پرسش و پاسخ 38

چهارشنبه, 31 خرداد 1391 ساعت 15:12

 » روش ذخیره فایل‌های آپدیت ویندوز 7 برای انتقال به ویندوزی که تازه نصب کرده‌ایم، چگونه است؟

شما با مراجعه به پوشه C:WindowsSoftwareDistributionDownload فایل‌های موجود در این پوشه را کپی و در سیستم مقصد آن‌ها را منتقل کنید. سپس نسبت به آپدیت ویندوز خود اقدام کنید. به این ترتیب، به جای این‌که فایل‌های به‌روزرسانی از پایگاه مایکروسافت دانلود شود، آن‌ها را از سیستم شما نصب می‌کند. البته دقت داشته باشید که تمامی به‌روزرسانی‌هایی که در سیستم مبدأ انجام شده است، در این سیستم انجام می‌شود.

 » با چه نرم‌افزاري مي‌توان براي يك فايل PDF فهرست درست كرد؟

برای این‌‌كه کار چند نرم‌افزار وجود دارد؛ یکی از آن‌ها PDF Creator است که می‌توانید آن را از پایگاه http://www.pdfforge.org/download  دانلود کنید. از برنامه CutePDF نیز می‌توانید استفاده کنید. یکی از مزیت‌های آن، ایجاد یک Printer با قابلیت ایجاد PDF است‌. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که هر جایی از هر صفحه یا هر عکسی، یک پرينت بگیرید سپس آن را به PDF تبدیل کنید. اما نرم‌افزارهایی که با ابزارهای مختلف امکان ایجاد PDF را به شما می‌دهد، اغلب نسخه رایگان ندارد. شما می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را در Word طراحی کنید و اگر از Office 2007 Service Pack 2 به بعد استفاده می‌کنید، فایل خود را به صورت PDF ذخیره کنید.

»  چگونه با برنامه وردپرس كار كنيم؟

به طور خلاصه، وردپرس یک موتور وبلاگ است که با استفاده از آن می‌توانید یک وبلاگ برای خود ایجاد کنید. شما می‌توانید با عضویت در پایگاه wordpress.com برای خود یک وبلاگ مبتنی بر وردپرس ایجاد کنید. از آن‌جا که وردپرس به صورت متن باز است، شما می‌توانید یک ‌هاست با دامنه‌ای شخصی تهیه کنید. سپس با نصب وردپرس روی آن، یک وبلاگ با نشانی شخصی خود داشته باشید. در مورد کارکرد آن شما می‌توانید با ورود به بخش Admin  وردپرس مطالب خود را در وبلاگ‌تان قرار دهید و نظرات و مطالب خويش را مدیریت کنید. وردپرس این قابلیت را دارد که چند کاربر را همزمان مدیریت و برای هر کاربر نقش خاص با وظایف مشخص تعریف کند.

» در این‌باکس ایمیل من حدود 200 ایمیل است كه به همه آن‌ها احتیاج دارم؛ اما این نامه‌ها باعث شده سرعت محیط ایمیلم خیلی پایین بیاید و دیر هم بارگذاري شود. آیا می‌شود این ایمیل‌ها را بایگانی کرد و هنگام لزوم به آن دسترسی پیدا کنم؟

اگر Gmail استفاده می‌کنید، می‌توانید یک Label جدید ایجاد کنید و تمامی ایمیل‌های خود را به آن انتقال دهید و از این به بعد، هر وقت خواستید به هر کدام از آن‌ها دسترسی پیدا کنید. برای ایجاد Label نامه‌های خود را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Move To کلیک کنید. اگر از حالت Basic HTML در Gmail استفاده می‌کنید، در سمت چپ، گزینه Edit Label را بزنید و یک Label برای خود ایجاد کنید آن‌گاه نامه‌های خود را انتخاب نمايید و روی More Action گزینه مربوط به Label مورد نظر را انتخاب، سپس روی Go کلیک کنید.

اگر از یاهو استفاده می‌کنید، مانند Gmail نامه‌های خود را انتخاب كنيد و سپس از گزینه منو Move to را بزنید. برای ایجاد یک Folder جدید می‌توانید از منوی سمت راست گزینه Folders را انتخاب کنید.

» در ویندوز 7 یک فایل اجرایی را با اوپن ویت (open with) و بعد فلش پلیر (flash player) باز کردم. از آن موقع به بعد، تمام آیکون‌هایم به شکل آیکون فلش درآمده و هیچ فایل اجرایی، اجرا نمی‌شود؛ حتی رجیستری را هم نمی‌شود اجرا کرد. آیا به جز نصب مجدد ویندوز، راه دیگری هم براي رفع اين مشكل وجود دارد؟

ابتدا کلید‌های CTRL+SHIFT+ESC را فشار دهید تا Task manager باز شود. سپس در بخش Applications، کلید Ctrl را نگه دارید و روی New Task کلیک کنید تا پنجره Command Prompt باز شود. سپس در پنجره Command Prompt عبارت notepad را تایپ کنید و  بعد Enter بزنید. در Notepad دستورات زیر را وارد کنید:

Windows Registry Editor Version 5,00
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileExts.exe
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileExts.exe
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileExts.exeOpenWithList
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileExts.exeOpenWithProgids
"exefile"=hex:(0)

سپس فایل مورد نظر را به هر اسم دلخواهی با پسوند reg ذخیره کنید. دقت کنید در بخش Encoding گزینه Unicode انتخاب شده باشد. سپس به پنجره Command Prompt بروید و دستور «REG IMPORT «path of reg file را بزنید. دقت کنید جای «path of reg file»‌، نشاني فایل reg که در مرحله قبل به وسیله notepad ذخیره کردید، باشد. سپس در پیغام‌هایی که می‌دهد، اولی را Yes و بعدی را OK کنید. سیستم خود را Log Off کنید.

» لطفاًنرم‌افزاري را معرفي كنيد تا بتوان تمام اطلاعات يك سايت اعم از فايل‌هاي: صوتي، تصويري يا متن را به صورت آفلاين دانلود كرد. چطور مي‌شود تنظيمات اين برنامه را انجام داد؟

برای این کار شما می‌توانید از Offline Explorer استفاده کنید. برای استفاده از اين نرم‌افزار باید ۶۰ دلار هزینه کنید؛ اما یک گزینه متن باز و رایگان نیز وجود دارد که شما می‌توانید از آن در سیستم‌هاي‌عامل‌ ویندوز و لینوکس و OS X نیز استفاده کنید. نسخه ویندوزی آن نيز WinHTTrack نام دارد که می‌توانید از پایگاه httrack.com آن را دانلود کنید. تنظیمات آن نیز بسیار ساده است و توضیح آن در این مجال نمی‌گنجد. برای آشنایی با این نرم‌افزار و کار کردن با آن می‌توانید با مراجعه به قسمت Manual و انتخاب گزینه(WinHTTrack/WebHTTrack (GUI version for Windows or Linux/Unix، آموزش استفاده از آن را به صورت تصویری مشاهده کنید.

» 1. آیا نصب دو ویندوز روی یک هارد باعث پایین آمدن سرعت هارد می‌شود و به آن آسيب مي‌رساند؟ ۲ ـ برای درایو ویندوز چقدر حجم باید در نظر گرفت؟ ۳ ـ آیا نصب ویندوز 64 بیتی در ميزان سرعت سیستم تأثیر می‌گذارد؟

نصب دو ويندوز، در ابتدا تأثیر محسوسی در سرعت سيستم شما ندارد؛ اما به مرور زمان با انبوهی از فایل‌ها رو‌به‌رو می‌شوید که مدیریت آن‌ها سخت است و اگر یکی از ویندوزها دچار مشکل شود و بخواهید آن را دوباره نصب کنید، كمي کار شما را سخت‌تر می‌کند. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید چند ویندوز در کنار هم داشته باشید، هر يک‌ در درایوي جداگانه نصب شود.

در مورد سؤال دوم، مايکروسافت برای هر ویندوز مقداري فضای خالی پیشنهاد می‌دهد. بهتر است همان مقدار را همیشه در درایو ویندوز خود خالی داشته باشید. نداشتن این فضا به معنای کار نکردن ویندوز نیست؛ اما بر سرعت و کارکرد ویندوز تأثیر مستقیم می‌گذارد.

در مورد سؤال سوم، وقتی سیستم‌عامل ۶۴ بیتی نصب می‌کنید، سیستم از تمامی ‌منابع موجود شما استفاده می‌کند. در سیستم‌هاي عامل‌ ۳۲ بیت سیستم‌عامل همیشه از منابع به صورت بهینه استفاده می‌کند تا با کمبود منابع مواجه نشود.

» دو ويندوز روي رايانه‌ام دارم؛ XP و 7. وقتي سيستم را روشن مي‌كنم، به صورت پيشفرض روي ويندوز 7 قرار مي‌گيرد و پس از 10 ثانيه وارد ويندوز 7 مي‌شود. چطور مي‌توانم اين حالت را تغيير دهم؛ يعني به صورت پيشفرض روي ويندوز XP باشد؟

در run عبارت msconfig را تایپ کنید و در بخش boot روی سیستم‌عامل مورد نظر خود کلیک نمايید. سپس روی Set as default کلیک کنید. همچنین می‌توانید از نرم‌افزار Easy BCD استفاده کنید.

» آيا پايگاه‌هاي خارجی که مدعي هستند برای کار در منزل پول پرداخت می‌کنند، قابل اعتمادند؟
   همچنين از کجا می‌توان فهميد یک صفحه اينترنتي در چه تاریخی روزآمد یا ساخته شده است؟

بعضی این پایگاه‌‌ها واقعی است؛ یک‌سری کارمندان به صورت Free lancer (خوداشتغال) هستند که در جایی مشغول به کار نیستند و به صورت قراردادی کار انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه‌ freelancer.com مراجعه کنید. در ایران هم یک پایگاه‌ به نام http://www.ponisha.ir/ وجود دارد که شما به عنوان یک کارمند و به صورت قراردادی پروژه‌های مشخص شده را انجام مي‌دهید.

در پاسخ به پرسش دوم بايد گفت كه برای این‌کار چند راه وجود دارد؛ بعضی از این راه‌ها نمایش تاریخ به‌روزرسانی توسط مدیر پایگاه‌ یا بخش RSS پایگاه‌ بوده كه مستلزم به روزرسانی اطلاعات توسط مدیر پایگاه‌ است. با اين حال، شما با ثبت پایگاه‌ مورد نظر در سرویس WatchThatPage مي‌توانيد به پاسخ پرسش‌تان برسيد.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 28 خرداد 1391
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 78
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 38
بازدید 5354 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « آموزش 38
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 38 پرسش و پاسخ 38