده اند. در هر صورت ما این مسئله را جدی تر پیگیری می کنیم و امیدواریم در آینده ای نزدیک عنوان بدون مطلب در پایگاه اطلاع رسانی Shia Search یافت نشود.

» عضویت در این پایگاه، چه فوایدی دارد؟ آیا خدمت ویژه ای به اعضاء پایگاه خود ارائه می دهید؟

اعضاء می توانند تازه های پایگاه را بر اساس موضوع یا شکل درخواست نمایند تا برای آنها ارسال شود. همچنین در آینده اعضاء می توانند تنها بخش های خاصی از پایگاه را به دلخواه خود مشاهده نمایند. عضویت پس از راه اندازی forum نیز مورد استفاده خواهد بود.

» وجود کلمه «تنظیمات» در کنار کلید «جستجوی پیشرفته» برای چیست؟

فعلاً فعال نیست؛ اما به زودی فعال می گردد.

» منطق پردازش (الگوریتم) جستجو در پایگاه چیست و ترتیب عناوین جستجو شده، بر اساس چه منطقی ارائه می شود؟

ترتیب عناوین براساس عنوان پیوند (Link) می باشد.

» قابلیت جستجو در پایگاه دقیق به نظر نمی رسد؛ مثلاً در جستجوی واژه آب در قرآن مواردی همچون: «آداب معاشرت در قرآن» و «موانع استجابت دعا در قرآن» و «جایگاه علی در قرآن» هم فهرست می شوند.

برای جستجوی عبارت باید به جستجوی پیشرفته مراجعه کنید.

» جستجوی پیشرفته چه امکاناتی دارد؟

در جستجوی پیشرفته، امکانات خوبی در اختیار کاربر قرار گرفته است که می تواند با استفاده از آنها جستجوی خود را دقیق تر نماید؛ امکاناتی از قبیل:

تعیین دامنه جستجو از نظر: موضوع، شکل، تاریخ فهرست شدن در شیعه سرچ پایگاهی خاص، بخشی خاص، تمام بخش ها، عین عبارت، عبارتی شامل کلمات موردنظر و تعیین نحوه نمایش نتایج جستجو توسط کاربر.

» بسیار از کسانی که با شما تماس گرفته اند، از تأخیر در پاسخ به سؤالات گله مند بودند علت تأخیر در ارائه پاسخ ها چیست؟

سؤالاتی که به صورت مستقیم از پایگاه اطلاع رسانی شیعه سرچ پرسیده می شود و همچنین انتقادات و پیشنهادات رسیده به سرعت و در فاصله زمانی حداکثر دو روز پاسخ داده می شود. این در حالی است که بسیاری از کاربران گمان می کنند که عناوین دیگری که برای امکان سؤال در پایگاه پیش بینی شده است، مربوط به شیعه سرچ است؛ در صورتی که عناوینی مانند: پاسخ به استفتائات و پاسخ به سؤالات اعتقادی، و نیز همچون دیگر عناوین این پایگاه اطلاع رسانی به دیگر پایگاه ها پیوند داده شده است.

» از اینکه وقت خود را در اختیار نشریه قرار دادید و با دقت و حوصله عدم در اختیار نشریه قرار دادید و با دقت و حوصله به پرسش ها پاسخ گفتید، بسیار متشکرم.

پی نوشت ها:

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: دوشنبه, 24 اسفند 1383
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 38
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 9
بازدید 6083 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 09 نقد و بررسی پایگاه Shia Search