آموزش 38

چهارشنبه, 31 خرداد 1391 ساعت 15:16

 قفل کنيد، بکشيد و رها کنيد

استفاده از عملیات کشیدن و رها کردن، در بسیاری از نرم‌افزارها موجب ساده‌تر شدن انجام کارها و سرعت بخشیدن به آن‌ها می‌شود؛ اما وقتی بخواهید همین عملیات را بدون ماوس‌های معمولی وب استفاده از ترک‌پد لپ‌تاپ انجام دهید‌، کار بسیار دشواری در پیش خواهید داشت؛ چرا که ‌باید با یک انگشت خود، کلید چپ ترک‌پد را فشار دهيد و نگه ‌دارید و با انگشت همان دست یا دست دیگرتان، عملیات حرکت به اطراف را روی ترک‌پد انجام دهید. این مشکل در ویندوز 7 و 8 حل شده و راه‌ حلی برای رهایی از آن در این ویندوزها طراحی شده است؛ اما بسیاری از کاربران از آن اطلاعی ندارند و همچنان با دردسر از این قابلیت استفاده می‌کنند! دوست دارید برای همیشه به‌راحتی این عملیات ر ا با یک انگشت به‌انجام برسانید؟ برای انجام این کار‌ باید مراحل زیر را دنبال کنید. پیش از هر چیز، ذکر این نکته ضروری است که مراحل انجام این کار در ویندوزهای 7 و 8 بسیار مشابه به یکدیگر است و با توجه به عمومیت ویندوز 7 میان کاربران، مراحل را بر اساس این ویندوز شرح داده‌ایم:

 1.  ابتدا روی گوی ویندوز کلیک کرده، سپس به Control Panel مراجعه کنید.
 2. در کنترل پانل به بخش Mouse بروید.
 3. به تب Buttons مراجعه کرده و از بخش ClickLock، علامت چک‌مارک کنار گزینه Turn On ClickLock را فعال کنید.
 4. در این بخش با کلیک روی گزینه Settings می‌توانید مدت‌زمان مورد نیاز برای قفل شدن ماوس روی موضوعات را نیز کاهش یا افزایش دهید.
 5. در نهایت، با انتخاب گزینه OK در تمام پنجره‌های باز، تغییرات را تأیید و تمامی پنجره‌های فعال را ببندید.
 6. از حالا هر زمان که قصد داشتید محتوایی را از جایی به جایی دیگر کشیده و رها کنید، می‌توانید کلیک چپ ماوس را روی محتوای مورد نظر فشار داده و چند لحظه آن را نگه‌دارید، سپس کلیک را رها کنيد و به‌راحتی ماوس خود را حرکت دهید. مشاهده می‌کنید که ماوس قفل شده و همچنان کلیک ماوس شما در حالت نگه‌داشته شده به پایین باقی می‌ماند. برای خروج از این حالت (رها کردن محتوا) باید یک‌بار دیگر کلیک ماوس را فشار دهید. به کمک این قابلیت برای کشیدن محتوا توسط ترک‌پد لپ‌تاپ نیز تنها کاری که باید انجام دهید، این است که با یک انگشت خود کلیک چپ ترک‌پد را برای چند ثانیه فشار داده، سپس آن را رها کنید. حالا همان انگشت را روی صفحه ترک‌پد تکان دهید تا محتوای انتخابی شما به بخش مورد نظر منتقل شود. در نهایت نیز کلیک چپ ترک‌پد را مجدداً یک ‌بار دیگر فشار دهید.

Zoneهاي اينترنت‌ اكسپلورر به چه كار مي‌آيد؟

به طور كلی، محتوای آنلاین كه پایگاه‌ها نیز جزئی از آن محسوب می‌شود، در IE به 4 ناحیه یا Zone مختلف به نام‌های Internet، Local intranet، Trusted sites و Restricted sites تقسیم‌بندی شده‌ است.

 1. Restricted sites: تنظیمات مربوط به این Zone در پایگاه‌هایی اعمال می‌شود كه ممكن است به رایانه یا اطلاعات شما آسیب برساند. در نظر داشته باشید كه اضافه كردن پایگاه‌ها به این Zone، به معنی جلوگیری از بازشدن یا به اصطلاح Block كردن آن‌ها نیست، بلكه با این كار شما می‌توانید از اجرای برنامه‌ها یا هر آنچه Active content نامیده می‌شود، توسط این پایگاه‌ها جلوگیری كنید. محتواهای فعال می‌تواند شامل برنامه‌هایی باشد كه هنگام مراجعه به پایگاه‌ها، دانلود و روی سیستم شما نصب می‌شود؛ ActiveX Controlها و Add-onهایی كه توسط پایگاه‌ها روی مرورگر یا سیستم‌عامل شما نصب می‌شود نیز از جمله این محتواهای فعال به شمار می‌رود. این، تنها ناحیه‌ای است كه Security Level آن قابل تغییر نیست.
 2. Trusted sites: سایت‌هایی را كه مطمئن هستید خطری برای رایانه و اطلاعات‌تان ندارد، در این Zone قرار دهید. می‌توانید پایگاه‌های سازمانی خود را هنگامی كه از بیرون سازمان به آن‌ها سر می‌زنید، به این ناحیه اضافه كنید تا از نصب افزونه‌ها یا اجرای كدهای جاوا و... برای آن‌ها جلوگیری نشود!
 3. Local intranet: این محدوده شامل تمامی پایگاه‌های داخلی و سازمانی شما می‌شود كه درون محدوده‌ Firewall است. به صورت پیش‌فرض، این Zone در برگیرنده پایگاه‌هایی می‌شود كه با نشانی‌های موسوم به UNC و همچنین نشانی‌های بدون دنباله مانند Http://local به آن‌ها دسترسی پیدا می‌كنید. علاوه بر این، پایگاه‌هایی كه برای فراخوانی‌شان پراكسی سرور را دور زده یا به اصطلاح Bypass می‌كنید نیز در این Zone قرار می‌گیرد. البته این شرایط تا زمانی پا برجا است كه به میل خودتان آن‌ها رادر Zoneهای دیگر قرار ندهید.
 4. Internet: تمامی پایگاه‌هایی كه زیرمجموعه‌ 3 گروه قبل نیست، در این Zone جای می‌گیرد. شما می‌توانید سایت‌های مد نظرتان را در Zoneهای مختلف قرار دهید. برای این منظور، كافی است پس از انتخاب Zone مورد نظر، روی دكمه‌ Sites كلیك و نشانی وب‌سایت مورد نظرتان را وارد كنید. برای حذف پایگاه‌ها از یك Zone نیز باید همین مراحل را طی كنید. در نظر داشته باشید كه برای Local intranet zone، ماجرا كمی متفاوت است؛ می‌توانید شيوه‌ اضافه شدن پایگاه‌ها به این ناحیه را از حالت Automatic خارج كنید و شرایط را طبق توضیحات ارائه‌شده تغییر دهید. برای اضافه یا حذف نشانی پایگاه‌ها نیز باید روی دكمه‌ Advanced كلیك كنید.

اما سؤال این‌جا است كه دسته‌بندی پایگاه‌ها در Zone یا ناحیه‌های مختلف برای چیست؟ در پاسخ باید گفت كه این دسته‌بندی صرفاً برای اعمال Security levelهای مختلف به پایگاه‌ها است. برای هر Zone یك Level خاص به صورت پیش‌فرض تعیین شده كه قابل تغییر است. با تغییر Level، ممكن است بسیاری از تغییرات در پایگاه‌های یك ناحیه اتفاق بیفتد كه فهرست آن‌ها را می‌توانید با كلیك روی دكمه‌ Custom level مشاهده كنید. می‌توانید علاوه بر اعمال تغییرات كلی با انتخاب levelهای مختلف، به صورت تك‌گزینه‌ای نیز به فعال یا غیر فعال كردن یكی از امكانات اقدام كنید. با این‌كه تغییر این گزینه‌ها به كاربران عادی توصیه نمی‌شود، اما می‌توانید بدون نگرانی هر یك از موارد موجود در فهرست Settings را تغییر دهید؛ زیرا تمامی آن‌ها را می‌توان با انتخاب دكمه‌ Reset به حالت اول بازگرداند.

حذف بدون بازگشت در هات‌ميل

همان ‌طور که می‌دانید، نرم‌افزارهای مختلفی برای بازیابی اطلاعات از دست‌رفته از روی هارد‌دیسک رایانه و کارت‌های حافظه وجود دارد. با توجه به محبوبیت این نرم‌افزارها و کاربرد زیاد آن‌ها برای بسیاری از کاربران، سرویس ایمیل هات‌میل نیز این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا چنانچه ایمیلی به‌ طور اتفاقی یا به هر دلیل دیگر توسط کاربران حذف شد، امکان بازیابی آن وجود داشته باشد. به کمک این قابلیت می‌توانید به‌راحتی و با یک کلیک، ایمیل‌های از دست‌رفته خود را بازیابی کنید! قابلیت فوق برای بسیاری از کاربران مفید است؛ اما وقتی سرویس پست الکترونیک یک کاربر هک شود یا رمزعبور آن در اختیار افراد غیر مجاز قرار گیرد، ممکن است بازیابی این ایمیل‌ها کمی دردسرساز شود؛ چرا که ممکن است ایمیل‌هایی که بازیابی می‌شود، اطلاعات مهم و محرمانه‌ای را در خود جای داده باشد. اگر می‌خواهید از بروز این مشکل پیشگیری کنید و استفاده از قابلیت بازیابی ایمیل‌های حذف‌شده را غیر فعال کنید تا ایمیل‌هایتان پس از حذف برای همیشه از روی سرویس پست الکترونیک شما حذف شود، باید به روش زیر عمل کنید:

 1. به محیط کاربری خود در سرویس هات‌میل (Hotmail) وارد شوید.
 2. به‌ طور پیش‌فرض پس از ورود، به صفحه Windows live منتقل خواهید شد. در این صفحه باید از منوهای بالا، گزینه Hotmail را برای ورود به صندوق پستی خود انتخاب کنید.
 3. از بخش بالا، سمت راست صفحه روی گزینه Options کلیک کرده و More options را انتخاب کنید.
 4. در صفحه تنظیمات، بخش Customizing Hotmail را پیدا کرده و روی گزینه Advanced privacy settings کلیک کنید.
 5. در صفحه جدید، بخشی با عنوان Deleted messages مشاهده خواهید کرد که به‌ طور پیش‌فرض در این بخش گزینه Let me recover deleted messages فعال است. در این بخش باید به ‌جای گزینه فوق، گزینهDon't let me recover deleted messages – once they leave the Deleted folder, don't give me a link to get them back را فعال کرده و در نهایت، با انتخاب گزینه Save تغییرات را ذخیره کنید.
 6. از این پس، ایمیل‌هایی که از صندوق پستی شما حذف شود، غیر قابل بازیابی خواهد بود و برای فعال‌سازی مجدد قابلیت بازیابی ایمیل‌ها نیز ‌باید همین مراحل را دنبال کرده و در مرحله 5، گزینه اول را فعال کنید.

روش نصب ویندوز xp به صورت خودکار

همان طوری که می‌دانید هنگامی که قصد نصب ویندوز را داشته باشید (Clean Install)، در حین نصب لازم است سؤالاتی درباره نام رایانه‌، نوع رزولوشن‌، کلمه عبور Admin‌، شماره سریال ویندوز و... را پاسخ دهید. این مسأله باعث می‌شود که شما دقایقی طولانی را کنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به مراحل نهایی نزدیک شود. با استفاده از ابزاری که در سی‌دی ویندوز xp در فولدر support قرار داده شده‌، آن هم در یک فایل Cab به‌راحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمایید. حال روش کار:

1. در سی‌دی ویندوز xp به مسیر زیر مراجعه نمایید: Support ools
2. فایل deploy.cab را بر روی یکی از درایوهای هارد کپی نمایید. سپس آن را باز کرده (از طریق برنامه zip magic یا winzip یا در خود ویندوز xp اگر بر روی فایل کلیک کنید باز می‌شود) و فایل setupmgr.exe را از درون این فایل cab کپی کرده و درون یک درایو از هارد کپی کنید.
3. روی setupmgr.exe کلیک کنید. در پنجره‌ای كه باز می‌شود، روي next کلیک کرده، سپس گزینه زیر را انتخاب و next کنید: Create a new answer file
4. مطمئن شوید که گزینه windows unattended installation علامت‌زده شده باشد. سپس next کنید.
5. در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب نمایید. در این‌جا ویندوز xp پروفشیونال را انتخاب می‌کنیم. سپس next می‌نمايیم.
6. گزینه Fully automated را علامت بزنید و next کنید.
7. در این‌جا صفحه Distribution Folder نمایش داده می‌شود. در این صفحه به شما اجازه داده می‌شود که تعیین نمایید که آیا ویزارد یک پوشه توزیعی را بر روی رایانه‌تان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه‌ای که شامل سورس فایل‌های ویندوز می‌باشد، ایجاد نماید.

نکته: ساخت یک پوشه توزیعی، نه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از cd را می‌دهد، بلکه اجازه افزودن فایل‌های اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشی را می‌دهد. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.
گزینه زیر را انتخاب کرده، سپس next می‌‌كنیم: No, this answer file will be used to install from a CD

8. در این صفحه، گزینه مربوط به I Accept ... را علامت زده و next می‌کنیم.
9. گزینه‌هایی درون صفحه جدید وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد می‌کنید. شروع به تکمیل گزینه‌ها به دلخواه خود کنید.
10. بعد از اتمام کار، گزینه finish را بفشارید. حال، مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده‌اید، در قالب یک فایل پرسیده می‌شود. شما باید نام فایل را که به صورت UNATTEND.TXT انتخاب شده، به WINNT.SIF تغییر دهید و یک نسخه روی یک فلاپی ذخیره نمایید.
11. از منوی FILE، گزینه EXIT را انتخاب نمایید.
12. اکنون شما فایل اصلی را ساخته‌اید و فایل برای انجام عملیات نصب آماده می‌باشد.
13. فایل را روی فلاپی‌دیسک کپی نماید. سپس رایانه را از طریق سی‌دی راه‌اندازی کرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به صورت خودکار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار می‌دهد.

تغییر فرمت گروهی فایل‌ها با یک کلیک و بدون نرم‌افزار

همان ‌طور که می‌دانید، فایل‌ها در فرمت‌های مختلفی ذخیره و قابل استفاده‌اند؛ به ‌عنوان مثال، فایل‌های صوتی دارای فرمت‌هایی همچون: Mp3‌،WMA ،OGG ،AAC  و WAV بوده و فایل‌های ویدئویی در فرمت‌های مختلفی اعم از: AVI ،MKV، MP4، VOB و... وجود دارند. گاهی اوقات هنگام تغییر نام این فایل‌ها ممکن است بخواهید فرمت آن‌ها را نیز تغییر دهید؛ چرا که تشخیص این‌که فرمت اصلی فایل چه بوده است، کار ساده‌ای نیست.

اگر بخواهید بدون نیاز به نرم‌افزار فرمت گروهی از فایل‌ها را تغییر دهید، می‌توانید از این ترفند منحصر به فرد استفاده کنید تا تمام فایل‌های موجود در یک پوشه را به‌راحتی به فرمت دلخواه خود تغییر دهید.

برای این کار:

۱‌. ابتدا صفحه ویندوز اکسپلورر (یک صفحه همچون My Computer) را باز کرده و از منوی Tools به Folder Options مراجعه کنید.
۲‌. تب View را انتخاب کرده و علامت چک‌مارک کنار عبارت Hide extensions for known file types را غیر فعال کنید.
۳‌. حالا به پوشه مورد نظرتان که قصد تغییر فرمت فایل‌های داخل آن را دارید، بروید و با کلیک راست ماوس در بخشی خالی از صفحه، روی گزینه New و سپس گزینه New Text Document کلیک کنید.
۴‌. فایل متنی ایجادشده را باز کرده و دستور زیر را در آن بنویسید:

REN *.jpg *.png

توجه: در این دستور ما قصد داریم تمام فایل‌هایی را که به فرمت jpg هستند، به png تبدیل کنیم.
۵‌. پس از تایپ عبارت مورد نظر در فایل متنی، از منوی file، گزینه Save as را انتخاب کرده و در پنجره به ‌نمایش درآمده، از بخش Save as type گزینه All Files را انتخاب کنید. در نهایت، در قسمت File Name نام مورد نظرتان را با وارد کردن پسوند cmd. وارد کنید؛ به ‌عنوان مثال نام: rename.cmd
6‌. هر زمان که فایل ایجاد شده در مرحله ۵ را اجرا کنید، تمام فایل‌های هم‌مکان با این فایل از فرمت jpg به png تغییر خواهند یافت.

تغییر آیکن درایوها از طریق رجیستری ویندوز

روش معمول برای تغییر Icon یک درایو، ساخت فایل دستوری autorun.inf و نوشتن یک سری دستورات و قرار دادن آن در ریشه درایو است. از معایب این روش می‌توان به شلوغ شدن محیط به دلیل وجود این فایل اضافی در حالت نمایش‌های فایل مخفی و سیستمی اشاره کرد. اما در این ترفند قصد داریم روشی جدید را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن می‌توانید آیکن درایوهای هارددیسک و حتی آیکن CD/DVD-Driveها را با کمک رجیستری ویندوز تغییر دهید.

بدین منظور:
ابتدا كلیدهای ترکیبی Win+R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود. سپس عبارت regedit را وارد نموده و Enter بزنید تا وارد محیط ویرایشگر رجیستری شوید.
اکنون به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerDriveIcons

اکنون بر روی DriveIcons راست‌کلیک کرده و از منوی New بر روی Key کلیک کنید.

برای عنوان این کلید جدید ایجادشده، باید نام درایو را وارد کنید؛ به عنوان مثال، اگر قصد تغییر آیکن درایو C را دارید، عنوان این کلید جدید را C قرار دهید.

حالا روی این کلید جدید ایجادشده (در این مثال C) راست‌کلیک کرده و New> Key را انتخاب نموده و نام این کلید جدید را DefaultIcon قرار دهید. اکنون روی DefaultIcon کلیک کنید.

از قسمت دیگر پنجره، روی مقدار Default دوبار کلیک کنید. اکنون در قسمت Value data باید نشاني فایل آیکن بر روی هارد را وارد نموده و OK کنید. دقت کنید آیکن شما باید پسوند ico. داشته باشد. حالا در صورت مراجعه به Computer خواهید دید که آیکن درایو مورد نظر تغییر کرده است.
برای تبدیل تصاویر خود به فرمت ico می‌توانید از پایگاه www.icoconverter.com استفاده نمایید.

روشن کردن رایانه با صفحه کلید

با این ترفند می‌توانید بدون نیاز به نرم‌افزار خاصی و تنها با استفاده از تنظمیات سیستمی، به وسیله دکمه‌های کیبورد، رایانه خاموش را روشن کنید.

بدین منظور:
ابتدا رایانه را Restart کرده و چندین بار کلید Delete را فشار داده تا به محیط Setup بروید.
سپس گزینه Integrated Peripherals را انتخاب کنید و در صفحه بازشده گزینه Keyboard Power on را انتخاب کنید که شامل گزینه‌های زیر می‌باشد که به‌ترتیب آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

 1. گزینه Password: با انتخاب این گزینه می‌توان پسوردی را وارد نموده و از طریق پسورد، رایانه را روشن کرد. اگر این گزینه را انتخاب کنیم، باید بعد از آن، گزینه KB Power On Password را انتخاب و پسورد مورد نظر را وارد کرد و سپس آن را تأیید نمود.
 2. گزینه Any Key: با انتخاب این گزینه با هر کلید صفحه‌کلید می‌توان رایانه را روشن نمود.
 3. گزینه Disabled: با انتخاب این می‌توان گزینه روشن شدن رایانه را توسط صفحه‌کلید غیر فعال نمود.
 4. گزینه Keyboard98: این گزینه مخصوص صفحه‌کلید‌های قدیمی است.

پس از انتخاب یکی از گزینه‌های بالا، کلید F10 را فشار داده و تغییرات اعمال‌شده را با زدن کلید Y وسپس کلید Enter، تأیید نمایید.
گفتني است که با برداشتن جامپر Power روی کیس می‌توان فقط توسط صفحه‌کلید رایانه را روشن نمود.
دقت کنید اگر Integrated Peripherals را نیافتید، احتمالاً گزینه‌ای مشابه آن وجود دارد.

شيوه آسان پاک کردن پسورد BIOS رایانه

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که کاربران با آن روبه‌رو هستند، مشکل فراموش کردن پسورد BIOS رایانه است؛ چرا که با این کار دیگر امکان ورود به رایانه را نخواهند داشت. با استفاده از این ترفند شما به‌سادگی و تنها با تایپ یک دستور ساده پسورد ذخیره‌شده روی BIOS را کلأ محو می‌کنید! گفتني است، این ترفند روی تمامی BIOS ها قابل انجام است و تفاوتی در نوع آن نمی‌کند.

برای این کار، ابتدا نیاز به یک سی دی Bootable دارید. در هر صورت، شما بايد به نوعی وارد خط فرمان شوید. پس از ورود به خط فرمان، دستورات زیر را با دقت وارد نمایید:

DEBUG
O -70 71
O -71 72
O -72 73
Q-

دقت کنید بعد از وارد کردن هر خط، دکمه Enter را بزنید. سپس خط بعدی را وارد کرده و مجدد Enter بزنید تا به خط پایان برسید.
اکنون پس از وارد کردن آخرین خط، کار تمام است و می‌توانید مطمئن باشید پسورد BIOS شما پاک شده است.
حال سیستم را Reset کنید و مشاهده کنید که دیگر پس از ورود به سیستم، از شما پسوردی خواسته نمی‌شود.

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز ویستا و 7

یکی از مشکلات شایع در سیستم‌های تحت ویندوز، کند بودن سرعت بالا آمدن و راه‌اندازی آن است؛ به طوری که پس از روشن کردن سیستم، زمان زیادی صرف ورود به ویندوز و بارگذاری کامل صفحه دسکتاپ می‌شود. بسیاری از کاربران برای حل این مشکل، از طریق تنظیمات msconfig به خالی کردن برنامه‌های اجراشده در Startup می‌پردازند. این راه، مفید است؛ اما همواره نمی‌تواند کافی باشد. در صورتی که از ویندوز ویستا یا 7 استفاده می‌کنید و با این مشکل روبه‌رو هستید، باید بدانید در این دو ویندوز قابلیتی به نام Windows Boot Performance Diagnostics نفهته است که بسیاری از کاربران از آن بی‌خبرند. با فعال نمودن این ابزار، ویندوز به طور خودكار موانعی را که باعث کاهش سرعت بالا آمدن ویندوز می‌شود، تشخیص داده و آن‌ها را رفع می‌کند. در این ترفند قصد داریم به معرفی این قابلیت مفید بپردازیم.

ابتدا در منوی Start عبارت gpedit.msc را وارد کرده و Enter بزنید. در پنجره Local Group Policy Editor از پنل سمت چپ، مسیر زیر را طی کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Troubleshooting and Diagnostics > Windows Boot Performance Diagnostics

اکنون از قسمت سمت راست پنجره، روی Configure Scenario Execution level دوبار کلیک کنید.
در پنجره جدید، گزینه Enabled را انتخاب نمایید. همچنین اطمینان پیدا کنید در قسمت Scenario Execution Level گزینه Detection, Troubleshooting and Resolution در حالت انتخاب باشد.

اکنون روی دکمه OK کلیک کنید. حال، ویندوز را یکبار Restart نمایید. اکنون Windows Boot Performance Diagnostics فعال بوده و به تشخیص و حل مشکلاتی که باعث کندی بالا آمدن ویندوز می‌شود، می‌پردازد. دقت نمایید برای این‌که Windows Boot Performance Diagnostics به‌درستی کار کند، باید سرویس (Diagnostic Policy Service (DPS در محیط ویندوز فعال باشد. برای اطمینان از این موضوع، در منوی Start عبارت Services را تایپ کرده و Enter بزنید. در پنجره بازشده Diagnostic Policy Service را یافته و اطمینان پیدا کنید وضعیت (Status) آن روی Started قرار گرفته است.

گرفتن پشتیبان از پایگاه‌های موجود در Favorites مرورگر IE

ممکن است شما نیز از آن دسته از کاربرانی باشید که مایلند پایگاه‌های مورد علاقه خودشان را در قسمت Favorites مرورگر اینترنت اکسپلورر ذخیره کنند. اما در صورتی که بنا به هر دلیلی مجبور به پاک کردن IE یا تعویض ویندوز باشید، اطلاعات موجود در Favorites پاک خواهند شد. برای رفع این مشکل، ابتدا مرورگر Internet Explorer خود را باز کنید. اکنون از بالا و منوی File، گزینه Import and Export را انتخاب کنید. سپس روی Next کلیک کنید و از فهرست موجود Export Favorites را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. در این صفحه، فهرست پایگاه‌های موجود را می‌بینید؛ مجدد دکمه Next را بزنید. در این صفحه می‌توانید محل ذخیره شدن BackUp را تعیین کنید. با فشردن دکمه Next، به صفحه تأیید نهایی خواهید رفت. برای اتمام عملیات دکمه Finish را بزنید. اکنون فایل پشتیبان شما در محل تعیین‌شده و با فرمت HTML ذخیره شده است.

اما برای بازگرداندن این Backup به IE باید مراحل زیر را طی کنید:
مجدداً وارد قسمت Import and Export شوید. این بار از داخل فهرست موجود Import Favorites را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. در صفحه بعدی، محلی را که فایل پشتیبان را در آن‌جا ذخیره کرده‌اید، تعیین کنید و روی Next کلیک کنید. در پایان، Next را زده و پشتیبان را بازگردانید.

منبع: www.P30tarfand.com

حفظ فونت‌های مورد استفاده در آفیس

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در نرم‌افزارهای آفیس فایلی را ایجاد کرده‌اید و سپس با فونت‌های مختلف متن خود را تایپ نموده‌اید؛ اما وقتی آن را برای پرینت و یا نمایش، به رایانه دیگری منتقل می‌کنید، خواهید دید که تمام فونت‌‌هایتان به هم ریخته است. حتماً می‌دانید که این موضوع به جهت آن است که شما روی رایانه‌تان از فونتی استفاده کرده‌اید که روی سیستم دوم وجود ندارد.

اما راه حل‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که از فایل خود خروجی PDF بگیریم یا از صفحه متن عکس بگیریم. اما مشکل این‌جا است که اگر بخواهیم روی رایانه دوم این فایل را ویرایش، نمايیم چه بايد كنيم؟ فونت‌ها را با خود حمل کنیم و روی رایانه دوم نصب کنیم؟ راه حل درستی‌ است؛ اما این کار کمی وقتگیر است. اما راه بهتری به وسیله Office2007 امکان‌پذیر شده است!

برای این کار، بعد از این‌که متن خود را تایپ کردید و در آن از فونت‌های مختلف استفاده نمودید، در سمت چپ و بالای Word یا Powerpoint، روی گوی دایره‌ای شکل نرم‌افزار کلیک کنید تا منوی اصلی آن باز شود. اکنون در قسمت پایینی و سمت راست این منو، روی گزینه Word Options کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، از قسمت Save در بخش Preserve fidelity when sharing this document، تیک گزینه Embed fonts in the file را بزنید. با انتخاب این گزینه تمام قلم‌های به کار رفته در متن شما هنگام ذخیره‌سازی، به فایل چسبیده شده و در هر سیستم دیگری که آن را باز کنید، بدون هیچ مشکلی نمایش داده می‌شود. توجه کنید که در این بخش، گزینه‌ای با عنوان Do not common system fonts وجود دارد که بهتر است تیک آن را نیز بزنید؛ در غیر این صورت، تمام قلم‌های پیش فرض سیستمی نیز به فایل، می‌چسبد و در نتیجه حجم فایل نهایی، بسیار زیاد می‌گردد.

منبع: www.p30tarfand.com

دو ترفند جالب در ماشین حساب ویندوز ۷

یکی از برنامه‌های همیشه حاضر در نسخه‌های مختلف ویندوز، Calculator یا ماشین حساب ویندوز است. در ویندوز ۷، این ماشین حساب با تغییراتی همراه بوده و تا حدودی پیشرفته‌تر شده است. با این حال، بسیاری از کاربران از قابلیت‌‌های مختلف و جدید ماشین حساب ویندوز ۷ بی‌اطلاع‌اند. در این ترفند قصد داریم به معرفی دو ترفند جالب در ماشین حساب ویندوز ۷ بپردازیم. از جمله این ترفندها می‌توان به محاسبه اختلاف بین دو تاریخ خاص و همچنین افزودن یا کسر تعداد روزها نسبت به یک تاریخ خاص اشاره کرد. در ابتدا باید بدانید برای اجرای ماشین‌حساب ویندوز، کافی است در منوی Start عبارت Calculator را وارد نمایید و برنامه Calculator را اجرا نمایید!

1. محاسبه اختلاف بین دو تاریخ خاص: فرض کنید قصد دارید اختلاف بین دو تاریخ یا رویداد خاص را در قالب تعداد سال، ماه، هفته و روز محاسبه نمایید؛ به عنوان مثال، قصد دارید بدانید از روز تولدتان تا امروز، چند سال، چند ماه، چند هفته و چند روز می‌گذرد.
برای این کار، از منوی View بر روی Date calculation کلیک کنید. اکنون در قسمت From تاریخ نخست (مثلاً تاریخ تولدتان) و در قسمت To تاریخ دوم (مثلاً تاریخ امروز) را انتخاب نمایید. سپس روی دکمه Calculate کلیک کنید. در نهایت، این اختلاف را در دو قالب مشاهده خواهید کرد؛ یکی بر اساس تعداد سال، ماه، هفته و روز و دیگری بر اساس مجموع روزها.

2.  افزودن یا کسر تعداد روزها نسبت به یک تاریخ خاص: فرض کنید قصد دارید بدانید ۵ سال و ۴ ماه و ۱۷ روز دیگر دقیقاً چه روزی خواهد بود؟ یا این‌که ۲ سال و ۴ ماه و ۱۲ روز قبل چه روزی بوده است؟ در این زمان هم می‌توانید از ماشین حساب ویندوز ۷ کمک بگیرید و با کسر یا افزودن سال، ماه یا روز از یک تاریخ خاص، تاریخ مورد نظر خود را به دست آورید.

بدین منظور، از منوی View بر روی Date calculation کلیک کنید. حالا در منوی موجود گزینه Add or subtract days to a specified date را انتخاب کنید. در قسمت From تاریخ اولیه (مثلاً امروز) را انتخاب نمایید. انتخاب گزینه Add برای افزودن و گزینه Subtract برای کسر از تاریخ مورد نظر استفاده می‌شود. با وارد کردن مقادیر Month، Year و Day نیز می‌توانید به‌ترتیب سال، ماه و روز را از تاریخ مورد نظر خود اضافه یا کسر کنید. با کلیک روی دکمه Calculate، تاریخ نهایی نمایش داده خواهد شد.

منبع: www.tarfandcity.com

آموزش بازگردانی یاهو میل به نسخه قدیمی

در صورتی که از سرویس ایمیل شرکت «یاهو» استفاده می‌کنید، حتماً می‌‌دانید که مدت‌زمانی است که سرویس «Yahoo! Mail» به نسخه جدیدتری به‌ روزرسانی شده است. اما کار با این نسخه جدید برای کاربرانی که از اینترنت کم‌‌سرعت استفاده می‌کنند، مقداری مشکل است. در نتیجه، شاید شما نیز دوست باشید تا از نسخه قدیمی (Classic) سرویس «Yahoo! Mail» به جای این نسخه جدید استفاده کنید. در این ترفند قصد داریم به معرفی چگونگي بازگردانی «Yahoo! Mail» به نسخه قدیمی بپردازیم.

در قدم اول، باید قابلیت JavaScript را روی مرورگر خود غیر فعال کنید. این کار در هر یک از مرورگرهای معروف، به شیوه زیر انجام می‌گیرد:

 • فایرفاکس: روی دکمه Firefox کلیک کرده و از قسمت Options بر Options کلیک کنید یا از منوی Tools به Options بروید. سپس در تب Content، تیک گزینه Enable JavaScript را بردارید و OK کنید.
 • اینترنت اکسپلورر: از منوی Tools به Internet Options بروید. به تب Security رفته و روی Custom Level کلیک کنید. از قسمت Scripting، گزینه Active Scripting را روی Disable تنظیم کنید. پنجره‌های باز را OK نمایید.

پس از این کار، به http://mail.yahoo.com مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات، وارد حساب خود شوید.

اکنون به جای ورود به صفحه ایمیل اصلی‌تان، پیغام خطایی مبنی بر غیر فعال بودن JavaScript روی مروررگر دریافت خواهید کرد. در زیر این پیغام، دو لینک وجود دارد:
با کلیک بر لینک «Just this one time, go to a previous version of Yahoo! Mail»، شما وارد نسخه قدیمی Yahoo! Mail خواهید شد. این اتفاق فقط برای همین یک‌بار رخ خواهد داد و در صورت فعال کردن مجدد JavaScript، همانند گذشته می‌توانید از نسخه جدید استفاده کنید.

اما در صورتی که دوست دارید برای همیشه از نسخه قدیمی استفاده کنید، باید روی لینک دوم، یعنی Return to a «previous version of Yahoo! Mail» کلیک کنید. نکته مهم پایانی این‌که حتماً پس از پایان کار، مجدد JavaScript را روی مرورگر فعال کنید. این کار با طی مسیرهای یادشده در مرورگرهای مختلف و فعال کردن تیک Enable JavaScript و یا انتخاب Enable به‌ جای Disable، میسر خواهد بود.

منبع: www.p30tarfand.com

تغییر رنگ محیط کاربری در فتوشاپ CS6

به عقیده کارشناسان، تصویر در رنگ‌های زمینه تیره‌ بهتر مشاهده می‌شود و تمرکز انسان روی آن‌ها بیشتر است. از این‌رو، نرم‌افزارهای گرافیک که برای طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز از رنگ‌بندی زمینه تیره‌ای برخوردار است. این رنگ‌‌بندی تیره در نسخه جدید فتوشاپ که هم‌اکنون به‌صورت آزمایشی از پایگاه آن قابل دانلود است و با عنوان Photoshop CS6 ارائه شده است، کاملاً به چشم می‌‌خورد. در این نسخه از نرم‌افزار فتوشاپ، رنگ زمینه محیط نرم‌افزار از کد رنگ #۷f7f7f به کد رنگ #۲۸۲۸۲۸ تغییر کرده که کمی تیره‌تر از رنگ زمینه در نسخه پیشین آن یعنی CS5 است. علت این تغییر رنگ نیز کمک به کاربران و طراحان برای تمرکز بیشتر روی رنگ‌های مورد استفاده در طرح مورد نظر و تمایز آسان رنگ‌ها از محیط است. اما گاهی اوقات کاربرانی هستند که از این تغییرات راضی نبوده و ترجیح می‌دهند با همان ترکیب رنگ زمینه به کار با نرم‌افزار محبوبشان بپردازند.

برای این کار، مراحل ذيل را دنبال نماييد:

 1. ابتدا روی بخشی خالی از محیط نرم‌افزار (زمینه موجود در اطراف تصویر) کلیک راست کنید و گزینه Default را به یکی از گزینه‌هایBlack ،Dark Gray ،Medium Gray ،Light Gray تغییر دهید.
 2. پس از مرحله یک، رنگ محیط کاربری به رنگ انتخاب‌شده در آن مرحله تغییر می‌یابد؛ اما چنانچه بخواهید رنگ دلخواه خود را برای محیط کاربری انتخاب کنید‌، ‌باید پس از کلیک راست، روی گزینه Select Custom Color کلیک کرده و از پنجره انتخاب رنگ، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و کلید OK را بزنید.

توجه: چنانچه قصد دارید کل رنگ‌بندی محیط کاربری و منوها را در نرم‌افزار فتوشاپ تغییر دهید، می‌توانید به منوی Edit بروید، سپس Preferences و در نهایت، Interface را کلیک کنید.

در پنجره به‌ نمایش درآمده رنگ‌های مورد نظر را انتخاب و به‌ صورت زنده پیش‌نمایشی از تغییرات را نیز مشاهده کنید. برای تأیید تغییرات نیز ‌باید کلید OK را بزنید.

منبع: www.tarfandcity.com

آموزش راه‌اندازی سرویس گوگل پرینت

هر روز که ما گامی جلوتر می‌رویم، سرویس‌های مبتنی بر وب مفهوم بیشتری به خود می‌گیرند تا جایی که صاحب‌نظران مرورگرهای وب را آینده سیستم‌عامل‌ها می‌دانند. گوگل که یکی از سردمداران این تفکر است و با ارائه سیستم‌عامل خود موسوم به Chrome OS تا میزانی به این عقیده جامع عمل پوشانید، سرویس‌های بسیار متنوع تحت وب را عرضه می‌کند. یکی از آن‌ها که در ایران خیلی شناخته شده نیست، Google Cloud Print نام دارد.

اگر بخواهیم در یک جمله وظیفه این سرویس را به شما معرفی کنیم، بايد بگوييم: «پرینت از هر جایی به هر مکانی.»؛ یعنی مثلاً از رایانه، موبایل، تبلت و... با هر موقعیت مکانی می‌توانید پرینت بگیرید و صفحه مورد نظرتان کیلومترها آن طرف‌تر و شاید چند متر آن طرف‌تر شروع به پرینت شدن کند. به طور عادی، برای ایجاد چنین سیستمی، شبکه بسیار پیچیده‌ای نیازمند است؛ ولی با گوگل پرینت این کار تنها با چند کلیک قابل اجرا است.

موارد لازم:

 1. یک حساب کاربری گوگل؛
 2. مرورگر گوگل کروم؛
 3. یک پرینتر عادی یا پرینتر قابل اتصال به اینترنت؛
 4. در صورتی که پرینترتان عادی باشد، رایانه‌ا‌ی که متصل به اینترنت باشد.

روش کار:

برای اتصال پرینترهایتان به گوگل پرینت دو روش وجود دارد، اگر پرینترتان از نوع قابل اتصال به اینترنت باشد، می‌توانید آن‌ها را به طور مستقیم به گوگل پرینت وصل کنید. برای آموزش شيوه راه‌اندازی این‌گونه پرینترها به این صفحه مراجعه کنید. اگر هم پرینترتان از نوع عادی باشد، در ادامه مطلب به چگونگي فعال کردن آن اشاره خواهد شد.

 1. پرینتر خود را به رایانه‌تان متصل نموده و آن را روشن کنید؛ طوری که بتوانید با آن به طور عادی پرینت بگیرید.
 2. مرورگر گوگل کروم را باز کنید و روی علامت آچار موجود در سمت راست بالا کلیک کرده و Options را انتخاب نمایید. به بخش Under the hood مراجعه کنید و در پایین‌ترین قسمت در بخش Google Cloud Printer، روی Sign in to Google Cloud Print کلیک کنید.
 3. در صفحه بازشده وارد حساب گوگلتان شوید.
 4. گزینه‌ای با عنوان Finish printer registration به نمایش در خواهد آمد که باید روی آن کلیک کنید.
 5. اگر تمامی مراحل را به طور صحیح پیش رفته باشید، با گزینه Manage your printers روبه‌رو خواهید شد که با کلیک روی آن باید بتوانید پرینترهای متصل را مشاهده کنید.

برای آزمايش هم کافی است صفحه‌ای مثل صفحه‌ای را که در حال حاضر شاهد آن هستید، برای پرینت انتخاب کنید. Print with Google Cloud Print را به عنوان مقصد چاپ انتخاب نمایید. در این حالت، چاپگرهای موجود در گوگل پرینت‌تان به نمایش گذاشته خواهند شد که با انتخاب پرینتر مورد نظر باید امر پرینت شروع گردد.

برای یافتن نرم‌افزارهای مناسب برای سیستم‌عامل‌های مختلف مانند: ویندوز، مک، آندروید، iOS و... کافی است به این صفحه مراجعه کنید.

منبع: www.itkadeh.com

پنجره‌هاي جديد براي ارتباطات تازه

یکی از امکاناتی که در نسخه‌ 11 به بعد نرم‌افزار یاهو مسنجر مشاهده می‌شود، کنار یکدیگر قرار دادن پنجره‌های چت به‌ صورت تب، به‌ جای باز‌کردن یک صفحه برای هر پنجره چت است. از مزایای این قابلیت می‌توان به اشغال نشدن فضای نوار وظیفه ویندوز اشاره کرد. با فعال شدن این قابلیت، کاربران نمی‌توانند با فشاردادن کلیدهای Alt + Tab میان پنجره‌های فعال حرکت کنند و حتماً باید با نشانگر ماوس به پنجره‌های فعال که به ‌صورت تب کنار یکدیگر چیده شده‌اند بروید. همچنین در ویندوز 7 برای جلوگیری از شلوغ شدن نوار وظیفه، این امکان وجود دارد که تمام پنجره‌های مرتبط با یک نرم‌افزار به ‌صورت گروهی در یک بخش جمع‌آوری شده تا نوار وظیفه اشغال نشود. اگر دوست دارید این قابلیت را غیر فعال کنید و همچون گذشته به ازای هر پنجره چت فعال، یک صفحه جدید برای مکالمات شما نمایش داده شود، ‌باید به چند روش عمل کنید:

 1. نرم‌افزار یاهو مسنجر را اجرا کرده و به محیط کاربری خود وارد شوید.
 2. به منوی Messenger بروید و پس از آن، گزینه Preferences را انتخاب کنید. برای دسترسی به این بخش می‌توانید کلیدهای Ctrl + Shift + P را نیز از روی صفحه‌کلید فشار دهید.
 3. از گزینه‌های موجود در نوار سمت چپ، Messages را انتخاب کنید.
 4. از میان گزینه‌های به ‌نمایش درآمده در سمت راست، بخش Miscellaneous را پیدا کرده و علامت چک‌مارک کنار گزینه Open new message windows in a tab را غیر فعال کنید.
 5. در نهایت، گزینه OK را برای ذخیره و اعمال تغییرات کلیک کنید و در پنجره به ‌نمایش درآمده براي تأیید، مجدداً این کلید را بزنید.
 6. پس از آن مشاهده می‌کنید که تمامی مکالمات شما در پنجره‌های مجزا به ازای هر مخاطب نمایش داده می‌شود.

10 نکته برای پیش‌گیری از هک شدن اتصال اینترنت بی‌سیم

خطر هک شدن، یکی از بزرگ‌ترین خطراتی است که کاربرانی را که از مودم‌ بی‌سیم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند، تهدید می‌کند. شما نیز اگر از مودم بی‌سیم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید و متوجه کم شدن غیر معمول حجم اینترنت خود شده‌اید، این امکان وجود دارد که رمز عبور مودم شما توسط هکرهایی که در نزدیکی شما زندگی‌ می‌کنند، هک شده باشد. در این‌جا به معرفی 10 نکته برای پیش‌گیری از هک شدن اتصالات بی‌سیم خواهیم پرداخت:

 1. به پیشنهاد شرکت مایکروسافت توجه کنید؛ مایکروسافت می‌گوید بهترین نوع رمزگذاری روی مودم شبکه بی‌سیم، پروتوکل‌های امنیتی WPA-PSK و WPA2-PSK هستند. این نوع پروتکل‌ها، رمز عبور شما را هر میلی‌ثانیه رمزگذاری می‌کنند و درصد هک آن را به 64 سال آینده موکول می‌کند! تعجب نکنید، این واقعیت این نوع رمزگذاری است.
 2. اگر شما از بیش از یک رايانه برای اتصال به اینترنت استفاده نمی‌کنید، مودم خود را بر روی حالت Bridge تنظیم کنید.
 3. در صورت استفاده از حالت PPPOE بر روی مودم، قابلیت MAC Filter را بر روی مودم فعال کنید.
 4. برخی برنامه‌ها نظیر Wireless Network Watcher می‌توانند به شما جهت مشاهده اتصالات دستگاه‌های بی‌سیم به مودم شما پیغام هشدار دهند. در صورت مشاهده اتصالات ناشناخته، آن‌ها را قطع کرده و یا هرچه سریع‌تر رمز عبور مودم خود را تغییر دهید.
 5. از یک نرم‌افزار Firewall قدرتمند استفاده کنید. فایروال‌ها با بستن پورت‌های اضافی بر روی ویندوز، راه را برای هکرها مسدود و تنگ می‌کنند.
 6. هرگز رمز عبور خود را تا جای ممکن به دوستان و آشنایان جهت استفاده از مودم ندهید. سعی کنید در صورت تمایل، خودتان رمز عبور را وارد دستگاه آن‌ها کنید.
 7. برخی شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت، سرویسی را فراهم می‌کنند تا هر کاربر تنها با یک MAC Address بتواند به اینترنت متصل شود. در صورتی که تنها از یک رايانه برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید، با استفاده از این سرویس می‌توانید اطمینان پیدا کنید فقط خودتان هستید که می‌توانید به مودم متصل شوید و از اینترنت استفاده کنید.
 8. در زمان‌هایی که از خانه یا محل کار به مدت طولانی خارج می‌شوید، می‌توانید به‌راحتی مودم خود را خاموش کنید.
 9. شما می‌توانید با مراجعه به پایگاه سازنده مودم، آخرین نسخه Firmware مودم را نصب کنید تا تنظیمات نرم‌افزاری مودم شما نیز همواره به‌روز باشد.
 10. اگر رايانه شما نزدیک به مودم است و می‌توانید از سیم برای اتصال به آن استفاده کنید، با اتصال سیم به مودم می‌توانید تنظیمات مربوط به اتصال بی‌سیم را در مودم غیر فعال کنید.

منبع: ترفندستان.

تبدیل فایل‌های پاورپوینت به ویدئو در آفیس 2010

در صورتی که با نرم‌افزار Microsoft PowerPoint کار کرده باشید، حتماً می‌دانید در صورتی که فایل نهایی ارائه خود را به یک رايانه دیگر منتقل کنید، همواره مشکلاتی نظیر عدم نصب بودن مجموعه نرم‌افزاری آفیس بر روی این کامپیوتر و یا به هم ریختن فایل پاورپوینت وجود دارد. از این رو، شاید دوست داشته باشید تا بتوانید فایل پاورپوینت خود را به یک فایل ویدئویی تبدیل کنید و از این فایل ویدئویی جهت ارائه استفاده نمایید. در صورتی که از نسخه 2010 آفیس استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از این ترفند ارائه‌های پاورپوینت خود را به یک فایل ویدئویی تبدیل کنید. گفتني است، فایل ویدئویی ساخته‌شده کاملاً مشابه با آن چیزی است که در پاورپوینت طراحی کرده‌اید و قالب و نوشته‌های فارسی و رنگ‌های به کار گرفته شده، تغییری نخواهد کرد. حتی در صورت استفاده از افکت‌های مختلف برای نمایش اسلایدها این موارد نیز لحاظ خواهد شد. علاوه بر این، شما می‌توانید روی هر اسلاید با صدای خودتان و از طریق میکروفون، توضیحات مورد نیاز را ضبط کنید تا به هنگام نمایش هر اسلاید در ویدئو توضیحات شما پخش شود.

بدین منظور، ابتدا فایل ارائه خود را در Microsoft PowerPoint2010  باز نمایید. سپس از نوار بالای صفحه، به منوی File رفته و روی Save & Send کلیک نمایید. آن‌گاه روي Create a Video کلیک کنید.

در این صفحه می‌توانید حجم و کیفیت فایل ویدئويی خروجی را انتخاب کنید. برای این کار، روی عنوان Computer & HD Displays کلیک کنید تا دو گزینه دیگر نمایش داده شود. این دو گزینه، هدف و منظور شما از ایجاد این فایل ویدئویی را مورد پرسش قرار می‌دهند. در صورتی که حجم فایل نهایی برایتان مهم نیست و قصد دارید آن را با کیفیت بالا ذخیره کنید، گزینه Computer & HD Displays را در حالت انتخاب باقی بگذارید. در غیر این صورت، یکی از دو گزینه دیگر را انتخاب کنید. مورد بعدی که بسیار نیز کاربردی است، امکان ضبط صدای خود و ایراد توضیحات روی ویدئو و هر اسلاید است. بدین صورت که می‌توانید با کلیک بر گزینه Use Recorded Timings and Narrations و سپس انتخاب گزینه Record Timings and Narrations با استفاده از میکروفون رايانه، روی هر اسلاید توضیح دهید. این قابلیت زمانی کاربردی است که خود شما برای ارائه حاضر نباشید و فردی که ویدئو را مشاهده می‌کند، بتواند از توضیحات شما روی هر اسلاید استفاده کند. گزینه Seconds to spend on each slide نیز مدت‌زمان نمایش هر اسلاید بر حسب ثانیه در ویدئو را نشان می‌دهد که می‌توانید آن را به‌دلخواه خود وارد نمایید. اسلایدهایی که روی آن‌ها صدا ضبط کرده‌اید، از این قاعده مستثنا هستند و زمانی به اسلاید بعدی می‌روید که توضیحات شفاهی شما بر روی اسلاید تمام شده باشد. در نهایت، بر Create Video کلیک کنید و محل ذخیره فایل ویدئویی را انتخاب نمایید. خواهید دید که فایل با فرمت WMV در محل مورد نظر ذخیره خواهد شد. مدت‌زمان ذخیره فایل به محتوای فایل پاورپوینت بستگی دارد و در نوار پایین نرم‌افزار می‌توانید درصد تکمیل شدن ذخیره‌سازی فایل خروجی ویدئو را مشاهده نمایید.

منبع: ترفندستان.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: یکشنبه, 28 خرداد 1391
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 67
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 38
بازدید 6065 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 38 آموزش 38